Προς το περιεχόμενο

Νέα οθόνη Pro Display XDR από την Apple με τιμή $4999, αλλά χωρίς το «stand» (πωλείται ξεχωριστά έναντι… $999)


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 3/6/2019 στις 11:27 ΜΜ, MAFAKA είπε

Δεν έχετε πάρει χαμπάρι εδώ μεσα σε ποιους απευθύνονται τέτοιας κατηγοριας μηχανήματα και -κυρίως- ποσα χρεώνουν τη ώρα για τη δουλεια που βγάζουν πάνω σε τέτοια μηχανήματα σε όλες τις πολιτισμένες χώρες.

Χέστηκε η Apple αν στο Ουζμπεκιστάν ένας γραφίστας ή ένας video editor πληρώνονται 300$ το μηνα. Το μηχάνημα στα χερια ενός πιστοποιημένου επαγγελματία στην Αμερική θα κάνει απόσβεση σε μια εβδομάδα.

Με την βάση των 999€ θα χρεώνει extra ο επαγγελματίας για να την κάνει απόσβεση? 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 384
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ το κάψαμε.

 

Η οθόνη έχει πολυ δυνατά specs για επαγγελματική χρήση. Και αμφιβάλω αν πολλοί απο όσους σχολιάσαμε ξέρουν τι σημαίνει αυτό. Για όσους το χασαν, διαβάστε με το ζόρι:

  • 1000 - 1600 nits
  • 1,000,000:1 contrast ratio
  • 10-bit color
  • 218 ppi Retina 6K display

Με αυτά τα χαρακτηριστικά, και 10 χιλιάρικα να έκανε, δεν θα είχε και πολύ ανταγωνισμό. Αλλά το να συγκρίνουμε το VFM με τις οθόνες που ξέρουμε, είναι τόσο σχετικό, όσο να συγκρίνεις ένα fiat 500 με έναν Χωματουργικό 50 τόννων.

Δεν είναι για τον έλληνα  φωτογράφο που κάνει φώτος γάμων, ούτε τον γραφίστα που κάνει αφίσες για σουβλατζίδικα και πάρτυ της ΔΑΠ, ούτε για τον DJ Stavros, ούτε τον Μπάμπη που φτιάχνει ιστοσελίδες με 100 ευρώ. Είναι για studios σε NY και San Fransisco, όπου ο υπαλληλος πληρώνεται την μέρα όσο 3 Ελληνες υπάλληλοι τον μήνα

Το γεγονός οτι η βάση πουλιέται χωριστά είναι καλή ιδέα. Αν μειώνει και την τιμή ακόμα καλύτερα. Μέχρι εδώ όλα καλά.

 

Αξίζει όμως η βάση 1000? Όσο ένα iPhone ή έναν iMac (με HDD έστω)? Aμφιβάλω, εκτός και αν είναι σφυρηλατημένη στο χέρι, ή ειναι φτιαγμένη απο διαστημικά κράματα. Τι μήνυμα δίνει η Apple όταν την πουλάει ένα χιλιάρικο?

Εκανε καλό λανσάρισμα η Apple να πουλήσει την οθόνη έτσι, κρίνοντας απο τις αντιδράσεις του κόσμου και το κράξιμο που πέφτει απο reviewers? Δεν νομίζω, εκτός και αν είναι της λογικής "Δυσφήμιση = Διαφήμηση", αλλά και πάλι, η Apple δεν ήταν ποτέ εταιρία με τόσο συντηρητικό marketing. Ότι και να λέμε, ήταν μεγάλη πατατιά.  Γελάει ο κάθε πικραμμένος (που κανονικά δεν θα έπρεπε να έχει γνώμη για τέτοια μηχανήματα), και έχει και δίκιο

 

Επεξ/σία από DisRaptor
  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 4/6/2019 στις 9:06 ΠΜ, nero62 είπε

Μου αρέσει. Ως εκ περίεργου μου αρέσει.. και σίγουρα θα τα σπάει. Άνετα θα μπορούσε να κοστίζει 500-600 ευρώ και άντε λόγο τεχνολογίας σπέσιαλ nano coating (δεν το έχω ψάξει λογικά κάτι καλό θα είναι) 100 ευρώ πάνω.

Τώρα apple είναι, θύματα άφθονα υπάρχουν οπότε μην απορείτε καθόλου για την τιμή και καλά κάνει.

