Προς το περιεχόμενο

Baldur's Gate ΙΙΙ


HellionKal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Witcher1st είπε

Και μονο στο tutorial που ηθελα 15 λεπτα για να φτιαξω εναν χαρακτηρα, πονοκεφαλιασα. Εχω θεμα και με τα ματια μου, δε μπορω τοσο διαβασμα απο οθονη, ειδικα οταν προκειται και για παλια παιχνιδια, οπου η ποιοτητα στις γραμματοσειρες δεν ειναι και ο,τι καλυτερο..

Γραφει και κατι για dice roll, αλλα δεν εχω δει μεχρι στιγμης κατι τετοιο.. Αυτο που βλεπω ειναι οτι στις μαχες μπορεις να πατας "παυση" και να ρυθμισεις τις κινησεις του καθενος. Αυτο με το ζαρι τι ακριβως ειναι; Δεν εχω ιδεα απο D&D. Ολα αυτα τα παιχνιδια συνδεονται στο ιδιο συμπαν και καλα;

Επισης, εαν καποιος δε ριξει και τρελο διαβασμα, και παλι δε μπορει να τερματισει το παιχνιδι; Βλεπω οτι υπαρχει επιπεδο δυσκολιας, ακομα και story mode, το οποιο σε παει μονο του.. Δεν ειμαι πλεον για πολλα-πολλα. Απλα θα ηθελα να παιξω καποια απο τα παλια RPG και μετα να δοκιμασω και το BG3. Αλλα οχι να αφιερωσω και 100 ωρες για το καθενα. 25 ωριτσες θα ηταν ενα επιθυμητο οριο..

Θα μου πεις λιωνω και με το WoW Classic, οποτε δεν υπαρχει και πολυ χρονος.. Ειδικα τωρα που θα βγει και ο official HC server.. Λογικα θα πρεπει να σταματησω το WoW για να ασχοληθω με τετοια απαιτητικα παιχνιδια..

Ανέβασε το scaling στο μέγεθος μήπως βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 ώρες πριν, johnmayson είπε

Τελικα discord εχετε για το παιχνιδι;;Οσο αφορα το παρτυ εγω ειμαι wizard η shadow ειναι cleric νομιζω τι πρεπει να ειναι οι αλλοι 2 για να εχει μια ισσοροπια το παρτυ;;

Ελληνικο discord που συζηταμε το παιχνιδι - No spoilers : https://discord.com/channels/679650637117521930/1136572656666288228

Οσο για την αλλη ερωτηση, αν θες το πιο "ευκολα" ισορροπημενο party και εσυ εισαι wizard, τοτε θα ελεγα εναν τετοιο συνδυασμο:

1.Wizard (εσυ)
2. Shadowheart (cleric) ή Jeheira (druid)
3. Astarion (rogue)
4. Karlach (barbarian) ή Laezel (fighter) ή Minthara (Paladin. αλλα μονο αν κανεις evil path)

 

1 ώρα πριν, Witcher1st είπε

Αλλα οχι να αφιερωσω και 100 ωρες για το καθενα. 25 ωριτσες θα ηταν ενα επιθυμητο οριο..

Απλα διαλεξες λαθος παιχνιδια τοτε για αυτο που θες.
Τα BG1,2,3 ειναι ορισμενα απο τα μεγαλυτερα και πιο συνθετα RPGs ολων των εποχων. Σε καμια περιπτωση δεν ειναι τιτλοι για 20-25ωριτσες. 

 

56 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

Θα τα τεσταρω τα παιχνιδια μιας και αγορασα το bundle να δω τι παιζει, αλλα σιγουρα θα μου παρει μηνες.. Δεν ειναι και λιγα.. BG1&2, Icewind Dale, Planescape: Torment, Pathfinder: Wrath of the Righteous, Neverwinter Nights με τα addons.. Θελω 1+ χρονο σιγουρα με το ρυθμο που παω.. 1 ωρα την ημερα.. Εκτος αν κοψω το WoW που παιζω 6+ ωρες..

