Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιμενω καινουρια Tomahawk οποιος ενδιαφερεται τις επομενες ημερες, τωρα που ανεβηκε και η τιμη της

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, triplex1 είπε

Περιμενω καινουρια Tomahawk οποιος ενδιαφερεται τις επομενες ημερες, τωρα που ανεβηκε και η τιμη της

Τέτοια πατσαβούρα μητρική κάνα 50αρικο θα την δώσεις, μη περιμένεις πολλά 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Τέτοια πατσαβούρα μητρική κάνα 50αρικο θα την δώσεις, μη περιμένεις πολλά 😊

Που ειδες με 50ρικο να παρω καμια 10αρια , ελα λεγε , μη το κρατας μυστικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 28/7/2022 στις 6:43 ΜΜ, scorpion8283 είπε

Μιας και λεμε για Tomahawk...υπαρχει κανενας με B450 Tomahawk και Rysen 3000 να μου πει αν παιζει με κανα BIOS που να υποστηριζει SAM ( SAM, REBAR whateva..)?

Από κάποιο agesa και μετά το υποστήριζαν όλες για τους 3xxx. Αυτά για b550/x570. Τώρα για τις b450, θα σε γελάσω πρέπει να παίζει ανά περίπτωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/7/2022 στις 6:43 ΜΜ, scorpion8283 είπε

Μιας και λεμε για Tomahawk...υπαρχει κανενας με B450 Tomahawk και Rysen 3000 να μου πει αν παιζει με κανα BIOS που να υποστηριζει SAM ( SAM, REBAR whateva..)?

Τουλάχιστον στην B450 TOMAHAWK MAX II αναφέρει το Resizable BAR σε μια έκδοση BIOS:

 
Αναφορά σε κείμενο

 

AMI    BIOS    7C02vH4   2021-02-09   17.51 MB
  • Description:
  • - Updated AMD AGESA ComboAm4v2PI 1.2.0.0
  • - Optimized and support AMD Ryzen 5000 series processors.
  • - Optimized Resizable BAR (Re-Size BAR) function with NVidia Graphics cards.
  • - Improved AM4 processor compatibility.

 

Λογικά θα υπάρχει και στις επόμενες εκδόσεις.
Επεξ/σία από TopCLR
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ilos είπε

Από κάποιο agesa και μετά το υποστήριζαν όλες για τους 3xxx. Αυτά για b550/x570. Τώρα για τις b450, θα σε γελάσω πρέπει να παίζει ανά περίπτωση.

 

3 ώρες πριν, TopCLR είπε

Τουλάχιστον στην B450 TOMAHAWK MAX II αναφέρει το Resizable BAR σε μια έκδοση BIOS:

 
Λογικά θα υπάρχει και στις επόμενες εκδόσεις.

Ευχαριστώ πολύ guys!

Είναι όπως τα λέτε, μετά το 1.2.0.0. για όλες 👍

Απλά ψάχνω αν κάποιος έχει τη συγκεκριμένη με κάποιο stable που να την λειτουργεί τώρα, γιατί ενα μικρό ρίσκο για δοκιμές BIOS, όπως και να το κάνεις με την MSI (λογικά και με τις άλλες), το έχεις.

(αν και έχω προς το παρόν 100% επιτυχία σε 3 φλασαρίσματα και με τις 2 μεθόδους μην με ματιάσω, αλλά u know...chaos theory has been proven :P)

Ενδεικτικά: 

1.2.0.0. μέχρι 1.2.0.2, θέματα με το USB,

1.2.0.5 -6(c) (βγήκαν κυρίως για X3D) πολλά θέματα γενικότερα

1.2.0.7. του τελευταίου μήνα, αναμένεται feedback. κ.α.

Anyway, μη σας ζαλίζω, θα δοκιμάσω (για αν ενδιαφέρεται κάποιος με ίδιο setup) 1.2.0.3.c. που θεωρείται ψιλοαξιόπιστο.

Bill Nye Fire GIF by NETFLIX

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, scorpion8283 είπε

 

Ευχαριστώ πολύ guys!

