Προς το περιεχόμενο

Από σήμερα σε ισχύ οι πολύ χαμηλότερες τιμές για διεθνείς κλήσεις και αποστολή SMS εντός ΕΕ


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Ναι, πού διαφωνούμε; Ο Todoras* έκανε σύγκριση κόστους εγχώριας και διεθνούς κλήσης ανά λεπτό. Εγώ την έκανα με πραγματικές συνθήκες. Εκτός αν υπάρχει πακέτο για διεθνείς που είναι φθηνότερο απ' τα αντίστοιχα εγχώρια.

*Υποθέτω ότι εννοούσε "διεθνείς" και όχι roaming που έγραψε.

Σωστά μεν αλλά..... οι βασικές χρεώσεις καταλόγου ισχύουν μετά την κατανάλωση του πακέτου που έχεις. Είτε εντός χώρας είτε όταν βρίσκεσαι σε άλλη χώρα εντός Ευρώπης.

Με λίγα λόγια και όταν πας στο εξωτερικό (Ευρώπη) ισχύουν τα δωρεάν λεπτά του χρόνου ομιλίας σου σύμφωνα με το πακέτο. Μετά το τέλος τους αρχίζουν οι βασικές χρεώσεις. Εκτός αν το έχω καταλάβει λάθος. Οπότε είναι πραγματικές συνθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, asmilon είπε

"η COSMOTE δικαιούται να μεταβάλλει τα τιμολόγιά της σύμφωνα με το νόμο και τους κανόνες του υγιούς ανταγωνισμού"

To πιο συντομο ανεκδοτο στις τηλεπικοινωνιες...

Αραγε πρεπει να ερθει η "κακια" ΕΕ να ρυθμισει και τις εγχωριες χρεωσεις, μιας και καμια ΕΕΤΤ ή επιτροπη ανταγωνισμου δεν κανει την δουλεια της; Θα ηταν κωμικο αν δεν ηταν τραγικο το οτι μπορεις πλεον να καλεσεις φθηνοτερα καποια αλλη χωρα σε σχεση με μια εγχωρια κληση...

Νομίζω ότι μία είναι η επόμενη λογική κίνησή μας σαν έλληνες καταναλωτές. Προσφυγή στην Commission στη βάση ότι παραβιάζεται η αρχή της ισότητας των ευρωπαίων πολιτών. Δεν δέχομαι ότι ένας ξένος πληρώνει πολύ λιγότερα στην Ελλάδα για να τηλεφωνήσει προς οποιοδήποτε ευρωπαϊκό προορισμό από μένα που καλώ από Ελλάδα σε Ελλάδα (εκτός και αν η τελευτία δεν ανήκει στην ΕΕ-κι εγώ μάλλον συμφωνώ δηλ. ανήκει μόνον αν συμφέρει τους κυβερνώντες, τους δανειστές κλπ. δεν ανήκει αν συμφέρει τους πολιτες)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, Todoras said:

Σωστά μεν αλλά..... οι βασικές χρεώσεις καταλόγου ισχύουν μετά την κατανάλωση του πακέτου που έχεις. Είτε εντός χώρας είτε όταν βρίσκεσαι σε άλλη χώρα εντός Ευρώπης.

Με λίγα λόγια και όταν πας στο εξωτερικό (Ευρώπη) ισχύουν τα δωρεάν λεπτά του χρόνου ομιλίας σου σύμφωνα με το πακέτο. Μετά το τέλος τους αρχίζουν οι βασικές χρεώσεις. Εκτός αν το έχω καταλάβει λάθος. Οπότε είναι πραγματικές συνθήκες.

Νομίζω σωστά τα λες αλλά και να τελειώσουν, πάλι (νομίζω) μπορείς να πάρεις ένα extra πακετάκι.
Εσύ καλά έκανες και σύγκρινες τις βασικές χρεώσεις, για να έχουμε καλύτερη ιδέα πώς είναι τα πράγματα.
Εγώ το έκανα με την άλλη οπτική, χωρίς να απορρίπτω τη δική σου, γι' αυτό ξεκίνησα με το "Απ' την άλλη όμως..."
Χρήσιμα στοιχεία και τα δύο.
Δεν λέω ότι δεν είναι ακριβά στην Ελλάδα αλλά τι περιμένεις; Όλα κάπως έτσι είναι στη χώρα μας (και κάποια ακόμα χειρότερα απ' τις υπηρεσίες κινητής) αλλά και πάλι, πού και πού κάτι βελτιώνεται, έστω και με τη βοήθεια της ΕΕ.

Καλημέρα! :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/5/2019 στις 10:59 ΠΜ, natural_sgf είπε

Με 2 χρόνια δέσμευση;

Ε, είναι σαν να το πληρώσεις φίλε αφού με 20 pounds το μήνα έχεις unlimited όλα στη giffgaff. Οπότε βάλε 24 x 34 pounds και προκύπτει το κόστος του iphone (σχεδόν). 

