Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, jeandoumpier είπε

Αφού θα συναρμολογήσεις ο ίδιος, μια πρόταση από foxstore.gr που βρίσκεται στην Αθήνα. Ζητάς bios update για τη μητρική και είσαι έτοιμος.

foxstore.jpg.8cce37308858fd6c1afffda67530d4c0.jpg

Δεν είναι rev. 1.x η μητρική αυτή ? Εμένα ήταν. Και, στο Σκρουτζ δεν έχει την 1.0 πια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Γιώργος Γ. είπε

 

Στο site του καταστήματος-ανεξάρτητα από το skroutz, δεν είναι σαφές αν είναι η rev.1.x ή η rev.0., συνεπώς καλού κακού ας ζητήσει bios update ή τουλάχιστον ας ρωτήσει αν έχει το τελευταίο update ήδη.

Το ότι το skroutz γράφει ότι είναι η rev.1.x δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι, ανάλογα το κατάστημα. Δες εδώ για παράδειγμα, κάτω από την rev.1.x (κατά το skroutz) άλλοι έχουν την rev.1.x, άλλοι την rev.0 και άλλοι αδιευκρίνιστο. (εκτός αν γράφουν ό,τι να 'ναι..).

skr.jpg.2e6c09d21744b2016467266457b927f5.jpg

Επεξ/σία από jeandoumpier
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CPU
    Intel Core i5 4690K @ 3.50GHz    
    Haswell 22nm Technology
RAM
    8,00GB Single-Channel DDR3 @ Corsair Vengeance
    ASRock Z97 Extreme6 (CPUSocket)    
Graphics
    Generic Non-PnP Monitor (1366x768@60Hz)
    LG TV (1920x1080@60Hz)
    2047MB NVIDIA GeForce GTX 770 (Gigabyte)    
Storage
    465GB Western Digital WDC

 

Καλησπερα παιδια.. Αυτα ειναι τα spec μου και θα ηθελα σιγα σιγα να αναβαθμισω το pc μου. Ξερω οτι ssd ειναι must, αλλα ποιο αλλο σετακι cpu-mobo προτεινετε?

Τα games που παιζω ειναι Football Manager, Just Survive και αντε κανα Fortnite.. Οσο πιο οικονομικο, τοσο το καλυτερο.. Δεν εχω κανενα προβλημα να αγορασω used

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Alexis-9 είπε

CPU
    Intel Core i5 4690K @ 3.50GHz    
    Haswell 22nm Technology
RAM
    8,00GB Single-Channel DDR3 @ Corsair Vengeance
    ASRock Z97 Extreme6 (CPUSocket)    
Graphics
    Generic Non-PnP Monitor (1366x768@60Hz)
    LG TV (1920x1080@60Hz)
    2047MB NVIDIA GeForce GTX 770 (Gigabyte)    
Storage
    465GB Western Digital WDC

Καλησπερα παιδια.. Αυτα ειναι τα spec μου και θα ηθελα σιγα σιγα να αναβαθμισω το pc μου. Ξερω οτι ssd ειναι must, αλλα ποιο αλλο σετακι cpu-mobo προτεινετε?

Τα games που παιζω ειναι Football Manager, Just Survive και αντε κανα Fortnite.. Οσο πιο οικονομικο, τοσο το καλυτερο.. Δεν εχω κανενα προβλημα να αγορασω used

Τίποτα μόνο ssd να βάλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, jeandoumpier είπε

Στο site του καταστήματος-ανεξάρτητα από το skroutz, δεν είναι σαφές αν είναι η rev.1.x ή η rev.0., συνεπώς καλού κακού ας ζητήσει bios update ή τουλάχιστον ας ρωτήσει αν έχει το τελευταίο update ήδη.

Το ότι το skroutz γράφει ότι είναι η rev.1.x δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι, ανάλογα το κατάστημα. Δες εδώ για παράδειγμα, κάτω από την rev.1.x (κατά το skroutz) άλλοι έχουν την rev.1.x, άλλοι την rev.0 και άλλοι αδιευκρίνιστο. (εκτός αν γράφουν ό,τι να 'ναι..).

