Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Τον τελευταίο καιρό με τρώει να κάνω μια αναβάθμιση στον υπολογιστή μου,για να ανεβώ κατηγορία ανάλυσης από 1080p σε 1440p και από 60Hz στα 144Hz το pc μου αυτή την στιγμή έχει έναν 3770k stock clocks 8gd ram και μια r9 290 tri-x

 

Αναλυτικά

Cpu:Intel Core i7 3770K 3.5 GHz

Mobo:Gigabyte Z77X-D3H

Gpu:Sapphire Radeon R9 290 4GB Tri-X

RAM:Corsair Vengeance C8 DDR3 8GB 1600MHz

Cooler:Xigmatek Aegir

Ssd:OCZ Vertex 4 128GB

Hdds:3x2TB Sata3 + 1x500GB Sata3

Psu:Corsair Enthusiast series 750W Modular

Case:Cooler Master HAF 922

Monitor:Samsung T24B300EW LED TV-Monitor 24''

 

Σκέφτομαι λοιπόν να επενδύσω σε μια νέα οθόνη και μια νέα γραφικών για να πάρω κάτι πολύ δυνατό και να κρατήσω το παλιό μου hardware που δεν με έχει κάποιο πρόβλημα πουθενά μέχρι τώρα.

Από το να δώσω τα ίδια χρήματα σε κάτι λίγο καλύτερων επιδόσεων από αυτά που έχω τώρα,απλά για να πάω σε μια νέα γενιά επεξεργαστών-γραφικών.

 

Το ερώτημα είναι το εξής, αξίζει σαν σκέψη στο pc που ανέφερα ποιο πάνω να δώσω 1000++ για μια 1080 Ti και μια οθόνη 24' στα 1440p,140Hz ή να στήσω ένα νέο pc νέας γενιάς γιατί το hardware είναι απαρχαιωμένο.

 

Ευχαριστώ και καλά Χριστούγεννα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα!
 
Τον τελευταίο καιρό με τρώει να κάνω μια αναβάθμιση στον υπολογιστή μου,για να ανεβώ κατηγορία ανάλυσης από 1080p σε 1440p και από 60Hz στα 144Hz το pc μου αυτή την στιγμή έχει έναν 3770k stock clocks 8gd ram και μια r9 290 tri-x
 
Αναλυτικά
Cpu:Intel Core i7 3770K 3.5 GHz
Mobo:Gigabyte Z77X-D3H
Gpu:Sapphire Radeon R9 290 4GB Tri-X
RAM:Corsair Vengeance C8 DDR3 8GB 1600MHz
Cooler:Xigmatek Aegir
Ssd:OCZ Vertex 4 128GB
Hdds:3x2TB Sata3 + 1x500GB Sata3
Psu:Corsair Enthusiast series 750W Modular
Case:Cooler Master HAF 922
Monitor:Samsung T24B300EW LED TV-Monitor 24''
 
Σκέφτομαι λοιπόν να επενδύσω σε μια νέα οθόνη και μια νέα γραφικών για να πάρω κάτι πολύ δυνατό και να κρατήσω το παλιό μου hardware που δεν με έχει κάποιο πρόβλημα πουθενά μέχρι τώρα.
Από το να δώσω τα ίδια χρήματα σε κάτι λίγο καλύτερων επιδόσεων από αυτά που έχω τώρα,απλά για να πάω σε μια νέα γενιά επεξεργαστών-γραφικών.
 
Το ερώτημα είναι το εξής, αξίζει σαν σκέψη στο pc που ανέφερα ποιο πάνω να δώσω 1000++ για μια 1080 Ti και μια οθόνη 24' στα 1440p,140Hz ή να στήσω ένα νέο pc νέας γενιάς γιατί το hardware είναι απαρχαιωμένο.
 
Ευχαριστώ και καλά Χριστούγεννα.

 

 

H οθόνη είναι μια καλή επένδυση. Ας είναι παλιός ο επεξεργαστής σου μια χαρά ανταπεξέρχεται.

Κάρτα-monitor απο εμένα και δεν χρειάζεται 1080ti δώσε λιγότερα για 1070Ti-1080 ή περίμενε νέα γενιά 2070 σε λίγα μηνάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή πάρε κάποιο freesync monitor 1440p μαζί με μια Vega 56 (αν την βρεις βέβαια σε καλή τιμή).

 

Σωστός!

Αυτή δεν παίζεται στα 250 αλλα οι vega είναι για κλάματα σε τιμές.

https://www.skroutz.gr/s/13617560/AOC-Q3279VWF.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Έχω το PC με τα εξής χαρακτηριστικά και θέλω να το αναβαθμίσω σε Ryzen.

 

1) Επεξεργαστής: AMD FX-9590
2) Μητρική: GIGABYTE GA-970A-UD3P
3) Κάρτα γραφικών: Sapphire Radeon R9 280X 3GB OC-Vapor-X
4) Τροφοδοτικό: Corsair CS650M
5) RAM: 1 x Corsair Vengeance DDR3 PC1600 8GB CL9 (CMZ8GX3M1A1600C9)
6) Ψύξη: Cooler Maser Hyper T4
7) Σκληρός: HDD Western Digital 2TB
8) SSD: Samsung 850 PRO 256 GB

 

Σκεφτομαι συστημα με R7 1700, ωστοσο δεν ξερω τι αλλο θα πρεπει να αναβαθμισω. Σχετικα με το budget δεν θα ηθελα να ξεπερναει τα 500€, ετσι ωστε πουλωντας και τα parts που μου περισσευουν να ριξω τη διαφορα οσο γινεται πιο κοντα στα 300€.