Ολα τα παραπανω συνδεονται; Πρεπει να ξεκινησω να τα παιζω με καποια σειρα ή δεν εχει σημασια; Ποιο σου εξηγει τα περισσοτερα σχετικα με τον κοσμο και τους κανονες;

1+ χρονο? με 1 ωρα την ημερα? πες 3-4 χρονια για να εισαι μεσα :P 

οι σειρες δεν συνδεονται μεταξυ τους, αλλα τα παιχνιδια μεσα στην σειρα συνδεονται ή πολυ (BG1-2) ή πολυ λιγο (Pathfinder Kingmaker-WotR)

 

1 ώρα πριν, imitheos είπε

Έχει φτάσει κανείς φίλος από εδώ στο Act2 και να έχει παίξει κάμποσο χρόνο εκεί; Παρατήρησε καθόλου bugs; Όχι φυσικά ότι αυτό θα μειώσει το πόσο καταπληκτικό είναι το παιχνίδι (παντού θα υπάρχουν bugs. ακόμη και σήμερα βρίσκονται bugs στο BG2) απλά ρωτάω από περιέργεια αν είναι τόσο χάλια τα Act2+ όσο λένε αυτοί ή υπερβάλλουν.

Δεν εχω συναντησει κανενα προβλημα στο Act 2, τουλαχιστον στις πρωτες 15ωρες του.

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ που δεν έχω ιδέα καν, τίποτα, nada, έχει νόημα να το αρχίσω; Θα είναι γενικά full time game; Φαντάζομαι θέλει χρόνο να ασχολείσαι ε;

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Εγώ που δεν έχω ιδέα καν, τίποτα, nada, έχει νόημα να το αρχίσω; Θα είναι γενικά full time game; Φαντάζομαι θέλει χρόνο να ασχολείσαι ε;

Αν θες την άποψη μου δες τους οδηγούς για την μάχη,τα class και πληροφορίες για αρχάριους που έχει το κανάλι του fextralife στο YouTube. Προετοιμάσου καλά και θα πάνε όλα καλά. Και εγώ πρωτάρης είμαι στα crpg. Δες επίσης 1-2 ώρες gameplay να πάρεις μια γεύση και ξεκίνα.

Είναι καραfull time παιχνίδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αίσθηση του intro video στο BG1 και γενικότερα η ατμόσφαιρα και η μουσική στο game , δεν μπορεί να ξαναγίνει εύκολα γιατί τότε το να εχεις τόσο open δυνατοτητες επιδρασης με το περιβάλλον ήταν επισης πρωτόγνωρο στο gaming. Το BG2 παιχνιδαρα με υλικό και qol πράγματα αλλά έγινε λιγότερο dark. Θα χτυπήσω τα ΕΕ γιατί πρέπει να τα έχω. Για το 3 δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ αλλά θα το παρακολουθώ. Το καλύτερο RPG ever σαν σειρά. 

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Witcher1st said:

Θα τα τεσταρω τα παιχνιδια μιας και αγορασα το bundle να δω τι παιζει, αλλα σιγουρα θα μου παρει μηνες.. Δεν ειναι και λιγα.. BG1&2, Icewind Dale, Planescape: Torment, Pathfinder: Wrath of the Righteous, Neverwinter Nights με τα addons.. Θελω 1+ χρονο σιγουρα με το ρυθμο που παω.. 1 ωρα την ημερα.. Εκτος αν κοψω το WoW που παιζω 6+ ωρες..

Ολα τα παραπανω συνδεονται; Πρεπει να ξεκινησω να τα παιζω με καποια σειρα ή δεν εχει σημασια; Ποιο σου εξηγει τα περισσοτερα σχετικα με τον κοσμο και τους κανονες;

Πολλές φορές λέμε "Dungeons and Dragons" γενικά, αυτό όμως συμπεριλαμβάνει πολλά "settings" (ας το πούμε μπακάλικα "κόσμους"), όπως πχ Greyhawk, Eberron, Dragonlance, κτλ. Το Planescape:Torment λοιπόν εκτυλίσσεται στο Planescape setting, ενώ τα BG, ID, NN εκτυλίσσονται όλα στο Forgotten Realms. Αν θυμάμαι καλά, τα γεγονότα των παιχνιδιών εκτυλίσσονται χρονολογικά ως Icewind Dale -> ID2 -> Baldur's Gate -> BG2 -> Neverwinter Nights -> NN2 ---> BG3. Δεν είναι φυσικά απαραίτητο να τα παίξεις με αυτή τη σειρά γιατί οι ιστορίες εκτυλίσσονται σε άλλες ηπείρους και δεν έχουν μεγάλη σχέση μεταξύ τους.

