Προς το περιεχόμενο

Tim Cook: Ο CEO της Apple πιστεύει ότι δεν χρειάζεσαι πτυχίο για να διαπρέψεις στον προγραμματισμό


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια μη τα μπλεκετε ο ανθρωπος αυτο που λεει πλεον ειναι οτι ο καθενας πλεον μπορει να ασχοληθει με προγραμματισμο γιατι δεν ανακαλυπτεις τον τροχο οπως ηταν παλια με basic, pascal ή ακομα και ANSI C

 

Πλεον μαθαινεις ενα framework το οποιο στην πλειονοτητα των περιπτωσεω εχει οτι  library, κλαση μπορεις να φανταστεις και απλα την χρησιμοποιεις στον κωδικα σου χωρις να χρειαστεις να γραψεις κωδικα με πολυπλοκους υπολογισμους

 

Εννοειτε οτι δεν πρεπει να υποτιμουμε το πτυχιο αλλα τουλαχιστον στον προγραμματισμο μπορεις να μαθεις πολλα μεσα απο τα απειρα tutorials Και on line προγραμματα που υπαρχουν.

 

Και φυσικα υπαρχουν προγραμματιστες χωρις πτυχιο που πληρωνονται αδρα γιατι απλα κανουν την δουλεια δηλαδη να δημιουργουν εφαρμογες.

 

Η Ιατρικη ειναι αλλουνου παπα μην τα ισοπεδωνουμε ολα!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, spyroskonst είπε

Συνέντευξη και πώληση είναι ακριβώς το ίδιο πράμα. Στην συνέντευξη πουλάς το προιόν (εσένα) σε κάποιον άλλον.

Και μέχρι να φτάσουμε στο "ουπς, λάθος άτομο προσλάβαμε", εσύ έχεις τουλάχιστον μερικούς μήνες free εκπαίδευσης στον προγραμματισμό & στον συγκεκριμένο επαγγελματικό κλάδο.

Άρα αν σου κάτσει στο ξεσκαρτάρισμα που κάνουν να επιλέξουν εσένα λόγω καλής συνέντευξης (πώλησης), τότε ξεκινάς δυναμικά να μαθαίνεις & να εμπλουτίζεις βάσεις που δεν θα μπορούσες να κάνεις μόνος σου στο σπίτι γράφοντας "hello world".

Οταν σου βαζουν 2 και 3 επιπεδα συνεντευξης δε μπορεις να περασεις "τυχαια". Το "ουπς λαθος καναμε" ισχυει σε μικρες εταιριουλες πια που δε συμβαδιζουν με την συγχρονη εποχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, hariskap είπε

Εξωτερικό όλες σχεδόν αρκεί να έχεις projects,εμπειρία και να περάσεις τα τέστ και συνέντευξη.

Ελλάδα ίσως ναι, εξωτερικό όχι, και στο λέω από εμπειρία που δουλεύω σαν προγραμματιστής τα τελευταία 5 χρόνια και έχω πτυχείο από τει διοίκησης επιχειρήσεων. Μαθηματικά και φυσικές δεν σου χρειάζονται για εφαρμογές κινητών για παράδειγμα.

Θα διαφωνησω μαζι σου γιατι εμενα π.χ δεν με ενδιαφερει τι μαθηματικες διεργασιες χρησιμοποιει ο αλγοριθμος, εγω απλα του δινω δεδομενα και παιρνω το αποτελεσμα το οποιο το χρησιμοπειω στον κωδικα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jimd6776 είπε

Οταν σου βαζουν 2 και 3 επιπεδα συνεντευξης δε μπορεις να περασεις "τυχαια". Το "ουπς λαθος καναμε" ισχυει σε μικρες εταιριουλες πια που δε συμβαδιζουν με την συγχρονη εποχη.

Γιατί όπως είναι γνωστό, όλοι οι προγραμματιστές στα πρώτα τους βήματα χτυπάνε πόρτες σε apple &  microsoft με τεράστια εμπειρία σε πολλαπλά επίπεδα συνέντευξης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολυ γενικη η παρατηρηση

Ο Προγραμματισμος δεν ειναι ενα πραγμα, ειναι ολοκληρος τομεας

Και στην κατασκευη σπιτιων, κτιριων και γεφυρων μπορει καποιος να δουλεψει χωρις να εχει πτυχια, αλλα σαφως θα χρειαστουν και καποιοι με πτυχια Μηχανικης, Αρχιτεκτονικης κλπ