Ξέρεις πόσο κάνει αυτό το κινητό + θήκη + Airpods? 816 λίρες έχουν? 

Γενικά εγώ έχω καρτοπρόγραμμα και πληρώνω 18€ το μήνα, έχω 400 λεπτά προς όλους, 1000' προς cosmote (δηλαδή στη μισή Ελλάδα) , 1000' προς το σταθερό μου και προς την οικογένειά μου που έχουν whatsup, και 1,2 GB Internet. Και μου μένει και 1€ στην κάρτα κάθε μήνα. Δεν το λες και άσχημα. Το ότι οι χρεώσεις είναι μεγάλες μετά το δωρεάν χρόνο ομιλίας λίγο σε επηρεάζει αν έχεις φτιάξει το πρόγραμμά σου σωστά. 

Επίσης, θα πρέπει να βάλουμε κάτω και άλλα πράγματα. Η πελατειακή βάση στην Ελλάδα είναι 5 φορές μικρότερη από το UK. Γενικά επίσης βλέποντας τον ισολογισμό των εταιρειών, δεν βλέπεις και τρελά υπερκέρδη, όπως πριν 10 χρόνια. Η WIND φαλίρησε 5-6 φορές, η Vodafone εξαφανίζεται, ο OTE πάει καλά αλλά με τρελές επενδύσεις. Στους ισολογισμούς φαίνεται τι γίνεται....

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ελλάδα κατατάσσεται τέταρτη ακριβότερη χώρα στις χρεώσεις κινητής στην Ε.Ε., με φτηνότερες χώρες την Ιταλία, την Πολωνία, την Αυστρία, τη Γαλλία, το Ηνωμένο Βασίλειο, το Λουξεμβούργο και η Φινλανδία. Ως σχετικά φθηνές χώρες αναφέρονται οι Ρουμανία, Σουηδία, Δανία, Βουλγαρία, Γερμανία, Σλοβενία, Λετονία, Εσθονία, Λιθουανία, και Ισπανία, ενώ ως ακριβές οι Πορτογαλία, Ουγγαρία, Ελλάδα, Βέλγιο, Κάτω Χώρες, Ιρλανδία, Κροατία, Σλοβακία και Μάλτα.

Θα πρέπει, βέβαια, να σημειωθεί πως στη διαμόρφωση των τιμών που αφορούν τις χρεώσεις στην Ελλάδα περιλαμβάνεται η φορολογία, η οποία είναι η υψηλότερη από το σύνολο σχεδόν των ευρωπαϊκών χωρών, κάτι που επηρεάζει την κατάταξή της χώρας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 minutes ago, timos81 said:

Η Ελλάδα κατατάσσεται τέταρτη ακριβότερη χώρα στις χρεώσεις κινητής στην Ε.Ε., με φτηνότερες χώρες την Ιταλία, την Πολωνία, την Αυστρία, τη Γαλλία, το Ηνωμένο Βασίλειο, το Λουξεμβούργο και η Φινλανδία. Ως σχετικά φθηνές χώρες αναφέρονται οι Ρουμανία, Σουηδία, Δανία, Βουλγαρία, Γερμανία, Σλοβενία, Λετονία, Εσθονία, Λιθουανία, και Ισπανία, ενώ ως ακριβές οι Πορτογαλία, Ουγγαρία, Ελλάδα, Βέλγιο, Κάτω Χώρες, Ιρλανδία, Κροατία, Σλοβακία και Μάλτα.

Θα πρέπει, βέβαια, να σημειωθεί πως στη διαμόρφωση των τιμών που αφορούν τις χρεώσεις στην Ελλάδα περιλαμβάνεται η φορολογία, η οποία είναι η υψηλότερη από το σύνολο σχεδόν των ευρωπαϊκών χωρών, κάτι που επηρεάζει την κατάταξή της χώρας. 

Και φαντάζομαι χρεώσεις ανά λεπτό/mb/sms που ισχύουν αφού τελειώσουν τα διαθέσιμα λεπτά ομιλίας/sms/mb των προπληρωμένων πακέτων/προγραμμάτων.

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2019 στις 4:35 ΜΜ, Occultist είπε

Αφού το ιλιγγιώδες ποσό των 6 ευρώ το μήνα για κινητό σε χαλάει, με πόσα θα ήσουν ευχαριστημένος εσύ ο προχό πανεξυπνόπουλος; Να σε πληρώνε αυτοί κανα 50 € το μήνα για να χρησιμοποποιείς το κινητό; Δεν ξέρω, πάλι πλουτοκρατικά μιλάω, μάλλον...

1. Με μηδέν θα ήμουν ευχαριστημένος. Και για τα λεφτά, και για την έγνοια να μη μου μηδενιστεί το υπόλοιπο (ειδικά σε εποχή που ζούσα εκτός Ελλάδας, την πρώτη φορά που άλλαξε η ισχύς του χρόνου ομιλίας, έχασα €€€). Αυτό σε αντιπαραβολή με το UK πχ που είχε 12μηνη ισχύ και ιντερνετικά πακέτα ΕΞΑΜΗΝΑ.

