Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, splanis είπε

+evga 1060 sc 6gb + evga 650w στα 299ευρω απ την προσφορα, για ενα γνωστο, τι λετε;

Untitled.png

ssd υπαρχει

Για gaming λογικά το θέλει ? 

α) Dual channel ram οπωσδήποτε.

β) Σε τέτοιο GPU range εγώ θα πήγαινα σε 2600, φθηνότερος είναι, δεν έχεις να χάσεις κάτι σε επιδόσεις (έχω κάνει αρκετές gaming δοκιμές r5 2600 vs 8600k με rx580, η κάρτα κρατάει πίσω τις cpu). Από την άλλη έχεις 12 threats και καλύτερο upgrade path... Πχ κάτι τέτοιο:

AMD Ryzen 5 2600 Box 174€

Gigabyte B450 Aorus M 87€

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Για gaming λογικά το θέλει ? 

α) Dual channel ram οπωσδήποτε.

β) Σε τέτοιο GPU range εγώ θα πήγαινα σε 2600, φθηνότερος είναι, δεν έχεις να χάσεις κάτι σε επιδόσεις (έχω κάνει αρκετές gaming δοκιμές r5 2600 vs 8600k με rx580, η κάρτα κρατάει πίσω τις cpu). Από την άλλη έχεις 12 threats και καλύτερο upgrade path... Πχ κάτι τέτοιο:

AMD Ryzen 5 2600 Box 174€

Gigabyte B450 Aorus M 87€

ναι gaming

dual channel εννοεις 2 4αρες;

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leros2004 είπε

yes

τι αλλαζει με το dual channel στους intel , επειδη και γω στον 8400 μια 8αρα εχω και δεν μ χε πει κανεις να βαλω dual channel οταν τα πηρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, splanis είπε

τι αλλαζει με το dual channel στους intel , επειδη και γω στον 8400 μια 8αρα εχω και δεν μ χε πει κανεις να βαλω dual channel οταν τα πηρα :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2018 στις 9:25 ΜΜ, nikos899 είπε

Δεν βρίσκω τον 1090T αλλά βρήκα τον παρακάτω . Είναι οκ ;

επισης από κάρτα γραφικών αυτήν εννοείς ;

οσον αφορά τον ssd δέχεται η μητρική που έχω;

386D3107-6E9D-4FBB-BC28-D0F5938D8DFD.png

5EE74342-AC64-4CF5-8A31-727807669D58.png

 

Πρώτα αλλάζεις τροφοδοτικό.

Μετά κοιτάς τι είναι αυτό που δεν πάει καλά στο τωρινό σου σύστημα.

Αν ήταν το τροφοδοτικό προχωράς σε αλλαγή του επεξεργαστή.

Και για κάρτα γραφικών υπάρχουν οικονομικότερες RX 550 ή RX 560 .

Απλά πρέπει πρώτα να καλύψεις το ότι οι μνήμες σου και η μητρική σου είναι ΟΚ.

Αν δεν είναι αλλάζεις πλατφόρμα.

 

Προσοχή. Θες άλλο τροφοδοτικό ποιοτικό από 500-600watt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην παρέα.

Έχω ένα σύστημα αρκετά παλιό : i5 750 ,4g ram dd3 1066, ati radeon 4900, gigabyte p55 ud3r.

Αυτό που θέλω να δω είναι αν αξίζει να αγοράσω μεταχειρισμένη κάποια κάρτα γραφικών και άλλα 4 g ram ώστε να μπορώ να παίζω κάνα νέο παιχνιδάκι(pubg,bfv).Και στα low να τα σηκώνει μου αρκεί.

Αντέχει ο συγκεκριμένος επεξεργαστής στα σύγχρονα παιχνίδια έστω και χωρίς πολλές απαιτήσεις?

Το ποσό που διαθέτω είναι 100-130 ευρώ.

Ευχαριστώ για τ χρόνο σας!

Επεξ/σία από PraetorianGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα θέλω να αναβαθμίσω το pc ου για να τρέχει ενα game με ελάχιστες απαιτήσεις 
cpu: intel core i5
ram 8 gb
gpu gtx 960 2 gb
Φόρμα Αγοράς-Αναβάθμισης υπολογιστή

Για αγορά υπολογιστή

Αναφέρουμε: 

Ποσό που διαθέτουμε :

Χρήση υπολογιστή : αναφέρθηκε πιο πάνω 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? οχι υπάρχει μια 24 lg

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? διαφορετικά 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? απο εμένα

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . όχι 

Για αναβάθμιση υπολογιστή

Αναφέρουμε: 

Εκτός απο τα παραπάνω στοιχεία , ποια κομμάτια έχουμε στο υπολογιστή που θα να αναβαθμίσουμε

intel peentium g 2120 3.1

ram 4 gb

mobo ga-h61m s2pv

psu cougar cm 700

gpu gtx 560 ti oc

ssd evo 125

hdd wd 2 tb

σκέφτομαι να βάλω

16 gb DDR3

1050 Ti

και δεν ξέρω τι επεξεργαστή  ίσως κάποιον μεταχειρισμένο  i7  3770K ή καποιον xeon E3???

budget 300-500(μεταχειρισμένα καινούργια ) 

 

Επεξ/σία από KinigosPsixon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, KinigosPsixon είπε

Καλησπέρα θέλω να αναβαθμίσω το pc ου για να τρέχει ενα game με ελάχιστες απαιτήσεις 
cpu: intel core i5
ram 8 gb
gpu gtx 960 2 gb
Φόρμα Αγοράς-Αναβάθμισης υπολογιστή

Για αγορά υπολογιστή

Αναφέρουμε: 