 

Θα ηθελα να ακουσω προτασεις για ενα καλο συστημα multitasking και gaming. Ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα και χρόνια σας πολλά. Ένας φίλος θέλει να κάνει αναβάθμιση και θέλει να πάρει κάτι καλό για σκληροπυρηνικό gaming. 

 

Case: Corsair Crystal 570X RGB

PSU: Corsair CS Series 750W Modular 80 PLUS Gold

Motherboard: MSI Z370 Gaming Plus

CPU: Intel Core i7-7700K

CPU Cooler: Corsair Hydro H100i v2

RAM: G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz

MOTHERBOARD: MSI GeForce GTX 1080 Gaming X 8G

 

Πιστευέται πως είναι όλα comple από συμβατότητες μεταξύ τους? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα και χρόνια σας πολλά. Ένας φίλος θέλει να κάνει αναβάθμιση και θέλει να πάρει κάτι καλό για σκληροπυρηνικό gaming.

 

Case: Corsair Crystal 570X RGB

PSU: Corsair CS Series 750W Modular 80 PLUS Gold

Motherboard: MSI Z370 Gaming Plus

CPU: Intel Core i7-7700K

CPU Cooler: Corsair Hydro H100i v2

RAM: G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz

MOTHERBOARD: MSI GeForce GTX 1080 Gaming X 8G

 

Πιστευέται πως είναι όλα comple από συμβατότητες μεταξύ τους? Ευχαριστώ πολύ.

Αλλαζεις επεξεργαστη με 8600k για να ειναι. Βαλε αλλο τροφοδοτικο. Κουτι γιατι τοσο ακριβο;

Οθονη ποια; Επισης καρτα γραφικων εχει 1080 με ενα κατοσταρικο κατω χαλαρωστε λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουτί είναι καθαρά εικόνας.. είναι αρκετά όμορφο. Έχεις να προτείνεις κάποιο καλό τροφοδοτικό; Οθόνη έχει μια καινούργια dell δεν θυμάμαι μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουτί είναι καθαρά εικόνας.. είναι αρκετά όμορφο. Έχεις να προτείνεις κάποιο καλό τροφοδοτικό; Οθόνη έχει μια καινούργια dell δεν θυμάμαι μοντέλο.

Μαθε για να μην δινετε τζαμπα λεφτα.

https://www.skroutz.gr/comparelists/30?compare=11394987%2C12518015%2C11800674%2C7593481

 

Για το κουτι ειναι υπερβολη πραγματικα οπως και για την καρτα. Anyway περι ορεξεως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαθε για να μην δινετε τζαμπα λεφτα.

https://www.skroutz.gr/comparelists/30?compare=11394987%2C12518015%2C11800674%2C7593481

 

Για το κουτι ειναι υπερβολη πραγματικα οπως και για την καρτα. Anyway περι ορεξεως..

 

Το να μάθω με το τι προτείνεις εσύ, έχει τεράστια διαφορά. Σε ρωτάω για κάτι που έχεις δοκιμάσει ή γνωρίζεις πως είναι καλό. Στα χαρτιά όλα φαίνονται διαμάντια. 

 

Το case είναι καθαρά θέμα γούστου.

 

Θυμάμαι πριν χρόνια όταν έφτιαχνα έναν υπολογιστή, όλοι οι εξυπνάκηδες μου έλεγαν "μην δίνεις λεφτά σε παραπάνω από 8 gb ram" και τελικά μέχρι και ο google chrome κατέληξε να την χρησιμοποιεί. Το θέμα δεν είναι να πάρεις κάτι που είναι καλό στο σήμερα... αλλά κάτι που θα σου κρατήσει για χρόνια...  π.χ τώρα η μόδα είναι 4k και Vr. Και τα δύο θέλουν ΔΥΝΑΤΟ υπολογιστή...

 

Από την στιγμή που είσαι διατεθειμένος να δώσεις κάποια λεφτά, ειδικά στο enthusiasm pc gaming δώσε για να πάρεις κάτι καλό, που να κρατήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μάθω με το τι προτείνεις εσύ, έχει τεράστια διαφορά. Σε ρωτάω για κάτι που έχεις δοκιμάσει ή γνωρίζεις πως είναι καλό. Στα χαρτιά όλα φαίνονται διαμάντια. 

 

Το case είναι καθαρά θέμα γούστου.

 

Θυμάμαι πριν χρόνια όταν έφτιαχνα έναν υπολογιστή, όλοι οι εξυπνάκηδες μου έλεγαν "μην δίνεις λεφτά σε παραπάνω από 8 gb ram" και τελικά μέχρι και ο google chrome κατέληξε να την χρησιμοποιεί. Το θέμα δεν είναι να πάρεις κάτι που είναι καλό στο σήμερα... αλλά κάτι που θα σου κρατήσει για χρόνια...  π.χ τώρα η μόδα είναι 4k και Vr. Και τα δύο θέλουν ΔΥΝΑΤΟ υπολογιστή...

 

Από την στιγμή που είσαι διατεθειμένος να δώσεις κάποια λεφτά, ειδικά στο enthusiasm pc gaming δώσε για να πάρεις κάτι καλό, που να κρατήσει.

 

Μαθε σε παρακαλω το monitor τι ειναι και επανερχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαθε σε παρακαλω το monitor τι ειναι και επανερχομαι.

 

Να φανταστώ είσαι το περιβόητο troll του insomnia; Αμά δεν έχεις όρεξη να απαντάς, απλά μπες μέσα στην σπηλιά σου και τράβα τα καλώδια του router για να μην επικοινωνείς παρά έξω και τρομάζει ο κόσμος.

 

Όπως προείπα παραπάνω δεν θυμάμαι το μοντέλο της οθόνης.. Μία Dell ultrasharp είναι.. Anyway.. αν όντως έκανες τα παραπάνω, σίγουρα δεν θα απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...