Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, Christos Rodos είπε

Δεν ξέρω για την αξιοπιστία των AMD, γι'αυτό ρωτάω. Αν ο 2700Χ δίνει πιο ολοκληρωμένο built, και ας ειχα 2-3fps λιγότερα, θα τον προτιμούσα. Δεν ανήκω σε κανένα στρατόπεδο, γι' αυτό ρωτάω...

Ναι σκέτο gaming.

Θα παραμείνω με την 1080ti.

Αφού παίζεις μια χαρά κράτα τα λεφτά σου τουλαχιστον μέχρι την έλευση του 9900k να δούμε τι ψάρια πιάνει και πόσο θα συμπιεστούν οι τιμές των υπολοίπων μνηστήρων...

Με επεξεργαστή 6c/12t δεν σε πήρανε και τα χρόνια (τεχνολογικά)...  

4 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Λέω να πάρω αυτή την κάρτα https://www.skroutz.gr/s/9643036/Gigabyte-GeForce-GTX1060-6GB-GV-N1060WF2OC-6GD.html

Για επεξεργαστή λέω για i5 ή ryzen 5 ώστε να μην ξεφύγει πολύ το κόστος, εκτός και αν κάνουν bottleneck στην κάρτα (που πιστεύω δεν κάνουν). Ποιον προτείνετε και με ποια μητρική να τον συνδυάσω;

Τι οθόνη έχεις τι παιχνίδια θέλεις να παίζεις ?

αν δεν εχεις αγοράσει τιποτα συμπλήρωσε τη φόρμα 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οθόνη μία απλή 1080p 60 fps. Αυτή τη στιγμή παίζω μόνο Euro και American Truck Sims, και θέλω μια κάρτα για να τα παίζω στα max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις άδικο.

Την 1080Ti την πήρα πριν 3-4 μήνες γιατί σε κάποιο σημείο στο fallout 4 τα FPS πέφτανε από το 60 στο 15, και λέω ότι η 780Ti που είχα θέλει αλλαγή οπότε και προχώρησα. Στο ίδιο σημείο τα FPS είναι πάλι 15. Με αυτή τη λογική ο 3930Κ ακόμα καλά κρατεί.

Απλά χρειάζομαι δεύτερο σύστημα, για τα παιδιά μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Christos Rodos είπε

Δεν έχεις άδικο.

Την 1080Ti την πήρα πριν 3-4 μήνες γιατί σε κάποιο σημείο στο fallout 4 τα FPS πέφτανε από το 60 στο 15, και λέω ότι η 780Ti που είχα θέλει αλλαγή οπότε και προχώρησα. Στο ίδιο σημείο τα FPS είναι πάλι 15. Με αυτή τη λογική ο 3930Κ ακόμα καλά κρατεί.

Απλά χρειάζομαι δεύτερο σύστημα, για τα παιδιά μου.

Μπορείς να με υιοθετήσεις :P ? 

Δεν είναι ακριβώς έτσι, 780ti vs 1080ti είναι 2πλασια δύναμη , στα cpu no way... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στη παρέα! Παιδες μια ερώτηση! Εχω ενα μηχανημα αρκετα παλιο που για τ χρονια του ηταν αριστο! Σκεφτομαι να παρω μονο εναν ssd ενα τροφοδοτικό και μια γραφικών γιατι καηκε! Το χω στην ακρη κανα χρονο εχω στησει αλλη μοναδα! Βρήκα σε προσφορά καλη την EVGA GTX1050 Ti gaming! Έχει κανεις αποψη για τη καρτα? Και κατα ποσο θα τρεξει ομαλα με 4Gb Ram που του φορουσα και εναν αν δε κανω λάθος Core 2 Quad core καλο μοντέλο δε θυμαμαι ακριβως ποιο! Ευχαριστώ πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να στήσω ενα pc για απλή χρήση (ιντερντετ, youtube, ταινίες, και office)

Είναι συμβατά μεταξύ τους ή να πάω σε κάτι άλλο?

Χωρίς τίτλο.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, pavloa είπε

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να στήσω ενα pc για απλή χρήση (ιντερντετ, youtube, ταινίες, και office)

Είναι συμβατά μεταξύ τους ή να πάω σε κάτι άλλο?

Χωρίς τίτλο.jpg

Συμβατά είναι, αλλά μπορείς να πάρεις καλύτερη μητρική στα ίδια χρήματα.. 

Τα θέλεις όλα από ένα κατάστημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, adtakhs είπε

To τροφοδοτικό μπορεί να τα προκαλεί όλα .

Ή οι μνήμες.

Στην θέση σου θα ξεκινούσα με αλλαγή τροφοδοτικού, έλεγχο μνημών και αλλαγή πάστας στον επεξεργαστή.

Αν έπαιζε σωστά και δεν είχε θέμα η μητρική θα έβρισκα με 40-50€ έναν 1090Τ και θα τον έβαζα επάνω.

Επίσης θα άλλαζα και την κάρτα γραφικών με μια RX 550 .

και θα έβαζα και έναν SSD δίσκο στα 250GB.

