Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οχι τιποτα δε χανεις σε σχεση με την 570  ισα-ισα αν πας και στην Taichi που αναφερω πιο πανω εχεις 3 x pci-e 4.0 , απλα ανεβαινει η τιμη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, PadPoet είπε

Πολλά. Έχω πολλές συσκευές USB, κυρίως με εξωτερικούς σκληρούς.

πχ η Asrock που σου πρότειναν έχει
2 USB 3.2 Gen2 (Rear Type A+C)
5 USB 3.2 Gen1 (2 Front, 2 Rear, 1 Front Type-C)
Πρέπει να έχει και 2 USB 2 πίσω που δεν το αναφέρει στα specs της

ενώ η X570 μου έχει
5 USB 3.2 Gen2 (Front Type C , Rear Type C, 3 Rear Type A)
6 USB 3.2 Gen 1 (Front 4 Type A, Rear 2 Type A)
6 USB 2 (Rear 2, Front 4)

Βέβαια το κουτί σου αποκλείεται να έχει τόσα front USB όσα υποστηρίζουν οι X570 οπότε για να τα εκμεταλλευτείς θα θέλεις κάποιο extra και πιθανότατα οι πολλοί σου δίσκοι να μην χρειάζονται Gen2 ή να μην είναι καν τόσοι πολλοί ώστε να μην τους καλύπτει η B550. Τα βλέπεις και αποφασίζεις μόνος σου.

Επίσης το δεύτερο M2 slot της Extreme 4 είναι Gen3 X2 και όχι Gen 4Χ4. Eγώ όταν πήρα την μητρική σκεφτόμουν ότι σιγά μην βάλω δεύτερο M2 εκτός από τον Gen3 που είχα και τώρα έχω βρεθεί με δύο Gen4, ένα Gen3 και 4 sata δίσκους. Από την άλλη η σύζυγος είναι μόνο με ένα Gen3 M2, την καλύπτει να τα βάζει όλα στο cloud για να μην γεμίσει και δεν νοιώθει καν ότι θα ήθελε κάτι πιο γρήγορο, ο καθένας με τις ανάγκες του.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, elpenor είπε

πχ η Asrock που σου πρότειναν έχει
2 USB 3.2 Gen2 (Rear Type A+C)
5 USB 3.2 Gen1 (2 Front, 2 Rear, 1 Front Type-C)
Πρέπει να έχει και 2 USB 2 πίσω που δεν το αναφέρει στα specs της

ενώ η X570 μου έχει
5 USB 3.2 Gen2 (Front Type C , Rear Type C, 3 Rear Type A)
6 USB 3.2 Gen 1 (Front 4 Type A, Rear 2 Type A)
6 USB 2 (Rear 2, Front 4)

Βέβαια το κουτί σου αποκλείεται να έχει τόσα front USB όσα υποστηρίζουν οι X570 οπότε για να τα εκμεταλλευτείς θα θέλεις κάποιο extra και πιθανότατα οι πολλοί σου δίσκοι να μην χρειάζονται Gen2 ή να μην είναι καν τόσοι πολλοί ώστε να μην τους καλύπτει η B550. Τα βλέπεις και αποφασίζεις μόνος σου.

Επίσης το δεύτερο M2 slot της Extreme 4 είναι Gen3 X2 και όχι Gen 4Χ4. Eγώ όταν πήρα την μητρική σκεφτόμουν ότι σιγά μην βάλω δεύτερο M2 εκτός από τον Gen3 που είχα και τώρα έχω βρεθεί με δύο Gen4, ένα Gen3 και 4 sata δίσκους. Από την άλλη η σύζυγος είναι μόνο με ένα Gen3 M2, την καλύπτει να τα βάζει όλα στο cloud για να μην γεμίσει και δεν νοιώθει καν ότι θα ήθελε κάτι πιο γρήγορο, ο καθένας με τις ανάγκες του.

Και εμένα ο πρώτος 980 Pro NVMe 1TB που έχω στην Asus 470-F πιάνει 3500mb/s read και write επειδή είναι σε PCIe Gen 3 X 4 και ο δεύτερος 980 Pro 2TB πιάνει μόλις 1700mb read και write μιας και είναι πάνω σε PCIe Gen 3 X 2 οπότε ναι, την χρειάζομαι την ταχύτητα εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντηση απο MSI

16154254_Screenshot2022-06-27152910.png.fcf1acbdd585db3310489501ff44cd26.png

Ετσι λειτουργουν οι σοβαρες εταιρειες σημερα ..............''κλειστε το μαγαζι να σωθει κοσμος''

