Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kostas_anes είπε

Ότι σίγουρα μπορείς να παίξεις παιχνίδια με αυτές τις κάρτες ναι. 

Ότι μπορεί να τις σπρώξει όπως πρέπει, σε καμία περίπτωση.

Σωστα, αλλα στο 90% των περιπτωσεων με μια 6800xt θα παρεις διπλες επιδοσεις απο οτι πχ σε μια 2 φορες πιο αργη ( πχ 6600 XT) . Αντιστοιχα ποσοστιαια θα παρεις και αυξηση απο μια 6700xt στην συντριπτικη πλειονοτητα. (1440p)

Λιγο μπορει να δεις σε καποια lows μικροτερη διαφορα, εκτος αν μιλαμε για ακραιες οικονομικα επιλογες ( 5800x3d, intel 9 ) σε σχεση με τιποτα αφου υπαρχει ηδη ο 3600.

Προφανως δεν βαζω στην συζητηση θεματα τυπου δεν με νοιαζουν τα λεφτα, θα ταν χαζομαρα απο μερους μου 😄🙃

46 λεπτά πριν, umbrella co. είπε

Το video του HW Unboxed το εχω δει, σε ρωτησα περισσοτερο για την προσωπικη σου εμπειρια.

Το ιδιο cpu εχω (R5 3600) με tomahawk max, ομως εμενα με ενδιαφερει περισσοτερο η 6700xt.

Θεωρω πως του ταιριαζει καλυτερα αυτη η καρτα (για 1440p εννοειται).

Ναι μωρε, το φανταστηκα οτι θα το χεις δει ηδη.. 😁, απλα το πεταξα για να βοηθησω στην κουβεντα.

Τωρα, οπως θα χεις δει ηδη, σε σχεση με μια 6700Xt στα τωρινα παιχνιδια, ηδη απο τωρα με μια 6800xT στην συντριπτικη πλειοψηφια των παιχνιδιων θα εχεις αναλογικη αυξηση επιδοσεων. . Ας πουμε χονδρικα 30-40 %, δεν θυμαμαι το ακριβες ποσοστο.

ΜΕ τον 3600....

Αρα ηδη θα την αξιοποιουσες παρα πολυ. 

Τωρα απο εκει και περα ειναι ολα θεμα budget - σχεδιασμου. 

Θελω να πω οτι αν ειναι να συγκρινουνε ιδια πραγματα, αν θελεις πχ να δωσεις 700 E, τοτε παιρνεις 6800xt στεγνα, και οχι 6700xt + πχ r5 5600xt.

Αν ετσι κ αλλιως το budget ειναι 500, δεν συζηταμε κατι. Μια χαρα 6700xt.

Αν θες να κρατησεις βρεξει χιονισει τον 3600, και πολυ αργοτερα να αλλαξεις και τα 2, ενδεχομενως να ειναι καλυτερα μια 6700 xt. Αλλα ειναι κριμα γιατι με λιγα σχετικα ευρω τους επομενους μηνες, ισως μπορεις να ξεζουμισεις λιγο παραπανω την Tomahawk και Ddr4.

Δεν βαζω καν συζητηση για το αν αξιζει να περιμενεις ετσι κι αλλιως για νεα καρτα....🥴😵💫, θα χαθουμε...

Διευκρινιζω οτι η αποψη μου αφορα 3600 + 6700xt

vs

3600 + 6800xt

με γνωμονα vfm, futureproofing/upgrades για αγορα  σημερα .

 

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Kαλησπέρα στο τοπικ...

Εχω μια MSI Tomahawk max B450 αυτη τη στιγμή, με έναν 3600. 

Σύμφωνα με το σαιτ της msi, η μητρική μπορει να δεχθεί ώς 5950Χ. 

Σκεφτομαι λοιπόν να προβώ στην αγορά κάποιου μτχ και κάποιας νεας gpu για να δωσω στο πισι μερικά χρονάκια ζωής ακόμη. (ειμαι ΠΟΛΥ περιστασιακός gamer, οποτε δε ψάχνω το απόλυτο)

Φιλος amdάκιας μου είπα να ψαχτώ, μήπως και η μητρική μου (που ειναι της σειράς) ΔΕΝ σηκώνει τον 5950Χ λογω ρευμάτων.

Τονίζω πως δεν θα ασχοληθώ με O/C και συναφή.

Λέτε να έχω κάποιο πρόβλημα επειδη δεν ειναι hi end η μητρική; (και δεν ειναι δα και μικρός το κόστος του επεξ, εστω και μτχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Kαλησπέρα στο τοπικ...

