Προς το περιεχόμενο

House of the Dragon (HBO, 2022, GoT Prequel)


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
3 minutes ago, Snoob said:

Σκοτωνόταν στο γράψιμο και απλά βάζει μια άνω τελεία τώρα για να στηρίξει έμπρακτα την απεργία.

Ξέρω κι ένα πολύ καλό με τον Τοτό.

Συμμετείχε λέει στο σενάριο της σειράς.

 

345580607_602628014932152_5601207548630375718_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 ώρες πριν, spiritclay είπε

άραγε αν πεθάνει ποιός θα μπορούσε να πάρει την θέση του για να ολοκληρώσει τα βιβλία?

η Disney 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θα τα έχει πουλήσει τα δικαιώματα πριν συμβεί αυτό.

Εδώ, ο τύπος κάθεται και γράφει prequel σε δική του δουλειά που την έχει αφήσει ημιτελή, τι συζητάμε.

Τουλάχιστον τον Τόλκιν τον αρμέξανε οι κληρονόμοι του, ο Τζώρτζης αυτοαρμέγεται και μετά ανεβάζει και δακρύβρεχτα μηνύματα για τις απεργίες των σεναριογράφων.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Και μετά σας φταίνε οι Benioff και Weiss που δεν ειχαν καλές εμπνεύσεις στον 8ο κύκλο :P 

 

Που είναι αυτά τα παιδιά; Χαθήκανε μετά την τεράστια επιτυχία της 8ης σεζόν. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CarbonFibre είπε

Που είναι αυτά τα παιδιά; Χαθήκανε μετά την τεράστια επιτυχία της 8ης σεζόν. :P

https://m.imdb.com/title/tt13016388/

Κράτα μικροοοοοοοοοο καλαθάκι 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιδημοφιλής άποψη το ξέρω, αλλά πιστεύω ότι κρίθηκαν υπερβολικά αυστηρά, πιο πολύ απ' όσο έπρεπε. Ναι, τα σκάτωσαν την τελευταία 1,5 season, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι οι υπόλοιπες 6,5 έγραψαν τηλεοπτική ιστορία, μιλάμε για μια από τις δημοφιλέστερες σειρές έβερ, για φαινόμενο. Και ναι ξέρω ο Martin έγραψε τα βιβλία, σε αυτόν πρέπει να πιστωθεί μεγάλο μερίδιο της επιτυχίας προφανώς, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή το πρωτότυπο υλικό είναι καλό, η επιτυχία της σειράς θεωρείται δεδομένη. Θέλετε να σας θυμίσω (δεν θέλετε, το ξέρω:P) το ροπ για παράδειγμα και όχι μόνο; Είτε μας αρέσει είτε όχι, τους αναλογεί μεγάλο μερίδιο από την τρομερή επιτυχία της σειράς για 6,5 season και αυτό πρέπει να τους πιστωθεί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, chrisde είπε

Αντιδημοφιλής άποψη το ξέρω, αλλά πιστεύω ότι κρίθηκαν υπερβολικά αυστηρά, πιο πολύ απ' όσο έπρεπε. Ναι, τα σκάτωσαν την τελευταία 1,5 season, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι οι υπόλοιπες 6,5 έγραψαν τηλεοπτική ιστορία, μιλάμε για μια από τις δημοφιλέστερες σειρές έβερ, για φαινόμενο. Και ναι ξέρω ο Martin έγραψε τα βιβλία, σε αυτόν πρέπει να πιστωθεί μεγάλο μερίδιο της επιτυχίας προφανώς, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή το πρωτότυπο υλικό είναι καλό, η επιτυχία της σειράς θεωρείται δεδομένη. Θέλετε να σας θυμίσω (δεν θέλετε, το ξέρω:P) το ροπ για παράδειγμα και όχι μόνο; Είτε μας αρέσει είτε όχι, τους αναλογεί μεγάλο μερίδιο από την τρομερή επιτυχία της σειράς για 6,5 season και αυτό πρέπει να τους πιστωθεί...

Το RoP από όσο γνωρίζω δεν βασίζεται σε κάποιο βιβλίο συγκεκριμένα, απλά είναι βασισμένο στον κόσμο των βιβλίων (Γι'αυτό και είναι μούφα).

Correct me if i'm wrong.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sugizo είπε

Το RoP από όσο γνωρίζω δεν βασίζεται σε κάποιο βιβλίο συγκεκριμένα, απλά είναι βασισμένο στον κόσμο των βιβλίων (Γι'αυτό και είναι μούφα).

Correct me if i'm wrong.

Σωστά, αλλά δεν είναι μούφα για αυτό το λόγο...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, chrisde είπε

Σωστά, αλλά δεν είναι μούφα για αυτό το λόγο...:P

εννοώ, πως εάν είχαν κάποιο βιβλίο να βασίσουν το σενάριο (όπως οι ταινίες), πιθανών να μην ήταν χαλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chrisde είπε

Αντιδημοφιλής άποψη το ξέρω, αλλά πιστεύω ότι κρίθηκαν υπερβολικά αυστηρά, πιο πολύ απ' όσο έπρεπε. Ναι, τα σκάτωσαν την τελευταία 1,5 season, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι οι υπόλοιπες 6,5 έγραψαν τηλεοπτική ιστορία, μιλάμε για μια από τις δημοφιλέστερες σειρές έβερ, για φαινόμενο. Και ναι ξέρω ο Martin έγραψε τα βιβλία, σε αυτόν πρέπει να πιστωθεί μεγάλο μερίδιο της επιτυχίας προφανώς, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι επειδή το πρωτότυπο υλικό είναι καλό, η επιτυχία της σειράς θεωρείται δεδομένη. Θέλετε να σας θυμίσω (δεν θέλετε, το ξέρω:P) το ροπ για παράδειγμα και όχι μόνο; Είτε μας αρέσει είτε όχι, τους αναλογεί μεγάλο μερίδιο από την τρομερή επιτυχία της σειράς για 6,5 season και αυτό πρέπει να τους πιστωθεί...

