Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

μπαρουφες αχριστα εργαλεια που δεν κανουν δουλεια , ας παραδεχτουμε οτι ryzen και υψηλα clocks δεν πανε μαζι, το καλυτερο setting θεωρω πως ειναι το 4.3 all core

Και τον παίρνεις στο χέρι σε 3-4 μήνες τον επεξεργαστή. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις με την τρίτη γενιά, είναι stock με καλή ψύξη και καλό airflow. Το PBO όταν φτιάξει, ίσως αξίζει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Και τον παίρνεις στο χέρι σε 3-4 μήνες τον επεξεργαστή. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις με την τρίτη γενιά, είναι stock με καλή ψύξη και καλό airflow. Το PBO όταν φτιάξει, ίσως αξίζει.

Κι εσένα δεν δουλεύει ? Τι μητρική ,cpu ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσταρε κάποιος στο anandforum

https://siliconlottery.com/pages/statistics

3700X 4.05GHz 1.237V 100%
3700X 4.10GHz 1.250V Top 74%
3700X 4.15GHz 1.262V Top 21%

3800X 4.20GHz 1.275V 100%
3800X 4.25GHz 1.287V Top 53%
3800X 4.30GHz 1.300V Top 20%

3900X 4.00GHz 1.200V 100%
3900X 4.05GHz 1.212V Top 87%
3900X 4.10GHz 1.225V Top 68%
3900X 4.15GHz 1.237V Top 35%
3900X 4.20GHz 1.250V Top 6%

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελάχιστο OC. Ας βγάζανε και κλειδωμένες εκδόσεις όπως οι Intel, που να ήταν λίγο φθηνότερες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, johnmt2 said:

μπαρουφες αχριστα εργαλεια που δεν κανουν δουλεια , ας παραδεχτουμε οτι ryzen και υψηλα clocks δεν πανε μαζι, το καλυτερο setting θεωρω πως ειναι το 4.3 all core

Το 4.3 all core με "όση τάση θεωρώ safe" είναι αρκετά επικίνδυνο στα 7nm... Ελπίζω να το αναφέρεις στην αγγελία σου ότι έχεις κάνει OC στον 3600Χ. 

Επεξ/σία από GeorgeMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mcrae13 είπε

Δοκίμασα κάποιους συνδιασμούς 

scalar x7- 100 -125 -150-200

scalar x10 -100 -150

Συμπεριφορά ίδα με στοκ. Σε CB R15 δοκιμάζω. Ρολόγια σε load 4110 ,όπως ακριβώς και σε στοκ...

δοκιμασες και το performance enhancer? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

δοκιμασες και το performance enhancer? 

Ναι το δοκίμασα και αυτό. Με pbo ανοιχτό και μη. Καμία διαφορά. 

Επίσης δοκίμασα το pbo από όλα τα διαφορετικά μενού. Για ποιο λόγο υπάρχει η ρύθμιση pbo σε διαφορετικά μενού του bios δεν έχω καταλάβει. 

Αυτό που καταλαβαίνω είναι μήπως και το 4100-4150 που πηγαίνει στοκ, είναι όσο θα πήγαινε και με pbo; 

Αν και δεν είχε δουλέψει και στον προηγούμενο απλό 3600 που είχα για λίγο.. 

Δεν ξέρω. Πάντως το τσιπάκι με fixed voltage ανεβαίνει αρκετά 

Επεξ/σία από mcrae13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, mcrae13 said:

Ναι το δοκίμασα και αυτό. Με pbo ανοιχτό και μη. Καμία διαφορά. 

Επίσης δοκίμασα το pbo από όλα τα διαφορετικά μενού. Για ποιο λόγο υπάρχει η ρύθμιση pbo σε διαφορετικά μενού του bios δεν έχω καταλάβει. 

Αυτό που καταλαβαίνω είναι μήπως και το 4100-4150 που πηγαίνει στοκ, είναι όσο θα πήγαινε και με pbo; 

Αν και δεν είχε δουλέψει και στον προηγούμενο απλό 3600 που είχα για λίγο.. 

Δεν ξέρω. Πάντως το τσιπάκι με fixed voltage ανεβαίνει αρκετά 

Προσοχή με τα fixed voltages, δεν έχουμε ακόμα degradation data, δεν έχει περάσει αρκετός καιρός. Είναι νέο design σε νέα μέθοδο παραγωγής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GeorgeMan είπε

Προσοχή με τα fixed voltages, δεν έχουμε ακόμα degradation data, δεν έχει περάσει αρκετός καιρός. Είναι νέο design σε νέα μέθοδο παραγωγής.

Οπωσδήποτε. 

Όλα στο auto τα έχω. 

Για δοικιμες μόνο fixed 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Ναι το δοκίμασα και αυτό. Με pbo ανοιχτό και μη. Καμία διαφορά. 

