Προς το περιεχόμενο

House of the Dragon (HBO, 2022, GoT Prequel)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

3η, 4η 4 σεζόν θα πάει σε μορφή 8 + 8 επεισοδίων εξίσου μάλλον ή μπορεί κ λιγότερων. Κάποια μεγάλη μάχη η οποία ήταν να λάβει δράση χρονικά κατά τη 2η, μετατέθηκε για τη 3η. Λόγο χρημάτων την ψαλιδιζουν. Ο Μάρτιν ήθελε 10 επ. ανά σεζόν.

 

8 είναι καταραμένος αριθμός, θα φέρει μνήμες 7ης, 8ης σεζόν που έγινε rushed αλα Titanic

Το ψαλιδισμα σε τέτοιες παραγωγές δεν βγαίνει πάντα σε καλό.

Spoiler

Ψαλίδι έκαναν κ στο TLOU. 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 1/4/2023 στις 1:12 ΜΜ, liakinen είπε

Δύο χρόνια για 8 περίπου επεισόδια η κάθε σειρά πλέον. Σχεδόν μία δεκαετία από την ζωή μας μία σειρά που δεν θα κοπεί στους πρώτους κύκλους αλλά θα τραβήξει 4 - 5. Γελοιότητες 😒

Ακριβώς. Καταλαβαίνω βέβαια ότι είναι απαιτητικές αυτές οι σειρές, αλλά απ' την στιγμή που γίνεται το release της σειράς. Βλέπεις ότι τα πρώτα 2-3 επεισόδια πάνε τρένο, τι περιμένεις στο να ξεκινήσεις τα γυρίσματα της επόμενης season;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manolis940 είπε

Ακριβώς. Καταλαβαίνω βέβαια ότι είναι απαιτητικές αυτές οι σειρές, αλλά απ' την στιγμή που γίνεται το release της σειράς. Βλέπεις ότι τα πρώτα 2-3 επεισόδια πάνε τρένο, τι περιμένεις στο να ξεκινήσεις τα γυρίσματα της επόμενης season;

Ακόμα και μετά το τέλος του κύκλου να ξεκινήσουν τα γυρίσματα σιγά μην θέλουν δύο χρόνια για περίπου 8 επεισόδια 45 λεπτών με σχεδόν έτοιμο σενάριο κιόλας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To GoT κάθε χρόνο δεν έβγαινε, μέχρι τα προβλήματα υγείας της Κλαρκ και το κενό των βιβλίων?

Τόσες σειρές τόσα χρόνια, χρόνο το χρόνο δεν βγαίνουν? Δεν αναφέρομαι σε τύπου "Οικογενειακές ιστορίες", αλλά σε σοβαρές παραγωγές.

Οκ, αν στο 2ο κύκλο γίνεται της κακομοίρας από cgi μάχες και όντως θέλει δουλειά+χρόνο εκεί, κάπως τρώγεται...αλλά δεν νομίζω πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

To GoT κάθε χρόνο δεν έβγαινε, μέχρι τα προβλήματα υγείας της Κλαρκ και το κενό των βιβλίων?

Τόσες σειρές τόσα χρόνια, χρόνο το χρόνο δεν βγαίνουν? Δεν αναφέρομαι σε τύπου "Οικογενειακές ιστορίες", αλλά σε σοβαρές παραγωγές.

Οκ, αν στο 2ο κύκλο γίνεται της κακομοίρας από cgi μάχες και όντως θέλει δουλειά+χρόνο εκεί, κάπως τρώγεται...αλλά δεν νομίζω πια.

Έγινε κανόνας πλέον η τουλάχιστον διετία και δεν αφορά μόνο σειρές με εφέ αλλά και "απλές" πχ Severance. Άσε που πρέπει να πιάνεις από την αρχή τους κύκλους ή να δεις εκτεταμένο recap για να μπεις ξανά στο νόημα μετά από τέτοια απόσταση χρονικά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E τότε τις αφήνεις να τελειώσουν και μετά τις βλέπεις άμα έχεις την υπομονή. Νομίζω είναι το καλύτερο και υπάρχει κόσμος που το κάνει. Προσωπικά άμα με ενδιαφέρει η σειρά η υπομονή μου φτάνει μέχρι μια season. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

E τότε τις αφήνεις να τελειώσουν και μετά τις βλέπεις άμα έχεις την υπομονή. Νομίζω είναι το καλύτερο και υπάρχει κόσμος που το κάνει. Προσωπικά άμα με ενδιαφέρει η σειρά η υπομονή μου φτάνει μέχρι μια season. :P

Ιώβεια υπομονή θέλει να περιμένει κάποιος 10 χρόνια για να δει μία σειρά 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakinen είπε

Ιώβεια υπομονή θέλει να περιμένει κάποιος 10 χρόνια για να δει μία σειρά 😋

Ανάλογος την σειρά, τώρα άμα μιλάμε για κάνα Supernatural ναι ok, δεν γίνετε. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Ανάλογος την σειρά, τώρα άμα μιλάμε για κάνα Supernatural ναι ok, δεν γίνετε. :P

