Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε

Κι εγω το σκιάζομαι  αυτό και μιας και δεν ξέρουμε και με τις μνήμες ακόμα τι θα παίξει, βάλε κι αυτές στην εξίσωση...Κι αυτές τις σκιάζομαι γιατί παρα φτηνήνανε...

Μα ακομα δεν εχουν βγει επισημα reviews πως να παρεις γουρουνι στο σακι? Υπομονη οσοι εχετε 370 470 και βλεπετε αν αξιζει η μεταβαση. Αν και οι τιμες παρα ειναι μεγαλες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μπορούμε να πούμε από τώρα ότι το x570 θα πάει άπατο; Πολύ κακό σενάριο για την AMD, εκτός και αν δώσει μια extra υποστήριξη σε CPUs μέχρι το 2021. Να δούμε τιμολόγηση στις B550.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Arkin είπε

Μα ακομα δεν εχουν βγει επισημα reviews πως να παρεις γουρουνι στο σακι? Υπομονη οσοι εχετε 370 470 και βλεπετε αν αξιζει η μεταβαση. Αν και οι τιμες παρα ειναι μεγαλες. 

Μπα ρε εμας που έχουμε 350 γιατί στην από έξω; Να τις βάψουμε μπλε να τις πετάξουμε στη θάλασσα δηλαδή; Ρε θα σας φάω με κανένα 3700x oced στην 350 itx μου και θα κλαίτε ρε γατάκια!!! :-)

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Μπορούμε να πούμε από τώρα ότι το x570 θα πάει άπατο; Πολύ κακό σενάριο για την AMD, εκτός και αν δώσει μια extra υποστήριξη σε CPUs μέχρι το 2021. Να δούμε τιμολόγηση στις B550.

Για 570 θα πανε οσοι παρουν και 3950x. Να ειναι και πιο απλα στα ρευματα.

4 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Μπα ρε εμας που έχουμε 350 γιατί στην από έξω; Να τις βάψουμε μπλε να τις πετάξουμε στη θάλασσα δηλαδή; Ρε θα σας φάω με κανένα 3700x oced στην 350 itx μου και θα κλαίτε ρε γατάκια!!! :-)

Το θαυματουργο σου κουτακι θα τσιμπησει ποντους με εναν 3700x. Περιμενε reviews πριν αγορασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, DsLmAnIaC είπε

Ε τώρα αν μιλήσω για αρμεγμα θα πεταχτούν 3-4 να μου πουν για το R&D, για φτώχεια καταραμένη και τσίπηδες και το ποσο μπροστά ειναι οι συγκεκριμένες μητρικές σε σχέση με το 2008.

κανενας με νορμαλ μπατζετ δεν θα παει σε x570 και καλα θα κανει... αλλα το νημα ειναι ryzen 3xxx και x570 και πρεπει να δουμε και τις μητρικες

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το θαυματουργο σου κουτακι θα τσιμπησει ποντους με εναν 3700x. Περιμενε reviews πριν αγορασεις.

Εννοείται ρε πριν τον Σεπτέμβρη δεν αγοράζω, καλοκαίρι ούτως ή άλλως ελάχιστα τον χρησιμοποιώ, τα της διασκέδασης στο σπίτι τα αναλαμβάνει ο j5005 κάτω από την τηλεόραση και τα επιτραπέζια με την γυναίκα και την κορούλα... Οπότε θα έχω τον χρόνο να διαβάσω reviews, να βγάλει η asrock κανένα πιο σωστό bios κλπ κλπ... Θα έρθουν και οι τιμές εκεί που αξίζει και η διαθεσιμότητα και θα χτυπήσω... Αχνοφενεται προς το παρόν στον ορίζοντα... :-) άσε που πρέπει οπωσδήποτε να σκεφτώ και να βρω τι θα κάνω τον τίμιο 1600 μου που πάει εξαιρετικά σε ότι του έχω ζητήσει...

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Μπα ρε εμας που έχουμε 350 γιατί στην από έξω; Να τις βάψουμε μπλε να τις πετάξουμε στη θάλασσα δηλαδή; Ρε θα σας φάω με κανένα 3700x oced στην 350 itx μου και θα κλαίτε ρε γατάκια!!! :-)

Μην λες πολλά γιατί έχω B350 των 45€ με όνομα Α320 3 phases και τον 3950Χ στη λίστα συμβατότητας... το 8ύρινο κουβαδακι σου και σε άλλη παραλία😎 Οι 8πύρινοι είναι very old news πλέον, μόνο για κανα κινητό. Οι pros πάνε σε 16c minimum και για κανα pacman - πασιέτζα σε ανάλυση 2mpixel απενεργοποιούν 14 cores από το bios και ανεβάζουν ρολόγια😝

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Εννοείται ρε πριν τον Σεπτέμβρη δεν αγοράζω, καλοκαίρι ούτως ή άλλως ελάχιστα τον χρησιμοποιώ, τα της διασκέδασης στο σπίτι τα αναλαμβάνει ο j5005 κάτω από την τηλεόραση και τα επιτραπέζια... Οπότε θα έχω τον χρόνο να διαβάσω reviews, να βγάλει η asrock κανένα πιο σωστό bios κλπ κλπ... Θα έρθουν και οι τιμές εκεί που αξίζει και η διαθεσιμότητα και θα χτυπήσω... Αχνοφενεται προς το παρόν στον ορίζοντα... :-) άσε που πρέπει οπωσδήποτε να σκεφτώ και να βρω τι θα κάνω τον τίμιο 1600 μου που πάει εξαιρετικά σε ότι του έχω ζητήσει...

