Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Eloy είπε

Με το 2ο 8πινο της μητρικής έχεις σίγουρα καλύτερα μπάσα πάντως... :)

Εσυ και ο απο πανω δειτε κανα βιντεο στο youtube  και μετα να κανετε αυτα που σας δειχνουν , οσο για την Tomahawk lero , για μενα ειναι σκουπιδι , αυτη ειναιη δικη μου αποψη σε σχεση μ'αυτην που πηρα ή αν πηγαινα σε Asus , αυτο για μενα δεν αλλαζει , η δέ υποστηριξη του σκουπιδιου απλα τραγικη (προφανως εδω πρεπει να δωσω καποια στιγμη  το ονομα του μαγαζιου , 2,5 εβδομαδες χωρις ειδοποιηση μαλλον κανουν ευχελαια γα να φτιαχτει)

4 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Επειδή δεν έχω καταλάβει, από ποια mobo πήγες σε ποια;

1854032006_Screenshot2022-07-10at14-16-42MSIMAGB550TomahawkMotherboardATXAMDAM4SocketvsAsrockB550TaichiMotherboardATXAMDAM4SocketSkroutz_gr.png.9b0296bcfeceab8a4f084f583d87f6cf.png

Επεξ/σία από triplex1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2ο 4pin στην Asus Β550 F gaming δημιουργούσε πολλά προβλήματα στις μνήμες σε όσους το άφηναν κενό,σε κάποιο βίντεο του Bullzoid το αναφέρει,δεν ξέρω αν ήταν πατέντα της Asus απλά το αναφέρω, ο καθένας κάνει ότι νομίζει στο σύστημα τού, το ότι δουλεύει με ένα 8pin δεν σημαίνει ότι είναι το καλύτερο ,όπως 3900X με Β450 tomahawk ,το δεύτερο το βάζω σαν παράδειγμα γιατί ήταν της μόδας παλιά .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, triplex1 είπε

η δέ υποστηριξη του σκουπιδιου απλα τραγικη

Πάρε asus, φοβερή υποστήριξη. 3 μήνες είμαι με προβληματική μητρική που κάνει πήγαινε έλα ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Herald είπε

Πάρε asus, φοβερή υποστήριξη. 3 μήνες είμαι με προβληματική μητρική που κάνει πήγαινε έλα ;) 

Ενώ στην MSI σε 3 εργάσιμες σου φέρνουν του κουτιού αντικατάσταση στην πόρτα σου και με δώρο λούτρινο κουκλάκι τον δράκο . κάκιστο quality έχουν όλες οι εταιρείες στις Ζ690

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ICE-T είπε

Ενώ στην MSI σε 3 εργάσιμες σου φέρνουν του κουτιού αντικατάσταση στην πόρτα σου και με δώρο λούτρινο κουκλάκι τον δράκο . κάκιστο quality έχουν όλες οι εταιρείες στις Ζ690

E  αυτό λέω και εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

E  αυτό λέω και εγώ

Αυτό το θέμα με τα bios στην MSI να παίζεις κορώνα γράμματα σε κάθε flash έχει καταντήσει ανέκδοτο, κρατάει χρόνια αυτή η κολώνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Herald είπε

Πάρε asus, φοβερή υποστήριξη. 3 μήνες είμαι με προβληματική μητρική που κάνει πήγαινε έλα ;) 

https://www.asrock.com/mb/AMD/B550 Taichi/#Specification

26 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Ενώ στην MSI σε 3 εργάσιμες σου φέρνουν του κουτιού αντικατάσταση στην πόρτα σου και με δώρο λούτρινο κουκλάκι τον δράκο . κάκιστο quality έχουν όλες οι εταιρείες στις Ζ690

2.5 εβδομαδες εχει μεχρι σημερα , τους τελειωσε η βενζινη φαινεται και ξεμειναν σε καμια ερημια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ICE-T είπε

Το 2ο 4pin στην Asus Β550 F gaming δημιουργούσε πολλά προβλήματα στις μνήμες σε όσους το άφηναν κενό,σε κάποιο βίντεο του Bullzoid το αναφέρει,δεν ξέρω αν ήταν πατέντα της Asus απλά το αναφέρω, ο καθένας κάνει ότι νομίζει στο σύστημα τού, το ότι δουλεύει με ένα 8pin δεν σημαίνει ότι είναι το καλύτερο ,όπως 3900X με Β450 tomahawk ,το δεύτερο το βάζω σαν παράδειγμα γιατί ήταν της μόδας παλιά .

Εντάξει τώρα αν βάλεις 3900Χ σε Β450 tomahawk, θα ζορίζεται μόνο και μόνο λόγω VRMs. Άμα έχεις λεφτά να πάρεις καλό επεξεργαστή, ε τότε έχεις λεφτά και για να πάρεις καλή μητρική.

 Όταν ο κατασκευαστής έχει σχεδιάσει την μητρική με ένα 8πινο, τότε αυτό σημαίνει ότι δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω για την καλή λειτουργία της μητρικής. Αν ο κατασκευαστής έχει βάλει δυο 8πινα, τότε θα πρέπει να τα χρησιμοποιήσεις και τα δυο ώστε να αποδώσει σωστά η μητρική.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Για την ιστορία, εγώ έχω την παραπάνω Tomahawk με 5950x.. Δεν μπορώ να πω πως έχω κάποιο θέμα..

