Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Σωστά... έτσι κι αλλιώς τη μεγαλη διαφορά στα σύγχρονα PC την κάνουν οι κάρτες γραφικών, και σε games και σε multimedia και σε production. Απλά εκεί δεν έχει τόσα να πειράξουν κάποιοι, board μνήμη ψύξη GPU είναι 1 πακέτο, και κοστίζουν και πανάκριβα, οπότε... 

Χρόνια πολλά!

Δεν ειναι για την μεγαλη η μικρη διαφορα. Ειναι το γεγονος οτι εχουμε τεσταρει και αναλυσει καθε θεωρια που εχει ειπωθει στο thread, η μας εχει ερθει απο εξω, με βαση την λογικη και μη και εν τελη δεν εχουμε καταληξει πουθενα. Γιατι πολυ απλα τα αποτελεσματα στα οποια καταληγουμε, ειτε ειναι στα ορια του στατιστικου λαθους, ειτε αντικρουουν το ενα το αλλο. Προφανως η κανουμε κατι λαθος εμεις, η τα δεδομενα τα οποια δουλευουμε ειναι μη επαρκη, η ακομα και λανθασμενα. Γι αυτο και αλλωστε αναφερω πως μεχρι να κυκλοφορησει κατι καινουργιο (AGESA, BIOS, software, κτλ) δεν εχει νοημα να συνεχισουμε την φαυλη αυτη ερευνα. 

Περαν αυτων, ειμαι πεπεισμενος πως το "Χρυσο Κλειδι" για αυτο το θεμα δεν υπαρχει και αν υπαρχει, τοτε τα συμπερασματα που θα καταληξουμε δεν προκειται να μας φανουν χρησιμα (optimization/αυξηση επιδοσεων κτλ). Το θεμα των θερμοκρασιων, οπως το κατανοω τουλαχιστον, οφειλεται στην συναρτηση του νεου node και arch, του νεου boost algorithm και των early AGESA. Εφοσων τo πρωτο ειναι η σταθερα μας, οι μονες μεταβλητες που εχουμε ειναι το boost algorithm και το AGESA, τα οποια μαλιστα ειναι αλληλοεξαρτωμενα. 
Με αυτες τις μεταβλητες ομως, το μονο που μπορει να αλλαξει ειναι οι θερμοκρασιες σε idle και τα temp spikes, αφου τα load temps εξαρτωνται κυριως απο την σταθερα μας. 

Τωρα ομως στα Idle και τα temp spikes που παιρνουν αναλυση, εχουμε θεμα με τα οργανα μετρησης μας (κοινως τα monitoring programms). Με λανθασμενα δεδομενα φυσικα και δεν θα μπορουμε να καταληξουμε σε καποιο λογικο και ορθο συμπερασμα. Αρα πρεπει να περιμενουμε αλλαξουν οι μεταβλητες μας, ειτε να παρουμε αναβαθμισμενα οργανα μετρησης. Και τα δυο αυτα εξαρτωνται απο τριτους, οποτε το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να κατσουμε να βρασουμε μαζι με τα CPU μας. 

Υ.Γ Και για οποιον παραπονιεται ακομα για θορυβο απο fans κτλ, η δεν εχει δει τις προηγουμενες 10 σελιδες, ενας ευκολος τροπος να βρεις την ησυχια σου ειναι να μειωσεις την ευαισθησια των αισθητηρων, αυξανοντας το polling time μεσα απο το BIOS, ειτε να μην μετρας απο το CPU, αλλα κατι αλλο (πχ σοκετ) που εχει πιο σταθερες θερμοκρασιες. Προσωπικα προτεινω το πρωτο.

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λοιπόν σίγουρα κάτι δεν πάει καλά με αυτή τη γενιά με τις θερμοκρασίες. Δεν μιλάω για τα spikes, χ€στηκα γι' αυτά. Αλλά δε μπορεί με θερμοκρασία νερού 38° (δωματίου 30+) να έχει 46°C full load η 1080 Ti και 80ρια η CPU. Κάτι δεν πατάει καλά ή κάτι δεν πάει καλά με τους 3000. Anyway, θα το χωνέψω προς το παρόν...

Σίγουρα δεν την δουλεύει σωστά η Tomahawk πάντως, είναι καρφωμένη στα 4100MHz. Δεν πάει 4200, αλλά ούτε λιγότερο, και τα έχω όλα auto :ph34r: Πρώτες εντυπώσεις, έτσι; Δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ αρκετά ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/8/2019 στις 10:35 ΜΜ, silenoz66 είπε

Παίδες σήμερα έστησα και εγώ , τομαχοκ, 3600 και ripjaws V 3200. Λοιπόν έχω να αναφέρω ότι και εμένα το CPU στην μια γωνιά πάνω (δεν θυμάμαι αριστερά ή δεξιά) είχε στραβό bining..έπαθα ένα πανικό στην αρχή και μετά πήρα ένα κατδαβιδακι μικρό τα ισιωσα και τελικά κουπωσε πάνω στην mobo.εμλν τέλη το pc ποσταρε.. αλλά επειδή έπρεπε να πάω γενέθλια το παράτησα πριν βάλω να δω temps κτλ. Θέλω να μου πείτε εσείς που είστε έμπειροι..υπάρχει περίπτωση να δημιουργήθηκε πρόβλημα λόγο στραβου binning? Ή λόγω τον ενεργειών μου να δημιούργησα εγώ? Αυτά εύχαριστω!!

