Προς το περιεχόμενο

House of the Dragon (HBO, 2022, GoT Prequel)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει παιδιά, η συγγραφή είναι δημιουργική διαδικασία δεν την κάνουν όλοι εύκολα κατά παραγγελία. Πιθανότατα έχει ξενερώσει και δεν πολυψήνεται. Συμβαίνει.

Έχει μπλέξει και τα μπούτια του λίγο ομολογουμένως με τα τόσο πολλά subplots που έχει μαζέψει και πολύ πιθανό και να δυσκολεύεται να τα συμμαζέψει. Σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι είναι σίγουρο πλέον ότι δεν θα διαβάσουμε το τέλος της σειράς στα βιβλία. Με τα βίας να βγάλει το Winds of Winter κάποια στιγμή, αλλά δεν θα περίμενα να βγάλει το τελευταίο (A Dream of Spring) ποτέ.

Επεξ/σία από Gilmaru
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυσάρεστα νέα γιατί συνεχίζεται η αβεβαιότητα

4 hours ago, Gilmaru said:

Εντάξει παιδιά, η συγγραφή είναι δημιουργική διαδικασία δεν την κάνουν όλοι εύκολα κατά παραγγελία. Πιθανότατα έχει ξενερώσει και δεν πολυψήνεται. Συμβαίνει.

Έχει μπλέξει και τα μπούτια του λίγο ομολογουμένως με τα τόσο πολλά subplots που έχει μαζέψει και πολύ πιθανό και να δυσκολεύεται να τα συμμαζέψει. Σε κάθε περίπτωση, νομίζω ότι είναι σίγουρο πλέον ότι δεν θα διαβάσουμε το τέλος της σειράς στα βιβλία. Με τα βίας να βγάλει το Winds of Winter κάποια στιγμή, αλλά δεν θα περίμενα να βγάλει το τελευταίο (A Dream of Spring) ποτέ.

Προσωπικά πιο πολύ μου κάνει "δεν θέλει" παρά "δεν μπορεί".

Σαν παράδειγμα να αναφέρω τον RJ του Wheel of Time. Περισσότερα βιβλία, περισσότεροι χαρακτήρες, περισσότερα plots και sub-plots, απεβίωσε πρόωρα κιόλας, παρόλα αυτά όμως επειδή ακριβώς ήθελε να ολοκληρωθεί η ιστορία, άφησε πολλές σημειώσεις και οδηγίες που ένας σχετικά μέτριος συγγραφέας σαν τον Sanderson το ολοκλήρωσε αρκετά καλά.

Ο GRRM έχει δώσει κάποια τέτοια ένδειξη ή έστω διάθεση;

Επεξ/σία από Feregorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Feregorn είπε

Προσωπικά πιο πολύ μου κάνει "δεν θέλει" παρά "δεν μπορεί".

Μα σε κάθε δημιουργική διαδικασία αυτά τα δύο είναι συνδεδεμένα. Δηλαδή θέλουμε τι ακριβώς; Να τα γράψει κι ας το κάνει σαν αγγαρεία; Πόσο καλά θα είναι κάποια βιβλία γραμμένα σαν αγγαρεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δειτε που θα δικαιωθουν στο τέλος οι σκηνοθέτες της 8ης σεζόν :P :P 

Οχι επειδη θα έχουν κάνει καλή δουλειά, αλλά επειδη δε θα υπάρξει ποτέ τέλος :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, pontez2 είπε

Να δειτε που θα δικαιωθουν στο τέλος οι σκηνοθέτες της 8ης σεζόν :P :P 

Οχι επειδη θα έχουν κάνει καλή δουλειά, αλλά επειδη δε θα υπάρξει ποτέ τέλος :P 

Ειλικρινά καλύτερα να έμενε στην φαντασία μας το τέλος παρά αυτό που κάνανε. Καλύτερα κομμένη σειρά ή ανοιχτό τέλος, παρά τέλος με τόση προχειρότητα και τέτοια ποιότητα γραψίματος.

Επεξ/σία από Gilmaru
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Gilmaru είπε

Ειλικρινά καλύτερα να έμενε στην φαντασία μας το τέλος παρά αυτό που κάνανε. Καλύτερα κομμένη σειρά ή ανοιχτό τέλος, παρά τέλος με τόση προχειρότητα και τέτοια ποιότητα γραψίματος.

