Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@leros2004 Noctua D15s + 1 ανεμιστήρα πάνω της. 

Θέλω να ανεβάσω τα ρολόγια αλλά χωρίς να μπλέξω με all core OC. 

Έκανα μία αρχή από εδώ The easy way to get a bit more performance out of Ryzen 3000 CPUs on Gigabyte X570 motherboards. - YouTube . 

Θα μπορούσα να κοιτάξω και το 1usmus utility, πέρα από το power plan. Για CCX OC αν έχει κάποια ουσιαστική διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
37 minutes ago, adtakhs said:

Αυτή εδώ λες, που έχει πάρει ήδη 2 bios για Ryzen 5000 ?

https://www.gigabyte.com/Motherboard/X570-AORUS-XTREME-rev-10/support#support-dl-bios

Έχει πάρει παραπάνω, απλά αφαιρούν κάποια και τα αντικαθιστούν με το latest. Πχ πριν το F31j υπήρχαν άλλα 2-3 F31, που πήρε το ένα τη θέση του άλλου με τελευταίο το F31J.

2 hours ago, petasis said:

Το ΑΜ4 δεν έχει μέλλον (είναι γνωστό ότι οι επόμενοι θα έχουν άλλο σόκετ), οπότε οι εταιρίες δεν θα βγάλουν νέες μητρικές.

Γιατί της Intel έχουν μέλλον? Rocket Lake θα πάρουν σε 3-4 μήνες και τέλος. Μετά αλλάζουν κι οι 2 εταιρείες πλατφόρμα socket+chipset+ddr5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Ένα απλό επιχείρημα αν έγραφες θα με έπειθες, μάλλον κάπου έχεις μπερδευτεί ή τρολάρις ευγενικά ;

Δεν τρολάρω σίγουρα, αλλά λέω το εξής απλό:

Η κατασκευαστές μητρικών, πόσο κρατάνε τις μητρικές ενημερωμένες; Συνήθως διετία.

Παράδειγμα; Οι ευπάθειες τύπου meltdown τις ιντελ, που μητρικές π.χ. 3 χρόνων δεν πήραν ενημερώσεις.

Και βγαίνουν τώρα οι επεξεργαστές 5000, που μπαίνουν σε μητρικές 1,5 χρονών ήδη. Εγώ αναμένω υποστήριξη το πολύ 6 μήνες ακόμα.

Και λέω ότι σαν αγοραστής που θα αγοράσω μητρική σήμερα, αισθάνομαι ανασφάλεια αν αυτό το 6μηνο φτάνει σαν ορίζοντας υποστήριξης.

Κάποιοι απαντάτε ότι σίγουρα θα πάρουν αναβαθμίσεις και πέρα του εξαμήνου. Φυσικά και μπορεί να συμβεί.

Αλλά αυτό δεν μειώνει την ανασφάλειά μου... Και γι αυτό κυνηγώ το ανύπαρκτο, να βρω μια dark hero.

Και στα 25 χρόνια που φτιάχνω τους υπολογιστές μου, δεν έχω βρεθεί σε τόσο άβολη θέση

[Οπότε κατανοώ την θέση των εταιριών που αποφεύγουν την amd, σαν απάντηση στην ανάρτηση που ανέβασε άλλο μέρος του φόρουμ σαν ανέκδοτο. Πιθανών να το βλέπουν και αυτοί σαν και εμένα, σε αντίθεση με τελικούς χρήστες που το βρίσκουν χιουμοριστικό, επειδή δεν έχουν τις ανάγκες και τις υποχρεώσεις μιας επιχείρησης.]

Είναι πιο κατανοητό τώρα;

38 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Αυτή εδώ λες, που έχει πάρει ήδη 2 bios για Ryzen 5000 ?

https://www.gigabyte.com/Motherboard/X570-AORUS-XTREME-rev-10/support#support-dl-bios

Ναι αυτή λέω. Φυσικά και θα πάρει τα τρέχοντα, αλλά θα πάρει ενημερώσεις μετά π.χ. τον Μάρτιο; Θα δείξει.

Εσύ, θα την αγόραζες σήμερα; (Άσχετα από το πόσο κάνει).

11 λεπτά πριν, Thresh είπε

Γιατί της Intel έχουν μέλλον? Rocket Lake θα πάρουν σε 3-4 μήνες και τέλος. Μετά αλλάζουν κι οι 2 εταιρείες πλατφόρμα socket+chipset+ddr5.

Η ιντελ δεν είναι της πρακτικής νέο chipset με κάθε γενιά;

Πάντως από την θέση που είμαι σήμερα (να περιμένω πότε θα  βγει η dark hero), θα προτιμούσα ένα Χ670, να είναι φρέσκο, χωρίς ανεμιστήρα και bugs, με νέες μητρικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
19 minutes ago, petasis said:

Η ιντελ δεν είναι της πρακτικής νέο chipset με κάθε γενιά;

Ναι chipset, αλλά όχι νέο socket.

