Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα μετα απο συζητηση με εναν φιλο μου που εχει ενα συστημα με μητρικη ashrock a320m-hdv και ryzen 1600 ειπαμε να τον βοηθησω να κανει μια αναβαθμιση στον επεξεργαστη του ειμασταν στο δειλλιμα μεταξυ ryzen 3900 - non-x και 3700x εν τελη φαινεται να κλεινουμε στον 3700x διοτι τον 3900 τον βρισκουμε μονο καινουργιο και θελει και εξτρα κοστος για ψυχτρα. για να καταληξω στο κυριως ερωτημα μου. ενω ο κατασκευαστης δινει υποστηριξη για 3700x και 3900 θεωρειτε οτι μπορει να τους υποστηριξει η μητρικη η θα εχουμε προβληματα σταθεροτητας? ενας απλος 3600 θα ηταν ποιο safe επιλογη για ενος τετοιου επιπεδου μητρικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, johnmt2 είπε

καλησπερα μετα απο συζητηση με εναν φιλο μου που εχει ενα συστημα με μητρικη ashrock a320m-hdv και ryzen 1600 ειπαμε να τον βοηθησω να κανει μια αναβαθμιση στον επεξεργαστη του ειμασταν στο δειλλιμα μεταξυ ryzen 3900 - non-x και 3700x εν τελη φαινεται να κλεινουμε στον 3700x διοτι τον 3900 τον βρισκουμε μονο καινουργιο και θελει και εξτρα κοστος για ψυχτρα. για να καταληξω στο κυριως ερωτημα μου. ενω ο κατασκευαστης δινει υποστηριξη για 3700x και 3900 θεωρειτε οτι μπορει να τους υποστηριξει η μητρικη η θα εχουμε προβληματα σταθεροτητας? ενας απλος 3600 θα ηταν ποιο safe επιλογη για ενος τετοιου επιπεδου μητρικη?

Σε αυτήν την μητρική εγώ προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν κάτι περισσότερο από εξαπύρηνο. Ναι μεν έχει υποστήριξη για τους μεγάλους αλλά με 4 γυμνά VRM...     "που πας ρε Καραμήτρο;" όπως έλεγε και η διαφήμιση!

Δεν γνωρίζω πόσο θα κοστίσει ο 3600 μεταχειρισμένος αλλά νομίζω πως θα άξιζε μια "θυσία" για τον απλό 5600 καινούριο. Ναι, δεν υπάρχει ο 5600 στην cpu support list αλλά στην τελευταία έκδοση BIOS (7.30) γράφει:

Αναφορά σε κείμενο

2. Support Renoir, Vermeer, and Cezanne CPU

 

Βασικός παράγοντας είναι και η ηλικία της μητρικής. Αν την πήρε καινούρια το 17-18, καλύτερα να αναβαθμίσει και αυτήν.

Επεξ/σία από TopCLR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι χαζομάρες στην ιστοσελίδα ο κατασκευαστής ζητάει να αναβαθμίσεις ένα ένα bios πριν πας στο τελευταίο 

Το θεωρώ ρίσκο αν δεν γράφει ξεκάθαρα και ονομαστικά ότι υποστηρίζει π.χ r5 5600 άσχετα αν γράφει αόριστα vermeer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

Τι χαζομάρες στην ιστοσελίδα ο κατασκευαστής ζητάει να αναβαθμίσεις ένα ένα bios πριν πας στο τελευταίο 

Το θεωρώ ρίσκο αν δεν γράφει ξεκάθαρα και ονομαστικά ότι υποστηρίζει π.χ r5 5600 άσχετα αν γράφει αόριστα vermeer

Στειλε ενα μειλ στο support για το 100% αξιζει καλυτερα ο 5600

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, johnmt2 είπε

Τι χαζομάρες στην ιστοσελίδα ο κατασκευαστής ζητάει να αναβαθμίσεις ένα ένα bios πριν πας στο τελευταίο 

Το θεωρώ ρίσκο αν δεν γράφει ξεκάθαρα και ονομαστικά ότι υποστηρίζει π.χ r5 5600 άσχετα αν γράφει αόριστα vermeer

Έχει δίκιο ο nickk0kkav. Στείλε ένα ερώτημα με e-mail.

Βλέποντας την ημερομηνία της έκδοσης του BIOS (8-11-22) μάλλον δεν ενημέρωσαν την cpu support list (αν και έχει 4100, 4500). Θα ήταν μεγάλη πατάτα να υποστηρίξει τους πρώτους Vermeer (5600Χ, 5800Χ κλπ.) και όχι τους πιο πρόσφατους (5600, 5700Χ κλπ.) εφόσον σε αυτήν την ημερομηνία  της έκδοσης υπάρχουν όλοι.