Το ολο θεμα με την συγκεκριμενη και την πατησαν παρα πολλα ατομα (δεν μιλαω μονο για Ελλαδα) εχει να κανει σε αρκετα κομματια με το φλασαρισμα του bios , ολα βγαλμενα , flash button και δεν τελειωνει το flashing , η δε υποστηριξη τρατζικ οπως ειπα και πιο πριν.

Ετυχε σε εσενα , οπως ετυχε  και σε μενα και σε πολυ κοσμο ακομη.

Εγω εδωσα 250 και ξεμπερδεψα χωρις να λεω οτι με περισσευαν και ακομη περιμενω απαντηση απο το μαγαζι που υποτιθεται ειναι και αντιπροσωπος της συγκεκριμενης απαραδεκτης εταιρειας.

Τι να πω οτι εκλεισα τα ματια και αναψα την Taichi ?

Οχι γιατι ηξερα οτι δεν θα αντιμετωπισω κανενα απολυτως προβλημα , μακραν το καλυτερο bios που εχω συναντησει τον τελευταιο χρονο και πολυ ανωτερη απο την Razer edition & την 570 οπως και απο την Asus την 550-Ε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, duffyduck είπε

Εντάξει τώρα αν βάλεις 3900Χ σε Β450 tomahawk, θα ζορίζεται μόνο και μόνο λόγω VRMs. Άμα έχεις λεφτά να πάρεις καλό επεξεργαστή, ε τότε έχεις λεφτά και για να πάρεις καλή μητρική.

 Όταν ο κατασκευαστής έχει σχεδιάσει την μητρική με ένα 8πινο, τότε αυτό σημαίνει ότι δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω για την καλή λειτουργία της μητρικής. Αν ο κατασκευαστής έχει βάλει δυο 8πινα, τότε θα πρέπει να τα χρησιμοποιήσεις και τα δυο ώστε να αποδώσει σωστά η μητρική.

ακριβως οπως τα λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, duffyduck είπε

Εντάξει τώρα αν βάλεις 3900Χ σε Β450 tomahawk, θα ζορίζεται μόνο και μόνο λόγω VRMs. Άμα έχεις λεφτά να πάρεις καλό επεξεργαστή, ε τότε έχεις λεφτά και για να πάρεις καλή μητρική.

 Όταν ο κατασκευαστής έχει σχεδιάσει την μητρική με ένα 8πινο, τότε αυτό σημαίνει ότι δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω για την καλή λειτουργία της μητρικής. Αν ο κατασκευαστής έχει βάλει δυο 8πινα, τότε θα πρέπει να τα χρησιμοποιήσεις και τα δυο ώστε να αποδώσει σωστά η μητρική.

Ετσι ακριβως και οχι οπως λενε καποιοι υπαρχει η τρυπα αντε να τη γεμισουμε , μ@λ@κ@ς  ειναι ο κατασκευαστης ή ετσι του'ρθε την ωρα που επινε ουίσκι και την εφτιαξε?

Οπως και αυτο που ειπε πιο πριν ο ICE-T με το 2ο 4πινο στην Asus το οποιο ισχυει.....δεν τα βγαλαμε απο το κεφαλι μας ολα και κατα κυριο λογο δεν μορφωνόμαστε οπως πολλοι απο το youtube για να γινουμε σαΐνια οπως καποιοι αλλοι , προσωπικα εγω δοκιμαζω και ορισμενοι θα δειτε αν γυρισετε σελιδες πισω στο θεμα οτι εγραψα μολις βγηκε το agesa 1.2.0.7 σε stable και αμεσως ειπα σε καποιον απο τα παιδια μη τη βαζεις γιατι την ψιλιαστηκα οτι κατι δεν παει καλα και να σας πω και κατι τελευταιο με 1.2.0.3 & 1.2.0.5 καλυτερα ετρεχαν ολα , πατατα στην πατατα απο επιδοσεις με τα τελευταια bios σε ολες τις μητρικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, duffyduck είπε

Αν ο κατασκευαστής έχει βάλει δυο 8πινα, τότε θα πρέπει να τα χρησιμοποιήσεις και τα δυο ώστε να αποδώσει σωστά η μητρική.

Δεν ισχύει αυτό ρε μαν. Είναι σαν να λέμε να γεμίζεις και τα 4 dimms, όλα τα pcie, όλα τα sata κλπα...

Είπαμε, αν κάποιος νομίζει ότι κάνει κάτι το 2ο 8πίνο, να μου πεί τι ακριβώς είναι αυτό που κάνει και θα το δοκιμάσω να δούμε αν ισχύει. Αλλιώς είναι παραμύθια για αγρίους. Μην παρασύρουμε κόσμο να ξοδεύει λεφτά για πράγματα της φαντασίας μας. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tenshi είπε

Το πώς έχουμε μπλέξει τα 2 EPS, την αστάθεια (ή σταθερότητα) στις μνήμες, την ASUS και τις εκδόσεις AGESA...μόνο στο Insomnia.

Καλα τεχνολογικό φόρουμ ειναι. Φαντασου τι θα διαβάσεις στο παιδι μου και εγώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...