Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, Crus είπε

Τα σεναρια για τα μεχρι ως ωρας θεματα πρεπει να ειναι καπως ετσι:

1. Τα reporting tools δεν διαβαζουν ακομα σωστα τα ρευματα και τις θερμοκρασιες των νεων ryzen. Το οτι παιρνει π.χ. ενας/δυο πυρηνες 1.4v σε idle και οι  υπολοιποι 6 καθονται, δεν σημαινει οτι ολο το package λαμβανει 1.4v. Επισης δεν γνωριζουμε αν οι σενσορες θερμοκρασιας μετρανε το max σε tctl/tdie, το package κλπ και μπορει να κανει reporting το tool την υψηλοτερη καταγεγραμμενη θερμοκρασια στον επεξεργαστη και οχι την πραγματικη average.

2. Οι bios δεν ειναι ακομα optimized και δινουν περισσοτερο ρευμα απο οτι χρειαζεται, αρα και εχουμε και υψηλοτερη απαγωγη θερμοκρασιας. Αυτο μαλλον ειναι και δεδομενο πλεον, καθοτι απο οτι φαινεται ηδη εκαναν οι περισσοτεροι AIB pull το AGESA 1.0.0.3AB που φαινεται να ειναι τρομερα bugg-αρισμενο.

3. Τα 7 νανομετρα της TSMC ειναι leaky (η τουλαχιστον οι πρωτες παρτιδες της) και χρειαζονται περισσοτερο ρευμα με συνεπεια υψηλοτερη καταναλωση σε idle και θερμοκρασιες.

Οι περισσοτεροι χρηστες που εχουν θεματα ως τωρα παντως συνηθως εχουν αχοιχτο το auto oc & PBO, το οποιο μαλλον επιβεβαιωνει το δευτερο σεναριο περισσοτερο.

Πολλες απο τις περιπτωσεις βλεπουμε οτι ακομα και το power plan των Windows εχει επηρρεασει αρκετα με συνεπεια να ξεκινησαμε να λεμε χρησιμοποιειτε το Ryzen Balanced και φτασαμε να λεμε Windows Balanced. Αυτο ειναι θεμα optimization και φτιαχνει.

Αυτο που δεν φτιαχνει ειναι το τριτο σεναριο και ειναι αυτο που φοβομαστε οι περισσοτεροι... Παντως ο πρωτος 1600 που αγορασα 10 μερες μετα το launch ηταν τραγικος και ηθελε 1.4v για να clock-αρει στα 3.8Ghz all core ενω και ο IMC του ηταν για το πεος. Ο δευτερος που αγορασα για το HTPC, μπορει και 4.0Ghz με 1.425v και τα 3.8Ghz τα εχω πλεον με 1.2975v. Για να μην μιλησω για τον IMC του που μου επιτρεπει με 1.38v να εχω τις Hynix MFR (το χειροτερο Bin μνημων) στα 3200 με 16-16-16-30-56.

Θελω να πω πως ναι μεν το leaky κομματι μπορει να μην φτιαξει, αλλα σιγουρα τα επομενα batches θα ειναι καλυτερα και μην εκπλαγειτε αν φτασουμε σε 6 μηνες να βλεπουμε 3800x-3900x να χτυπανε 4.5Ghz all core με 1.35v-1.4v.

Είμαι με Pbo off και xfr off σε 2600x στα 3.85ghz κλειδωμένα με 1.15V επίσης κλειδωμένη. Οπότε, το δικό μου τουλάχιστον κομμάτι, δεν είναι σίγουρα leaky 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, billeiros είπε

 

Για πείτε τώρα.η aorus pro αξίζει 50 παραπάνω ευρώ από την elite? Δε βλέπω αξιοσημείωτες διάφορες.λιγο παραπάνω χαλκό και μονο η pro και έξτρα τετραπινο για τροφοδοσία που το θεωρώ αχρηστο

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, σήμερα το πρωί επιτέλους μπορώ να χαλαρώσω μετά απο 2 μέρες εργασίας πάνω στο PC. Ιδού λοιπόν το αποτέλεσμα :spacer.png

Ο επεξεργαστής είναι ο 3600, μητρική η MSI X570 Gaming Edge, 16GB στα 3200 της Corsair, GTX 1070 Strix, ένας WD black 500GB M.2 και 2 μηχανικοί WD 4TB συνολικά, και περισσότερο για το αισθητικό κομμάτι άλλα και γιατί θέλω να μου μείνει και για μελλοντικά project ( καλά να είμαστε ) του έβαλα τη Kraken X62 και το H500i της NZXT.

Να πώ επίσης, πως με τη 1.00 έκδοση του BIOS της μητρικής, κάθε 10-20 λεπτά τα Win 10 πετούσαν στα ξεκάρφωτα μπλέ οθόνη ... δεν ξέρω το λόγο η γιατί σύνέβαινε αυτό, όμως μετά το φλασάριμα με τη 1.20 έκδοση του BIOS όλα καλά.

