Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, malakudi είπε

Περί θερμοκρασιών: μετά από μία ώρα μισό-idle χρήσης με hwinfo64 ανοιχτό ρυθμισμένο σε polling period 2000ms, τυπικό browsing (3-4 καρτέλες chrome ανοιχτές), viber desktop ανοιχτό, αναπαραγωγή κάποιων video από browser, κάποια ssh sessions κτλ, έχω με τον 3900Χ:

Θερμοκρασία δωματίου αρχή 26 C, τέλος 25 C
Θερμοκρασία νερού στην H110i με τους ανεμιστήρες στις 1100 στροφές (σχετικά αθόρυβοι): Ελάχιστο 27,4 C Μέγιστο 30,6 C, μέσος όρος 28,8 C
Θερμοκρασία CPU (Tctl/Tdie): Ελάχιστο 32,3 C, Μέγιστο 63,4 C, μέσος όρος 41,8 C
Θερμοκρασία CPU (από Motherboard): Ελάχιστο 30 C, Μέγιστο 63 C, μέσος όρος 41,4C

Ο 2700X με "αντίστοιχη" χρήση πρέπει να ήταν πιο κάτω 4-5 βαθμούς πιστεύω. Αυτή είναι και η διαφορά που υπάρχει.

Πολύ καλές θερμοκρασίες! Τον δουλεύεις auto ?

Με cb 20 πόσο φτάνει?

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Έχω καιρό που το σκέφτομαι...δεν παρατάει τις κάρτες γραφικών και να βγάλει καμία μητρική? Αφού έφτιαξε την πρωτότυπη για τον TR μακάρι να είναι η αρχή για να περνεις όλο το combo .

4 ώρες πριν, malakudi είπε

Περί θερμοκρασιών: μετά από μία ώρα μισό-idle χρήσης με hwinfo64 ανοιχτό ρυθμισμένο σε polling period 2000ms, τυπικό browsing (3-4 καρτέλες chrome ανοιχτές), viber desktop ανοιχτό, αναπαραγωγή κάποιων video από browser, κάποια ssh sessions κτλ, έχω με τον 3900Χ:

Θερμοκρασία δωματίου αρχή 26 C, τέλος 25 C
Θερμοκρασία νερού στην H110i με τους ανεμιστήρες στις 1100 στροφές (σχετικά αθόρυβοι): Ελάχιστο 27,4 C Μέγιστο 30,6 C, μέσος όρος 28,8 C
Θερμοκρασία CPU (Tctl/Tdie): Ελάχιστο 32,3 C, Μέγιστο 63,4 C, μέσος όρος 41,8 C
Θερμοκρασία CPU (από Motherboard): Ελάχιστο 30 C, Μέγιστο 63 C, μέσος όρος 41,4C

Ο 2700X με "αντίστοιχη" χρήση πρέπει να ήταν πιο κάτω 4-5 βαθμούς πιστεύω. Αυτή είναι και η διαφορά που υπάρχει.

Στην h110i μήπως έχεις αφήσει την pump στο quiet; Εγώ έχω δει συμαντικές διαφορές όταν βάζω την pump στο performance και αφήνω τα fans στο default.κανε μια δοκιμή αν θες και πες μας πως συμπεριφέρεται και τι temps σου δίνει το corsair link

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

Έχω καιρό που το σκέφτομαι...δεν παρατάει τις κάρτες γραφικών και να βγάλει καμία μητρική? Αφού έφτιαξε την πρωτότυπη για τον TR μακάρι να είναι η αρχή για να περνεις όλο το combo .

Στην h110i μήπως έχεις αφήσει την pump στο quiet; Εγώ έχω δει συμαντικές διαφορές όταν βάζω την pump στο performance και αφήνω τα fans στο default.κανε μια δοκιμή αν θες και πες μας πως συμπεριφέρεται και τι temps σου δίνει το corsair link

Έχω αλλάξει τα fans με ML140 Pro, το pump το έχω στο performance.

