Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, mcrae13 είπε

Αυτό μόνο καλό δεν είναι. 

Εντάξει είπαμε να κάνουμε λίγο "οικονομία" στα monitoring software, να αρχίσουμε λίγο να πετάμε τίποτα περιττά που τρέχουν στο παρασκήνιο, αλλά όχι και για να έχουμε φυσιολογικές θερμοκρασίες σε idle, να πρέπει να έχουμε fresh installation of OS, και να ξεχάσουμε οποιοδήποτε software θέλουμε να τρέχει, είτε αυτό είναι για rgb είτε για gpu tweaking και πάει λέγοντας. 

Ας τα σκέφτονταν αυτά πριν την κυκλοφορία τους και ας τα λυναν. 

Οπως ξανά έγραψα, μου αρέσει η λειτουργία τους και δεν θεωρώ πως σε load έχουν άσχημες θερμοκρασίες. 

Αυτό όμως που δεν μπορώ να χωνέψω είναι οι αντίστοιχες σε idle. 

45-50 c, χωρίς να κάνω τίποτα 

Σε ιντελ είχα λίγο πάνω από το ambient 

Σωστά τα λες

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Σωστά τα λες

Για να μη λέω και υπερβολές.

Μόλις άναψα το pc

μόνο στην αρχή βλέπω σωστα temps σε idle. (βλ ss) 

Μετά από λίγη ώρα χρήσης ανεβαίνει πάνω από 40-45 ,και αν το αφήσω για καμιά ωρα βλέπω avg temp περίπου εκεί. Δεν θα έπρεπε να είναι κάτω από 40?

Τί να πω? Μπάς και με αερόψυκτρα είχα καλύτερες idle? Δεν αφήνει το νερό να κατέβει? Αμφιβάλλω γιατί στον ιντελ ήταν διαφορετικά 

222.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια συνεχιζοντας να μαζευω τα κομματια για την αναβαθμιση μου , μπορειται να μου προτεινετε μνημες 32 gb ωστε να συνδυαστει με τον 3900 και την Msi ace; Ευχαριστω

 

Επεξ/σία από soctap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, soctap είπε

Παιδια συνεχιζοντας να μαζευω τα κομματια για την αναβαθμιση μου , μπορειται να μου προτεινετε μνημες 32 gb ωστε να συνδυαστει με τον 3900 και την Msi ace; Ευχαριστω

Με υδροψυξη εισαι εκει;

AIO 240

Μόλις το άναψα .27c ambient

Btw πόσο είναι το φυσιολογικό να είναι πάνω από το coolant σε μια AIO ,ο cpu σε idle? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mcrae13 είπε

AIO 240

Μόλις το άναψα .27c ambient

Το 27 c οκ .Μετα τι γινεται; Οι εφαρμογες στο backgrount πρεπει να παιζουν ρολο μεχρι να δουμε ποτε θα το λυσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Εντάξει ρε παιδιά τι πειράζουν οι υψηλές idle; Με 40-45 παθαίνει κάτι το chip;

Βασικα ειναι ψυχολογικο το θεμα... πχ εγω με υδροψυξη και τον 6700κ σε idle τωρα καλοκαιρι μεχρι 25 c βαθμους. Ε σου ερχεται καπως και ειδικα οταν διαφημιζε η AMD την θερμικη συμπεριφορα που θα ειχαν οι Ryzen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει βρε συ συγκρίνεις cpu με 4 πυρήνες και μεγαλύτερα τρανζίστορ;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, soctap είπε

πχ εγω με υδροψυξη και τον 6700κ σε idle τωρα καλοκαιρι μεχρι 25 c βαθμους

Για να εχεις τέτοια θερμοκρασία καλοκαιριάτικο ,πρέπει να εισαι με φουλ ac στους 20 βαθμούς.Δεν "παιζει" αλλιώς..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως η θερμοκρασία αυτή είναι σαν την junction θερμοκρασία στις Navi που είναι απλά το πιο ζεστό σημείο χωρίς να σημαίνει ότι το υπόλοιπο τσιπ είναι στην ίδια θερμοκρασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, NT1G είπε