Επίσης δοκίμασα το pbo από όλα τα διαφορετικά μενού. Για ποιο λόγο υπάρχει η ρύθμιση pbo σε διαφορετικά μενού του bios δεν έχω καταλάβει. 

Αυτό που καταλαβαίνω είναι μήπως και το 4100-4150 που πηγαίνει στοκ, είναι όσο θα πήγαινε και με pbo; 

Αν και δεν είχε δουλέψει και στον προηγούμενο απλό 3600 που είχα για λίγο.. 

Δεν ξέρω. Πάντως το τσιπάκι με fixed voltage ανεβαίνει αρκετά 

Δοκιμασε και από ryzen master pbo + auto overclock +100mhz

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mcrae13 Όταν έχεις ενεργοποιημένο το PBO, τι μέγιστες τιμές σου δείχνει το Ryzen Master στα PPT, TDC, EDC; Όταν τρέχεις το CB15/CB20, τι τιμές δείχνουν σε ποσοστό; Αν χτυπάς 100% σε κάποια από τις τιμές, αυτό σε περιορίζει. Στην ASUS Prime X470 Pro με το τελευταίο BIOS με AGESA ComboAM4 1.0.0.3.AB, μόνο από ένα μενού ανεβαίνει το όριο του PPT και λειτουργεί μετά το PBO - από το κεντρικό μενού Precision Boost Overdrive της μητρικής, όχι από τα AMD CBS, AMD Overclocking κτλ. Ίσως κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στη δική σου που είναι ASUS. Με το προηγούμενο BIOS που είχε AGESA 1.0.0.2 δεν είχε αυτό το θέμα, αύξανε το όριο του PPT από όλα τα μενού. Γενικά τα BIOS νομίζω είναι πολύ beta ακόμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, malakudi είπε

@mcrae13 Όταν έχεις ενεργοποιημένο το PBO, τι μέγιστες τιμές σου δείχνει το Ryzen Master στα PPT, TDC, EDC; Όταν τρέχεις το CB15/CB20, τι τιμές δείχνουν σε ποσοστό; Αν χτυπάς 100% σε κάποια από τις τιμές, αυτό σε περιορίζει. Στην ASUS Prime X470 Pro με το τελευταίο BIOS με AGESA ComboAM4 1.0.0.3.AB, μόνο από ένα μενού ανεβαίνει το όριο του PPT και λειτουργεί μετά το PBO - από το κεντρικό μενού Precision Boost Overdrive της μητρικής, όχι από τα AMD CBS, AMD Overclocking κτλ. Ίσως κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στη δική σου που είναι ASUS. Με το προηγούμενο BIOS που είχε AGESA 1.0.0.2 δεν είχε αυτό το θέμα, αύξανε το όριο του PPT από όλα τα μενού. Γενικά τα BIOS νομίζω είναι πολύ beta ακόμα.

Νομίζω 395 στο ppt. 

Στα άλλα δεν θυμάμαι. Πόσο πρέπει να είναι το καθένα; έχει να τα ανεβάσω αλλά πόσο; 

Θα τρεξω μετά ένα cb για να σου πω και ποσοστά 

Δες τα ss

Στην καρτελα creator που έκανα apply δειχνει ανεβασμένες τιμές

Στο home ομως παραμένουν κάτω.κατι δεν παει καλα

 

11111.PNG

111.PNG

Επεξ/σία από mcrae13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι δείχνει στο home ισχύει. Άρα το PPT δεν ανεβαίνει πάνω από 128W σε σένα και γι' αυτό δε πας παραπάνω με το PBO. Δοκίμασε να βάλεις σε όλα τα μενού του PBO auto εκτός από το κεντρικό μενού Precision Boost Overdrive της μητρικής, όπου εκεί θα βάλεις manual και πέρνα τις τιμές 395,255,255. Έχεις Precision Boost Overdrive menu στο μενού της μητρικής; Όχι στο AMD CBS, AMD Overclocking, εκεί άστα όλα auto.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, malakudi είπε

Ότι δείχνει στο home ισχύει. Άρα το PPT δεν ανεβαίνει πάνω από 128W σε σένα και γι' αυτό δε πας παραπάνω με το PBO. Δοκίμασε να βάλεις σε όλα τα μενού του PBO auto εκτός από το κεντρικό μενού Precision Boost Overdrive της μητρικής, όπου εκεί θα βάλεις manual και πέρνα τις τιμές 395,255,255. Έχεις Precision Boost Overdrive menu στο μενού της μητρικής; Όχι στο AMD CBS, AMD Overclocking, εκεί άστα όλα auto.

Θα το δοκιμάσω

Έχει Precision Boost Overdrive menu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...