Προς το περιεχόμενο

Tim Cook: Ο CEO της Apple πιστεύει ότι δεν χρειάζεσαι πτυχίο για να διαπρέψεις στον προγραμματισμό


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσο μακριά μπορεί να φτάσει κάποιος στον προγραμματισμό, χωρίς το υπόβαθρο στα μαθηματικά, που δίνει μια καλή σχολή; Αυτό είναι το ερώτημα.

Φυσικά και μπορεί να διαβάσει μόνος του και μαθηματικά, φυσική κλπ. Τότε όμως ποιος πιστοποιεί ότι δεν είναι καλός μόνο σε ένα στενό φάσμα και άχρηστος σε όλο το υπόλοιπο; Αυτό πιστοποιεί το πτυχίο. Βεβαιώνει ότι ξέρεις κάτι συγκεκριμένο. Προτού σε εξετάσει το αφεντικό σε έχει εξετάσει η σχολή σε κάποια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Vangelis_D9 είπε

Μα ο προγραμματισμός είναι μια εξελισσόμενη επιστήμη που προϋποθέτει συνεχή ενημέρωση και αυτοβελτίωση από μέρους σου. Πριν τριάντα χρόνια έπαιρνες πτυχίο σε Cobol και C+, το τότε πτυχίο σου αυτό πιστοποιούσε μόνο, τώρα τι να σε κάνω αν μου εμφανίσεις τέτοιο χαρτί; Δε σημαίνει τίποτα για τη δική σου βελτίωση. Σε αυτό έχει δίκιο ο Κουκ, ο προγραμματισμός είναι από τους κλάδους που βασίζονται στις ικανότητες και όχι στο χαρτί.

Όλες οι επιστήμες εξελίσσονται, κ όλες έχουν ανάλογες απαιτήσεις :)

Παράλληλα, το πτυχίο πληροφορικής συνηθως είναι bachelor of computer science (κάτι σαν μηχανικός πληροφορικής πρακτικά), ο προγραμματισμός είναι υποσύνολο. 

Πιο συγκεκριμένα, πριν από μια δεκαετία σε ΑΕΙ στην Αθηνα, το πτυχίο (bachelor) με 46 μαθηματα ήταν περίπου 1/4 μαθηματικά, 1/4 προγραμματισμός/αλγοριθμοι, 1/4 δικτυα, κ τα υπόλοιπα hardware/σχεδιασμός κ ιστορία. Λίγο από όλα δηλαδή, όπως κ τα περισσότερα προπτυχιακά. 

Για να γίνεις προγραμματιστης παντως, δεν είναι σε καμία περίπτωση αναγκαίο το χαρτι. Github/freelance/συστασεις/portfolio, δείχνουν εξίσου καλα τι ξέρεις, ενώ σχεδόν πάντα πλέον μεσολαβούν στην διαδικασία τεστακια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Πόσο μακριά μπορεί να φτάσει κάποιος στον προγραμματισμό, χωρίς το υπόβαθρο στα μαθηματικά, που δίνει μια καλή σχολή; Αυτό είναι το ερώτημα.

Φυσικά και μπορεί να διαβάσει μόνος του και μαθηματικά, φυσική κλπ. Τότε όμως ποιος πιστοποιεί ότι δεν είναι καλός μόνο σε ένα στενό φάσμα και άχρηστος σε όλο το υπόλοιπο; Αυτό πιστοποιεί το πτυχίο. Βεβαιώνει ότι ξέρεις κάτι συγκεκριμένο. Προτού σε εξετάσει το αφεντικό σε έχει εξετάσει η σχολή σε κάποια πράγματα.

Η αλήθεια είναι ότι όταν πρέπει να χρησιμοποιείς αλγόριθμους στον προγραμματισμό ναι είναι απαραίτητα τα μαθηματικά - και το λέω που εγώ ήμουν σκράπας στο σχολείο. Όντως ισχύει αυτό που λες  αλλά έχω κι εγώ την απορία αν σήμερα που υπάρχουν τόσα αυτοματοποιημένα εργαλεία αν απομακρυνόμαστε από την πραγματική γνώση των αλγορίθμων. Το κρίσιμο σημείο και το βασικό πρόβλημα είναι το εξής: ο εκάστοτε εργοδότης ξέρει τι ζητάει από τον υποψήφιο εργαζόμενο; Γι αυτό βγαίνουν τα ανέκδοτα "ζητείται 25 χρονών με 10ετή εμπειρία".

9 λεπτά πριν, ocelotgr είπε

Όλες οι επιστήμες εξελίσσονται, κ όλες έχουν ανάλογες απαιτήσεις :)

Παράλληλα, το πτυχίο πληροφορικής συνηθως είναι bachelor of computer science (κάτι σαν μηχανικός πληροφορικής πρακτικά), ο προγραμματισμός είναι υποσύνολο. 