Εναλλακτικά

AMD R3 2200G

GIGABYTE AB350M GAMING 3 R1.X

PATRIOT 8GB DDR4 3000 (DUAL CHANNEL)

CRUCIAL MX 500 M2 SSD  250GB

XFX 500WATT  τροφοδοτικό.

==================================

Αυτο βγαίνει κάπου στα 350€

Δεν βρίσκω τον 1090T αλλά βρήκα τον παρακάτω . Είναι οκ ;

επισης από κάρτα γραφικών αυτήν εννοείς ;

οσον αφορά τον ssd δέχεται η μητρική που έχω;

386D3107-6E9D-4FBB-BC28-D0F5938D8DFD.png

5EE74342-AC64-4CF5-8A31-727807669D58.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, leros2004 είπε

Συμβατά είναι, αλλά μπορείς να πάρεις καλύτερη μητρική στα ίδια χρήματα.. 

Τα θέλεις όλα από ένα κατάστημα ?

Δεν με πειράζει αν ειναι απο άλλο κατάστημα.

Τι μητρική προτείνεις να πάρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, pavloa είπε

Δεν με πειράζει αν ειναι απο άλλο κατάστημα.

Τι μητρική προτείνεις να πάρω?

https://www.priveshop.gr/product/11006577/EKSARTHMATA/MHTRIKES/ASROCK-B450-PRO4

Πάρε αυτή από το ίδιο κατάστημα που είναι έτοιμη και δεν χρειάζεσαι ούτε bios update ούτε τίποτα, είναι και φθηνότερη από αυτή που αρχικά παρέθεσες και είσαι έτοιμος.

Επίσης, και τα 550 του τροφοδοτικού υπερβολικά είναι, δες αυτό : https://www.priveshop.gr/product/11004958/EKSARTHMATA/TROFODOTIKA/CORSAIR-CX450M-80-BRONZE-CP-9020101-EU αρκεί ακόμη κι αν βάλεις ανεξάρτητη κάρτα τύπου 1050ti-1060 αργότερα επάνω.

Τέλος, για μνήμες μπορείς να πας και εδώ για να ρίξεις το κόστος : https://www.priveshop.gr/product/11005336/EKSARTHMATA/MNHMES-RAM/PATRIOT-VIPER-4-SERIES-8GB-DDR4-3000MHZ-PV48G300C6K , για τη χρήση που κάνεις μια χαρά είναι-και όχι μόνο.  Μ'αυτά και μ'αυτά είσαι περίπου 40€ κάτω χωρίς να αλλάξεις ποιοτικά κάτι ούτε και ως προς την απόδοση. Και είσαι μια χαρά.

Επεξ/σία από jeandoumpier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, επί της ουσίας, στα περισσότερα παιχνίδια, τα FPS είναι κολλημένα στα 60. Σήμερα από τις ρυθμίσεις στο Witcher 3, κατάφερα να το ξεκλειδώσω, και είναι στα 75.

Οπότε βάση αυτού, είτε πάω σε intel είτε σε AMD, τα ίδια fps θα δω (60-75).

Άρα και η λύση του 2700Χ φαίνεται καλή λύση.

Εσείς τι λέτε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, jeandoumpier είπε

https://www.priveshop.gr/product/11006577/EKSARTHMATA/MHTRIKES/ASROCK-B450-PRO4

Πάρε αυτή από το ίδιο κατάστημα που είναι έτοιμη και δεν χρειάζεσαι ούτε bios update ούτε τίποτα, είναι και φθηνότερη από αυτή που αρχικά παρέθεσες και είσαι έτοιμος.

Επίσης, και τα 550 του τροφοδοτικού υπερβολικά είναι, δες αυτό : https://www.priveshop.gr/product/11004958/EKSARTHMATA/TROFODOTIKA/CORSAIR-CX450M-80-BRONZE-CP-9020101-EU αρκεί ακόμη κι αν βάλεις ανεξάρτητη κάρτα τύπου 1050ti-1060 αργότερα επάνω.

Τέλος, για μνήμες μπορείς να πας και εδώ για να ρίξεις το κόστος : https://www.priveshop.gr/product/11005336/EKSARTHMATA/MNHMES-RAM/PATRIOT-VIPER-4-SERIES-8GB-DDR4-3000MHZ-PV48G300C6K , για τη χρήση που κάνεις μια χαρά είναι-και όχι μόνο.  Μ'αυτά και μ'αυτά είσαι περίπου 40€ κάτω χωρίς να αλλάξεις ποιοτικά κάτι ούτε και ως προς την απόδοση. Και είσαι μια χαρά.

Για την asrock έχω ακούσει οτι έχουν προβλήματα. Έχουν κολλήματα. Δεν ξέρω αν το διόρθωσαν πάντως απο αρκετούς έχω ακούσει οτι έχουν πρόβλημα.

Γιαυτό είπα να πάρω Asus prime  b350 plus. 

Ναι το τροφοδοτικό και εμένα μου φάνηκε μεγάλο οπότε θα πάρω το πιο μικρό.

Για την Ram είμαι κολλημένος στην G.skill.  

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...