Ετσι και στο ΙΤ μιας εταιριας, μπορεις να εχεις απο καποιον τελειως ασπουδαχτο που εμαθε λιγη SQL και λιγη Python και γραφει 8 ωρες queries και κανα δυο if's στην Python και παραδιπλα να εχεις εναν αρχιτεκτονα ΙΤ που να ειναι αρμοδιος για το στησιμο και τη λειτουργια ολοκληρου του τμηματος. Ο δευτερος σαφως και πρεπει να εχει σπουδασει την Πληροφορικη σε βαθυτερο επιπεδο

Επεξ/σία από archer100
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, jimd6776 είπε

Για να μαθεις μονο πληροφορικη μπορει οχι. Για να μαθεις επιστημη υπολογιστων γενικοτερα ομως χρειαζεται, γιαυτο οι ηλεκτρολογοι μηχανικοι βρισκουν παντου δουλειες ακομα και εδω στην "ελλαδαρα".

Για να είσαι απλά προγραμματιστής δεν χρειάζεται να ξέρεις την επιστήμη. Οι προγραμματιστές δεν είναι επιστήμονες. Αν θες να πας προς έρευνα και τα σχετικά προφανώς και χρειάζεσαι υπόβαθρο κυρίως μαθηματικό που προφανώς ο αυτοδίδακτος δεν το έχει.

Όμως επαναλαμβάνω, για να γίνεις καλός προγραμματιστής και να φτιάχνεις mobile apps δεν σου χρειάζονται σπουδές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NamelessDead είπε

Με τον ρυθμό που η Apple αφαιρεί features αντί να προσθέτει, σε λιγα χρονια το μονο που θα χρειάζεται για να δουλεψεις εκει ειναι να ξερεις να πατας Delete και να σβηνεις γραμμες κωδικα

Όχι ακριβώς, απλά αυτός που παλαιότερα έφτιαχνε Apps τώρα θα συντηρεί την ΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λέει, πλέον με την τεχνολογία πολλά επαγγέλματα "άνοιξαν" απο μόνα τους. 

Το να λέμε δείξε μου το πτυχίο σου, για να δω τι ξέρεις σε πολλά επαγγέλματα πλέον δεν μετράει. Δηλαδή πιο πολύ ρόλο παίζει το βιογραφικό παρά τα πτυχία, επαναλαμβάνω σε ορισμένες εργασίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα συμφωνήσω πάντως. Σαφώς και δεν χρειάζεται πτυχίο για να γίνει κάποιος καλός στο προγραμματισμό. Απλώς χωρίς πτυχίο είναι πολύ δύσκολο. Άντε να το καταφέρει 1-2 στους 10. Και θα χρειαστεί να καταβάλει (εκτός αν είναι ταλέντο) πολύ περισσότερο κόπο σε σχέση με κάποιον που τελείωσε κάποια σχολή. Δηλαδή είναι κάτι εφικτό αλλά όμως δύσκολο για τους περισσότερους.

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει άδικο... Εγώ μαθαίνω σε σχολή Web Design-Development και σχεδιασμό γραφικών videogames. Αυτά μπορεί άνετα κάποιος να τα μάθει και σπίτι του, έστω με online μαθήματα. Εγώ απλά ήθελα να πάρω και πτυχίο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβε και η apple ότι το χρήμα είναι στο store. Άρα τι θέλει; Εθελοντές να το γεμίσουν με εφαρμογές χωρίς αυτή να δώσει δεκάρα (απλά κρατάει ποσοστά από τις πωλήσεις).

Πέταμα και μακριά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, x-tra είπε

Θα διαφωνησω μαζι σου γιατι εμενα π.χ δεν με ενδιαφερει τι μαθηματικες διεργασιες χρησιμοποιει ο αλγοριθμος, εγω απλα του δινω δεδομενα και παιρνω το αποτελεσμα το οποιο το χρησιμοπειω στον κωδικα μου.

Νομίζω ότι συμφωνούμε, λέμε το ίδιο πράγμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ! Καθίστε μερικοί εδώ μέσα με το πτυχίο στο χέρι να πετάτε χολή δεξιά και αριστερά!

Σας αρέσει ή όχι υπάρχουν άτομα εκεί έξω που μπορούν και ανταγωνίζονται στα ίσα , κατόχους τίτλων και απόφοιτους ΑΕΙ.

 

Φυσικά τέτοια ταλέντα θα τον βρουν το δρόμο τους, ακόμη και εδώ που δεν είναι πρόσφορο το έδαφος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...