Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα είναι να βγαίνει και ένα χρήσιμο συμπέρασμα, όχι μόνο numbers for the sake of numbers. Πριν κάποια χρόνια αυτό το χρήσιμο συμπέρασμα μπορούσε να βγει μετρώντας CPUs σε 720p. Το hardware, το software και η υιοθέτησή τους από τους χρήστες δεν έχουν μείνει τα ίδια από τότε, οπότε το πεδίο σύγκρισης πρέπει να μετατοπστεί.

Οι πιο έγκριτοι reviewers τα έχουν καταλάβει τα παραπάνω, γι' αυτό και δε μετράνε CPUs πλέον σε 720p αλλά σε 1080p. Εντάξει, κάποιοι έχουν μείνει σε 720p, δε λέω ότι απαραίτητα το κάνουν λόγω bias.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Εγώ πάντως και με 1p ευχαριστημένος είμαι. Και δεν τρολάρο, το εννοώ. Cpu μετράμε, άρα όσο χαμηλότερη η ανάλυση τόσο το καλύτερο. Το θέμα όμως δεν είναι μόνο τα νουμερα του bench αλλά και να μπορείς να διαβάσεις τι σου λένε αυτά τα νούμερα. Αλλιώς καταλήγεις να προτείνεις 4πυρηνες σαπίλες οπως τότε με τους kaby, γιατί κάποιοι δεν ξέρουν να διαβάζουν τα Bench. 

Επίσης και το test σε υψηλότερες αναλύσεις οπως 1080p και 1440p έχουν νόημα, αρκεί όπως ξαναλέω να ξέρεις να τα διαβάσεις. Οι υψηλές αναλύσεις ρίχνουν τα max fps τα οποία είναι άχρηστα και εστιάζουν περισσότερο στα low, άρα το average επηρεάζεται περισσότερο από τα low fps. 

 

 

Έχω την εντύπωση ότι η βέλτιστη ανάλυση για να εξετάσεις απόδοση CPU είναι τα 1080p. Εκεί παίζει ο περισσότερος κόσμος και ο επεξεργαστής είναι μεν απασχολημένος αλλά δεν πέφτει εκεί όλο το βάρος.

2 λεπτά πριν, parsifal είπε

Το θέμα είναι να βγαίνει και ένα χρήσιμο συμπέρασμα, όχι μόνο numbers for the sake of numbers. Πριν κάποια χρόνια αυτό το χρήσιμο συμπέρασμα μπορούσε να βγει μετρώντας CPUs σε 720p. Το hardware, το software και η υιοθέτησή τους από τους χρήστες δεν έχουν μείνει τα ίδια από τότε, οπότε το πεδίο σύγκρισης πρέπει να μετατοπστεί.

Οι πιο έγκριτοι reviewers τα έχουν καταλάβει τα παραπάνω, γι' αυτό και δε μετράνε CPUs πλέον σε 720p αλλά σε 1080p. Εντάξει, κάποιοι έχουν μείνει σε 720p, δε λέω ότι απαραίτητα το κάνουν λόγω bias.

 

Έτσι ακριβώς το sweet spot είναι το 1080p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

Έχω την εντύπωση ότι η βέλτιστη ανάλυση για να εξετάσεις απόδοση CPU είναι τα 1080p. Εκεί παίζει ο περισσότερος κόσμος και ο επεξεργαστής είναι μεν απασχολημένος αλλά δεν πέφτει εκεί όλο το βάρος.

Δεν υπάρχει βέλτιστη ανάλυση για cpu, υπάρχει βέλτιστη ανάλυση για gpu. Με τις κάρτες που έχουμε τώρα (2080ti δηλαδή) τότε μια χαρά cpu bound είναι το 1080p, οπότε συμφωνώ μαζί σου. 

 

Αλλά γενικά το ιδανικό είναι να τεσταρονται τα games σε σημεία που στρεσαρουν τη cpu για να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα. Ας πούμε στο crysis 3 είχε 2 cpu με ακριβώς το ίδιο average μόνο που ο ένας είχε τα μισά low αλλά ταυτόχρονα και 30% πάνω τα max. Μιλάω για τον 1600 vs 7600k. 

 

Τεσπα, θα τα δούμε όλα αύριο, θα σκάσουν και τα αλεξίπτωτα τα οποία ξαφνικά θεωρούν ότι ο 7700k είναι σάπιος και ντροπή για τους νέους ryzen που σε κάποια games τους φτάνει ο σάπιος αυτός επεξεργαστής!!! Τι άλλο θα διαβάσω αύριο είμαι περίεργος να δω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, parsifal είπε

Οι πιο έγκριτοι reviewers τα έχουν καταλάβει τα παραπάνω, γι' αυτό και δε μετράνε CPUs πλέον σε 720p αλλά σε 1080p. Εντάξει, κάποιοι έχουν μείνει σε 720p, δε λέω ότι απαραίτητα το κάνουν λόγω bias.

Μία (ή δύο) εικόνα αξίζει όσο χίλιες λέξεις. 

Anandtech από review του 9900Κ

102152.png

 

102150.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.amazon.fr/ASUS-ROG-Crosshair-VIII-Hero/dp/B07TPWXRBL/ref=sr_1_2?__mk_fr_FR=ÅMÅŽÕÑ&keywords=asus+crosshair+viii+hero&qid=1562414277&s=gateway&sr=8-2

λιγο πιο νορμαλ τιμη ,δεν στελνουν ελλαδα οι μπαγλαμαδες

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mpokwsths είπε

Μία (ή δύο) εικόνα αξίζει όσο χίλιες λέξεις. 