2. Σχεδόν σε όλα τα καρτοκινητά, η πραγματική αξία της κάρτας δεν είναι μόνο τα ευρώ που σου πιστώνουν, αλλά και το "bonus ανανέωσης". Έτσι όπως είναι οι τιμές, το bonus και η αξία που βάζεις σε πολλές περιπτώσεις είναι λίγο πολύ ισοδύναμες. Πχ στο CU με bonus ανανέωσης + shake +online bonus + πάρε να'χεις, βγάζεις ξερωγώ 1μιση GB "bonus" με €10 ανανέωση ενώ τα χρήματα που σου πιστώνουν αγοράζουν 1GΒ (και μένουν κάτι cents ρέστα). Οπότε,  η κάρτα που βάζεις συνολικά θα σου δώσει 2μιση με 3GB ΑΛΛΑ, τα μισά από αυτά πρέπει να αρχίσεις να τα καταναλώνεις ΤΩΡΑ ΑΜΕΣΩΣ. Σε συνδυασμό με το ότι σε αναγκάζουν να βάζεις κάρτα κάθε δυο μήνες βρέξει-χιονίσει, σου ξοδεύουν την αξία των χρημάτων σου, με το δικό τους πρόγραμμα, αντί με το δικό σου. Δεν είναι κοροϊδία;

3. Καπάκι με το παραπάνω, έχεις ξερωγώ πακετάκια όπως αυτά: 30 λεπτά προς όλους για 1 μέρα στα €0,70. Το οποίο μοιάζει εξαιρετικό deal όταν με 70 cents δεν αγοράζεις καλά καλά 1 λεπτό με τιμές εκτός πακέτου. Χρειάζεται όμως "το υπόλοιπο του χρόνου ομιλίας να μην είναι αρνητικό ή μεγαλύτερο από €5", οπότε βασικά σε τιμωρούν αν δεν τρώς όλα σου τα λεφτά.

 

Οπότε αν θες να έχεις την ψυχική ηρεμία ότι το καρτοκινητό ανά πάσα στιγμή έχει ξερωγώ €20 για ώρα ανάγκης, σε κατουράνε στη μούρη και σε βάζουν να πληρώνεις συνδρομή. Οι πλουτοκράτες εκτός Ελλάδος δε το δουλεύουν έτσι από όσο έχω δει (καρτοκινητά σε ΗΒ, Αυστρία, Βέλγιο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 ώρες πριν, jimarass26 είπε

Ξέρεις πόσο κάνει αυτό το κινητό + θήκη + Airpods? 816 λίρες έχουν? 

Στην αμέσως επόμενη απάντηση διορθώνω και λέω ότι αντί για 20 pounds τελικά είναι 25 pounds το 'unlimited' της giffgaff και ότι τελικά του έχει κάτσει καλά!

Μη παρεξηγούμαστε όμως, δε του το έδωσαν δωρεάν. Είναι σαν να του το επιδότησαν. Όπως ακριβώς γινόταν παλιά εδώ σε μας που παίρναμε κάθε χρόνο καινούργια συσκευή με επιδότηση λόγω παγίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2019 στις 10:27 ΠΜ, compuholic είπε

Ξέρει κανένας μήπως παίξει καμία κάρτοκινητή από Ευρώπη να την χρησιμοποιούμε Ελλάδα και να μας έρχεται φθηνότερα? Γιατί με τις νέες αυξήσεις στην καρτοκινητή με 12€ ελάχιστη ανανέωση και κάθε 2 μήνες το νιώθω ληστεία-νταϊλίκι .

Αλλίως σκέφτομαι να καταργήσω το κινητό και να το κάνω τρόπο ζωής - ιδεολογία, πως είναι οι vegan που δεν τρώνε κρέας, εγώ θα ξεκινήσω το κίνημα δεν χρησιμοποιώ κινητό. Σε κανα μήνα θα λέω " 'Εκοψα το κινητό και νιώθω άλλος άνθρωπος, συνάντησα τον Βούδα, βρήκα γκόμενα και νιώθω καλά ".

Παιδιά θέλω ιδέες μια buzzword για το πως να ονομάσουμε το κίνημα-χωρίς κινητό😀😀 

Και ομως υπαρχουν 2 τουλαχιστον χρησιμοποιω εγω τη δευτερη μολις μερικες μερες πολυ οικονομικες και η 2η και με αστικο νουμερο για να σε καλουν χωρις χρεωση σε ολο το κοσμο,χωρις χρονικο περιορισμο κοβεται μονο εαν δεν κανεις καμια κινηση (μνμ-κληση)σε ενα χρονο σε αλλη περιπτωση ισχυει κ διατηρουνται τα χρηματα για παντα

Δεν θελω να γραψω ονοματα PM me

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...