Το πιο πιθανό είναι ότι ο Martin "δεν το έχει" πια και το ξέρει. Και από το να μας δώσει ένα μέτριο-κακό αποτέλεσμα που θα χαλάσει την υστεροφημία του, προτιμά να το αναβάλει επ' αόριστον. Είναι αυτό που γράφεις εν ολίγοις. Είδε κιόλας τι έπαθε η σειρά με αυτό το ανεκδιήγητο φινάλε (λες και επίτηδες να το κανέ 😉) και λέει ας κάτσω στα αυγά μου και ας ασχοληθώ με άλλα (τηλεοπτικές μεταφορές, spin-offs) για να βγάζω το εξτραδάκι μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, chrisde είπε

Το πιο πιθανό είναι ότι ο Martin "δεν το έχει" πια και το ξέρει. Και από το να μας δώσει ένα μέτριο-κακό αποτέλεσμα που θα χαλάσει την υστεροφημία του, προτιμά να το αναβάλει επ' αόριστον. Είναι αυτό που γράφεις εν ολίγοις. Είδε κιόλας τι έπαθε η σειρά με αυτό το ανεκδιήγητο φινάλε (λες και επίτηδες να το κανέ 😉) και λέει ας κάτσω στα αυγά μου και ας ασχοληθώ με άλλα (τηλεοπτικές μεταφορές, spin-offs) για να βγάζω το εξτραδάκι μου.

Καλά η σειρά είναι άλλο θέμα. Τα βιβλία έχουν πολύ περισσότερα subplots που ήταν ούτως ή άλλως κομμένα στην σειρά. Δεν χρειαζόταν κανένας τιτανοτεράστιος συγγραφέας για να γράψει κάτι αξιοπρεπές, έχω διαβάσει fanfiction καλύτερα από την 8η σεζόν.

Ο Μάρτιν ακόμη και να έγραφε το ίδιο τέλος, είμαι πεπεισμένος ότι αν το έκανε θα το έκανε με τρόπο που θα έβγαζε νόημα για τους χαρακτήρες του. Απλά είναι και συγγραφέας που αφήνει την ιστορία του να μεγαλώνει καθώς την λέει (the tale grew in the telling που λένε) υπερβολικά και δεν σχεδιάζει εκ των προτέρων με λεπτομέρεια και έτσι υπάρχει κίνδυνος να φτάσεις σε τέτοιο σημείο που προσπαθείς να συμμαζέψεις τ ασυμμάζευτα.

Επεξ/σία από Gilmaru
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα με τον Martin δεν ειναι εαν εχει ξενερωσει ή δεν μπορει ή κατι άλλο αλλά που δεν χανει ευκαιρια να τρολαρει πρακτικα με ολα αυτα τα posts τους οσους φανς των βιβλίων εχουν απομεινει.
Θα μπορουσε ανετα, οπως νομιζω εχει ξαναειπωθει και εδω, να εδινε σε αλλους writers (στυλ ghostwriters) να κανουν την δουλεια και αυτος απλα να επιβλεπει μην τα κανουν σκατα.
Τιποτα αλλο. Με ολα τα δικαιωματα που εχει σιγουρα εχει και τα φραγκα να πλερωσει καλα.
Ετσι οχι μονο Winds of Winter αλλα και Dream of Spring θα ειχαμε ηδη στα χερια μας αλλα δυστυχως θα πρεπει να δουμε τι θα γινει, εαν γινει κατι, μετα την Μαρτιν εποχη με οποιον εχει τα δικαιωματα τοτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 22/11/2023 at 06:43, pontez2 said:

Να δειτε που θα δικαιωθουν στο τέλος οι σκηνοθέτες της 8ης σεζόν :P :P 

Οχι επειδη θα έχουν κάνει καλή δουλειά, αλλά επειδη δε θα υπάρξει ποτέ τέλος :P 

Σωστός! Προσωπικά, σε γενικές γραμμές το τέλος του GoT δεν ήταν κακό από την άποψη της πλοκής, δηλαδή αρχικά αγαπητή/μεσσιανική φιγούρα με ιδανικά που παρασύρεται από την εξουσία/δύναμη για να γίνει κακός/ή δεν είναι κάτι εντελώς αδόκιμο/αναπάντεχο.

Η υλοποίηση έπασχε φυσικά πολύ, αλλά αυτό οφείλεται σε άλλους λόγους. Επίσης, τα γύρω-γύρω με Bran και η κυκλικότητα της μοίρας(;) του Snow νομίζω πως και αυτά προέρχονται από το τέλος που είχε δώσει ο GRRM στους D&D. Οπότε, θέλει να αποφύγει ένα ακόμα μεγαλύτερο backlash για το τέλος των βιβλίων του άμα είναι πολύ κοντά σε αυτό που είδαμε.

Συνεπώς θα πρέπει να εκτιμήσουμε τους D&D που κατάφεραν να το τελειώσουν ενάντια στις αντιξοότητες... 😄

Επεξ/σία από Feregorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Martin έχει τα λεφτά πια να προσλάβει ολόκληρο κτίριο με συγγραφείς για να τους γράψουν χιλιάδες διαφορετικά τέλη. Απλά δεν θέλει να το τελειώσει από ότι φαίνεται και αμφιβάλλω να είναι θέμα έμπνευσης άμα κρίνω από αυτή την σειρά και το Elden Ring.

Και όχι οι greedy συγγραφείς της main σειράς δεν πρόκειται ποτε να συγχωρεθούν και τους αξίζει που πήγαν στην αφάνεια.

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...