  Απόκρυψη περιεχομένων

skr.jpg.2e6c09d21744b2016467266457b927f5.jpg

Δίκιο έχεις. Κι εγώ είχα ρωτήσει το quickshop, τώρα που το λέμε.

16 ώρες πριν, Alexis-9 είπε

CPU
    Intel Core i5 4690K @ 3.50GHz    
    Haswell 22nm Technology
RAM
    8,00GB Single-Channel DDR3 @ Corsair Vengeance
    ASRock Z97 Extreme6 (CPUSocket)    
Graphics
    Generic Non-PnP Monitor (1366x768@60Hz)
    LG TV (1920x1080@60Hz)
    2047MB NVIDIA GeForce GTX 770 (Gigabyte)    
Storage
    465GB Western Digital WDC

Καλησπερα παιδια.. Αυτα ειναι τα spec μου και θα ηθελα σιγα σιγα να αναβαθμισω το pc μου. Ξερω οτι ssd ειναι must, αλλα ποιο αλλο σετακι cpu-mobo προτεινετε?

Τα games που παιζω ειναι Football Manager, Just Survive και αντε κανα Fortnite.. Οσο πιο οικονομικο, τοσο το καλυτερο.. Δεν εχω κανενα προβλημα να αγορασω used

Καλύτερα να δώσεις συγκεκριμένο χρηματικό όριο, για να μπορούμε να σου δώσουμε καλύτερες προτάσεις. 

Γνώμη δική μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους

Θα προχωρήσω  σε νεο σύστημα με budget για την μονάδα έως 900 ευρώ

Η χρήση που κάνω είναι gaming παιχνιδια τύπου witcher, hearthstone και κανενα fps, word excel κλπ, σερφάρισμα και netflix(σαν δευτερο καθως κυρίως χρησιμοποιώ τηλεοραση)
Επίσης κάποιο πρόγραμμα τύπου autocad

Οθόνη δεν έχω, θα ήθελα κάτι αξιόλογο στο οποίο θα μπορώ να κάνω multitasking με 2 επιφάνειες εργασίας αν γίνεται σε ενα monitor αλλιώς θα πάω σε 2 διαφορετικά. budget για μόνιτορ έως 500Ε

Πληκτρολόγιο, ηχεία και ποντίκι τα βλέπω ανεξάρτητα , αν υπάρχει κάποια πρόταση σε vfm προιόντα καλής ποιότητας

Αγορά από Αθήνα, θα προτιμούσα αγορά από ένα κατάστημα κ αν θα υπήρχε η επιλογή συναρμολόγησης με κάποια μικρή επιβάρυνση. Σε διαφορετική περίπτωση όπου υπαρχει διαφορά τιμής τότε αγορά απο διαφορετικα μαγαζιά και το συναρμολογώ εγώ, το εχω ξανακανει στο παρελθόν. Λειτουργικό windows

 

ευχαριστώ για κάθε πρόταση


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Γιώργος Γ. είπε

Δίκιο έχεις. Κι εγώ είχα ρωτήσει το quickshop, τώρα που το λέμε.

Καλύτερα να δώσεις συγκεκριμένο χρηματικό όριο, για να μπορούμε να σου δώσουμε καλύτερες προτάσεις. 

Γνώμη δική μου. 

Κοιτα το budget ειναι 250ευρω + οτι βγαλω πουλωντας οτι αντικαθιστω... οπως πχ gpu ή οτιδηποτε αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, VagVene είπε




Άν σε παίρνει να ανέβεις λίγο έως τα 950€ για τον πύργο, τότε ρίξε μια ματιά στην παρακάτω πρόταση.Τα κύρια μέρη του πύργου από dexter.gr, μνήμες και κάρτα από hellasphone.gr.

Για οθόνη, αφού θέλεις να ανοίγεις δύο επιφανειες εργασίας μπορείς να πας σε μια ultrawide αν σε βολεύει φυσικά. https://www.websupplies.gr/othoni-gaming-lg-ultra-wide-led-29-29um69g-b

Υ.Γ. Απ' ότι κατάλαβα δίνεις προτεραιότητα στο gaming και λιγότερο στο autocad γι'αυτό μπήκε amd gpu + freesync monitor.