Χεχεχε 1+ χρόνο; Καλό αστείο.

Τα ID εστιάζουν στις μάχες και τις τακτικές οπότε έχουν λίγο μικρότερη ιστορία αλλά ένα χρόνο + θα φας μόνο για τα BG. Το Planescape:Torment είναι μεγέθους οδύσσεια / ηλιάδα σε κείμενο που θα σου έχει να διαβάσεις οπότε βάλε και εκεί κάμποσες ώρες. Το NN σαν ιστορία δεν λέει και κάτι αλλά έχει το μεγαλύτερο αριθμό από custom campaigns και modules. Αν επιχειρήσεις να παίξεις custom modules, θέλεις χρόνια και χρόνια.

[Άχρηστη πληροφορία της ημέρας]Το συγκεκριμένο bundle (χωρίς το Pathfinder φυσικά που δεν υπήρχε τότε), το έδινε 3 φορές το χρόνο το GOG σε καλή έκπτωση και ήταν το καλύτερο δώρο για να κάνεις σε κάποιον. Πλήρωνες πχ 15€ και είχες ώρες και ώρες gameplay. Μετά ενέδωσαν στην πίεση της Beamdog και αφαίρεσαν όλες τις εκδόσεις των παιχνιδιών από το store ώστε να παίρνει ο κόσμος την EE έκδοση.

Δεν γράφω κάτι άλλο γιατί είμαστε εκτός θέματος και έχουμε καταχραστεί το νήμα. Υπήρχε ένα θέμα παλαιότερα για το BG2 οπότε αν θέλεις γράψε περαιτέρω ερωτήσεις εκεί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζω το παιχνιδι μεσω steam παρατηρησα οτι κανει αποθηκευση και στο cloud και οταν το ανοιγω λογικο συγχρονισμο με cloud.Δεν εχω σκοπο να παιξω αποβαλλο υπολογιστη ειναι στις ρυθμισεις του baldurs στα γενικα εκει γραφει steam cloud 102mb εχει αποθηκευσει.Το απενεργοποιω και ειμαι οκ;;;Δε χρειαζεται κατι αλλο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν προταθεί και άλλοι οδηγοί σε προηγούμενες σελίδες (πχ για το πώς δουλεύει η μάχη) αλλά αυτό είναι πιο γενικό και εξηγεί διάφορες λειτουργίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/8/2023 στις 9:55 ΜΜ, Witcher1st είπε

Αγορασα την προσφορα του Humble με τα BG1&2 και καποια αλλα παρομοια παιχνιδια. Εβαλα το BG1:EE πριν λιγη ωρα και επαιξα ενα μισαωρο και ζαλιστηκα.. Τι κατεβατα με γραπτα και λεπτομερειες ειναι ολα αυτα; Παιζουν καπου ρολο ή απλα να ειχαμε να λεγαμε; Ετσι ειναι και το BG3;;

Που να έβαζες το Torment.🤣 Όχι δεν έχει τόσα κατεβατά, ούτε wall of texts, είναι πιο πολύ φάση mass effect με dialog options, αλλά με 1000000000000 voice overs ακόμα και από πράγματα που δε τα περιμένεις (ζώα, νεκρούς κλπ). Παρόλα αυτά σαν gameplay και rp γενικότερα είναι πολύ πιο πολύπλοκο από τα δύο πρώτα BG.