Εχω μια MSI Tomahawk max B450 αυτη τη στιγμή, με έναν 3600. 

Σύμφωνα με το σαιτ της msi, η μητρική μπορει να δεχθεί ώς 5950Χ. 

Σκεφτομαι λοιπόν να προβώ στην αγορά κάποιου μτχ και κάποιας νεας gpu για να δωσω στο πισι μερικά χρονάκια ζωής ακόμη. (ειμαι ΠΟΛΥ περιστασιακός gamer, οποτε δε ψάχνω το απόλυτο)

Φιλος amdάκιας μου είπα να ψαχτώ, μήπως και η μητρική μου (που ειναι της σειράς) ΔΕΝ σηκώνει τον 5950Χ λογω ρευμάτων.

Τονίζω πως δεν θα ασχοληθώ με O/C και συναφή.

Λέτε να έχω κάποιο πρόβλημα επειδη δεν ειναι hi end η μητρική; (και δεν ειναι δα και μικρός το κόστος του επεξ, εστω και μτχ)

Αν δεν κάνεις overclock (και δεν έχεις ανάγκη το PCIe Gen 4) μια χαρά θα δουλέψει η μητρική σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

5800X3D πάρε για παιχνίδια. 5800X για πιο φθηνό.

Πάρε και μια καλή ψύκτρα π.χ. Scythe Fuma 2, DeepCool AK620, Be!Quiet Dark Rock Pro 4 κλπ.

Σχόλιο: Η DeepCool AK620 ακρίβυνε πολύ.

 

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Αν δεν κάνεις overclock (και δεν έχεις ανάγκη το PCIe Gen 4) μια χαρά θα δουλέψει η μητρική σου.

Δεν θα κανω ο/c σιγουρα, δεν με ενδιαφέρει. Τώρα για το PCIe Gen 4 τι να σου πώ... μια 3060/3070 θα χάνει πολυ σε αποδοση; τόσο που δεν αξίζει το κόπο; (αν και εκτός θέματος)

 

10 λεπτά πριν, duffyduck είπε

5800X3D πάρε για παιχνίδια. 5800X για πιο φθηνό.

Πάρε και μια καλή ψύκτρα π.χ. Scythe Fuma 2, DeepCool AK620, Be!Quiet Dark Rock Pro 4 κλπ.

Θα κοιτάξω και αυτη την εναλλακτικη, σε ευχαριστώ.

Εχω ήδη στον 3600 Corsair H100x μιας και ήθελα ήσυχο πισι-όταν άνοιγε-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Kαλησπέρα στο τοπικ...

Εχω μια MSI Tomahawk max B450 αυτη τη στιγμή, με έναν 3600. 

Σύμφωνα με το σαιτ της msi, η μητρική μπορει να δεχθεί ώς 5950Χ. 

Σκεφτομαι λοιπόν να προβώ στην αγορά κάποιου μτχ και κάποιας νεας gpu για να δωσω στο πισι μερικά χρονάκια ζωής ακόμη. (ειμαι ΠΟΛΥ περιστασιακός gamer, οποτε δε ψάχνω το απόλυτο)

Φιλος amdάκιας μου είπα να ψαχτώ, μήπως και η μητρική μου (που ειναι της σειράς) ΔΕΝ σηκώνει τον 5950Χ λογω ρευμάτων.

Τονίζω πως δεν θα ασχοληθώ με O/C και συναφή.

Λέτε να έχω κάποιο πρόβλημα επειδη δεν ειναι hi end η μητρική; (και δεν ειναι δα και μικρός το κόστος του επεξ, εστω και μτχ)

Η b450 tomahawk max δεν ειναι μητρικη της σειρας . Ειναι μια ΚΑΛΗ Β450 . Ίσως οχι η καλυτερη αλλα σιγουρα ειναι πολυ ποιοτικη μητρικη . Οπως ειπε κ ο φιλος πιο πανω 5800x 3d η καλυτερη λυση για τη περιπτωση σου . Για περισσοτερους πυρηνες δεν εχει κανενα νοημα . 

 

Τωρα για 5600(x) θα εχεις αυξηση 20-25% δεν ειναι κ κατι τρομερο . Αναλογα κ τα λεφτα που θα δωσεις βεβαια .

 

Στη θεση σου ή θα πηγαινα για 5800 3d ή θα εμενα οπως ειμαι . Το 5800 3d θα αργησει περισσοτερο να γερασει γιατι λογω cache τα 1% lows θα αυξηθουν πολυ σημαντικα . Τωρα σε average / max frames μη περιμενεις κ θαυματα εκτος αν εισαι σε 1080 p .Τωρα ενα 20%+ δε θα σε σωσει οταν ο 3600 φαει τα ψωμια του . 