 

 

Screenshot_2018-08-17-13-57-05-778_com.android.chrome.png

Screenshot_2018-08-17-13-24-43-544_com.android.chrome.png

Επεξ/σία από jeandoumpier
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την προταση, μολις γυρισω απο διακοπες θα την αξιολογισω καλυτερα, Νομιζω με παιρνει στα 950.

Κατι έχω ακουσει για νεα σειρα καρτων γραφικων και μπορω να κανω υπομονη ενα με δυο μηνες ακομα για να παρω κατι καλυτερο. Αξιζει η αναμονη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, VagVene είπε

Ευχαριστώ για την προταση, μολις γυρισω απο διακοπες θα την αξιολογισω καλυτερα, Νομιζω με παιρνει στα 950.

Κατι έχω ακουσει για νεα σειρα καρτων γραφικων και μπορω να κανω υπομονη ενα με δυο μηνες ακομα για να παρω κατι καλυτερο. Αξιζει η αναμονη;

Oι 2050-2060 βγαίνουν το Νοέμβριο. Καλά Χριστούγεννα δηλαδή μέχρι να ομαλοποιηθούν οι τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2018 στις 1:37 ΜΜ, Alexis-9 είπε

Κοιτα το budget ειναι 250ευρω + οτι βγαλω πουλωντας οτι αντικαθιστω... οπως πχ gpu ή οτιδηποτε αλλο

Με 3 κατοστάρικα παίρνεις τα παρακάτω: 

GPU: https://www.skroutz.gr/s/10553461/Zotac-GeFoce-GTX1050-Ti-4GB-Mini-ZT-P10510A-10L.html

RAM: https://www.skroutz.gr/s/4719464/HyperX-Fury-Blue-8GB-DDR3-1866MHz-HX318C10F-8.html

SSD: https://www.skroutz.gr/s/9983945/Adata-Ultimate-SU800-3D-SU800-256GB.html 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Θελω μια βοήθεια μιας και είμαι μπερδεμένος ανάμεσα σε intel+and.

Θέλω να χτίσω ένα νέο μηχάνημα με σκοπό συγκεκριμένες εργασίες.Και επειδή είναι διαφορετικές εδώ μπερδευομαι.

Θέλω ένα μηχανημα αποκλειστικά για world of tanks (ultra graphics/hd client 1080@ minimum 80 fps) και παράλληλα να κάνω επεξεργασία βίντεο των replay μου με το windows movie maker (αποκλειστικά) και να τα ανεβάζω στον ιστό.

Χρειάζομαι τα πάντα μιας και το 1150 που έχω τα έφτυσε και έχει μείνει η κάρτα γραφικών.αλλα θα αλλαχτεί και αυτή (μια μικρή palit gtx 750ti stormX) που πλέον δεν καλύπτει τις ανάγκες μου.Δεν κοιτάω κάτι χαμηλότερο από 1050ti αν και δεν ξέρω πόσο θα με καλύψει και αυτή.

Πάμε λοιπόν από την αρχή τα πάντα να βρούμε εκτός από dvd/blue ray και δίσκους (SSD/HDD)διότι έχω κάβα από δαυτους.

Κουτί,PSU,CPU,mono,ram,psu.

Budget max 1500 euro.Θα συναρμολογηθούν από εμένα και φορμαρισμα από εμένα.Δεν με νοιάζει να είναι από διάφορα καταστήματα αλλά προτιμώ καταστήματα της πρωτευουσας μιας και διαμένω εκεί και μπορώ σε περίπτωση DOA κτλπ να μεταβώ ο ίδιος στο μαγαζί και να μην παίζω το χαλασμένο τηλέφωνο.

Υ.Γ. Ο τελευταίος amd που ειχα ήταν ο athlon την εποχή των παγετώνων.Μεχρι σήμερα ιντελ λόγω stability αλλά πλέον ακούω καλά πράματα για τους amd και ίσως τους κοίταζα.

ΥΓ2 minimum ram wanted 16gb/option for 64 εν ευθέτω χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...