Μπορεί να βγάλει Ζ590 για τους RocketLake αλλά ουσιαστικά θα τελειώσει εκεί. Δλδ το socket και στις 2 εταιρείες είναι "αδιέξοδο".

Το  2022 (ή τέλη 2021) θα βγει νέο socket + chipset για τους νέους CPUs τα οποία θα παίρνουν μονο DDR5.

 

19 minutes ago, petasis said:

Πάντως από την θέση που είμαι σήμερα (να περιμένω πότε θα  βγει η dark hero), θα προτιμούσα ένα Χ670, να είναι φρέσκο, χωρίς ανεμιστήρα και bugs, με νέες μητρικές.

Γιατί? Θα προσφέρει κάποιο καινούριο feature ώστε να το πουν X670? Απλά για να το "νοιώθουμε" καινούριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Thresh είπε

Ναι chipset, αλλά όχι νέο socket.

Μπορεί να βγάλει Ζ590 για τους RocketLake αλλά ουσιαστικά θα τελειώσει εκεί. Δλδ το socket και στις 2 εταιρείες είναι "αδιέξοδο".

Το  2022 (ή τέλη 2021) θα βγει νέο socket + chipset για τους νέους CPUs τα οποία θα παίρνουν μονο DDR5.

Γιατί? Θα προσφέρει κάποιο καινούριο feature ώστε να το πουν X670? Απλά για να το "νοιώθουμε" καινούριο.

Δεν είναι τόσο να το νοιώσουμε, όσο να βγουν νέες μητρικές, και να έχουμε μπροστά έναν ορίζοντα υποστήριξης (από τους κατασκευαστές μητρικών).

Και θα το ήθελα χωρίς ανεμιστήρα και να διόρθωνε και εκείνο το πρόβλημα με τα sata...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, petasis said:

Δεν είναι τόσο να το νοιώσουμε, όσο να βγουν νέες μητρικές, και να έχουμε μπροστά έναν ορίζοντα υποστήριξης (από τους κατασκευαστές μητρικών).

Και θα το ήθελα χωρίς ανεμιστήρα και να διόρθωνε και εκείνο το πρόβλημα με τα sata...

Λογικά θα έχουν γιατί δεν υπάρχει μεταγενέστερη να υποστηρίξουν στη θέση της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, petasis είπε

Δεν τρολάρω σίγουρα, αλλά λέω το εξής απλό:

Η κατασκευαστές μητρικών, πόσο κρατάνε τις μητρικές ενημερωμένες; Συνήθως διετία.

Παράδειγμα; Οι ευπάθειες τύπου meltdown τις ιντελ, που μητρικές π.χ. 3 χρόνων δεν πήραν ενημερώσεις.

Και βγαίνουν τώρα οι επεξεργαστές 5000, που μπαίνουν σε μητρικές 1,5 χρονών ήδη. Εγώ αναμένω υποστήριξη το πολύ 6 μήνες ακόμα.

Και λέω ότι σαν αγοραστής που θα αγοράσω μητρική σήμερα, αισθάνομαι ανασφάλεια αν αυτό το 6μηνο φτάνει σαν ορίζοντας υποστήριξης.

Κάποιοι απαντάτε ότι σίγουρα θα πάρουν αναβαθμίσεις και πέρα του εξαμήνου. Φυσικά και μπορεί να συμβεί.

Αλλά αυτό δεν μειώνει την ανασφάλειά μου... Και γι αυτό κυνηγώ το ανύπαρκτο, να βρω μια dark hero.

Και στα 25 χρόνια που φτιάχνω τους υπολογιστές μου, δεν έχω βρεθεί σε τόσο άβολη θέση

[Οπότε κατανοώ την θέση των εταιριών που αποφεύγουν την amd, σαν απάντηση στην ανάρτηση που ανέβασε άλλο μέρος του φόρουμ σαν ανέκδοτο. Πιθανών να το βλέπουν και αυτοί σαν και εμένα, σε αντίθεση με τελικούς χρήστες που το βρίσκουν χιουμοριστικό, επειδή δεν έχουν τις ανάγκες και τις υποχρεώσεις μιας επιχείρησης.]

Είναι πιο κατανοητό τώρα;

Ναι αυτή λέω. Φυσικά και θα πάρει τα τρέχοντα, αλλά θα πάρει ενημερώσεις μετά π.χ. τον Μάρτιο; Θα δείξει.

Εσύ, θα την αγόραζες σήμερα; (Άσχετα από το πόσο κάνει).