Η τιμη της οθόνης μονο ειναι χαμηλη για αυτα που ειπαν οτι προσφερει. Οχι για Apple. Γενικα χαμηλη

Στις 6/6/2019 στις 5:07 ΠΜ, hyperspaced είπε

Που το είδες αυτό;  :confused:

Μάλλον αλλο thread διαβάζεις πάντως. Έβαλες ενα link αμφισβητώντας οτι αυτος που αγοράζει αυτην την οθονη θα την κανει αποσβεση σε μια βδομαδα (δειχνωντας τον μεσο μισθο γραφιστα) και μετα ειπες μονος σου οτι αυτες τις οθονες τις αγοραζουν εταιριες με κερδη πολλων χιλιαδων ή εκκατομυριων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Choulio said:

Η τιμη της οθόνης μονο ειναι χαμηλη για αυτα που ειπαν οτι προσφερει. Οχι για Apple. Γενικα χαμηλη

Μάλλον αλλο thread διαβάζεις πάντως. Έβαλες ενα link αμφισβητώντας οτι αυτος που αγοράζει αυτην την οθονη θα την κανει αποσβεση σε μια βδομαδα (δειχνωντας τον μεσο μισθο γραφιστα) και μετα ειπες μονος σου οτι αυτες τις οθονες τις αγοραζουν εταιριες με κερδη πολλων χιλιαδων ή εκκατομυριων.

Να προσθέσω ότι δεν χρειάζεται να έχεις εταιρεία με κέρδη εκατομμυρίων. Στην Ελλάδα, ένας καλός video colorist, παίρνει 250 ευρώ την ώρα. Αν σε εμπιστευτούν περισσότεροι λόγω σωστού monitor (εξαιρετικά πιθανόν απ' όσα ακούω στη δουλειά), μια χαρά κάνεις απόσβεση σε σύντομο διάστημα. Μένει μόνο να την δούμε από κοντά.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2019 στις 10:13 ΜΜ, CheOnWeb είπε

Το έγραψες όντως αυτό ή σου χακέψανε τον λογαριασμό; Αλήθεια ρωτάω.

έχεις δίκιο ... όλο το πακέτο ήθελα να γράψω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, nefos78 said:

έχεις δίκιο ... όλο το πακέτο ήθελα να γράψω...

Ναι, αυτό κατάλαβα κι εγώ, ότι θες δηλαδή να σου φορέσουν μια πανάκριβη βάση, πακέτο με μια (θα δείξει όταν τη δούμε από κοντά) vfm οθόνη. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι σκέφτεσαι έτσι, γι' αυτό ρώτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Να προσθέσω ότι δεν χρειάζεται να έχεις εταιρεία με κέρδη εκατομμυρίων. Στην Ελλάδα, ένας καλός video colorist, παίρνει 250 ευρώ την ώρα. Αν σε εμπιστευτούν περισσότεροι λόγω σωστού monitor (εξαιρετικά πιθανόν απ' όσα ακούω στη δουλειά), μια χαρά κάνεις απόσβεση σε σύντομο διάστημα. Μένει μόνο να την δούμε από κοντά.

Να μη πω καλύτερα τι παίρνει ένας καλός video colorist... Έχεις καταλάβει ότι είμαστε Ελλάδα έτσι? Άκου 250 την ώρα...χαχαχχαχαχ .. τι είναι αυτά που λέτε ρε παιδιά... Σε τι καραμελενιο κόσμο ζείτε... Ουαου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, billdanos είπε

Πανω σε αυτο εχω παρει εγω θεση χρονια  πριν και ειχα πει τα ιδια ακριβως .

Μεγαλο κομματι του hate - αν εξαιρεσουμε  αυτους που απλα ειναι κομπλεξικοι  με ολα τα premium προιοντα  για προφανης και αυτονοητους λογους και που ετσι και αλλιως τα προιοντα της apple  δεν απευθυνονται σε αυτους-.

Προερχεται απο ατομα που καποια στιγμη ειχαν  ενα  προιον της apple  η' πολλα για αρκετα χρονια και πλεον δεν μπορουν να ακολουθησουν  οικονομικα την εταιρεια που  προτιμουσαν, διοτι  τα τελευταια χρονια αρχιζουν  να γινονται διακριτα και σαφη τα ορια  της  premium κατηγοριας και των αντιστοιχων τιμων   ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ  .

Εξαιρετικο το αρθρο και  ευστοχο.

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nero62 said:

Έχεις καταλάβει ότι είμαστε Ελλάδα έτσι?

Ναι, για την Ελλάδα μιλάω κι εγώ όπως ίσως δεν πρόσεξες. Κι αν στην Ελλάδα η (top) αμοιβή είναι 250, σκέψου τι γίνεται σε άλλες χώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Πανω σε αυτο εχω παρει εγω θεση χρονια  πριν και ειχα πει τα ιδια ακριβως .