θα τον "νοικιαζεις" για Bios update ,μπιζνα και εστι :D

corona benchmark 3900x

https://corona-renderer.com/benchmark/results/cpu/3900x

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

θα τον "νοικιαζεις" για Bios update ,μπιζνα και εστι :D

corona benchmark 3900x

https://corona-renderer.com/benchmark/results/cpu/3900x

Έγραψες θεουλη... Σωστός δεν το είχα σκεφτεί... Αλλά κρίμα έχει πολλά να δώσει ακόμη ούτε καν τον γαργαλανε καθημερινές εργασίες ενός μέσου χρήστη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κακός χαμούλης στο παρόν topic. 

Λοιπόν κρατηθείτε λίγο με τις αγορές σας, γιατί οι τιμές είναι αλλού... Μάλλον δεν θα υπάρχουν πολλά κομμάτια από CPU στις αρχές.

Στις μητρικές, έχουν "τεχνικά" εξαφανίσει τις x470 για... να πουλήσουν x570.. Από τα τέλη Αυγούστου ή Αρχές Σεπτεμβρίου θα στρώσει η κατάσταση.. 

Από Σεπτέμβριο θα προβώ σε κάποια αγορά. Άλλα περιμένω με ανυπομονησία, τον @akoinonitos για τις αγορές του & τα τεστ του :D Με το καλό να τα παραλάβεις!  

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Τα 720p benchmark μπαινουν για να εξαλλειψουν τελειως το BN της gpu. Τα συγκεκριμενα θα μας δειξουν πως θα τα πηγαινει το καθε cpu μελλοντικα με μια ανωτερη καρτα απο αυτη που εχουμε. 

Η διαφορα στο 720p με την 2080 μελλοντικα θα ειναι η διαφορα των 1440p με την 4080. 

Το 2011 βγήκαν οι Sandy Bridge και χρειάστηκαν 7 χρόνια να περάσουν για να έχουν θέμα με high end games σε ρεαλιστική για κάθε εποχή ανάλυση aka >=1080p. 

Όποιος έχει θέμα να αλλάξει cpu μετά απο 6+ χρόνια, στο παρόν θέμα, να σηκώσει χεράκι και μετά ας αποχωρίσει και από το θέμα γιατι δεν τον αφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέφτομαι για αναβάθμιση κατά τα Χριστούγεννα, σε 3700x. τώρα οι τιμές στις ram είναι πολύ πεσμένες και φοβάμαι μην ανέβουν. τι λέτε να πάρω; και ποιες?

δεν με ενδιαφέρει το rgb στις ram,  απλά να είναι γρήγορες και να έχει καλό ballance τιμή με απόδοση. 

τώρα έχω 16gb ddr3, φτάνουν για την ώρα, μήπως να πάω σε 32gb; για κανένα παιχνίδι σε 4k προορίζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nicksoti είπε

Μην λες πολλά γιατί έχω B350 των 45€ με όνομα Α320 3 phases και τον 3950Χ στη λίστα συμβατότητας... το 8ύρινο κουβαδακι σου και σε άλλη παραλία😎 Οι 8πύρινοι είναι very old news πλέον, μόνο για κανα κινητό. Οι pros πάνε σε 16c minimum και για κανα pacman - πασιέτζα σε ανάλυση 2mpixel απενεργοποιούν 14 cores από το bios και ανεβάζουν ρολόγια😝

Αφου λεει οτι εχει συμβατοτητα μητρικη με 3 φασεις για 16 πυρηνο ολα κομπλε. 

Εχε ομως διπλα σου και το παρακατω

%CF%80%CF%85%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B2%CE%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, lefstef είπε

σκέφτομαι για αναβάθμιση κατά τα Χριστούγεννα, σε 3700x. τώρα οι τιμές στις ram είναι πολύ πεσμένες και φοβάμαι μην ανέβουν. τι λέτε να πάρω; και ποιες?

δεν με ενδιαφέρει το rgb στις ram,  απλά να είναι γρήγορες και να έχει καλό ballance τιμή με απόδοση. 

τώρα έχω 16gb ddr3, φτάνουν για την ώρα, μήπως να πάω σε 32gb; για κανένα παιχνίδι σε 4k προορίζεται

Οτιδήποτε 3200+ με c16 η καλύτερο latency  θα είναι οκ αν παίζεις σε non ultra high refresh <=144hz monitor

 

Αν αντέχεις χτυπά 32gb σε διάταξη 2x16gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...