Μερικά αποτελέσματα με blender 2.80 σε Linux:

BMW: 1:46.60
Classroom: 5:06.50
Barbershop: 7:02.70
Και για σύγκριση με GPU:
Barbershop GPU 1xRTX 2080: 7:37.59
Barbershop GPU 2xRTX 2080: 4:12.54

Η θερμοκρασία δεν ξεπέρασε τους 69 βαθμούς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Έχω αλλάξει τα fans με ML140 Pro, το pump το έχω στο performance.μετα το update 1809  παρατήρησα ότι το corsair link ήταν ότι να ναι σε σχέση με τα προφίλ του. Συγκεκριμένα έτρεχε τα fans στο 90% χωρίς να έχω θερμοκρασία cpu πάνω από 20 βαθμούς. Όταν λοιπόν άφησα τον pump στο performance και συνδεσα τους ανεμιστήρες στο cpu fan header τότε πραγματικά είχα εναν κρύο cpu με και πραγματικά ήσυχο υπολογιστή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, billeiros είπε

Πολύ καλές θερμοκρασίες! Τον δουλεύεις auto ?

Με cb 20 πόσο φτάνει?

Όλα auto. CB20 πόσο φτάνει σε θερμοκρασία εννοείς;

edit: Φτάνει 68-69, όπως και με το Blender.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, BlueAverage είπε
13 λεπτά πριν, malakudi είπε

Έχω αλλάξει τα fans με ML140 Pro, το pump το έχω στο performance.μετα το update 1809  παρατήρησα ότι το corsair link ήταν ότι να ναι σε σχέση με τα προφίλ του. Συγκεκριμένα έτρεχε τα fans στο 90% χωρίς να έχω θερμοκρασία cpu πάνω από 20 βαθμούς. Όταν λοιπόν άφησα τον pump στο performance και συνδεσα τους ανεμιστήρες στο cpu fan header τότε πραγματικά είχα εναν κρύο cpu με και πραγματικά ήσυχο υπολογιστή.

.μετα το update 1809  παρατήρησα ότι το corsair link ήταν ότι να ναι σε σχέση με τα προφίλ του. Συγκεκριμένα έτρεχε τα fans στο 90% χωρίς να έχω θερμοκρασία cpu πάνω από 20 βαθμούς. Όταν λοιπόν άφησα τον pump στο performance και συνδεσα τους ανεμιστήρες στο cpu fan header τότε πραγματικά είχα εναν κρύο cpu με και πραγματικά ήσυχο υπολογιστήαπλα το corsair με τα προφίλ του τα έχει κάνει μπαχαλο

Επεξ/σία από BlueAverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, malakudi είπε

Έχω αλλάξει τα fans με ML140 Pro, το pump το έχω στο performance.

Μερικά αποτελέσματα με blender 2.80 σε Linux:

BMW: 1:46.60
Classroom: 5:06.50
Barbershop: 7:02.70
Και για σύγκριση με GPU:
Barbershop GPU 1xRTX 2080: 7:37.59
Barbershop GPU 2xRTX 2080: 4:12.54

Η θερμοκρασία δεν ξεπέρασε τους 69 βαθμούς.

Με τα ανεμιστήρια στο balanced profile της H110i που κάνουν αρκετό θόρυβο, το Barbershop που είναι και το πιο απαιτητικό σε χρονική διάρκεια render, ανέβασε μέχρι 66 βαθμούς και η απόδοση βελτιώθηκε ελάχιστα πέφτοντας στο 7:00.66 edit σε δεύτερο run έπεσε σε 6:56.30

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, malakudi είπε

Με τα ανεμιστήρια στο balanced profile της H110i που κάνουν αρκετό θόρυβο, το Barbershop που είναι και το πιο απαιτητικό σε χρονική διάρκεια render, ανέβασε μέχρι 66 βαθμούς και η απόδοση βελτιώθηκε ελάχιστα πέφτοντας στο 7:00.66 edit σε δεύτερο run έπεσε σε 6:56.30