Τα ενδιάμεσα BIOS που πρέπει να βάλεις όπωσδήποτε (αν δεν κάνω λάθος) είναι τα 3.40, 5.50, 7.00. Δεν σου λέει να τα βάλεις όλα. Τώρα αν έχεις BIOS πριν το 3.40 μήπως να σκεφτόσουνα την τελευταία μου πρόταση;

Αναφορά σε κείμενο

Βασικός παράγοντας είναι και η ηλικία της μητρικής. Αν την πήρε καινούρια το 17-18, καλύτερα να αναβαθμίσει και αυτήν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητάει και serial number και δεν έχω το κουτί για να τσεκάρω. Μου αρέσει και εμένα σαν ιδέα να μπει κάτι ακόμη ποιο καινούργιο ειδικά αν επερνε και τον 5700 ειναι δραματική η αυξηση σε δύναμη. Αλλά μου αρέσει να παίζω safe οπότε λέω να βάλουμε έναν 3700x αφού τον υποστηρίζει 100% έχει και όμορφη ψυχτρα. Από 1600 σε 3700x είναι μεγάλη αναβάθμιση έτσι και αλλιώς σωστά? Θα σπρώχνει μια 2060 6gb σε 1080p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Asus BETA Bios update

Αναφορά σε κείμενο

ROG STRIX X570-E GAMING BIOS 4601

Version 4601 Beta Version
20.68 MB 2023/02/09
"Beta BIOS
1. Update AGESA version to ComboV2PI 1208
2. Mitigate the AMD potential security vulnerabilities for AMD Athlon™ processors and Ryzen™ processors
Please note that this is a beta BIOS version of the motherboard which is still undergoing final testing before its official release. The UEFI, its firmware and all content found on it are provided on an “as is” and “as available” basis. ASUS does not give any warranties, whether express or limited, as to the suitability, compatibility, or usability of the UEFI, its firmware or any of its content. Except as provided in the Product warranty and to the maximum extent permitted by law, ASUS is not responsible for direct, special, incidental or consequential damages resulting from using this beta BIOS.
Before running the USB BIOS Flashback tool, please rename the BIOS file (SX570EG.CAP) using BIOSRenamer."

Αν και το 4408 που τρέχω πάει πολύ καλά και δεν με ψήνει να το πειράξω, ξέρουμε changelog από agesa combov2pi 1208?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

- AMD Chipset Drivers :
Package : 5.01.03.005 WHQL [03/01/2023]
https://mega.nz/file/oQtiUDIS#AqKB_fHrhU6ZLoqCiGFHj6MyWRKbiCwdtDd5Bll11WE
Πηγή:
https://rog.asus.com/forum/showthread.php?118343-DRIVERS-AMD-Chipset-SATA-(3xx-4xx-5xx-TRX40):-

NOTICE: Due to the different structure for drivers, suggest you remove the old driver first before install this version driver.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4.11.15.342      11/21/2022

Πηγη AMD  https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/x570

Υ.Γ

Μη βαζετε οτι να'ναι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, triplex1 είπε

4.11.15.342      11/21/2022

Πηγη AMD  https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/x570

Υ.Γ

Μη βαζετε οτι να'ναι

Είναι ανεβασμένο στην σελίδα της Asus για x670 μητρικές και είναι signed.
Εγώ τον πέρασα ήδη και όλα καλά.
Διαβάστε πηγές και κάντε ότι θέλετε, μαχαίρι στον λαιμό κανενός δεν έβαλε κανείς :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ROG STRIX X570-E GAMING BIOS 4602

Version 4602
20.68 MB 2023/03/14
"1. Update AGESA version to ComboV2PI 1208
2. Mitigate the AMD potential security vulnerabilities for AMD Athlon™ processors and Ryzen™ processors
Before running the USB flashback tool,please rename the BIOS file (SX570EG.CAP) using BIOSRenamer"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

ROG STRIX X570-E GAMING BIOS 4802

Version 4802
16.14 MB 2023/07/14
"1. Update AGESA version to ComboV2PI 1.2.0.A
2. Mitigate the AMD potential security vulnerabilities for AMD Athlon™ processors and Ryzen™ processors
3. Improve system stability

ίσως και να είναι το πιο καλό bios που έβγαλε η amd (και άργησε 2 μήνες να φέρει η asus γι'αυτό και τελείωσε για μένα οριστικά η asus). Λύσανε το θέμα με το EDC bug που υπάρχει εδώ και 2 χρόνια!
Για να πω την αλήθεια, δεν περιμένω κάποιο άλλο bios update. Εγώ θα έλεγα ότι αυτό είναι το τελευταίο.

Κάτι ακόμα, μετά από αυτό το flash, δεν κρατάει φυσικά από το παλιό τίποτα, τώρα όταν κάνει Boot windoze βγάζει το logo της asus και όχι των windoze

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...