Μεγαλο κομματι του hate - αν εξαιρεσουμε  αυτους που απλα ειναι κομπλεξικοι  με ολα τα premium προιοντα  για προφανης και αυτονοητους λογους και που ετσι και αλλιως τα προιοντα της apple  δεν απευθυνονται σε αυτους-.

Προερχεται απο ατομα που καποια στιγμη ειχαν  ενα  προιον της apple  η' πολλα για αρκετα χρονια και πλεον δεν μπορουν να ακολουθησουν  οικονομικα την εταιρεια που  προτιμουσαν, διοτι  τα τελευταια χρονια αρχιζουν  να γινονται διακριτα και σαφη τα ορια  της  premium κατηγοριας και των αντιστοιχων τιμων   ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ  .

Εξαιρετικο το αρθρο και  ευστοχο.

Μαζί σου χίλια τα εκατό, να πω ότι οι τροχοί μίας ferrari μπορεί να κοστίζουν όσο τρία κοινά αυτοκίνητα αλλά κάτι προσφέρουν ρε παιδί μου έστω στην ασφάλεια του αυτοκινήτου.Το τι μπορεί να προσφέρει ένα κομμάτι αλουμίνιο το οποίο έχει ως αποκλειστικό σκοπό την στήριξη και μόνο μία οθόνης και κάνει 1000 δολάρια αυτό δεν μπορεί να το αντιληφθεί κανείς, για αυτό και πέφτει το κράξιμο του αιώνα παγκοσμίως ακόμα και σε χώρες που έχουν τέτοιο βιοτικό επίπεδο, όπου είναι πολλοί αυτοί που θα μπορούσαν να αγοράσουν την συγκεκριμένη οθόνη.

Δηλαδή για όνομα, θα χάσουμε την μπάλα στο τέλος αν ως καταναλωτές επικροτούμε τέτοιες πρακτικές γενικά.Εγώ μόνο έτσι μπορώ να το εκλάβω είναι σαν κάποιος να σου λέει σου πουλάω ένα ακριβό αυτοκίνητο χωρίς ρόδες.Τώρα το πως θα το πάρεις από την αντιπροσωπεία για να το πας να σου τις περάσουν δεν με νοιάζει σπρωξτο, φέρε γερανό λεφτά έχεις.Γιατί δεν είναι ότι σου πουλάει ξεχωριστά και πανάκριβα το stand, δεν σε αφήνει καν χωρίς να σε γδάρει ξανά να χρησιμοποιήσεις κάτι δικό σου.Και όλα αυτά μιλάμε ότι είναι για μία fucking base of standing ένα απλό κομμάτι αλουμινίου.Ακόμα και ο πιο hard rock capital human been να ήμουν ακόμα και να ξόδευα λεφτά με κάθε αναπνοή που παίρνω πάλι κοροϊδία σκέτη, θα μου φαινόταν.Και όχι δεν κρίνω την οθόνη και τα spec της καθότι δεν έχω τις γνώσεις για αυτό μπορέι όντως να τα αξίζει τα λεφτά της αλλά η βάση ρε Φώτη;

Έλεος δηλαδή αλλά από όπου και να το πιάσεις το θέμα δεν μπορεί να σταθεί ως σοβαρό επιχείρημα σε καμία λογική συζήτησης.Ξανά λέω δεν έχω άποψη για τον mac pro την τιμή του και τα spec του.Το ίδιο λέω ακριβώς και για την οθόνη αλλά σε καμία περίπτωση ένα απλό κομμάτι αλουμίνιο δεν μπορεί να στοιχίζει 850 ευρώ,μα για κανένα λόγο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, xstreamgamer είπε

Μαζί σου χίλια τα εκατό, να πω ότι οι τροχοί μίας ferrari μπορεί να κοστίζουν όσο τρία κοινά αυτοκίνητα αλλά κάτι προσφέρουν ρε παιδί μου έστω στην ασφάλεια του αυτοκινήτου.Το τι μπορεί να προσφέρει ένα κομμάτι αλουμίνιο το οποίο έχει ως αποκλειστικό σκοπό την στήριξη και μόνο μία οθόνης και κάνει 1000 δολάρια αυτό δεν μπορεί να το αντιληφθεί κανείς, για αυτό και πέφτει το κράξιμο του αιώνα παγκοσμίως ακόμα και σε χώρες που έχουν τέτοιο βιοτικό επίπεδο, όπου είναι πολλοί αυτοί που θα μπορούσαν να αγοράσουν την συγκεκριμένη οθόνη.

