Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Το emoji σου παει στο οτι ο 2920Χ ειναι $250...

Εδώ με βγάζει: https://www.amazon.com/AMD-Ryzen-Processor-Wraith-Cooler/dp/B07B428M7F/ref=as_li_ss_tl?ie=UTF8&linkCode=sl1&tag=ufd0d-20&linkId=2fcf6fd032e3d75fea54b9d9e56fb40e&language=en_US

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια οποιος ξερει απο μνημες μπορει να μου πει ποση ωρα να τρεχω το memtest για errors? και ποιο αλλο προγραμμα να χρησιμοποιω για να τεσταρω το RAM oc?

currently 3600 Cl16-18-18-36 στα 1,37v. Hynix C-Die. Ryzen 3600 stock. Τρεχω memtest κανα 10λεπτο χωρις προβληματα..\

Αν κατεβει στα 1,35V ετσι θα τις αφησω στα χαλαρα timings τους, μονο και μονο που ειναι 3600/16 μου φτανει.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Prime95. 

To memtest μενα δεν επιανε τιποτα η πολυ σπανια. Και θελει κανα 2ωρο το λιγοτερο. Το prime πιανει τα χοντρα στο τεταρτο,στην ωρα εισαι κατα 95% οκ και στο διωρο κατα 99%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

παιδια οποιος ξερει απο μνημες μπορει να μου πει ποση ωρα να τρεχω το memtest για errors? και ποιο αλλο προγραμμα να χρησιμοποιω για να τεσταρω το RAM oc?

currently 3600 Cl16-18-18-36 στα 1,37v. Hynix C-Die. Ryzen 3600 stock. Τρεχω memtest κανα 10λεπτο χωρις προβληματα..\

Αν κατεβει στα 1,35V ετσι θα τις αφησω στα χαλαρα timings τους, μονο και μονο που ειναι 3600/16 μου φτανει.

10 κύκλους στο memtest, εμένα κάνει γύρω στα 45 λεπτά να το τελειώσει. Τα 10 λεπτά είναι λίγα, συνήθως μετά βγάζει τα errors αν υπάρχουν. Εκτός αν έχεις κάνει καμιά χοντρή οπότε τα βγάζει κατευθείαν..

9 λεπτά πριν, Dantε είπε

Prime95. 

To memtest μενα δεν επιανε τιποτα η πολυ σπανια. Και θελει κανα 2ωρο το λιγοτερο. Το prime πιανει τα χοντρα στο τεταρτο,στην ωρα εισαι κατα 95% οκ και στο διωρο κατα 99%.

Το prime95 δεν είναι για memory OC συγκεκριμένα. Αν βγάλει error πώς ξέρεις που οφείλεται; στην CPU ή στις μνήμες;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

10 κύκλους στο memtest, εμένα κάνει γύρω στα 45 λεπτά να το τελειώσει. Τα 10 λεπτά είναι λίγα, συνήθως μετά βγάζει τα errors αν υπάρχουν. Εκτός αν έχεις κάνει καμιά χοντρή οπότε τα βγάζει κατευθείαν..

Το prime95 δεν είναι για memory OC συγκεκριμένα. Αν βγάλει error πώς ξέρεις που οφείλεται; στην CPU ή στις μνήμες;

τρεχει κανα μισαωρο το memtest τωρα ολα οκ, ελπιζω να το τρεξω κανα μισαωρο ακομα και θα το κρατησω το OC. prime95 δεν βαζω δεν θελω να απογειωθει η wraith stealth στα 5K RPM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, ASDIC είπε

Πόσο voltage δίνει σε ram και soc? Περίεργο να μην μπορείς ούτε 3533fast μηπως δεν τραβάει η cpu? Αν έχεις κάνει overclock στη cpu βάλτην  στοκ για να τεσταρεις.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

παιδια οποιος ξερει απο μνημες μπορει να μου πει ποση ωρα να τρεχω το memtest για errors? και ποιο αλλο προγραμμα να χρησιμοποιω για να τεσταρω το RAM oc?

currently 3600 Cl16-18-18-36 στα 1,37v. Hynix C-Die. Ryzen 3600 stock. Τρεχω memtest κανα 10λεπτο χωρις προβληματα..\

Αν κατεβει στα 1,35V ετσι θα τις αφησω στα χαλαρα timings τους, μονο και μονο που ειναι 3600/16 μου φτανει.

