Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Μα η κουβέντα ξεκίνησε για το μικρό εμβαδό ανά chiplet ως πιθανή αιτία των υψηλών θερμοκρασιών παρά τη χαμηλή κατανάλωση.

Kαι Χ4 να έχει δεν έχει σημασία πανω σε αυτό

H κουβεντα ξεκινησε για το αν οι 8πυρηνοι θα επρεπε να ειχαν ιδια θερμοκρασια η παραπανω απο τον 3900Χ. Αυτο που λες τωρα ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο ;) 
Με βαση αυτο σου εχουμε απαντησει ολοι. Και ηταν ενα ιδανικο -20% θερμοτητα ανα chiplet στον 3900Χ, εχεις το δευτερο chiplet που ανεβαζει τις θερμοκρασιες.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

H κουβεντα ξεκινησε για το αν οι 8πυρηνοι θα επρεπε να ειχαν ιδια θερμοκρασια η παραπανω απο τον 3900Χ. Αυτο που λες τωρα ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο ;) 
Με βαση αυτο σου εχουμε απαντησει ολοι. Και ηταν ενα ιδανικο -20% θερμοτητα ανα chiplet στον 3900Χ, εχεις το δευτερο chiplet που ανεβαζει τις θερμοκρασιες.  

Κάτσε βρε συ θα με τρελάνεις, 1 post πριν απαντήσω έγραψες "Κατσε ρε αδερφε ομως, δεν ειναι μονο τα 7nm. Στα προηγουμενα iterations ειχες, I/O, SoC, Controllers, τι διαολο αλλο εχουν πανω σε ενα μονολιθικο τσιπακι. 
Τωρα εχεις τους πυρηνες σε ενα τσιπακι μονους τους. Απο τα 213mm² πηγες στα 78mm². Aυτο ειναι μια μειωση 63.3%, πως την συγκρινεις με μειωσεις 10-15% "

Προς τι η διαφωνία; Ποιου αλλουνού παππά ευαγγέλιο; Τη σκέψη σου επέκτεινα.

Δεν συγκρίνουμε απαραίτητα τον 3900Χ με τους υπόλοιπους, η επίδραση των περισσότερων πυρήνων υπήρχε και παλιότερα. Εννοείται πως εκεί αντισταθμίζεις με μεγαλύτερη ψύκτρα. Το θέμα είναι κατά πόσο αντισταθμίζεις αναλογικά αν πράγματι φταίει η μικρή επιφάνεια επαφής. Γιατί εγώ βλέπω 80άρες ακόμα και με γομαρόψυκτρες σε cpu με σκάρτα 100W.

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nicksoti είπε

Κάτσε βρε συ θα με τρελάνεις, 1 post πριν απαντήσω έγραψες "Κατσε ρε αδερφε ομως, δεν ειναι μονο τα 7nm. Στα προηγουμενα iterations ειχες, I/O, SoC, Controllers, τι διαολο αλλο εχουν πανω σε ενα μονολιθικο τσιπακι. 
Τωρα εχεις τους πυρηνες σε ενα τσιπακι μονους τους. Απο τα 213mm² πηγες στα 78mm². Aυτο ειναι μια μειωση 63.3%, πως την συγκρινεις με μειωσεις 10-15% "

Προς τι η διαφωνία; Ποιου αλλουνού παππά ευαγγέλιο; Τη σκέψη σου επέκτεινα.

Δεν συγκρίνουμε απαραίτητα τον 3900Χ με τους υπόλοιπους, η επίδραση των περισσότερων πυρήνων υπήρχε και παλιότερα. Εννοείται πως εκεί αντισταθμίζεις με μεγαλύτερη ψύκτρα. Το θέμα είναι κατά πόσο αντισταθμίζεις αναλογικά αν πράγματι φταίει η μικρή επιφάνεια επαφής. Γιατί εγώ βλέπω 80άρες ακόμα και με γομαρόψυκτρες σε cpu με σκάρτα 100W.

Νομιζα πως ξεκινησες αλλο θεμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2019 στις 4:09 ΜΜ, panospc είπε

Εμένα ο δικός μου 3900x έχει batch number 1926sut αλλά τον έχω εδώ και 12 μέρες να κάθεται σφραγισμένο στο κουτί του γιατί δεν έχω μητρική.
Μόλις το στήσω θα ενημερώσω για τις θερμοκρασίες με το stock cooler.

Ας γράψω και εγώ τις δικές μου θερμοκρασίες με τον 3900x.