Βασικά τα σκατωσαν στο τέλος και συγκεκριμένα στα τελευταία επεισόδια.

Ούτε η 6η σεζόν ούτε η 7η βασιζόταν σε βιβλία ωστόσο υπήρξαν επεισόδια έπος. Πχ στην 7η το spoils of war το θεωρώ  από τα καλύτερα επεισόδια όλων των σεζόν. 

Όπως έχουν παραδεχτεί και οι ίδιοι, πιέστηκαν να τελειώσουν σε 1 σεζόν υλικό για 2 ακόμα.

Το λάθος ήταν πως όφειλαν να γυρίσουν 4 επεισόδια ακόμα, να χωρίσουν τη μάχη εναντίων των νεκρών, να δώσουν χρόνο στη μεταστροφή της δρακομανας σε παλαβή κτλ.

Και γενικά αντί να γυρνάνε πρίκουελ, μπορούσαν εύκολα να μαζέψουν τον κόσμο και να ξαναγυρίσουν καποια επεισόδια, ή απλά να φτιάξουν ένα που να δίνει εξηγήσεις για τα πάντα.

Ακόμα μπορούν και υποθέτω ότι κάτι τέτοιο πάνε να κάνουν με το "Σνόου". Ειδικά αν επιβεβαιωθεί η φήμη πως η Κλαρκ δέχεται στενό μαρκάρισμα από τον Χαριγκτον για να γυρίσει σκηνές, παρά το ότι έχει πει η ίδια πως έχει τελειώσει αυτό το θέμα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, pontez2 είπε

Ακόμα μπορούν και υποθέτω ότι κάτι τέτοιο πάνε να κάνουν με το "Σνόου". Ειδικά αν επιβεβαιωθεί η φήμη πως η Κλαρκ δέχεται στενό μαρκάρισμα από τον Χαριγκτον για να γυρίσει σκηνές, παρά το ότι έχει πει η ίδια πως έχει τελειώσει αυτό το θέμα 

Ώπα, έχω χάσει επεισόδια για το Snow. Συνήθως όταν κάτι έχει ησυχία είτε γίνεται δουλειά από πίσω είτε δεν...αυτό φαίνεται να προχωράει και να θέλουν να κάνουν flashbacks; Καλή ιδέα ανάλογα και προς τα που το πάνε και για τον Snow.

 

Προσωπικά, θεωρώ ότι υπήρξε πτώση στην ποιότητα των διαλόγων και τον "ρεαλισμό" εντός της σειράς στις τελευταίες 3 σαιζόν, ενώ η 8η είναι αρκετά προβληματική, ωστόσο υπήρχαν και ορισμένα καλά/εντυπωσιακά επεισόδια που σίγουρα μερίδιο είχαν και οι showrunners.

Επεξ/σία από Feregorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/5/2023 στις 10:17 ΠΜ, CarbonFibre είπε

Που είναι αυτά τα παιδιά; Χαθήκανε μετά την τεράστια επιτυχία της 8ης σεζόν. :P

*censored rant*

 

https://9gag.com/gag/adPxOz9?utm_source=copy_link&utm_medium=post_share

Κάπως έτσι.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2023 στις 12:54 ΠΜ, Feregorn είπε

Ώπα, έχω χάσει επεισόδια για το Snow. Συνήθως όταν κάτι έχει ησυχία είτε γίνεται δουλειά από πίσω είτε δεν...αυτό φαίνεται να προχωράει και να θέλουν να κάνουν flashbacks; Καλή ιδέα ανάλογα και προς τα που το πάνε και για τον Snow.

 

Προσωπικά, θεωρώ ότι υπήρξε πτώση στην ποιότητα των διαλόγων και τον "ρεαλισμό" εντός της σειράς στις τελευταίες 3 σαιζόν, ενώ η 8η είναι αρκετά προβληματική, ωστόσο υπήρχαν και ορισμένα καλά/εντυπωσιακά επεισόδια που σίγουρα μερίδιο είχαν και οι showrunners.

Θα δείξει. Κουτσομπολιστικες φημες ειναι αλλά συνήθως οπου υπάρχει καπνός...

Ναι ασφαλώς οι διάλογοι δεν ηταν το ίδιο. Ειναι διαφορετικό να στηρίζεσαι σε ένα βιβλίο. Ωστόσο ολοι μας περιμένουμε να δουμε που θα το πάει ο Μάρτινς (αν ποτέ τελειώσει το βιβλίο) και αν αλλάξει η φυση των τελευταίων βιβλίων του σε περιγραφική αντι για "διαλογική". Ισως ειναι και αναμενόμενο από την άποψη οτι χτίζει ένα συμπαν το οποίο πρέπει κάποια στιγμή με τον ένα η τον άλλο τροπο να καταλλήξει σε μακελειό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...