Στις 12/8/2023 στις 8:21 ΠΜ, johnmayson είπε

Κανεις;; Εγω θα τη κρατησω τελικα.Τωρα που εφτασα στη παραλια λεω να παιξω με την εξης λογικη θα κοιταω το map προς τα που ειναι το main quest για να το τελειωσω και αφου το τελειωσω θα κανω και μια εξευρενηση να δω και κανα side quest( πληρης εξευρενηση δε θα κανω για αρχη) Τελικα discord εχετε για το παιχνιδι;;Οσο αφορα το παρτυ εγω ειμαι wizard η shadow ειναι cleric νομιζω τι πρεπει να ειναι οι αλλοι 2 για να εχει μια ισσοροπια το παρτυ;;

Αυτό που πρέπει να έχει οπωσδήποτε ένα party είναι rogue imo (αν δεν είσαι εσύ τότε ο Astarion). Όλα τα άλλα αλλάζουν, απλά χωρίς Cleric/Shadowhart θα κάνεις περισσότερα short/long rests επειδή δε θα έχεις πολύ healing.

Στις 12/8/2023 στις 9:22 ΠΜ, Mr Aris είπε

Προσωπικά τη shadow την έχω μόνιμα στο Party, sorcerer ειναι ο χαρακτήρας που ξεκίνησα, με δύο μάγους μέσα στο party προσωπικά δε τη πάλευα 🤣

Επίσης δεν έχω καταλάβει τι παίζει με τα romance, έχω 3 αρσενικά 3 θηλυκά στη κατασκήνωση και εγώ, τα 2 από τα 3 αρσενικά φάγανε άκυρο γιατί θέλανε ζουζουνιες και αρκετά νωρίς μάλιστα στο παιχνίδι. Τα θηλυκά, φαίνεται το ένα να με συμπαθεί σα τη καλή της φίλη και το άλλο να θέλει να μου βγάλει τα άντερα να μου τα δώσει να τα φάω και το τελευταίο δε έχω ιδέα είναι φρέσκο στο πάρτυ. 

Υπάρχει κάνας μέντορας να με πάρει στην επίβλεψη του να μου μάθει τα κόλπα? Κάνα φίλτρο να βρομαω μπρουτιλα  μπας και.... 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Τις προάλλες άνοιξα μία πόρτα και ήταν δύο ορκ που πηδιοσαντε, ε έλεος μέχρι και τα ορκ πηδανε, μπορεί και να τανε goblin vs ogre γιατί το θηλυκό ήταν λίγο μεγάλο είναι η αλήθεια, εννοείται τα έστειλα στον άλλο κόσμο καπάκια 🤣🤣 

Εδώ είναι το everyone is fuck in this town except me 🤣

 

Το romance έχει σχέση με το influence και πόσο προχωράς το story τους στα long rests κλπ. Εμένα μου την έχουν πέσοι όλοι πχ. Στα κόντρα παξιμάδια και στην Laezel (δεν είμαι πολύ του αυταρχικού με εξωγήινες 🤣) τα ξέκοψα βέβαια. Οπότε shαdowheart it is (αν και εγώ γουστάρω την guardian μου πιο πολύ).

Επεξ/σία από ilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/08/2023 at 13:26, Skywalker333 said:

 

Ελληνικο discord που συζηταμε το παιχνιδι - No spoilers : https://discord.com/channels/679650637117521930/1136572656666288228

 

Εχει ληξει το Invite. Πως λεγεται ο server για να τον ψαξω στο google;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας ήρωας την έκανε από την ομάδα, permently όπως με ενημέρωσε το παιχνίδι, δε με πειράζει, δεν τον χρησιμοποιούσα καθόλου στο Party, αλλά μήπως είναι κακά μαντάτα 👀🤣, από το πάρτι έχω την εντύπωση ότι 2 θα μείνουν μαζί μου μέχρι τα γεράματα 🤣 αλλά η μία δεν είμαι και τόσο σίγουρος 😅

Μήπως να πάω να κάνω το quest της να πάρω λίγο approve από αυτή γιατί όλο disapprove έχει. 

Εντωμεταξύ τη χρησιμοποιώ πάρα πολύ στις μάχες θα ήταν καταστροφή να φύγει 😭

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...