Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
29 minutes ago, ShooterX said:

Ναι αλλα ο  3700x(65w tdp) vs 2700x(95w tdp) και ο 3700x έχει μεγαλύτερη κατανάλωση...:wacko:

Όχι ότι έχει καμία σημασία, για την ιστορία, ο 2700X είναι επίσης 105W.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, BabisTs είπε

τσέκαρε εκτός gaming,δες και cb r15 κατανάλωση......οι επιδόσεις θέλουν φαϊ γενικά......ο 3700Χ ρίχνει στα αυτιά στον 2700Χ και σε score και σε κατανάλωση.....

 

To CINEBENCH με βάση το review δίνει:

1790 μονάδες στον 2700Χ με 153watt

2180 μονάδες στον 3700Χ με 225watt

Κάτι δεν μου πάει καλά ....

Δηλαδή έχουμε 22,5% αύξηση της επίδοσης αλλά με 47% αύξηση της κατανάλωσης και με διαφορά 12nm vs 7nm ? 🙄

 

Ενα άλλο κουλό που παρατηρώ, ο 3900Χ (12/24 @4,6Γηζ) δίνει χαμηλότερο σκορ στο 7zip από τον δικό μου 1920Χ (12/24 @ 4,2Ghz single core boost) και με μνήμες στα 2666μηζ ? 😫

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, adtakhs είπε

To CINEBENCH με βάση το review δίνει:

1790 μονάδες στον 2700Χ με 153watt

2180 μονάδες στον 3700Χ με 225watt

Κάτι δεν μου πάει καλά ....

Δηλαδή έχουμε 22,5% αύξηση της επίδοσης αλλά με 47% αύξηση της κατανάλωσης και με διαφορά 12nm vs 7nm ? 🙄

Ενα άλλο κουλό που παρατηρώ, ο 3900Χ (12/24 @4,6Γηζ) δίνει χαμηλότερο σκορ στο 7zip από τον δικό μου 1920Χ (12/24 @ 4,2Ghz single core boost) και με μνήμες στα 2666μηζ ? 😫

εσυ εχεις quad channel, βγαλε τα δυο dimmακια και μετρα παλι

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, adtakhs είπε

To CINEBENCH με βάση το review δίνει:

1790 μονάδες στον 2700Χ με 153watt

2180 μονάδες στον 3700Χ με 225watt

Κάτι δεν μου πάει καλά ....

Δηλαδή έχουμε 22,5% αύξηση της επίδοσης αλλά με 47% αύξηση της κατανάλωσης και με διαφορά 12nm vs 7nm ? 🙄

Ενα άλλο κουλό που παρατηρώ, ο 3900Χ (12/24 @4,6Γηζ) δίνει χαμηλότερο σκορ στο 7zip από τον δικό μου 1920Χ (12/24 @ 4,2Ghz single core boost) και με μνήμες στα 2666μηζ ? 😫

προσωπικά καταναλώσεις δεν κοιτάω ποτέ...ένα γενικό πλάνο πάντα.......τώρα όσον αφορά το cb r15 εγώ στα 5,1ghz μετράω 138w σκέτο το cpu......μην σου πώ πόσο δίνουν (150w δίνει το guru3d) τα reviews σε stock κατάσταση......γενικά όμως πιστεύω ότι θα τσιμπάει παραπάνω και ο 3700Χ και ο 3800Χ από τον 2700Χ.....οι επιδόσεις έτσι είναι.....προσωπικά δεν με χαλάει κάτι στην κατανάλωση είτε σε cpu είτε σε gpu (δεν σου μιλάω για παράλογα πράγματα,πάντα εντός φυσιολογικών ορίων).......

7zip.....παίζεις με quad channel bro!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

εσυ εχεις quad channel, βγαλε τα δυο dimmακια και μετρα παλι

Ναι αλλά στο reivew δίνουν τιμές με 2666 μνήμες με Zen1 core και με χαμηλότερα κλόκια, με την μισή και βάλε cache ...

 

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Ναι αλλά στο reivew δίνουν τιμές με 2666 μνήμες με Zen1 core και με χαμηλότερα κλόκια, με την μισή και βάλε cache ...

πως κανεις την συγκριση ρε συ με διαφορετικα αρχεια δεν καταλαβα? επισης τα καλα νουμερα των ryzen στο 7zip ειναι στο decompress ,στο compress ηταν λιγο κατω απο ιντελ αν θυμαμαι καλα, τωρα ειναι απο πανω και στο decompress. Αμα δεν βαριεσαι κανε μια συγκριση με quad και dual να δουμε ποση διαφορα υπαρχει

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

πως κανεις την συγκριση ρε συ με διαφορετικα αρχεια δεν καταλαβα? επισης τα καλα νουμερα των ryzen στο 7zip ειναι στο decompress ,στο compress ηταν λιγο κατω απο ιντελ να θυμαμαι καλα, τωρα ειναι απο πανω και στο decompress

Για αυτό το screen μιλάω.

Δεν συγκρίνω με δικά μου νούμερα.

 

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Για αυτό το screen μιλάω.

Δεν συγκρίνω με δικά μου νούμερα.

spacer.png

τι σε παραξενεύει ? δεν καταλαβα

https://www.guru3d.com/articles_pages/intel_core_i9_9900k_processor_review,9.html

3 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Γενικα το review ειναι για τα αναθεμα , 720p low settings , 6 παιχνιδια μονο , κανενα φετινο παιχνιδι , jedec ταχυτητες και αλλα διαφορα. 

δεν ειναι ολο το review ρε ειναι οτι προλαβαν να "κλεψουν" πριν κατεβει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

τι σε παραξενεύει ? δεν καταλαβα

https://www.guru3d.com/articles_pages/intel_core_i9_9900k_processor_review,9.html

δεν ειναι ολο το review ρε ειναι οτι προλαβαν να "κλεψουν" πριν κατεβει

Αυτο ειναι ολο το review , οτι ανεβασε το wccftech περιεχη γιαυτο και τους κραζουν στο forum τους . 6 παιχνιδια , και 4 productivity προγραμματα.  Αν προσθεσουν και αλλα μεχρι την Κυριακη ειναι αλλο θεμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλύτερα να περιμένουμε Reviews με

 

α) Μνήμες στα 3600Mhz με σφικτά timings ώστε να δούμε πόσο μπουστάρει με τέτοια σετ ο ZEN 2 .

β) Να δούμε τι scaling έχει με μπουστάρισμα συχνοτήτων στο IF.

γ) Να δούμε PBO και XFR .

δ) Να δούμε αν ισχύει πως ανάλογα με την κατάσταση του VRM της μητρικής παίζουν και διαφορετικά boost ρολόγια.

ε) Να δούμε αν και πόσο κλοκάρουν.

και τέλος να δούμε ποιο τσιπάκι από όλα είναι το πιο συμφέρον σαν απόδοση κόστος ανά σενάριο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...