Anandtech από review του 9900Κ

102152.png

102150.png

Δεν είναι θέμα ανάλυσης όμως αλλά κάρτας. Χαίρω πολύ και άμα τεσταρε με 1050ti τότε θα πρεπε να πέσει στα 320p ξέρω γω, το οποίο στην προηγούμενη σελίδα είπες ότι είναι λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το SotTR μια χαρά γραφήματα έχει στο bench και φαίνετε αν είσαι cpu ή GPU bound, επίσης στο πρακτικό κομμάτι εγώ έχω οθόνη 4κ τι με νοιάζει τι κάνει το κάθε cpu σε game με ανάλυση 720p ή 1080p; αυτό που με νοιάζει είναι τι κάνει σε σύγκριση με ένα άλλο στην ανάλυση που χρησιμοποιώ, όπως και τους υπόλοιπους που έχουν 1440p ή οτιδήποτε μικρότερη ανάλυση από κομπιουτεράκι, επίσης γενικεύσεις του τύπου τα πάει καλά στα 480p άρα θα τα πάει καλά και σε 8κ δεν ισχύουν πάντα.

 

spacer.png

Επεξ/σία από Havik
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Havik είπε

Το SotTR μια χαρά γραφήματα έχει στο bench και φαίνετε αν είσαι cpu ή GPU bound, επίσης στο πρακτικό κομμάτι εγώ έχω οθόνη 4κ τι με νοιάζει τι κάνει το κάθε cpu σε game με ανάλυση 720p ή 1080p; αυτό που με νοιάζει είναι τι κάνει σε σύγκριση με ένα άλλο στην ανάλυση που χρησιμοποιώ, όπως και τους υπόλοιπους που έχουν 1440p ή οτιδήποτε μικρότερη ανάλυση από κομπιουτεράκι, επίσης γενικεύσεις του τύπου τα πάει καλά στα 480p άρα θα τα πάει καλά και σε 8κ δεν ισχύουν πάντα.

spacer.png

Άμα έχεις 4k όλα τα cpu ίδια αποδίδουν αφού βαράει κοφτές η καρτα. 

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Γτ το τραβατε τοσο πολυ? Reviews υπαρχουν με ολες τις αναλυσεις απο πολλους...

Εγώ σου πα, με καραμπίνα είμαι και περιμένω Spartan. Μνημουλες πήρα, delid έκανα, ψυκτρα αγόρασα, degrade έφαγα, όλα καλά. 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Ryzenlake είπε

Άμα έχεις 4k όλα τα cpu ίδια αποδίδουν αφού βαράει κοφτές η καρτα. 

όχι.... και δεν είμαι εγώ το θέμα αλλά και άλλοι με 1440p ή 1080p.

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Havik είπε

επίσης στο πρακτικό κομμάτι εγώ έχω οθόνη 4κ τι με νοιάζει τι κάνει το κάθε cpu σε game με ανάλυση 720p ή 1080p

4Κ?

Εσύ είσαι ενταξει και με Ryzen 1600 underclock  και μνημες 2133

Αν έχεις καλύτερη CPU πουλά την και πάρε 1600 και τα ρέστα σε σουβλακους. 

Διαφορά δε θα δεις ούτε με 3080Τι super αμολυβδη

Ρε τι διαβάζουμε εδώ μέσα..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Havik είπε

όχι.... και δεν είμαι εγώ το θέμα αλλά και άλλοι με 1440p ή 1080p.

Βλέπω ένα bench σε 4k, και έφοσον ο i3 βγάζει τα ίδια με τον i7, αγοράζω i3. Του χρόνου αναβαθμίζω σε 3080ti και τρώω αγγούρι δροσερό. 

 

Ιδού η Ρόδος λοιπόν ιδού και το πηδημα, να φανταστώ το επόμενο cpu που θα πάρεις θα βασίζεται σε επιδόσεις σε 4k σύμφωνα με τα λεγόμενα σου.  Να σε δω λοιπόν... Μην πας και μου αγοράσεις ακριβότερο cpu που βγάζει τα ίδια frames σε 4k από ένα φτηνότερο γιατί τότε αλλά θα λες και άλλα θα κάνεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηρεμήστε 2 λεπτά… δεν μπορεί ένας άνθρωπος να ετοιμάσει ένα screen….

H ανάλυση επηρεάζει και το cpu…

Μια χαρά παίζεις και σε High/est ανάλυση, δεν χρειάζεται να είναι όλα ultra, επίσης αν διαθέτης την όρεξη βρίσκεις ή βάζεις custom ρυθμίσεις, η οπτική διαφορά ανάμεσα στο ultra και στο highest είναι πολύ μικρή σε σχέση με το αντίκτυπο στα fps.

https://www.youtube.com/results?search_query=ultra+vs+high+settings

 

spacer.png

"There seems to be 3 variables here: GPU, CPU Render and CPU Game. ("CPU" in lower graph seems to be same as "CPU Render").

Of these three GPU is taking clearly most time so you are GPU bound here. This can be seen from graphs (GPU graph is higher than either CPU Render or CPU Game) and also the FPS table on right confirms that GPU can do much less FPS than CPU Render or CPU Game.

As for CPU Render and CPU Game: I think that CPU Render is CPU power needed for just rendering graphics, and CPU Game is everything else CPU is needed for. "

 

Edit: damn resize...

Edit: πάταξον μέν, ἄκουσον δέ.

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...