Προς το περιεχόμενο

Baldur's Gate ΙΙΙ


HellionKal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, Nalfein33 είπε

Δηλαδή η larian δεν είπε ποτε για rwtp οπότε δεν είναι απαράδεκτη.Προφανώς η ερωτηση rwtp η turn-based ήτανε ενα ''προβλημα'' και για αυτούς.'Οσο για τις εταιρίες ακριβώς ότι είπε ο @ilos. Ακριβώς το ίδιο θα έλεγα.Μην ξεχνάτε οτι και τη WotC το μόνο που την ενδιαφέρει είναι το χρήμα.Θα έδινε το game σε μια εταιρια που έβγαλε ένα αποτυχημένο εμπορικά rpg(Poe 2) η στην εταιρια με το πιο πετυχημενο εμπορικά ''παραδοσιακο'' rpg τα τελευταια χρόνια.Αυτο που με ενθουσιάζει είναι οτι η larian δείχνει να επενδύει τα λεφτα που έβγαλε σε studios για να βγάλει ΑΑΑ παραδοσιακά rpgs.

πως δεν ειπε, ειπε οτι θα κυκλοφορησει baldurs gate 3, οταν τα προηγουμενα ειναι rwtp....σαν να λες οτι θα βγαλω το tekken 18,  και μετα απο 1 χρονο να αποκαλυπτεις οτι δε θα ειναι fighting game, αλλα volley...Πως να αδικησεις αυτους που περιμεναν fighting game?

τεσπα μακαρι να σας αρεσει και να το ευχαριστηθειτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πανω κατω οι περισσοτεροι περιμεναν TB παιχνιδι και ειναι λογικο λογω του ιστορικου της Larian. Ειναι το λιγοτερο που μπορει να με πειραξει.

Ειτε TB ειτε rwtp για εμενα αυτο που θα μετρησει ειναι το story, οι χαρακτηρες, η επιδραση που θα εχουν στο χαρακτηρα μου και αντιστροφα, η εξερευνηση και ενας villain που θα μου μεινει αξεχαστος.Αυτα εκαναν το BG2 το καλυτερο παιχνιδι που εχω παιξει. Μπορει να το καταφερει η Larian?Εχω αμφιβολιες. Το ελπιζω.

Σχετικα με το τιτλο, αν δε σχετιζεται με τα προηγουμενα θα ηθελα ενα διαφορετικο. Απο την αλλη, καταλαβαινω οτι θελουν να βγαλουν χρηματα και να εχουν ευκολο marketing(Η larian, η WoTC, ποιος ξερει).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι ειναι απόλυτα λογικο να ήθελε πολυς κοσμος η σειρα να συνεχισει με το ιδιο gameplay. το ιδιο χαστουκι απο την ανάποδη εφαγαν οι Fallout fans με το 3. ναι εχει τον αερα της σειρας και πολλα RPG στοιχεια, αλλα η αλλαγη σε real time shooter χαλασε πολυ κοσμο. μιλαμε παντα αποκλειστικα για gameplay μαχης κ οχι για διαφορα αλλα θεματα του τιτλου. Γιατι θα σκασει ο φίλτατος Hellion και αγκαζε θα κράζουμε για μια εβδομαδα :P 

 

Οπως και να το κανουμε, οταν βγαζεις μια συνέχεια με αριθμο, ειναι λογικό ο κόσμος να περιμένει οτι θα συνεχίσεις στη λογική της σειρας. Ειναι ριζικη η αλλαγη σε TB και οσο λογικη κ αν ειναι λογο του background της συγχρονης Larian, εξισου λογικο βλεπω και την στεναχωρια αρκετων. Θα ήταν πολυ τιμιότερο αν εβγαινε χωρίς νούμερο. Οπως ειχαν βγει τα Dark Alliance, ετσι κ αυτο θα μπορούσε να ειναι τιτλος στο σύμπαν αυτο. Anyway, δεν εχει νοημα να το ψυρίζουμε άλλο, νομιζω ειναι απόλυτα κατανοητο γιατι ορισμένοι στεναχωριούνται και πολυ καλα κάνουν κιολας αν δεν βλέπουν αυτο που ήθελαν. Από εκει κ πέρα, καλα κάνουν και χαίρονται όσοι ήθελαν αυτή την αλλαγη! Κανεις ποτε δεν θα ειναι ευχαριστημένος με όλα ετσι κ αλλιως.