Πιο συγκεκριμένα, πριν από μια δεκαετία σε ΑΕΙ στην Αθηνα, το πτυχίο (bachelor) με 46 μαθηματα ήταν περίπου 1/4 μαθηματικά, 1/4 προγραμματισμός/αλγοριθμοι, 1/4 δικτυα, κ τα υπόλοιπα hardware/σχεδιασμός κ ιστορία. Λίγο από όλα δηλαδή, όπως κ τα περισσότερα προπτυχιακά. 

Για να γίνεις προγραμματιστης παντως, δεν είναι σε καμία περίπτωση αναγκαίο το χαρτι. Github/freelance/συστασεις/portfolio, δείχνουν εξίσου καλα τι ξέρεις, ενώ σχεδόν πάντα πλέον μεσολαβούν στην διαδικασία τεστακια. 

Καλά που τα διευκρινίζεις κι αυτά χωρίς να ήταν η πρόθεσή μου να ισοπεδώσω τα πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vangelis_D9 είπε

Γι αυτό βγαίνουν τα ανέκδοτα "ζητείται 25 χρονών με 10ετή εμπειρία".

Μερικά έχουν και μία δόση αλήθειας. Δε πάει καιρός που είδα αγγελία για Swift developer με 6+ χρόνια εμπειρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Dimitri Med said:

Ρε παιδιά σκεφτείτε το πιο απλό... Steve jobs

Ε, δεν είναι και το πιο απλό. Δεν μπορείς να βγάλεις γενικό συμπέρασμα από κάποια ειδική περίπτωση σαν του Jobs.

Γενικότερα, δεν υπάρχει σύντομη απάντηση στο θέμα "πτυχίο ή όχι". Απλώς η πληροφορική είναι ένα πεδίο που έχεις κάπως μεγαλύτερα περιθώρια να κινηθείς χωρίς πτυχίο και συχνά θα είσαι και πιο updated, αφού οι αλλαγές είναι ραγδαίες και δύσκολο να ενσωματωθούν γρήγορα στη διδακτέα ύλη των σχολών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, logistoulis είπε

όχι πτυχίο, πιο φθηνά εργατικά χέρια.. οκ το πιάσαμε 

 Κρίνεις με βάση την χώρα σου. Στο εξωτερικό αν τους αποδείξεις 'οτι το χεις θα σε πάρουν στην δουλειά και θα σου δώσουν μια χαρα λεφτά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, AonDuine είπε

 Κρίνεις με βάση την χώρα σου. Στο εξωτερικό αν τους αποδείξεις 'οτι το χεις θα σε πάρουν στην δουλειά και θα σου δώσουν μια χαρα λεφτά . 

φιλάκια

 

https://www.bls.gov/careeroutlook/2018/data-on-display/education-pays.htm

 

ίσα ίσα στη ΧΩΡΑ ΜΟΥ, δεν έχει καμιά σχέση η μόρφωση με το εισόδημα 

 

και ξεκαβαλήστε, δεν είναι όλοι ιδιοφυίες τύπου zuckerberg να μην έχουν ανάγκη την ανώτατη  εκπαίδευση 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ε ναι , είσαι απ το Περιστέρι να γίνεις ψυκτικός , δεν χρειάζεται πτυχίο , μην δίνεις αξία στον εαυτό σου γιατί σε θέλουμε χαμηλά , κάτω ,   τι μου θυμίζει....

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκ πείρας θα σας πω ότι ναι, δεν χρειάζεσαι πτυχίο για να διαπρέψεις στον προγραμματισμό. Εάν υπάρχει (το πτυχίο), ακόμα καλύτερα. Το μόνο που χρειάζεται είναι να τον αγαπήσεις και να αφιερώσεις χρόνο, πολύ χρόνο. Η γνώση υπάρχει δωρεάν για όλους googlαρωντας ή σχεδόν δωρεάν μέσο Udemy (και παρόμοιων platforms). Εγώ προσωπικά ξεκίνησα να σχολούμε σοβαρά πριν από 8 χρόνια επειδή δεν μπορούσα να βρω δουλειά πάνω στο αντικείμενο μου (πωλητής σε κατάστημα ηλεκτρικών ειδών). Τα δυο πρώτα χρόνια ήταν πολύ δύσκολα, έφαγα όλες μου τις οικονομίες και συντηρούμασταν με το μισθό της γυναίκας μου. Κατάφερα να φτιάξω portfolio που είναι το Α και το Ω σε αυτό το χώρο, δουλεύοντας σχεδόν αφιλοκερδός. Αποκτώντας με τον καιρό εμπειρία, είχα προτάσεις συνεργασίας από πολλές εταιρίες, μεταξύ αυτών, το spotify, το booking.com, την Emirates (airlines) και άλλες. Ποτέ κανένας δεν με ρώτησε αν έχω πανεπιστημιακή εκπαίδευση, όλοι κοιτάν τι έχεις ήδη φτιάξει.