Είναι όπως τα λέτε, μετά το 1.2.0.0. για όλες 👍

Απλά ψάχνω αν κάποιος έχει τη συγκεκριμένη με κάποιο stable που να την λειτουργεί τώρα, γιατί ενα μικρό ρίσκο για δοκιμές BIOS, όπως και να το κάνεις με την MSI (λογικά και με τις άλλες), το έχεις.

(αν και έχω προς το παρόν 100% επιτυχία σε 3 φλασαρίσματα και με τις 2 μεθόδους μην με ματιάσω, αλλά u know...chaos theory has been proven :P)

Ενδεικτικά: 

1.2.0.0. μέχρι 1.2.0.2, θέματα με το USB,

1.2.0.5 -6(c) (βγήκαν κυρίως για X3D) πολλά θέματα γενικότερα

1.2.0.7. του τελευταίου μήνα, αναμένεται feedback. κ.α.

Anyway, μη σας ζαλίζω, θα δοκιμάσω (για αν ενδιαφέρεται κάποιος με ίδιο setup) 1.2.0.3.c. που θεωρείται ψιλοαξιόπιστο.

Bill Nye Fire GIF by NETFLIX

 

1.2.0.3 patch C είμαι και εγώ τόσο καιρό - κανένα πρόβλημα. Από πλευράς επιδόσεων/clocks το καλύτερο παραμένει το 1.0.0.3 ABBA με ένα μικρό undervolt imo - αλλά δεν θα έχεις Rebar.😁

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ilos είπε

1.2.0.3 patch C είμαι και εγώ τόσο καιρό - κανένα πρόβλημα. Από πλευράς επιδόσεων/clocks το καλύτερο παραμένει το 1.0.0.3 ABBA με ένα μικρό undervolt imo - αλλά δεν θα έχεις Rebar.😁

Τα καλύτερα κλόκια/επιδόσεις μάλλον ήταν λόγω πιο σωστού power reporting deviation (ή ακόμα και under-reporting).

Αν η κάθε έκδοση AGESA ρυθμιστεί κοντά στο 100% δε νομίζω να έχει απολύτως καμία διαφορά στις επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, scorpion8283 είπε

 

Ευχαριστώ πολύ guys!

Είναι όπως τα λέτε, μετά το 1.2.0.0. για όλες 👍

Απλά ψάχνω αν κάποιος έχει τη συγκεκριμένη με κάποιο stable που να την λειτουργεί τώρα, γιατί ενα μικρό ρίσκο για δοκιμές BIOS, όπως και να το κάνεις με την MSI (λογικά και με τις άλλες), το έχεις.

(αν και έχω προς το παρόν 100% επιτυχία σε 3 φλασαρίσματα και με τις 2 μεθόδους μην με ματιάσω, αλλά u know...chaos theory has been proven :P)

Ενδεικτικά: 

1.2.0.0. μέχρι 1.2.0.2, θέματα με το USB,

1.2.0.5 -6(c) (βγήκαν κυρίως για X3D) πολλά θέματα γενικότερα

1.2.0.7. του τελευταίου μήνα, αναμένεται feedback. κ.α.

Anyway, μη σας ζαλίζω, θα δοκιμάσω (για αν ενδιαφέρεται κάποιος με ίδιο setup) 1.2.0.3.c. που θεωρείται ψιλοαξιόπιστο.

Bill Nye Fire GIF by NETFLIX

 

Αστο με 1.2.0.3.c  , πολυ καλυτερα δουλευει απ'ολα τα νεοτερα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ilos είπε

1.2.0.3 patch C είμαι και εγώ τόσο καιρό - κανένα πρόβλημα. Από πλευράς επιδόσεων/clocks το καλύτερο παραμένει το 1.0.0.3 ABBA με ένα μικρό undervolt imo - αλλά δεν θα έχεις Rebar.😁

 

3 ώρες πριν, triplex1 είπε

Αστο με 1.2.0.3.c  , πολυ καλυτερα δουλευει απ'ολα τα νεοτερα

Thx! 🙃Ναι, αυτο περασα τελικα.