Εχω υψηλότατες προσδοκίες βλέποντας ποσο καλή δουλεια έκαναν στα DoS οπότε το καταπίνω και ειμαι βεβαιος οτι θα περασω πολυ καλα. Αλλά αν βγει αυριο και πει, "σφαλαμε, θα βαλουμε κει RTWP", ε τοτε θα χαρώ εις διπλούν :)

Αλλά έχω την ΑΠΟΛΥΤΗ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ οτι η mod scene δε θα το αφησει έτσι και πως θα βγει mod που θα το επιστρέφει στο original gameplay!

 

υγ: Προφανως και η κίνηση για TB είναι οικονομικη. Και ετοιμη μηχανή έχουν αλλά (και κυριότερο) και θα βγει πολυ πιο εύκολα σε κονσολες που ειναι το χοντρο χρήμα. Σιγα μην τους επιασε ο πονος για "ρεαλιστικο DND" :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα-πλάκα, μερικά από τα επιχειρήματα που ακούστηκαν προς υπεράσπισην της Λάριαν και του ΤΒ είναι ΚΑΡΜΠΟΝ ότι μας λέγανε μόλις είχαν ανακοινωθεί οι πρώτες λεπτομέρειες για το gameplay του Fallout 3:

"Αυτό ξέρουν να κάνουν καλύτερα..."
"Τα games πρέπει να εξελίσσονται..."
"Υπάρχουν και άλλα RPG αν θέλει κάποιος να παίξει ντε και καλά κάτι σαν τα παλιά..."
"Όπως και να το έκαναν, δεν υπήρχε περίπτωση να ικανοποιήσουν τους κολλημένους RPGάδες..."


Μαζικό triggering, flashbacks από το Βιετνάμ, 1000-yard stare κτλ κτλ 😧

(προφανώς ουδεμία σχέση ανάμεσα στη Larian και τη Bethesda ως gaming εταιρείες και ως αξιοπρεπείς νομικές οντότητες γενικά, απλά το φακτ αυτό είναι αρκετά διασκεδαστικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως αυτή η μηχανή που χρησιμοποιούν εμένα μου έδωσε την αίσθηση ενος απλά fork του divinity. Περίμενα κάτι τελείως διαφορετικό πάντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

2 λεπτά πριν, HellionKal είπε

Πλάκα-πλάκα, μερικά από τα επιχειρήματα που ακούστηκαν προς υπεράσπισην της Λάριαν και του ΤΒ είναι ΚΑΡΜΠΟΝ ότι μας λέγανε μόλις είχαν ανακοινωθεί οι πρώτες λεπτομέρειες για το gameplay του Fallout 3:

"Αυτό ξέρουν να κάνουν καλύτερα..."
"Τα games πρέπει να εξελίσσονται..."
"Υπάρχουν και άλλα RPG αν θέλει κάποιος να παίξει ντε και καλά κάτι σαν τα παλιά..."
"Όπως και να το έκαναν, δεν υπήρχε περίπτωση να ικανοποιήσουν τους κολλημένους RPGάδες..."


Μαζικό triggering, flashbacks από το Βιετνάμ, 1000-yard stare κτλ κτλ 😧

(προφανώς ουδεμία σχέση ανάμεσα στη Larian και τη Bethesda ως gaming εταιρείες και ως αξιοπρεπείς νομικές οντότητες γενικά, απλά το φακτ αυτό είναι αρκετά διασκεδαστικό)

ισχυει, γιαυτο το ειπα. Και σκέψου οτι τοτε ειχαμε ακομα την Bethesda σε καλη θεση στο μυαλο μας με το εξαιρετικο Morrowind. Οταν ανακοινωθηκε το F3, δεν ειχε καν βγει ακομα το Oblivion κ η απλοποίηση των Elder Scrolls, το bugfest, τα horse armor DLCs και λοιπα καλουδια. Τοτε ελεγες Bethesda κ εσταζες μελι :)  

Ασε, μη το γκαντεμιαζουμε κ λεμε το ονομα της ακατανομαστης κ πιασει γκίνια κ την Larian :P 