Η ιντελ δεν είναι της πρακτικής νέο chipset με κάθε γενιά;

Πάντως από την θέση που είμαι σήμερα (να περιμένω πότε θα  βγει η dark hero), θα προτιμούσα ένα Χ670, να είναι φρέσκο, χωρίς ανεμιστήρα και bugs, με νέες μητρικές.

ok, όμως στην εποχή του υπερκαταναλωτισμού είναι απίθανο να βρούμε το τέλειο. Και οι δύο εταιρίες έχουν υπερ/κατά και οι ακόλουθοι τους μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, petasis είπε

Μαζί σου, και μακάρι. Απλά λέω είναι διαφορετικό να είναι νέο ο προιόν, και να έχεις απαίτηση υποστήριξης, από το να έχει περάσει η εποχή του, και να ελπίζεις ότι κάτι θα μπει.

Θεωρείς ότι η Χ470 θα πάρει π.χ. ενημερώσεις μετά τον Φεβρουάριο; Θα δούμε.

Το Φεβρουάριο θα κλείσει τρία χρόνια από το release. EOL είναι μία μητρική που σταματά να πουλιέται. Η ASUS Strix X570-E, η MSI X570 Unify κτλ πωλούνται κανονικά και θα πωλούνται για όλο το διάστημα της ζωής των Zen 3. Δεν είναι EOL σε καμία περίπτωση, άσχετα που έχουν ήδη 1+ χρόνο στην αγορά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, petasis είπε

Δεν τρολάρω σίγουρα, αλλά λέω το εξής απλό:

Η κατασκευαστές μητρικών, πόσο κρατάνε τις μητρικές ενημερωμένες; Συνήθως διετία.

Παράδειγμα; Οι ευπάθειες τύπου meltdown τις ιντελ, που μητρικές π.χ. 3 χρόνων δεν πήραν ενημερώσεις.

Και βγαίνουν τώρα οι επεξεργαστές 5000, που μπαίνουν σε μητρικές 1,5 χρονών ήδη. Εγώ αναμένω υποστήριξη το πολύ 6 μήνες ακόμα.

Και λέω ότι σαν αγοραστής που θα αγοράσω μητρική σήμερα, αισθάνομαι ανασφάλεια αν αυτό το 6μηνο φτάνει σαν ορίζοντας υποστήριξης.

Κάποιοι απαντάτε ότι σίγουρα θα πάρουν αναβαθμίσεις και πέρα του εξαμήνου. Φυσικά και μπορεί να συμβεί.

Αλλά αυτό δεν μειώνει την ανασφάλειά μου... Και γι αυτό κυνηγώ το ανύπαρκτο, να βρω μια dark hero.

Πέρα από την υποστήριξη του νέου επεξεργαστή και τα διάφορα AGESA που ίσως βελτιώνουν λίγο την υποστήριξη των μνημών κτλ, τι άλλο θέλεις από μητρική; Αν όλα τρέχουν όπως πρέπει τι άλλο χρειάζεται; Δεν είναι GPU που βγαίνουν games κάθε λίγο και λιγάκι και θέλει drivers κάθε μήνα. Αυτό το λέω και για AMD και για Intel..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

AMD Ryzen 7 2700X in Asus TUF GAMING B550M-PLUS, τι είναι αυτά τα κόλπα αφού επίσημα δεν... :ph34r:

https://imgur.com/gallery/qECL4L6

https://valid.x86.fr/98shva

Καλά, η ASUS συμβουλεύει να μήν βάλουμε το νεότερο AGESA 1.1.8.0 σε Χ470/Β450 μητρική με 3000series cpu και παίζει να είναι η καλύτερη έκδοση BIOS μαζί με το 1003ΑΒΒΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκεί είχα καταλήξει και εγώ αλλά από τα 94 (ελάχιστη τιμή) μέσα σε 10 μέρες πήγε στα 118. Και δεν φέμεται να σταματάει. Οπότε δεν αξίζει.

Πάνε στον 3500Χ και από το Visual Studio που είναι αξιόπιστο κατάστημα αλλά με τσουχτερές τιμές. Τον έχει 153.

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Εκεί είχα καταλήξει και εγώ αλλά από τα 94 (ελάχιστη τιμή) μέσα σε 10 μέρες πήγε στα 118. Και δεν φέμεται να σταματάει. Οπότε δεν αξίζει.

Πάνε στον 3500Χ και από το Visual Studio που είναι αξιόπιστο κατάστημα αλλά με τσουχτερές τιμές. Τον έχει 153.

3100 = 94eu + B550 Tomahawk = 128eu τελικές τιμές. 100+ δεν θα πλήρωνα για τον 3100 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...