Update - με τη Kraken, σύμφωνα πάντα με το εργαλείο Ryzen master, και με το AIDA64 να τρέχει για περίπου 10 λεπτά, το maximum που έχω δει είναι να δουλεύει πυρήνες μέχρι τα 4.1 και τη θερμοκρασία του επεξεργαστή να φτάνει μέχρι τα 70-71c περίπου. Δεν ξέρω υπό ποίες συνθήκες θα μπορούσε να φτάσει τα 4.2 ο επεξεργαστής, ακόμη δεν το έχω δει να τα καταφέρνει - όχι πως καίγομαι για +-100Mhz .. απλά μια παρατήρηση κάνω

Επεξ/σία από Spartan_X
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι το απόγευμα, αν δεν υπάρχει κάποιο θέμα με το hardware μου, θα έχω και εγώ έτοιμο το σύστημα με τον 3700x. Πήγα στο e-gate αλλά μου είπαν ότι θέλουν 10 ευρώ και δύο ώρες να μου κάνουν το update, back to askAdam we go. 3700x στην σακούλα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Μέχρι το απόγευμα, αν δεν υπάρχει κάποιο θέμα με το hardware μου, θα έχω και εγώ έτοιμο το σύστημα με τον 3700x. Πήγα στο e-gate αλλά μου είπαν ότι θέλουν 10 ευρώ και δύο ώρες να μου κάνουν το update, back to askAdam we go. 3700x στην σακούλα :D

Ποια μητρικη ειπες οτι εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

To ανεμιστηρακι του chipset δεν το εχω ακουσει μεχρι στιγμης. Σαν να μην υπαρχει.

Επειδή είσαι και διαβόητος για αυτά που κάνεις στα συστήματά σου από θέμα "τεντώματος", θα δεχτώ τη δική σου πραγματικότητα πολύ πιο εύκολα από άλλων.

Ας ετοιμαστούμε για γκρίνια επιπέδου "Άμα δεν λειτουργεί ποτέ ψηλά, τί το έβαλαν...ας είχε 5 βαθμούς παραπάνω το chip χωρίς αυτό"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Επειδή είσαι και διαβόητος για αυτά που κάνεις στα συστήματά σου από θέμα "τεντώματος", θα δεχτώ τη δική σου πραγματικότητα πολύ πιο εύκολα από άλλων.

Ας ετοιμαστούμε για γκρίνια επιπέδου "Άμα δεν λειτουργεί ποτέ ψηλά, τί το έβαλαν...ας είχε 5 βαθμούς παραπάνω το chip χωρίς αυτό"

Εγω ειμαι της αποψης καλυτερα να υπαρχει και ας μην κανει τπτ ,παρα να μην υπαρχει και να σταζει το pch

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

To ανεμιστηρακι του chipset δεν το εχω ακουσει μεχρι στιγμης. Σαν να μην υπαρχει.

Αν δεν έχεις PCI e 4.0 λογικά δεν θα ζεσταίνεται ιδιαίτερα το chipset. Έχει και heat pipe η μητρική οπότε κλαιν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/7/2019 στις 8:21 ΠΜ, iceman33221 είπε

Θα προτινες αυτην που εχεις Η την nzxt kraken x62? Και μια υδροψυξη αξιζει να την παρεις μεταχειρισμενη?

Μια χαρα ευχαρηστημενος ειμαι με αυτη που εχω και ειναι πολυ ευκολη και στην τοποθετηση ( αλλα και η αλλη που προτεινεις δειχνει μια χαρα 0.. Δε θα πηγαινα για μεταχειρισμενη υδροψηξη ακομα και με εγγυηση..

 

Αποφασισα να παιξω λιγο με τον 3700x και εβγαλα ολα τα boost και τον κλειδωσα στα 4.3 με 1.320 V και σε ολα τα bench ανεβηκε ειδα και πλεον σε idle η θερμοκρασια ειναι κατω απο 40 βαθμους.

Επεξ/σία από enable_your_mind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα, τα έκανα όλα install και έτρεξα cinebench r20 με το 3700xστο ryzen master αποτι είδα multi core έφτασε μόνο 4ghz και σκορ 4790, έχω ξενερώσει αλλά ίσως κάτι δεν έχω ενεργοποιήσει από το bios (pbo κλπ).  Μνήμες μόνο έβαλα xmo 3200. Single που τρέχω τώρα βλέπω 4,4. Από θερμοκρασίες και στο multi είχα χαμηλές, αλλά αρκετά υψηλή τάση. Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Edit το single 500 κάπως καλυτερα

 

Επεξ/σία από aekoriginal21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, aekoriginal21 είπε

Καλησπέρα στην παρέα, τα έκανα όλα install και έτρεξα cinebench r20 με το 3700xστο ryzen master αποτι είδα multi core έφτασε μόνο 4ghz και σκορ 4790, έχω ξενερώσει αλλά ίσως κάτι δεν έχω ενεργοποιήσει από το bios (pbo κλπ).  Μνήμες μόνο έβαλα xmo 3200. Single που τρέχω τώρα βλέπω 4,4. Από θερμοκρασίες και στο multi είχα χαμηλές, αλλά αρκετά υψηλή τάση. Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Τα ιδια ειχα και εγω ακριβψς.. Μολις οπως  εγραψα και απο πανω  τον εβαλα καρφωτα 4.3 σε cinebenchr20 και εμενα δεν πηγαινε πανω απο 4ghz και τωρα στα 4.3 σκοπ πανω απο 5200.. ;)

Επεξ/σία από enable_your_mind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...