Ολα καλα θα πανε κ θα ειναι ενα πολυ καλο παιχνιδι, ετσι πρέπει να ευχόμαστε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομη θυμαμαι να ειμαι στα καγκελα και να φωναζω, fallout με button "throw grenade" δε παιζω για κανενα λογο. Η bethesda με δικαιωσε. Μετα ηρθε το new vegas και καταπια τη γλωσσα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά relax τι σχέση έχει τώρα το Fallout? Μήπως ανακοίνωσε η Larian ότι θα το γυρίσει και σε third-person? :D

1 ώρα πριν, akarthis είπε

ειναι το story, οι χαρακτηρες, η επιδραση που θα εχουν στο χαρακτηρα μου και αντιστροφα, η εξερευνηση και ενας villain που θα μου μεινει αξεχαστος

Σωστός και τώρα θα υπάρχει και κάποιο σοβαρό strategy στο combat. Το TB το συνήθισα, το RT δεν μπόρεσα ποτε. Μονο στα TW είναι ok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πήρα χαμπάρι ότι έβγαλαν το gameplay βίδεον.

Με άρεσε πολύ και σίγουρα προτιμώ το turn-based παιχνίδι σε RPG. Τουλάχιστον όπως το έχουν στο divinity. 

Προσωπικά τουλάχιστον, πάντα με pause-σε-κάθε-ευκαιρία είναι ο τρόπος που χειρίζομαι τις μάχες σε τέτοιου είδους RPG, έτσι το turn-based είναι κάτι που με βόλεψε πολύ (όπως και όταν έβαλαν αυτή την επιλογή στο poeII).

Για τον βαλδούρο δεν ξέρω, άλλες εποχές τότε (λόγω περιορισμών μηχανής/HW) και δεν ξέρω εάν θα ήταν χειρότερο ή καλύτερο με turn based, αυτό που είδα πάντως από το divinity με άρεσε σαν gameplay στις μάχες. 

Τώρα εάν όλα τα υπόλοιπα είναι εκεί (ιστορία, χαρακτήρες, επιλογές, καλό και κατατοπιστικό UI κ.ο.κ.) τότε θα είναι αυτόματη αγορά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/3/2020 στις 6:20 ΜΜ, xavier είπε

10χρονος?

Για σενα λες;Γραψε μας αλλα 10 ποστ για τη κακια larian που απο την αρχη ειχε στο μυαλο της να σε εξαπατησει...ελπιζω μονο η ειδηση οτι ο xavier δεν θα παιξει το παιχνιδι να μην προτρεψει αλλους να κανουν το ιδιο.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

ξανά δείχνει σαν ένα νέο divinity σε άλλο setting. Θα ήθελα κάτι διαφορετικό και κυρίως ποιο σκοτεινό. Από την άλλη δεν με χαλάει και έτσι όπως είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα με ξενερώνει κάπως αυτή η ομοιότητα με το divinity, κυρίως γιατί νιώθω πως χάνει την ταυτότητα του BG, αλλά από τη στιγμή που το φτιάχνει η Larian και όχι η black isle είναι αναμενόμενο. Καλό στόρυ και χαρακτήρες να έχει και ας το κάνουν και cell shaded.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θα ήθελα μια πιο σκοτεινή και βρώμικη εικόνα και παρουσίαση αλλά δεν θα τα χαλάσουμε εδώ καθώς η εταιρία έχει αποδείξει ότι μπορεί να αναλάβει τέτοιο project. Επίσης είναι εξαιρετικά τρομερό το γεγονός ότι πλέον μπορούμε να έχουμε τόσο δυναμικό σύστημα μάχης και εξερεύνησης σε κόσμο D&D. Και μόνο στην ιδέα ότι θα δω παλαιά spells επαναφτιαγμένα για να λειτουργούν με δυναμικό τρόπο με combos, να έχεις πολυεπίπεδα περιβάλλοντα με παγίδες και ευκαιρίες ambushing με κάνουν να ξεπεράσω την αρχική ξινίλα ότι θα είναι μόνο turn based και μπορώ να πω ότι έχω ζεσταθεί πολύ στην ιδέα ότι θα είναι όπως το DoS. 

Αυτό που θα ήθελα είναι να φέρουν τον ορίτζιναλ μουσικό και υπεύθυνο ήχου του Baldurs Gate 2. Ο άνθρωπος έκανε τρομακτική δουλειά και από όσο ξέρω δεν έχει κάνει κάτι άλλο από τότε όμως το ταλέντο δεν φεύγει έτσι απλά και είμαι σίγουρος ότι θα ήθελε να αναλάβει ξανά τα ηνία για το 3.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...