 

30 λεπτά πριν, Dantε είπε

Prime95. 

To memtest μενα δεν επιανε τιποτα η πολυ σπανια. Και θελει κανα 2ωρο το λιγοτερο. Το prime πιανει τα χοντρα στο τεταρτο,στην ωρα εισαι κατα 95% οκ και στο διωρο κατα 99%.

 

13 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

τρεχει κανα μισαωρο το memtest τωρα ολα οκ, ελπιζω να το τρεξω κανα μισαωρο ακομα και θα το κρατησω το OC. prime95 δεν βαζω δεν θελω να απογειωθει η wraith stealth στα 5K RPM.

Το memtest είναι απαρχαιωμένο. 

ΤΜ5 χρησιμοποιούμε. Βρίσκει τα errors 5 φορές ταχύτερα. 

ΤΜ5 με config 1usmus_v3 και κάνουμε edit το config να κάνει 10 κύκλους. 

Το subtiming που δίνει τα περισσότερα είναι το tRFC. Όσο πιο χαμηλά γίνεται.

Συνηθως το Ryzen DRAM calculator πεφτει μέσα σε αυτό. 

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@mpokwsths Ωραίος, ευχαριστώ! Tο TM5 εννοούσα και εγώ. :)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikpoth είπε

Ούτε αυτός πάει πάνω από 4300-4350 all core overclock. Καμμία ουσιαστική διαφορά με 3700X, κανένα νόημα η ύπαρξή του.

Αν δεν είναι απλώς πρόβλημα των πρώτων κομματιών και αυτό παραμείνει και τις επόμενες βδομάδες-μήνες, ο 3800Χ δεν έχει κανένα απολύτως νόημα ενώ και οι μητρικές με τις 14-18 phases δεν έχουν επίσης κανένα απολύτως νόημα αφού οι επεξεργαστές δεν πέρνουν ούτε 50MHz overclock παραπάνω!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Το memtest είναι απαρχαιωμένο. 

ΤΜ5 χρησιμοποιούμε. Βρίσκει τα errors 5 φορές ταχύτερα. 

ΤΜ5 με config 1usmus_v3 και κάνουμε edit το config να κάνει 10 κύκλους. 

thanks, το τρεχω σαν admin αλλα μου λεει οτι τρεχει σε "compatibility mode". αλλα τρεχει. What do? Ποση ωρα θα παρει παιδια για 10 κυκλους?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, malakudi είπε

Ούτε αυτός πάει πάνω από 4300-4350 all core overclock. Καμμία ουσιαστική διαφορά με 3700X, κανένα νόημα η ύπαρξή του.

Αν δεν είναι απλώς πρόβλημα των πρώτων κομματιών και αυτό παραμείνει και τις επόμενες βδομάδες-μήνες, ο 3800Χ δεν έχει κανένα απολύτως νόημα ενώ και οι μητρικές με τις 14-18 phases δεν έχουν επίσης κανένα απολύτως νόημα αφού οι επεξεργαστές δεν πέρνουν ούτε 50MHz overclock παραπάνω!

μα από την αρχή φαινόταν ότι μόνο οι 3600/3700Χ/3900Χ αξίζουν.....3600Χ/3800Χ για όποιον θέλει το ψυχολογικό +100mhz από τους αντίστοιχους 3600/3700Χ......

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Πόσο voltage δίνει σε ram και soc? Περίεργο να μην μπορείς ούτε 3533fast μηπως δεν τραβάει η cpu? Αν έχεις κάνει overclock στη cpu βάλτην  στοκ για να τεσταρεις.

RAM εχει το XMP 1,35-1,4βολτ.  SOC Στοκ 1,1βολτ. CPU ολα stock απο την αρχη. 3533 Normal, οτι αλλο εχω δοκιμασει το συστημα ειναι ασταθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...