Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα έτσι; Γιατί θα βάλω τον R5 2600X και μήπως τα mounting που έχει την "ψηλώσουν" την ψήκτρα;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Σίγουρα έτσι; Γιατί θα βάλω τον R5 2600X και μήπως τα mounting που έχει την "ψηλώσουν" την ψήκτρα..

Είπαμε ναι. Δεν χρειάζεται να την πάρεις άμεσα ξεκινα με στοκ κι αν δεν σε καλύπτει, τοτε προχωράς σε αγορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Από την αρχή θα την πάρω, να το στήσω μία και καλή. Άσε που την stock θα την σιχαθεί η ψυχή μου :P έτσι που θα την βλέπω από το τζάμι μία σταλιά. Μου αρέσει η κτηνώδης εμφάνιση της Pro, και που ξέρεις ίσως μου έρθει να κάνω OC στο μέλλον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Από την αρχή θα την πάρω, να το στήσω μία και καλή. Άσε που την stock θα την σιχαθεί η ψυχή μου :P έτσι που θα την βλέπω από το τζάμι μία σταλιά. Μου αρέσει η κτηνώδης εμφάνιση της Pro, και που ξέρεις ίσως μου έρθει να κάνω OC στο μέλλον..

Δες μερικά έτοιμα builds

https://pcpartpicker.com/builds/#E=3&e=1766,1796,1816,1804&h=660

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σύνθεση με ταβάνι τα 550 ευρώ βασισμένη σε πρόταση από φίλο σε προηγούμενη σελίδα του topic. Προχωράω σε παραγγελία ή χρειάζεται να αλλάξω κάτι;

2019-05-03-21-16-www.foxstore.gr.jpg

Επεξ/σία από eizo10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, eizo10 είπε

Σύνθεση με ταβάνι τα 550 ευρώ βασισμένη σε πρόταση από φίλο σε προηγούμενη σελίδα του topic. Προχωράω σε παραγγελία ή χρειάζεται να αλλάξω κάτι;

2019-05-03-21-16-www.foxstore.gr.jpg

Χρήση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, radiohead είπε

Χρήση;

Δουλειές γραφείου και ελαφρύ gaming χωρίς την χρήση κάποιου ιδιαίτερου προγράμματος εκτός ίσως από λίγο  lightroom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, eizo10 είπε

Δουλειές γραφείου και ελαφρύ gaming χωρίς την χρήση κάποιου ιδιαίτερου προγράμματος εκτός ίσως από λίγο  lightroom

Αλλάζεις κάρτα έπεσαν ελάχιστα οι τιμές

https://www.skroutz.gr/comparelists/55?compare=14189412%2C17360094

Άν δουλεύεις γενικά προγράμματα της adobe δές και αυτή https://www.skroutz.gr/s/18346244/Palit-GeForce-GTX-1650-4GB-StormX-OC-NE51650S06G1-1170F.html

 ίσως και σετάκι με 9400f https://www.skroutz.gr/s/17125425/Intel-Core-i5-9400F-Box.html?from=catspan&keyphrase=9400f

Πιο futureproof πλατφόρμα όμως είναι το Am4

 

 

Επεξ/σία από radiohead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Πήρα την απόφαση για πρώτη φορά amd και δεν την αλλάζω (χαχα, προεκλογικό ακούστηκε αυτό). Θα κάνω όμως την αλλαγή στην κάρτα και θα βάλω την Sapphire Radeon Pulse Mini RX 570. Είχε άλλη τιμή το πρωί!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, eizo10 είπε

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Πήρα την απόφαση για πρώτη φορά amd και δεν την αλλάζω (χαχα, προεκλογικό ακούστηκε αυτό). Θα κάνω όμως την αλλαγή στην κάρτα και θα βάλω την Sapphire Radeon Pulse Mini RX 570. Είχε άλλη τιμή το πρωί!

Οι τιμές αλλάζουν κάθε λίγο. Αν θες πρόταση για πιο πρακτικό κουτί η έχεις σκοπό να πειράξεις ρεύματα και θες καλύτερο mobo η ψυκτρα για αργότερα ρωτά ελεύθερα ;)

Επίσης αν μπορεί να περιμένει το pc μέχρι το καλοκαίρι μην αγοράσεις τπτ ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, 

χρησιμοποιώ ένα σύστημα desktop το οποίο πλέον ειναι 10ετίας και παρ'όλη την προσπάθεια

που έκανα να το διατηρήσω ζωντανό για χρήση απλή office και web browsing, βαζοντας ssd και 4gb ram

βλεπω ότι συνεχως πλεον κολλαει και δεν μπορεί να "σηκώσει" τη νεα εποχή.