Μήπως η θερμοκρασία αυτή είναι σαν την junction θερμοκρασία στις Navi που είναι απλά το πιο ζεστό σημείο χωρίς να σημαίνει ότι το υπόλοιπο τσιπ είναι στην ίδια θερμοκρασία;

Απο HWINFO παρακολουθω καμμια φορα. Γενικα δεν ειχα ποτε θεμα με τον 6700k ουτε σε gaming με την υδροψυξη . Ενταξει τωρα ειναι cpu του 2015. 

20 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Για να εχεις τέτοια θερμοκρασία καλοκαιριάτικο ,πρέπει να εισαι με φουλ ac στους 20 βαθμούς.Δεν "παιζει" αλλιώς..

Ειμαι και σε νησι εγω ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω έναν 3800χ και μητρικη  MSI MEG X570 Ace

και θελω να του  κουμπωσω ένα από τα αντιστοιχα  κιτς

https://de.pcpartpicker.com/product/wX7CmG/gskill-flare-x-series-16gb-2-x-8gb-ddr4-3200-memory-f4-3200c14d-16gfx

https://de.pcpartpicker.com/product/T9Gj4D/gskill-memory-f43200c16d16gvk

https://de.pcpartpicker.com/product/4n648d/gskill-tridentz-series-16gb-2-x-8gb-ddr4-3200-memory-f4-3200c16d-16gtzkw

https://de.pcpartpicker.com/product/8Mbkcf/gskill-memory-f43200c14d16gtz

https://de.pcpartpicker.com/product/gT38TW/gskill-tridentz-rgb-16gb-2-x-8gb-ddr4-3200-memory-f4-3200c14d-16gtzr

 

προτιμοτερο και το πιο ιδανικο κιτς μνημης από αυτές τις επιλογες;

Επεξ/σία από giannis39r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Για να μη λέω και υπερβολές.

Μόλις άναψα το pc

μόνο στην αρχή βλέπω σωστα temps σε idle. (βλ ss) 

Μετά από λίγη ώρα χρήσης ανεβαίνει πάνω από 40-45 ,και αν το αφήσω για καμιά ωρα βλέπω avg temp περίπου εκεί. Δεν θα έπρεπε να είναι κάτω από 40?

Τί να πω? Μπάς και με αερόψυκτρα είχα καλύτερες idle? Δεν αφήνει το νερό να κατέβει? Αμφιβάλλω γιατί στον ιντελ ήταν διαφορετικά 

222.PNG

λογικα ανεβαινει και η θερμοκρασια του νερου σιγα σιγα ,ειδικα και αν παιζεις με τους ανεμιστήρες σε χαμηλες στροφες

43 λεπτά πριν, soctap είπε

Παιδια συνεχιζοντας να μαζευω τα κομματια για την αναβαθμιση μου , μπορειται να μου προτεινετε μνημες 32 gb ωστε να συνδυαστει με τον 3900 και την Msi ace; Ευχαριστω

Παιζεις παιχνίδια? Ποια καρτα θα βαλεις πανω? 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

λογικα ανεβαινει και η θερμοκρασια του νερου σιγα σιγα ,ειδικα και αν παιζεις με τους ανεμιστήρες σε χαμηλες στροφες

Παιζεις παιχνίδια? Ποια καρτα θα βαλεις πανω? 

Εχω την sapphire vega 64. Παιγνιδια ναι κανενα BF για να περνα λιγο η ωρα.

Επεξ/σία από soctap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, soctap είπε

Εχω την saphire vega 64. Παιγνιδια ναι κανενα BF για να περνα λιγο η ωρα.

Αν εισαι με Vega 64 οτι και να παρεις δεν θα σε "κοψει" ,τωρα αν θες κατι σετικα καλο πρεπει να πεις και Budget γιατι ανεβαινουν αρκετα οι τιμες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...