Χλωμό να έχεις θέμα. Το πινάκι αφού ίσιωσε αστο ήσυχο. Αν το ξαναπειράξεις ίσως να μην είσαι τόσο τυχερόςτη 2η φορά. Είσαι οκ.

13 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Εντάξει ρε παιδιά τι πειράζουν οι υψηλές idle; Με 40-45 παθαίνει κάτι το chip;

Σαν τι να πάθει; Απλά με μια καλή υδρόψυξη AIO στη CPU, έχεις μεγαλύτερο headroom για oc. Την πραγματική διαφορά την κάνει ο κλιματιζόμενος χώρος. Με ένα καλό κουτί, καθαρό από εμπόδια στο εσωτερικό έχεις καλό air flow.  Στο τέλος, όταν το σύστημα ισορροπήσει, το ιδανικό είναι να έχουμε στον επεξεργαστή λίγους βαθμούς πάνω από το ambient και πάντα όλα εξαρτώνται από το πως έχουμε παραμετροποιήσει το oc σε αυτόν (by all cores, per core, τι ρεύματα έχεις χώσει μέσω των VRMs και ένα σωρό άλλα πράγματα). Πρέπει να χω πυρετό....oc σε Ryzen.....κάτι δεν κολλάει.....αφού η AMD το πέθανε το oc

Επεξ/σία από makellarispn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Δεν ειναι και τοσο χαλια οι τιμες. Τον ιουνιο ειχε λιγο χαμηλοτερα. Σε λιγο δεν ξερω

Screenshot - 8_15_2019 , 4_08_29 AM.png

Επεξ/σία από soctap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, GeorgeMan είπε

Λοιπόν σίγουρα κάτι δεν πάει καλά με αυτή τη γενιά με τις θερμοκρασίες. Δεν μιλάω για τα spikes, χ€στηκα γι' αυτά. Αλλά δε μπορεί με θερμοκρασία νερού 38° (δωματίου 30+) να έχει 46°C full load η 1080 Ti και 80ρια η CPU. Κάτι δεν πατάει καλά ή κάτι δεν πάει καλά με τους 3000. Anyway, θα το χωνέψω προς το παρόν...

Σίγουρα δεν την δουλεύει σωστά η Tomahawk πάντως, είναι καρφωμένη στα 4100MHz. Δεν πάει 4200, αλλά ούτε λιγότερο, και τα έχω όλα auto :ph34r: Πρώτες εντυπώσεις, έτσι; Δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ αρκετά ακόμα.

Γιώργη βάλε στο BIOS cool and quiet enable και θα στρώσει το πράγμα με mhz temps volt σε.idle..,τώρα έχεις δίκαιο ...4200ποτέ μέχρι 4100..ίσως φταίει που είμαστε ακόμη agesa 1.0.0.3ab.. θα δούμε στο επόμενο τι θα γίνει..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

rΤο cool and quiet δεν ήταν παραδοσιακά on by default; Υπάρχει performance hit όταν είναι on;

Συνηθως ναι ,όχι δεν υπαρχει. Παντως εκαναν δουλιτσα αυτά που μου ειπε η Shibu(amd) 

Και οι επιδοσεις με pbo είναι αριστες και οι θερμοκρασίες σε Idle light load είναι καλες για την εποχη και για την ζεστη που εχω. Τα fans που είναι κουμπωμένα στο cpu header τα εχω με ελάχιστες 900 στροφες οπου δεν ακούγονται και τα εβαλα να ανεβαζουν πανω από 57 βαθμούς στροφες. Εβαλα και τους tt που εχω στο μεγαλο ψυγειο στο silent mode και είναι ελεεινά ησυχο το συστημα. C-states enabled ,cool&quiet enabled ,power plan ultimate performance με 99% ελάχιστες επιδοσεις cpu. 

https://browser.geekbench.com/v4/cpu/14299146

temps.thumb.png.58bdec2ef59f00d2cfd7019b7881a4f3.png

 