θα ήθελα λοιπον να προχωρήσω στην απόκτηση ενός νέου συστήματος είτε έτοιμου είτε να στήσω ένα για την παραπάνω χρήση.

τι μου προτείνετε?

1)  διαθετω ενα κουτί με τροφοδοτικό 400W (δείτε φωτό). μπορω πάνω σε αυτό να χτίσω ένα συστημα ή

το τροφοδοτικό θελει αλλαγή οπότε αγοράζω ένα νεο tower εξ ολοκλήρου?

2)  υπάρχει όριο στα χρηματα 300-350 το πολύ (ίσως και με δόσεις) , τι προδιαγραφες να επιλεξω cpu ram mobo  καρτα γραφικων?

3)  τείνω προς AMD, αν έχετε να μου προτείνετε κάτι θα προτιμούσα προς αυτη την κατεύθυνση.

4) ενα MOBO με δυνατοτητα προσθηκης παραπανω μνημης και καλύτερου επεξεργαστη σε βαθος χρόνου

θαταν χρησιμο αφού δεν προκειται για συστημα που θα αλλαξει παλι συντομα. 

σας ευχαριστώ και συγωρείστε μου το μακροσκελές κείμενο

 

IMG_20190504_191333.jpg

IMG_20190504_191356.jpg

Επεξ/σία από Vincanity
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Vincanity είπε

Καλησπέρα παιδιά, 

χρησιμοποιώ ένα σύστημα desktop το οποίο πλέον ειναι 10ετίας και παρ'όλη την προσπάθεια

που έκανα να το διατηρήσω ζωντανό για χρήση απλή office και web browsing, βαζοντας ssd και 4gb ram

βλεπω ότι συνεχως πλεον κολλαει και δεν μπορεί να "σηκώσει" τη νεα εποχή.

θα ήθελα λοιπον να προχωρήσω στην απόκτηση ενός νέου συστήματος είτε έτοιμου είτε να στήσω ένα για την παραπάνω χρήση.

τι μου προτείνετε?

1)  διαθετω ενα κουτί με τροφοδοτικό 400W (δείτε φωτό). μπορω πάνω σε αυτό να χτίσω ένα συστημα ή

το τροφοδοτικό θελει αλλαγή οπότε αγοράζω ένα νεο tower εξ ολοκλήρου?

2)  υπάρχει όριο στα χρηματα 300-350 το πολύ (ίσως και με δόσεις) , τι προδιαγραφες να επιλεξω cpu ram mobo  καρτα γραφικων?

3)  τείνω προς AMD, αν έχετε να μου προτείνετε κάτι θα προτιμούσα προς αυτη την κατεύθυνση.

4) ενα MOBO με δυνατοτητα προσθηκης παραπανω μνημης και καλύτερου επεξεργαστη σε βαθος χρόνου

θαταν χρησιμο αφού δεν προκειται για συστημα που θα αλλαξει παλι συντομα. 

σας ευχαριστώ και συγωρείστε μου το μακροσκελές κείμενο

IMG_20190504_191333.jpg

IMG_20190504_191356.jpg

Για office και browsing το θέλεις; Έχοντας ήδη τον ssd χρειάζεσαι 200€.

Επεξ/σία από radiohead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, radiohead είπε

Για office και browsing το θέλεις; Έχοντας ήδη τον ssd χρειάζεσαι 200€.

κυρίως ναι, για παιχνιδια δεν το χρησιμοποιω, ο ssd ειναι sandisk 128GB νομιζω 3ετιας οποτε ίσως και αυτός χρειαστεί απόσυρση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φυσικά εφόσον λειτουργεί τον αφήνεις ως έχει.

https://www.mdstore.gr/hardware-upoloiiston/amd-ryzen-3-2200g-box-999076

https://www.mdstore.gr/hardware-upoloiiston/asrock-b450m-pro4-am4-999175-detail

https://www.mdstore.gr/hardware-upoloiiston/g-skill-aegis-8gb-ddr4-3000mhz-f4-3000c16s-8gisb-999096

Αν θες μπορείς να βάλεις νέο κουτί και τροφοδοτικό με 70€.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...