Ποσό που διαθέτουμε :

Χρήση υπολογιστή : αναφέρθηκε πιο πάνω 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? οχι υπάρχει μια 24 lg

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? διαφορετικά 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? απο εμένα

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . όχι 

Για αναβάθμιση υπολογιστή

Αναφέρουμε: 

Εκτός απο τα παραπάνω στοιχεία , ποια κομμάτια έχουμε στο υπολογιστή που θα να αναβαθμίσουμε

intel peentium g 2120 3.1

ram 4 gb

mobo ga-h61m s2pv

psu cougar cm 700

gpu gtx 560 ti oc

ssd evo 125

hdd wd 2 tb

σκέφτομαι να βάλω

16 gb DDR3

1050 Ti

και δεν ξέρω τι επεξεργαστή  ίσως κάποιον μεταχειρισμένο  i7  3770K ή καποιον xeon E3???

budget 300-500(μεταχειρισμένα καινούργια ) 

Σύνολο: 545€. 

Πούλησε RAM, CPU, MOBO από το προηγούμενο PC. Αν μπορείς να ανεβάσεις λίγο ακόμη το μπάτζετ με τις πωλήσεις πας και για 1060 3GB, αλλά και με τη 1050Ti 4GB θα το παίζεις το παιχνίδι που θες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Σύνολο: 545€. 

Πούλησε RAM, CPU, MOBO από το προηγούμενο PC. Αν μπορείς να ανεβάσεις λίγο ακόμη το μπάτζετ με τις πωλήσεις πας και για 1060 3GB, αλλά και με τη 1050Ti 4GB θα το παίζεις το παιχνίδι που θες 

δεν γίνεται με την μητρική που εχώ να γίνει κάτι ??? πρέπει να πάω σε καινούργια ?  τα 500 είναι μάξ τώρα αν βρώ κάποιον να πάρει cpu-gpu-ram-mobo κανα 100-150 πάω και 600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, KinigosPsixon είπε

δεν γίνεται με την μητρική που εχώ να γίνει κάτι ??? πρέπει να πάω σε καινούργια ?  τα 500 είναι μάξ τώρα αν βρώ κάποιον να πάρει cpu-gpu-ram-mobo κανα 100-150 πάω και 600

Σε χαλάει δηλαδή να ανανεώσεις το παλιό και γερασμένο σύστημα σου με ένα πιο καινούργιο και σύγχρονο; 6 πυρήνες δεν ειναι κρίμα η αναβάθμιση για να μη μιλήσω για DDR4 μνημες 

24 λεπτά πριν, KinigosPsixon είπε

δεν γίνεται με την μητρική που εχώ να γίνει κάτι ??? πρέπει να πάω σε καινούργια ?  τα 500 είναι μάξ τώρα αν βρώ κάποιον να πάρει cpu-gpu-ram-mobo κανα 100-150 πάω και 600

Σε χαλάει δηλαδή να ανανεώσεις το παλιό και γερασμένο σύστημα σου με ένα πιο καινούργιο και σύγχρονο; 6 πυρήνες δεν ειναι κρίμα η αναβάθμιση για να μη μιλήσω για DDR4 μνημες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2018 στις 7:04 ΜΜ, pavloa είπε

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να στήσω ενα pc για απλή χρήση (ιντερντετ, youtube, ταινίες, και office)

Είναι συμβατά μεταξύ τους ή να πάω σε κάτι άλλο?

Χωρίς τίτλο.jpg

Να πάω σε Asrock η είναι μια χαρά η Asu prime b350?

Απλά για την Asrock διαβάζω οτι έχει κολλήματα.

H Ram στα 3000 θα παίζει σωστά? Μερικοί λένε οτι θέλει 2400 για να παίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στα 700 ευρω ενα gaming συστημα, κατα προτιμηση απο ενα αντε 2 καταστηματα(με σχετικα γρηγορους χρονους παραδοσης, οχι κανα μηνα)

https://eu.evga.com/products/featured-bundles.aspx gpu θα μπει 1060 3gb και τροφοδοτικο απο evga στα 270, οποτε αλλα 430 για το υπολοιπο συστημα, τι λετε; 8400 η 2600; και αν 2600 ποια μητρικη και ραμ;

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, τις επόμενες μέρες θα στήσω ένα σύστημα για τον αδερφό μου που πέρασε χημικός μηχανικός. Από ότι είδα χοντρά χοντρά το πιο βαρύ πρόγραμμα που θα χρησιμοποιεί είναι το matlab. Λοιπόν, θέλω να ρωτήσω αν θεωρείται κομπλέ ένα σύστημα με ryzen 2400g, 16gb ram και μια b450 με την προοπτική προσθήκης κάρτας γραφικών (λογικά της 1070) σε κάποιους μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ASTOU είπε

Καλημέρα, τις επόμενες μέρες θα στήσω ένα σύστημα για τον αδερφό μου που πέρασε χημικός μηχανικός. Από ότι είδα χοντρά χοντρά το πιο βαρύ πρόγραμμα που θα χρησιμοποιεί είναι το matlab. Λοιπόν, θέλω να ρωτήσω αν θεωρείται κομπλέ ένα σύστημα με ryzen 2400g, 16gb ram και μια b450 με την προοπτική προσθήκης κάρτας γραφικών (λογικά της 1070) σε κάποιους μήνες.

Ναι, αν και είναι μη ισορροπημένος συνδυασμός, ο 2400g αν κλοκαριστεί δεν θα κρατήσει πίσω την 1070. Όμως καλύτερα θα ήταν να βρει έναν μτχ. R5 1600 με μια φθηνή μτχ. gpu (για προσωρινά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...