Δηλαδή για όνομα, θα χάσουμε την μπάλα στο τέλος αν ως καταναλωτές επικροτούμε τέτοιες πρακτικές γενικά.Εγώ μόνο έτσι μπορώ να το εκλάβω είναι σαν κάποιος να σου λέει σου πουλάω ένα ακριβό αυτοκίνητο χωρίς ρόδες.Τώρα το πως θα το πάρεις από την αντιπροσωπεία για να το πας να σου τις περάσουν δεν με νοιάζει σπρωξτο, φέρε γερανό λεφτά έχεις.Γιατί δεν είναι ότι σου πουλάει ξεχωριστά και πανάκριβα το stand, δεν σε αφήνει καν χωρίς να σε γδάρει ξανά να χρησιμοποιήσεις κάτι δικό σου.Και όλα αυτά μιλάμε ότι είναι για μία fucking base of standing ένα απλό κομμάτι αλουμινίου.Ακόμα και ο πιο hard rock capital human been να ήμουν ακόμα και να ξόδευα λεφτά με κάθε αναπνοή που παίρνω πάλι κοροϊδία σκέτη, θα μου φαινόταν.Και όχι δεν κρίνω την οθόνη και τα spec της καθότι δεν έχω τις γνώσεις για αυτό μπορέι όντως να τα αξίζει τα λεφτά της αλλά η βάση ρε Φώτη;

Έλεος δηλαδή αλλά από όπου και να το πιάσεις το θέμα δεν μπορεί να σταθεί ως σοβαρό επιχείρημα σε καμία λογική συζήτησης.Ξανά λέω δεν έχω άποψη για τον mac pro την τιμή του και τα spec του.Το ίδιο λέω ακριβώς και για την οθόνη αλλά σε καμία περίπτωση ένα απλό κομμάτι αλουμίνιο δεν μπορεί να στοιχίζει 850 ευρώ,μα για κανένα λόγο.

Μια χαρα μπορει να κοστιζει και 850 και 1000  και 8500 με την ιδια λογικη που μια  τσαντα κοστιζει 5.000 και 10.000 και ενα ζευγαρι παπουτσια  αθλητικα 700 ευρω  και ενα μπουφαν-γιλεκο 900 ευρω .. Το οτι δεν το εχετε χωνεψει ακομα αυτο σε συγκεκριμενες κατηγοριες προιοντων ειναι καθαρα δικο σας θεμα , με τον χρονο θα το χωνεψετε και αυτο  .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι αν και οι κοστολόγηση των τσαντων είναι όντως εξωφρενική αλλά οι γυναίκες μέσα αυτές κουβαλούν την προίκα τους καθημερινά.Make up αρώματα έξτρα εσώρουχα σερβιέτες, τηλέφωνα χρήματα πιστωτικές, κ.α στα λέει ένας παντρεμένος αυτά.Επίσης από προσωπική εμπειρία επειδή μάρκα καλών παπουτσιών με γλύτωσε από έντονος πόνους, γιατί σε προηγούμενη δουλειά είχα περπάτημα 12km την ημέρα ακόμα και 800 ευρώ να μου ζητούσαν, θα τα πλήρωνα.Είχα στην αρχή πάρει κάτι filla ως αθλητικά εκτός του ότι το δεξί μου πόδι πονούσε από την φτέρνα ως το ισχίο, όταν τα έβγαζα ήταν λες και είχα σπίτι μου πτώμα από τρεις ημέρες.

Τέλος πάντων αυτό που θέλω να πω είναι ότι μιλάς για προϊόντα που τα χρησιμοποιείς ξανά και ξανά, ερχόμενος σε επαφή μαζί τους καθημερινά π.χ αυτοκίνητο, τσάντα, παπούτσια και ότι άλλο θες.Εδώ μιλάμε για ένα κομμάτι αλουμίνιο τελείως άχρηστο θα στερεώσεις μία φορά την οθόνη πάνω και δεν ξανά ασχολείσαι ποτέ μαζί του και δεν προσφέρει εμπειρία χρήσης καμία στον τελικό αποδέκτη ο οποίος είναι ο πελάτης.Μιλάμε για όντως ένα jung peace πλήρως υπέρ κοστολογημένο και  χωρίς καμία σχεδόν χρήση.Είναι σαν αγόρασες ένα παιχνίδι σε μορφή retail και να σου έλεγε 100 ευρω το dvd 50  το κουτί και 30 η ζελατίνα.

Τεσπα ο καθένας έχεις τις απόψεις του δεν νομίζω να έχω να πω κάτι άλλο πιστεύω ότι ανάλυσα την σκέψη μου αρκετά.

 

Επεξ/σία από xstreamgamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...