Ολα καλα και με το flashαρισμα.

Rebar: Cyberpunk που προλαβα να δοκιμασω, περιπου 9~10 % σε fps σε 1440p ( Rysen 3600 , rx 6800xt)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

 

 

Rebar: Cyberpunk που προλαβα να δοκιμασω, περιπου 9~10 % σε fps σε 1440p ( Rysen 3600 , rx 6800xt)

Παρατηρησες καθολου bottleneck στη cpu με την 6800xt?

Επεξ/σία από umbrella co.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, umbrella co. είπε

Παρατηρησες καθολου bottleneck στη cpu με την 6800xt?

Κανενα θεμα προς το παρον δεν εχει ο 3600 σε 1440p στο 99%  των # σημερινων#  games εφοσον συζηταμε για φυσιολογικα framerates ( τωρα αν καποιος θελει αντι για 150 να παει στα 200 fps σε καποια πιο ελαφρια games   και non competitive games, γουστα ειναι αυτα.)

Τωρα για το θεμα του Bottleneck, δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω μεσω παρατηρησης δικιας μου, γιατι ετσι κι αλλιως, εμφανιζεται παντα και παντου, οοοτι συστημα και να χεις και το οτι ο 3600 δεν θα φτασει σε 100% χρηση ( αυτο μπορω να το δω) δεν σημαινει οτι καποιο αλλο cpu  δεν θα τα παει καλυτερα.

Γενικοτερα παντως για να μην μπερδεψω περισσοτερο, αν εχεις ηδη 3600, μια χαρα ειναι ακομα  για μεχρι 6800, 6900, 3080 κλπ. , ειμαι ικανοποιημενος.

 

Edit: Δεν ξερω αν αυτο σε βοηθαει, αλλα σε οτι game  δοκιμασα εγω, η  6800xt εχει 99% usability σε 1440p.

 

 

Επεξ/σία από scorpion8283
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Γενικοτερα παντως για να μην μπερδεψω περισσοτερο, αν εχεις ηδη 3600, μια χαρα ειναι ακομα  για μεχρι 6800, 6900, 3080 κλπ. , ειμαι ικανοποιημενος.

Ότι σίγουρα μπορείς να παίξεις παιχνίδια με αυτές τις κάρτες ναι. 

Ότι μπορεί να τις σπρώξει όπως πρέπει, σε καμία περίπτωση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, scorpion8283 είπε

Κανενα θεμα προς το παρον δεν εχει ο 3600 σε 1440p στο 99%  των # σημερινων#  games εφοσον συζηταμε για φυσιολογικα framerates ( τωρα αν καποιος θελει αντι για 150 να παει στα 200 fps σε καποια πιο ελαφρια games   και non competitive games, γουστα ειναι αυτα.)

Τωρα για το θεμα του Bottleneck, δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω μεσω παρατηρησης δικιας μου, γιατι ετσι κι αλλιως, εμφανιζεται παντα και παντου, οοοτι συστημα και να χεις και το οτι ο 3600 δεν θα φτασει σε 100% χρηση ( αυτο μπορω να το δω) δεν σημαινει οτι καποιο αλλο cpu  δεν θα τα παει καλυτερα.

Γενικοτερα παντως για να μην μπερδεψω περισσοτερο, αν εχεις ηδη 3600, μια χαρα ειναι ακομα  για μεχρι 6800, 6900, 3080 κλπ. , ειμαι ικανοποιημενος.

 

Edit: Δεν ξερω αν αυτο σε βοηθαει, αλλα σε οτι game  δοκιμασα εγω, η  6800xt εχει 99% usability σε 1440p.

 

 

Το video του HW Unboxed το εχω δει, σε ρωτησα περισσοτερο για την προσωπικη σου εμπειρια.

Το ιδιο cpu εχω (R5 3600) με tomahawk max, ομως εμενα με ενδιαφερει περισσοτερο η 6700xt.

Θεωρω πως του ταιριαζει καλυτερα αυτη η καρτα (για 1440p εννοειται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...