Προς το περιεχόμενο

House of the Dragon (HBO, 2022, GoT Prequel)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Πολυ καλο το πρωτο , ενω δεν το περιμενα . Τα woke στοιχεια ειναι σε επιτρεπτο οριο και ισως και λιγοτερα απο οτι περιμενα. Φωτογραφια ,σκηνοθεσια , σκηνικα κτλπ επισης σε πολυ καλο επιπεδο . Μην το ματιασω ευελπιστω να συνεχισει ετσι. Τουλαχιστον εφοσον φαμε την φολα του rings of power να εχουμε να βλεπουμε κατι. 

Καλα δεν παει ετσι , καθως το 1080p που κυκλοφορησε χτες ηταν και σε h264 ενω το 8.3gb ειναι σε h265. 

Μπακαλιστικα ειναι 8 φορες πανω. 

Ειναι το HDR αρχειο κρυσταλλο η εικονα. Παντου διαβαζω τα καλυτερα για το πρωτο επεισοδιο. Μας ξενερωσε το τελος του GOT ελπιζω εδω να το πανε καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν έχω δει το GoT αλλά μιας και είναι prequel αυτό θα το αρχίσω.

Δεν θα κερδίσεις/χάσεις κάτι με το να τα δεις με χρονολογική σειρά πάντως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρκετα καλη η πρεμιερα,ανοιξε διαφορα θεματα που θα δουμε στην πορεια,ειχε ενταση,καλο καστ σε γενικες γραμμες και την ατμοσφαιρα και τον αερα που χρειαζεται μια τετοια σειρα.

Επεξ/σία από johny f
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανατριχιλα. Γενικα ολη η ατμοσφαιρα soundtrack ειναι μιας και ξερουμε το lore απο GOT ανεβαζει την αγωνια στα υψη. 190 χρονια πριν απο τα αρχικα γεγονοτα της πρωτης σεζον του κανονικου GOT λοιπον. Μιας και λεει 172 χρονια πριν τη γεννηση της Ντενερις. Εχω μεγαλυτερες προσδοκιες οτι θα βγει κατι καλο και ας τελειωσε ασχημα η κανονικη σειρα. Το μικρο ξανθο ιδια η Clarke. Ο Βισερυς φουλ μπουνταλοφατσα παντως το ιδιο μπουνταλας ηταν και ο αλλος στο GOT απλα αυτος εχει και φατσα μπουνταλα. 

unknown-2022-08-22-19-52.png

unknown-2022-08-22-20-00.png

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ε, ποια εκδοση ειναι καλυτερη?

2160p.HMAX.WEB-DL.DDP5.1.Atmos.DV.MKV.x265 8.33gb

2160p.HMAX.WEB-DL.x265.10bit.HDR.DDP5.1.Atmos 8.31gb

2160p.WEB.H265 6.1gb

Το τελευταιο ειναι SDR?

Λοιπον. Η πρωτη ειναι για τηλεορασεις που υποστηριζουν Dolby Vision. Η δευτερη για HDR αυτη βλεπω τωρα και η τριτη SDR. Μπορεις να δεις κανονικα HDR ταινιες/σειρες σε SDR οθονη που δεν υποστηριζει HDR με madvr και προσθετει οντως πιο ζωντανα χρωματα και γενικα καλυτερη ποιοτητα εικονας συνολικα. Dolby Vision σε SDR οθονη δεν γινεται για την ωρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ε, ποια εκδοση ειναι καλυτερη?

2160p.HMAX.WEB-DL.DDP5.1.Atmos.DV.MKV.x265 8.33gb

2160p.HMAX.WEB-DL.x265.10bit.HDR.DDP5.1.Atmos 8.31gb

2160p.WEB.H265 6.1gb

Το τελευταιο ειναι SDR?

Ναι, το πρώτο Dolby και το άλλο HDR10, το οποιο θεωρώ μούφα άμα είσαι στα 400nits σε monitor, άμα το δεις σε καλή tv είναι ok. Το πρώτο το καλύτερο. Tο SDR τελευταίο άμα είσαι ταπεινός peasant όπως εμείς. :P

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Ναι, το πρώτο Dolby και το άλλο HDR10, το οποιο θεωρώ μούφα άμα είσαι στα 400nits σε monitor, άμα το δεις σε καλή tv είναι ok. Το πρώτο άμα έχεις, το τελευταίο που είναι SDR άμα είσαι ταπεινός peasant όπως εμείς. :P

Ας κανω ενα γρηγορο highjack στο thread 😛 

https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/nu7100

image.png.fe202739bdd5e5bc8f40fc3b45f08390.png

Αρα χτυπαω sdr? Γενικα εχω δοκιμασει πολλα hdr torrents, και συνεχεια φαινονται ξεθωριασμενα, ενω τα εχω ολα ενεργοποιημενα. Απο κονσολα δεν εχω θεμα περι hdr, φαινεται η διαφορα προς το καλυτερο

8 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μπορεις να δεις κανονικα HDR ταινιες/σειρες σε SDR οθονη που δεν υποστηριζει HDR με madvr και προσθετει οντως πιο ζωντανα χρωματα

Αυτο ειναι install-able? Για την ωρα χρησιμοποιω mpc-hc γενικα

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Αρα χτυπαω sdr? Γενικα εχω δοκιμασει πολλα hdr torrents, και συνεχεια φαινονται ξεθωριασμενα, ενω τα εχω ολα ενεργοποιημενα. Απο κονσολα δεν εχω θεμα περι hdr, φαινεται η διαφορα προς το καλυτερο

Ναι sdr και τέλος, τα 400nits είναι το όριο. Για να δεις σωστό hdr θες 1000nits και πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ας κανω ενα γρηγορο highjack στο thread 😛 

https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/nu7100

image.png.fe202739bdd5e5bc8f40fc3b45f08390.png

Αρα χτυπαω sdr? Γενικα εχω δοκιμασει πολλα hdr torrents, και συνεχεια φαινονται ξεθωριασμενα, ενω τα εχω ολα ενεργοποιημενα. Απο κονσολα δεν εχω θεμα περι hdr, φαινεται η διαφορα προς το καλυτερο

Αυτο ειναι install-able? Για την ωρα χρησιμοποιω mpc γενικα

Το madvr μπαινει πανω απο MPC κανονικα ναι. Χωρις αυτο ολα τα HDR φαινονται ξεθωριασμενα. Με το madvr θα εκπλαγεις πολυ ευχαριστα θα βλεπεις οτιδηποτε 4K ακομα και 60-70gb αρχειων σε SDR οθονη και η εικονα θα ειναι κρυσταλλο. 

Εδω κατεβασμα

http://madvr.com/

Και μετα στις ρυθμισεις στο media player classic θα βαλεις madvr εδω. Απο εκει και περα εισαι ετοιμος βαζεις οτι HDR αρχειο θελεις και απολαβανεις δεν θα ξαναδεις SDR μολις μαθεις στα HDR αρχεια. Και η διαφορα ειναι μεγαλη και σε SDR οθονες και ας μην εχουν τα nits που χρειαζεται χρωματα crispness ειναι πολυ ανωτερα σε ενα καλο HDR αρχειο. 

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Speculoos είπε

@Arkin ξέρεις αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για vlc;

Απο οτι ξερω το madvr δεν δουλευει με το vlc. 

Εδω οι players που το υποστηριζουν οποτε επελεξε καποιον απο τους παρακατω που σε βολευει. 

 

Screenshot_1.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...