Μητρική πήρα τελικά την Gigabyte x570 Aorus Ultra, κουτί έχω το Aerocool Quartz RGB το οποίο είναι με γυάλινη πρόσοψη, οπότε έχει και αρκετά περιορισμένο airflow, ανεμιστήρες έχω έξι 12άρηδες, τρεις μπροστά να βάζουν, δύο πάνω και έναν πίσω να βγάζουν, θερμοκρασία δωματίου γύρω στους 32 βαθμούς. Με όλα stock, σε idle είναι στους 42-43 στο Ryzen Master με το voltage να κάθετε στο 0.3 με 0.4, το HWiNFO64  δείχνει από 5 έως 10 βαθμούς παραπάνω σε idle (παρατήρησα πως εάν κλείσω το core performance boost από το BIOS τότε και τα δύο προγράμματα συμφωνούν στις idle θερμοκρασίες). Η μέγιστη συχνότητα που είδα σε single core ήταν στα 4.54GHz.

Με όλα stock, εάν κάνω ένα run στο Cinebench 20 πηγαίνει στους 86.5 η θερμοκρασία, εάν το αφήσω για παραπάνω ώρα συνεχίζει σταδιακά και ανεβαίνει μέχρι που φτάνει στους 95, κάπου έχει το σταμάτησα γιατί δεν ήθελα να δω μέχρι που θα φτάσει.

Έριξα από το BIOS το PPT στα 105 Watt με αποτέλεσμα να χάσω περίπου 5% σε multicore score, θερμοκρασία με ένα cinebench run στους 77.8, εάν το αφήσω  συνεχόμενα για κάνα 20λεπτο η θερμοκρασία σταθεροποιείται στους 86. Δοκίμασα να βγάλω το μπροστινό καπάκι του κουτιού για να δω κατά πόσο φταίει και το airflow και έπεσε στους 79.

Τελικά γύρισα τους 2 πάνω ανεμιστήρες ανάποδα ώστε να βάζουν αέρα μέσα με αποτέλεσμα από τους 86 να πέσει στους 81, εάν βγάλω και το μαγνητικό φίλτρο σκόνης από πάνω πάει στους 79.
Οπότε αφήνω προς το παρών το TTP στα 105 Watt με μέγιστη θερμοκρασία τους 81 βαθμούς και όταν δροσίσει ο καιρός το ανεβάζω όσο με παίρνει.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, malakudi είπε

@panospc Με την στοκ ψύκτρα όλα αυτά; Πιστεύω για 3900Χ θα πρέπει να πας σε κάποια Noctua

Ναι με την στοκ ψύκτρα είμαι. Για after market ψύκτρα το σκέφτομαι, αερόψυξη μέχρι 152mm σε ύψος παίρνει το κουτί ενώ υδρόψυξη μέχρι 360mm αλλά δεν ξέρω εάν αξίζει να σκάσω και άλλα λεφτά για αυτό το 5% απόδοση σε multicore που χάνω τώρα το καλοκαίρι λόγω  ψύξης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, panospc είπε

Ναι με την στοκ ψύκτρα είμαι. Για after market ψύκτρα το σκέφτομαι, αερόψυξη μέχρι 152mm σε ύψος παίρνει το κουτί ενώ υδρόψυξη μέχρι 360mm αλλά δεν ξέρω εάν αξίζει να σκάσω και άλλα λεφτά για αυτό το 5% απόδοση σε multicore που χάνω τώρα το καλοκαίρι λόγω  ψύξης.

Αν δουλεύεις εργασίες που απαιτούν all-core usage για ώρες, νομίζω είναι αναγκαίο, όχι τόσο για την απόδοση του 5% που λες όσο για να δουλεύει κάτω από τους 70 C και να είναι όσο γίνεται αθόρυβο - φαντάζομαι τώρα θα κάνει αρκετό θόρυβο όταν πιάνει μεγάλες θερμοκρασίες. Σε 150mm δεν υπάρχουν πολλές καλές επιλογές, ίσως την Be Quiet Dark Rock TF. Μετά πας σε κάποιο AiO, εγώ έχω το H110i (280ρη) και όλα auto φτάνει οριακά 70 C.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, soctap είπε

Για κανε τα μαγικα σου να δουμε τα χαλια μας..... Διορθώθηκε τιποτα η παλι τα ιδια

Το πέρασα και βγήκα για ένα καφέ,θα το δω το απόγευμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...