Λοιπόν πρέπει να έχεις κουτί με πολύ καλό airflow. Όσο για την υδροψυξη για μην ακούγεται σχεδόν καθόλου εγώ έβαλα λαστιχένιες ροδελιτσες στις βίδες στην μεριά που πατάει η υδροψυξη στο κουτί. Τεράστια διαφορά. Στο μαξ μόνο ακουγόταν. Στο default τίποτα. Πριν τις ροδελες άστα να πάνε. Και έχω και καλό κουτί κιόλας.που να μην ήταν. Σαν να κουρεβαβε το γκαζόν.

Επεξ/σία από BlueAverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BlueAverage είπε

Έχω καιρό που το σκέφτομαι...δεν παρατάει τις κάρτες γραφικών και να βγάλει καμία μητρική? Αφού έφτιαξε την πρωτότυπη για τον TR μακάρι να είναι η αρχή για να περνεις όλο το combo .

Στην h110i μήπως έχεις αφήσει την pump στο quiet; Εγώ έχω δει συμαντικές διαφορές όταν βάζω την pump στο performance και αφήνω τα fans στο default.κανε μια δοκιμή αν θες και πες μας πως συμπεριφέρεται και τι temps σου δίνει το corsair link

Έχω nzxt x62.στο perfomance

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, BlueAverage είπε

Αυτή είναι 2χ120 mm? Δεν έχει ρύθμιση ξεχωριστή για pumb?

2x140 

Έχει ρύθμιση για τα πάντα. Η αντλια κατεβαίνει χαμηλότερα σε στροφές από την H110i. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως αναρωτιέμαι μήπως πολλά προβλήματα με τόσες θερμοκρασίες και αστάθειες προέκυψαν από τις μνήμες.δεν γίνεται αλλά μηχανήματα να δουλεύουν μια χαρά και άλλα να φύγει ψίνονται. Και δεν ξέρω τι φάση παίζει και με τα κουτιά που έχουν.

Επεξ/σία από BlueAverage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, BlueAverage είπε

Πάντως αναρωτιέμαι μήπως πολλά προβλήματα με τόσες θερμοκρασίες και αστάθειες προέκυψαν από τις μνήμες.δεν γίνεται αλλά μηχανήματα να δουλεύουν μια χαρά και άλλα να φύγει ψίνονται. Και δεν ξέρω τι φάση παίζει και με τα κουτιά που έχουν.

-_-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες, δεν νομιζετε οτι το θεμα με τις θερμοκρασιες το εχουμε υπεραναλυσει σε βαθμο αηδιας;
Τις τελευταιες δυο μερες ολα τα ιδια και τα ιδια διαβαζω, δεν εχει νοημα να επαναλαμβανομαστε (τουλαχιστον μεχρι να αλλαξει κατι σε αυτα που ξερουμε). Προσωπικα οπως καταλαβαινετε, το εχω αποδεχθει οτι η φαση ειναι ετσι και αναγκαστικα θα πρεπει να το αποδεχτειτε και εσεις αργα η γρηγορα. :P
Βtw χρονια πολλα στους εορταζοντες!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Ρε παιδες, δεν νομιζετε οτι το θεμα με τις θερμοκρασιες το εχουμε υπεραναλυσει σε βαθμο αηδιας;
 

Σωστά... έτσι κι αλλιώς τη μεγαλη διαφορά στα σύγχρονα PC την κάνουν οι κάρτες γραφικών, και σε games και σε multimedia και σε production. Απλά εκεί δεν έχει τόσα να πειράξουν κάποιοι, board μνήμη ψύξη GPU είναι 1 πακέτο, και κοστίζουν και πανάκριβα, οπότε... 

Χρόνια πολλά!

Επεξ/σία από nicksoti
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...