 

Α βασικα ήμουν στη θέση σου με 3600χ κ ηδη πηρα τον 5800 3d απο 3600x με την ιδια μητρικη :PΣε emulator που επαιξα bayonetta 3 ειχε μεγαλη διαφορα , μειωθηκε πολυ σημαντικα το stuttering σε σχεση με τον 3600χ. Τωρα δεν εχω προλαβει να τσεκαρω κ κατι αλλο , ειναι περιεργες οι τελευταιες μερες. 

 

Και οχι μια καρτα επιπεδου 3060 /3070 δε θα χασει ιδιαιτερα απο το pcie 3 ή κ καθολου

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eυχαριστώ. 

Τωρα αρχισα να κοιτάζω benches στο γιουτιουμπ αναμεσα σε 5800Χ3δ κ 5950Χ και οντως βλεπω πως για gaming εινια καλυτερος, οπως λετε.

Και αρκετά φθηνότερος.

Σας ευχαριστώ. 

Υ.Γ. μέχρι τώρα ημουν σε 1920Χ1200, αλλά αυτές τις μέρες θα αγοράσω μια Dell 27αρα 2Κ φίλου, οποτε αναγκαστικα θα ανέβουμε σε 2560 ανάλυση και δε βλεπω τη 1660τι να ειναι ζωηρή!

Επεξ/σία από kanesaxo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/11/2022 στις 6:51 ΜΜ, kanesaxo είπε

Eυχαριστώ. 

Τωρα αρχισα να κοιτάζω benches στο γιουτιουμπ αναμεσα σε 5800Χ3δ κ 5950Χ και οντως βλεπω πως για gaming εινια καλυτερος, οπως λετε.

Και αρκετά φθηνότερος.

Σας ευχαριστώ. 

Υ.Γ. μέχρι τώρα ημουν σε 1920Χ1200, αλλά αυτές τις μέρες θα αγοράσω μια Dell 27αρα 2Κ φίλου, οποτε αναγκαστικα θα ανέβουμε σε 2560 ανάλυση και δε βλεπω τη 1660τι να ειναι ζωηρή!

Με τις τιμες οπως εχουν 5900x και μη κοιτας τιποτα αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Q-Taxys είπε

Έχω 3700x σε x570 μητρική. Θα περιορίζει πολύ μία 6800 (non-XT);

Και αν ναι, γενικά μετά τι κοιτάω; 5700x και πάνω;

calculator borttleneck λεγεται  βαζεις οτι συνδυασμο θες

https://pc-builds.com/bottleneck-calculator/result/0Ud17A/1/general-tasks/2560x1440/image.jpeg.54b3207d4c545b407ed1e69aa9afe505.jpeg

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

calculator borttleneck λεγεται  βαζεις οτι συνδυασμο θες

https://pc-builds.com/bottleneck-calculator/result/0Ud17A/1/general-tasks/2560x1440/

Καράτε λέγεται και είναι απλό! Σε ευχαριστώ. 😀

Βλέπω ότι σε 6800XT αυξάνει πολύ σε 15% οπότε στο μέλλον θα πρέπει να ανέβω σε επεξεργαστή αν πάρω τώρα μία XT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, triplex1 είπε

Με τις τιμες οπως εχουν 5900x και μη κοιτας τιποτα αλλο

παρήγγειλα ήδη τον 5800Χ 3D.

Thanks παντως.

Δυστυχως δεν πρόλαβα την Zotac 3060 ti που ηταν στα 449ε και τώρα θα πορευοτούμε με τη 1660 ti, εως βγει καμμια προσφορά ξανά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

παρήγγειλα ήδη τον 5800Χ 3D.

Thanks παντως.

Δυστυχως δεν πρόλαβα την Zotac 3060 ti που ηταν στα 449ε και τώρα θα πορευοτούμε με τη 1660 ti, εως βγει καμμια προσφορά ξανά.

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/kartes-grafikon/sapphire-vga-radeon-rx-6700-pulse-10-gb_4029410

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η asus κάτι έπαθε και έβγαλε bios update μετά από μήνες που είχε βάλει στην άκρη το AM4

Version 4408
2022/11/24 20.64 MBytes
ROG STRIX X570-E GAMING BIOS 4408
"Improve system compatibility,
Before running the USB flashback tool,please rename the BIOS file (SX570EG.CAP) using BIOSRenamer"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

H Gigabyte έχει να βγάλει νέο bios από τον Ιούλιο και το παράτησε και σε beta.

Θα σας ξαναπροτιμήσουμε σίγουρα...

...not.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...