Τα τελευταία 5 χρόνια δουλεύω remote για μια Ελληνική εταιρία με έδρα το Dubai με μισθό πολλές φορές πολλαπλάσιο ενός πωλητή. Κοιτώντας το παρελθόν, η ενασχόληση μου με τον προγραμματισμό ήταν ίσως η καλύτερη επιλογή που έκανα στη ζωή μου.

Υ.Γ. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν μειώνω την αξία ενός πτυχίου. Είναι "nice to have", δεν είναι απαραίτητο.

Επεξ/σία από magnett
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, logistoulis είπε

όχι πτυχίο, πιο φθηνά εργατικά χέρια.. οκ το πιάσαμε 

Γνωρίζεις τους μισθούς των Software Engineer της Apple και το λες αυτό; Αν όχι ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link

https://www.glassdoor.com/Salary/Apple-Software-Engineer-Salaries-E1138_D_KO6,23.htm

Τα περίπου 140000 δολάρια τον χρόνο δεν τα λες και φτηνά εργατικά χέρια.

Επεξ/σία από stef157
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, stef157 είπε

Γνωρίζεις τους μισθούς των Software Engineer της Apple και το λες αυτό; Αν όχι ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link

https://www.glassdoor.com/Salary/Apple-Software-Engineer-Salaries-E1138_D_KO6,23.htm

Τα περίπου 140000 δολάρια τον χρόνο δεν τα λες και φτηνά εργατικά χέρια.

Το νόημα του άρθρου όπως το αντιλαμβάνομαι είναι να πέσουν αυτά τα ποσά

 

και βασικά ΘΑ πέσουν, μοιραία.. 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, stef157 είπε

Γνωρίζεις τους μισθούς των Software Engineer της Apple και το λες αυτό; Αν όχι ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link

https://www.glassdoor.com/Salary/Apple-Software-Engineer-Salaries-E1138_D_KO6,23.htm

Τα περίπου 140000 δολάρια τον χρόνο δεν τα λες και φτηνά εργατικά χέρια.

άντε ζήσε στο Σαν Φρανσίσκο με 140.000 , θα νοικιάζεις κανένα μισό γκαράζ με κοινή τουαλέτα και κουζίνα , είναι σαν να παίρνεις 15.000 εδώ , ζούν οι άνθρωποι σε αυτοκίνητα για να μαζέψουν κάποιες οικονομίες , δεν έχεις ακούσει για τους εργαζόμενους άστεγους την αμερικής ? η οικονομία τους είναι απάνθρωπη , ειδικά για το Silicon Valley ξέχασέ το , με 300.000 επιβιώνεις , έχουν οδηγήσει το ντόπιο πληθυσμό σε μαζική έξοδο αφού οδήγησαν τις τιμές στα ύψη τα στελέχη των εταιριών της κοιλάδας

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
20 ώρες πριν, spyroskonst είπε

Γιατί όπως είναι γνωστό, όλοι οι προγραμματιστές στα πρώτα τους βήματα χτυπάνε πόρτες σε apple &  microsoft με τεράστια εμπειρία σε πολλαπλά επίπεδα συνέντευξης.

Εμμ αυτο συμβαινει πια και στις περισσοτερες εταιριες στην Ελλαδα δε ξερω αν το ξερεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

φιλάκια

https://www.bls.gov/careeroutlook/2018/data-on-display/education-pays.htm

ίσα ίσα στη ΧΩΡΑ ΜΟΥ, δεν έχει καμιά σχέση η μόρφωση με το εισόδημα 

και ξεκαβαλήστε, δεν είναι όλοι ιδιοφυίες τύπου zuckerberg να μην έχουν ανάγκη την ανώτατη  εκπαίδευση 


Στην ΧΩΡΑ ΜΑΣ , ο αδελφός μου, που μετά απο το πανεπιστήμιο (Πάντειο)  , αποφάσισε να αλλάξει κατεύθυνση και ασχολήθηκε με Cisco (cnnp , security , linux ) απo καύλα, εργασία  δεν μπορούσε να βρεί γιατί έχει μονο certification και όχι πανεπιστημιακή γνώση.

 Οι μισθοί , 'οπου βρήκε , πείνας .....

Έφυγε (ευτυχώς ) και ζει με την μισθάρα του .

Οι διαφορά που είδε στις συνεντεύξεις με εδώ ήταν ότι εκεί ασχολήθηκαν να δουν αν όντως ξέρει αυτά που λεέι . (AT&T)

Φιλάκια , τυχάρπαστε γραφικέ  είρωνα του διαδικτύου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...