Για το GoT θα έκανες υπομονή 8 χρόνια; 😉

Για το Supernatural έχεις κάνει παιδί και ετοιμάζεσαι να το στείλεις φαντάρο αν έχει τσουτσούνα 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakinen είπε

Για το GoT θα έκανες υπομονή 8 χρόνια; 😉

Βασικά δεν ξεκίνησα GOT μέχρι που έφτασε 4 η 5 season. Το Walking Dead επίσης και διαφορα αλλα. Ο κουμπάρος μου το κάνει σε όλες τις σειρές. Γίνετε, δεν λέω ότι είναι εύκολο, αλλα γίνετε. Βασικό να μην σε νοιάζουν ιδιαιτερα τα spoilers.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, {TDi}Dj2k..infc είπε

Βασικά δεν ξεκίνησα GOT μέχρι που έφτασε 4 η 5 season. Το Walking Dead επίσης και διαφορα αλλα. Ο κουμπάρος μου το κάνει σε όλες τις σειρές. Γίνετε, δεν λέω ότι είναι εύκολο, αλλα γίνετε. Βασικό να μην σε νοιάζουν ιδιαιτερα τα spoilers.

Μου φαίνεται τρομερά δύσκολο. Μου κάνει επίσης μεγάλη εντύπωση άτομα όπως εσύ που είσαι δραστήριος σε φόρουμ πως δεν φοβάσαι τα Spoiler που δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να μην πετάξει κάτι πριν γίνει edit. 

Να φανταστείς έχω φάει Spoiler για σειρά μέσα στο thread της F1 εδώ στο site 😋 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakinen είπε

Μου φαίνεται τρομερά δύσκολο. Μου κάνει επίσης μεγάλη εντύπωση άτομα όπως εσύ που είσαι δραστήριος σε φόρουμ πως δεν φοβάσαι τα Spoiler που δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να μην πετάξει κάτι πριν γίνει edit. 

Να φανταστείς έχω φάει Spoiler για σειρά μέσα στο thread της F1 εδώ στο site 😋 

Μα δεν μπήκα στο thread του GOT για χρονια. Θυμάμαι αφού την είδα, διάβαζα το thread μια βδομάδα. :P Και φυσικά και έφαγα spoilers, από 9gag ειδικά, αλλα ποτε τίποτα major. Τώρα είναι ακόμα καλύτερα γιατί πέφτει πολύ γρήγορα report γενικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Βασικά δεν ξεκίνησα GOT μέχρι που έφτασε 4 η 5 season. Το Walking Dead επίσης και διαφορα αλλα. Ο κουμπάρος μου το κάνει σε όλες τις σειρές. Γίνετε, δεν λέω ότι είναι εύκολο, αλλα γίνετε. Βασικό να μην σε νοιάζουν ιδιαιτερα τα spoilers.

Kαι εγώ ακριβώς το ίδιο με GoT. Ειδικά στις αρχές του δεν είχα ψηθεί καθόλου να το δω, επειδή είχα "καεί" από τη σειρά Legend of the Seeker (Sword of Truth) που ήταν τεράστια απογοήτευση.

Δεν βλέπω γενικά πολλές σειρές και είμαι της υπομονής σε αυτό το κομμάτι, οπότε μπορώ να περιμένω και απλά είτε αποφεύγω λίγο τα spoilers είτε απλά δεν με νοιάζει. 

Τώρα σχετικά με το HotD και τα 8 επεισόδια μετά από 2(!) χρόνια, είναι τέρμα σπαστικό, αλλά δεν μπορούμε και να κάνουμε κάτι. Άποψη μου ότι με αυτόν τον τρόπο θα μπορέσουν να το τεντώσουν σε μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, γιατί βάσει του βιβλίου που βασίζεται το υλικό δεν είναι και τόσο πολύ στην τελική. Και επίσης πιστεύω ότι θέλουν να καθυστερήσουν το τέλος "κεντρικού" χαρακτήρα.

Ωραία σειρά, όπως και να έχει, ειδικά συγκριτικά με ότι υπάρχει εκεί έξω τώρα, αλλά ανυπομονώ περισσότερο για το Snow που θα είναι συνέχεια του GoT.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakinen είπε

Να φανταστείς έχω φάει Spoiler για σειρά μέσα στο thread της F1 εδώ στο site 😋 

Τι spoil έφαγες; 😂

---------------------------------------------

Η σειρά μπορεί να αργήσει 2 χρόνια, το thread όμως ακμαίο! 💪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Τι spoil έφαγες; 😂

---------------------------------------------

Η σειρά μπορεί να αργήσει 2 χρόνια, το thread όμως ακμαίο! 💪

Είχε να κάνει με το Red Wedding. Τώρα πως το είχε συνδυάσει ο άλλος με την Φόρμουλα 1 ο Θεός και η ψυχή του 😋 Ακριβώς πως το έφερε η συζήτηση δεν το θυμάμαι, άλλωστε είναι και τόσα χρόνια πίσω. Θυμάμαι όμως ότι χαλάστηκα απίστευτα γιατί ήταν ένα από τα καλύτερα επεισόδια ever. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...