Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Πυρίτιο βρε παιδιά όχι σιλικόνη , δεν κολλάμε πλακάκια τουαλέτας :P

Είναι αργκό φάση :lol:

Ps: δεν πιστεύω να κολλάς τα πλακάκια με σιλικόνη???

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

 

Νταξει ρε παίδες, μου βγήκε φτηνή η επίπλωση και περισσέψαν για 3950x αλλά με αυτά που λέτε ξενέρωσα λίγο... Να δούμε αν ο 3950 και ο 3800 είναι πιο διαλεχτά δείγματα. Πάντως αυτό με το silicon lottery ακόμα και για τα stock boost είναι fail. Ελπίζω να μην υπάρχει απόκλιση άνω των 100mhz. 

 

Κρίμα πάντως γιατί μέχρι στιγμής η amd ξηγιωταν σπαθί, άμα αρχίσει και αυτή μαλαγανιες ξεφτιλα

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Είναι αργκό φάση :lol:

Ps: δεν πιστεύω να κολλάς τα πλακάκια με σιλικόνη???

Όχι βρε, έτσι μου ήρθε :P Επειδή η σιλικόνη ακούγεται οικοδομικό υλικό..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αρχίσει και εμφανίζεται σε στοκ ο 3800x σε κάποια καταστήματα όπως mindfactory και scan.co.uk
Εν τω μεταξύ ανέβηκε η τιμή του 3900x στο msystems.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, panospc είπε

Έχει αρχίσει και εμφανίζεται σε στοκ ο 3800x σε κάποια καταστήματα όπως mindfactory και scan.co.uk
Εν τω μεταξύ ανέβηκε η τιμή του 3900x στο msystems.

Φαντάσου πόσοι έχουν παραγγείλει 😛

 

13 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

Νταξει ρε παίδες, μου βγήκε φτηνή η επίπλωση και περισσέψαν για 3950x αλλά με αυτά που λέτε ξενέρωσα λίγο... Να δούμε αν ο 3950 και ο 3800 είναι πιο διαλεχτά δείγματα. Πάντως αυτό με το silicon lottery ακόμα και για τα stock boost είναι fail. Ελπίζω να μην υπάρχει απόκλιση άνω των 100mhz. 

Κρίμα πάντως γιατί μέχρι στιγμής η amd ξηγιωταν σπαθί, άμα αρχίσει και αυτή μαλαγανιες ξεφτιλα

Μην περιμένεις ο 3950x να έχει all core ρολόγια πάνω από 4.2ghz.σε heavy load και πολλά βάζω.. 

Πιστεύω το καλύτερο τσιπάκι για all around θα είναι ο 3800x.

Ο 3900x βγαίνει καλύτερος στο gaming από τον 3700x όχι λόγω πυρήνων και ρολογιών αλλά λόγω cache και υψηλότερου memory bandwidth και ελαφρώς χαμηλότερου latency. Αν ο 3800x μπορεί να κρατάει ψηλότερα Ρολόγια από τον 3700x θα είναι neck to neck.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panospc είπε

Έχει αρχίσει και εμφανίζεται σε στοκ ο 3800x σε κάποια καταστήματα όπως mindfactory και scan.co.uk
Εν τω μεταξύ ανέβηκε η τιμή του 3900x στο msystems.

Εγω αυτο που ειδα ειναι οτι αρκετα Amazon δεν στελνουν την παρουσα χρονικη στιγμη Ελλαδα για αγορα 3900x.

Μπαχαλο η κατασταση κυριολεκτικα ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το κακό ΑΝ τα τσιπάκια είναι πουσαρισμένα για να φτάνουν (αν φτάνουν) τα boost clocks είναι ότι θα πετάνε πολλά στο manufacturing. Άντε τώρα να βρουν τσιπάκια για τους 3900Χ και 3950Χ που να μην θέλουν τάση στο θεό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εγω αυτο που ειδα ειναι οτι αρκετα Amazon δεν στελνουν την παρουσα χρονικη στιγμη Ελλαδα για αγορα 3900x.

Μπαχαλο η κατασταση κυριολεκτικα ομως.

Κατά τα άλλα από τις 7/7 στα ράφια 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας θαυμάζω εσάς τους first day adopters...εγώ πάλι μέχρι το first generation adopter καταφέρνω να φτάνω πάντα...(1600 γαρ)...έχετε πολύ υπομονή να τρώτε στη μάπα τη μ@λ@κί@ της κάθε εταιρείας...φέεεεετα...θεωρώ πάντως ότι όταν με το καλό ωριμάσουν τα bios θα ομαλοποιηθεί και η κατάσταση με το all core boost και στο single core boost...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

29 λεπτά πριν, adtakhs είπε

AMD R9 3900X @ 4Ghz (κομμένος σε 4+4 cores  => 8cores) έχει ενδιαφέρον !!! VS AMD R7 3800X  @ 4ghz  (8cores) VS INTEL 9900K @ 4Ghz (8cores)

https://www.techspot.com/amp/article/1876-4ghz-ryzen-3rd-gen-vs-core-i9/

Θεωρητικα ο 3900x με 8 cores απενεργοποιημενα (4 καμμενα + 4 που εκλεισε), πρεπει να εχει την διπλασια cache ανα core σε σχεση με τον 3700x, αναλογα βεβαια πως μοιραζονται στο καθε ccx τα καμμενα/απενεργοποιημενα, μιας και η L3 δεν ειναι unified, αλλα 16mb ανα ccx που εχει access το καθε core στο ιδιο ccx. Ισως εδω να οφειλονται οι διαφορες, ενα αλλο ειναι να υπαρχει hit απο το κουτσουρεμενο bus στο write, αλλα δεν νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το all-core boost από 2700Χ σε 3700X έχει ανέβει, λίγο αλλά έχει ανέβει. Απλώς δεν ανέβηκε εκεί που ελπίζαμε, λόγω των ανοησιών του AdoredTV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, malakudi είπε

Το all-core boost από 2700Χ σε 3700X έχει ανέβει, λίγο αλλά έχει ανέβει. Απλώς δεν ανέβηκε εκεί που ελπίζαμε, λόγω των ανοησιών του AdoredTV.

Σε 2700x το safe overclock  στην πλειοψηφία ηταν κάπου στα  4.2ghz στον 3700x με ίδια τάση είναι κάπου στα 4.25 - 4.3ghz από τα review που έχω δει μέχρι τώρα. Δεν το λες και πρόοδο αυτό.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Σε 2700x το safe overclock  στην πλειοψηφία ηταν κάπου στα  4.2ghz στον 3700x με ίδια τάση είναι κάπου στα 4.25 - 4.3ghz από τα review που έχω δει μέχρι τώρα. Δεν το λες και πρόοδο αυτό.

Στο Gamers Nexus τον πήγε 4300 με 1.35V, ενώ τον 3900Χ με 1.34

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...