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Αυτό που είναι ? 😮  

Στα win βρίσκω αυτά

2222.PNG.faa9c52e24586f64480d89e8b72320bd.PNG

Κανονικα αν εχεις την 1903 εκδοση θα επρεπε να στο εμαφνιζει νομιζω ,μπορεις όμως να το εμφανισεις και μονος σου 

https://www.thewindowsclub.com/ultimate-performance-power-plan

επισης επειδή οι τελυεταιοι chipset drivers ριχνουν λιγο επιδοσεις ,αν θες καντους Unistall βρες την παλαιοτερη εκδοση 1.6.13.0400 περασε αυτους. Μετα κατεβασε του τελευταίους και περνα τους από πανω αλλα ξετικαρε τον pci driver 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Κανονικα αν εχεις την 1903 εκδοση θα επρεπε να στο εμαφνιζει νομιζω ,μπορεις όμως να το εμφανισεις και μονος σου 

https://www.thewindowsclub.com/ultimate-performance-power-plan

1903 έχω,θα το ψάξω

Με αυτό δουλέυουν όλα τα states κανονικά? Πέφτει συχνότητα & τάση? Γιατί με το κλασσικό high performance αν δεν κάνω λάθος ,η συχνότητα μένει πάντα στο μαξ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mcrae13 είπε

1903 έχω,θα το ψάξω

Με αυτό δουλέυουν όλα τα states κανονικά? Πέφτει συχνότητα & τάση? Γιατί με το κλασσικό high performance αν δεν κάνω λάθος ,η συχνότητα μένει πάντα στο μαξ..

ναι απλα βαλε τις ελάχιστες επιδοσεις στο 99% oπως είναι και το ryzen balanced. Δες και το edit που εκανα με τους chipset drivers 

2.png.2b13cf39b0c36906ea3344fb8406d8d3.png

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Συνηθως ναι ,όχι δεν υπαρχει. Παντως εκαναν δουλιτσα αυτά που μου ειπε η Shibu(amd) 

Αν διάβασα καλά, η Shibu απλά σου είπε να κλείσεις όλα τα 3rd party utilities με selective startup  και τις τάσεις στο Normal στο bios.

Διαπίστωσες ποιό utility σου ανέβαζες θερμοκρασίες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, akoinonitos είπε

ναι απλα βαλε τις ελάχιστες επιδοσεις στο 99% oπως είναι και το ryzen balanced. Δες και το edit που εκανα με τους chipset drivers 

To έβαλα για δοκιμή αλλά θα μείνω μάλλον με το ryzen balanced .Έτσι κι αλλιώς κάποια πραγματάκια τα αλλάζω που θελω.

Στο μεταξύ μια χαρά είμαι με τα τεμπς,τσάμπα γκρίνιαζα :P 

Απλά είχα πάντα την AIO στο quiet ή και zero fan με αποτέλεσμα το νερό να βρίσκεται στους ~40 . Τεσπά με δοκιμές βλέπω πως σε idle έχω cpu 3-5c > liquid temp ,πράγμα απολυτως φυσιολογικό.

Με τους chipset δεν κατάλαβα,που λες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Αν διάβασα καλά, η Shibu απλά σου είπε να κλείσεις όλα τα 3rd party utilities με selective startup  και τις τάσεις στο Normal στο bios.

Διαπίστωσες ποιό utility σου ανέβαζες θερμοκρασίες;

καποια services εκοψε αλλα δεν ξερω ποια ουτε που προσεξα ,ένα utility εχω ολο και ολο της thrermaltake το οποιο το φορτωνει κανονικα στο starup ,τωρα αν σταματησαν καποια services από το συγκεκριμενο utility δεν το ξερω παντως δουλευει κανονικα

17 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

To έβαλα για δοκιμή αλλά θα μείνω μάλλον με το ryzen balanced .Έτσι κι αλλιώς κάποια πραγματάκια τα αλλάζω που θελω.

Στο μεταξύ μια χαρά είμαι με τα τεμπς,τσάμπα γκρίνιαζα :P 

Απλά είχα πάντα την AIO στο quiet ή και zero fan με αποτέλεσμα το νερό να βρίσκεται στους ~40 . Τεσπά με δοκιμές βλέπω πως σε idle έχω cpu 3-5c > liquid temp ,πράγμα απολυτως φυσιολογικό.

Με τους chipset δεν κατάλαβα,που λες? 

Για καποιο λογο ο  τελευταίος Pci driver ριχνει σε επιδοσεις κυριως σε avx workloads. Oι chipset drivers περιεχουν ,το ryzen Power plan ,pci  driver ,gpio driver ,SMbus driver. 

Θα βρεις τον chipset driver εδώ ,είναι ο δευτερος κατά σειρα chipset driver όπως κατεβαίνεις στην σελιδα

https://www.amd.com/en/support/previous-drivers/chipsets/amd-socket-am4/x470

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Για καποιο λογο ο  τελευταίος Pci driver ριχνει σε επιδοσεις κυριως σε avx workloads. Oι chipset drivers περιεχουν ,το ryzen Power plan ,pci  driver ,gpio driver ,SMbus driver. 

Οπότε να κάνω δοκιμή πχ R20 με ryzen plan και με Non ryzen plan?

Ή να βάλω άλλον chipset?

Επεξ/σία από mcrae13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...