Ηδη εφυγε σημερα απο εμενα , οτι και να γινει δεν μ'ενδιαφερει αλλο η συγκεκριμενη εταιρεια και προχωραω προς τις γνωστες που δουλευα μεχρι σημερα , το τι εχετε αντιμετωπισει καποιοι απο δω μεσα ισως να σας ετυχε , πηρα το ρισκο ενω ελεγα σε αλλους μη βαζετε το bios και σας δινω στοιχεια προς ενημερωση , ισως ετυχε και σε μενα , αλλα το μονο που ξερω ειναι οτι εχω παρει την ιδια ημερα αντικατασταση απο Asus μετα απο 2 & 2,5 χρονια και ποτέ μεχρι σημερα απο Ashrock

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, duffyduck είπε

ό,τι και να πάρεις, να φροντίσεις να έχει bios flashback, ή dual bios

 

Θα δουμε μεχρι την Παρασκευη , τα επεξεργαζομαι ολα , το πιο σκουπιδι θα παρω για να μη παθει τιποτα 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/6/2022 στις 3:36 ΜΜ, triplex1 είπε

Απαντηση απο MSI

16154254_Screenshot2022-06-27152910.png.fcf1acbdd585db3310489501ff44cd26.png

Ετσι λειτουργουν οι σοβαρες εταιρειες σημερα ..............''κλειστε το μαγαζι να σωθει κοσμος''...

Δεν έχω ιδιαίτερη συμπάθεια στην msi αλλά η παραπάνω απάντηση είναι αυτό που λένε όλες οι κατασκευάστριες. Εγώ πάντως μπορεί να αγοράσω απο οπουδήποτε, οποιοδήποτε pc part, αλλά μητρική και μνήμες αγοράζω μόνο απο γνωστή αλυσίδα που έχει hotspot εδώ κοντά μου. Μητρικές και μνήμες είναι τα πιο ευαίσθητα/επίφοβα pc parts. Mια φορά που τα έπαιξε η μητρική εντός εγγύησης, πήγα και την έφησα στο hotspot τους και σε μια εβδομάδα με ειδοποίησαν για αντικατάστση...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Eloy είπε

Δεν έχω ιδιαίτερη συμπάθεια στην msi αλλά η παραπάνω απάντηση είναι αυτό που λένε όλες οι κατασκευάστριες. Εγώ πάντως μπορεί να αγοράσω απο οπουδήποτε, οποιοδήποτε pc part, αλλά μητρική και μνήμες αγοράζω μόνο απο γνωστή αλυσίδα που έχει hotspot εδώ κοντά μου. Μητρικές και μνήμες είναι τα πιο ευαίσθητα/επίφοβα pc parts. Mια φορά που τα έπαιξε η μητρική εντός εγγύησης, πήγα και την έφησα στο hotspot τους και σε μια εβδομάδα με ειδοποίησαν για αντικατάστση...

Μη νομζεις οτι και γω την εχω συμπαθεια , ειπα μετα απο καιρο να δοκιμασω μηπως βελτιώθηκαν , απλα εκανα το λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2022 στις 3:36 ΜΜ, triplex1 είπε

Απαντηση απο MSI

16154254_Screenshot2022-06-27152910.png.fcf1acbdd585db3310489501ff44cd26.png

Ετσι λειτουργουν οι σοβαρες εταιρειες σημερα ..............''κλειστε το μαγαζι να σωθει κοσμος''

Ηδη εφυγε σημερα απο εμενα , οτι και να γινει δεν μ'ενδιαφερει αλλο η συγκεκριμενη εταιρεια και προχωραω προς τις γνωστες που δουλευα μεχρι σημερα , το τι εχετε αντιμετωπισει καποιοι απο δω μεσα ισως να σας ετυχε , πηρα το ρισκο ενω ελεγα σε αλλους μη βαζετε το bios και σας δινω στοιχεια προς ενημερωση , ισως ετυχε και σε μενα , αλλα το μονο που ξερω ειναι οτι εχω παρει την ιδια ημερα αντικατασταση απο Asus μετα απο 2 & 2,5 χρονια και ποτέ μεχρι σημερα απο Ashrock

Ολοι οι κατασκευαστές μητρικών ακριβως την ιδια απαντηση θα σου δωσουν. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το μωρο ειναι πανω στα χαρτονια ολο χαρη και ομορφια , ηρθε με bios 2.00 προς ενημερωση του κοινού εδω μεσα στο insomnia , περιμενουμε και το platinum  τροφοδοτικο για να κουμπωσουμε το 2ο 8πινο cpu.

Η μητρικη με μια 1η ματια δειχνει να κανει παππαδες  και ισχυει παντα το οτι πληρωνεις παιρνεις.

20220707_163051.jpg.60f86e20d9d795be8cefb4146c6f6b8e.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...