Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/5/2019 στις 10:58 ΠΜ, spookytooth είπε

 

Καλησπέρα. Έχουμε και λέμε.

 

Θέλεις οπωσδήποτε intel; Άν ναι, δες και αυτή την πρόταση - πιο οικονομική.

9400f.jpg.0408c5ff5f49b1f91c75cb5b7a4b22ee.jpg

Αλλιώς πας σε επίσης οικονομική με ryzen :

dexter.jpg.88089aae847808ab83b05b705d035c6a.jpg

Υ.Γ. Το τροφοδοτικό σου είναι ποιοτικό, αν το έχεις όμως αρκετά χρόνια και θέλεις να κάνεις ανανέωση επί της ευκαιρίας (και στο κουτί), πας εδώ

https://www.dexter.com.gr/PC Cases?product_id=6830 ή https://www.dexter.com.gr/index.php?route=product/product&product_id=3507

https://www.dexter.com.gr/index.php?route=product/product&product_id=1916

Με αυτά και κάποια εκ των δυο ανωτέρω επιλογών mobo-cpu-ram θα είσαι σύνολο σε κόστος λιγότερο από τα 500€ και στις δυο περιπτώσεις (intel,amd) και θα έχεις κάνει πλήρη ανανέωση.

Τέλος, ο 9600k ίσως είναι overkill για την περίπωσή σου, αλλά αν επιλεξεις κάτι τέτοιο

9600kkkk.jpg.e38200b5986a487f3d767c26320a88ee.jpg

Επεξ/σία από jeandoumpier
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, jeandoumpier είπε

Καλησπέρα. Έχουμε και λέμε.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Θέλεις οπωσδήποτε intel; Άν ναι, δες και αυτή την πρόταση - πιο οικονομική.

9400f.jpg.0408c5ff5f49b1f91c75cb5b7a4b22ee.jpg

Αλλιώς πας σε επίσης οικονομική με ryzen :

dexter.jpg.88089aae847808ab83b05b705d035c6a.jpg

Υ.Γ. Το τροφοδοτικό σου είναι ποιοτικό, αν το έχεις όμως αρκετά χρόνια και θέλεις να κάνεις ανανέωση επί της ευκαιρίας (και στο κουτί), πας εδώ

https://www.dexter.com.gr/PC Cases?product_id=6830

https://www.dexter.com.gr/index.php?route=product/product&product_id=1916

Με αυτά και κάποια εκ των δυο ανωτέρω επιλογών mobo-cpu-ram θα είσαι σύνολο σε κόστος λιγότερο από τα 500€ και στις δυο περιπτώσεις (intel,amd) και θα έχεις κάνει πλήρη ανανέωση.

Τέλος, ο 9600k ίσως είναι overkill για την περίπωσή σου, αλλά αν επιλεξεις κάτι τέτοιο

9600kkkk.jpg.e38200b5986a487f3d767c26320a88ee.jpg

Σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου. Καλοβλέπω τον i5 9600 k γιατί έχω 8 χρόνια τον i5 2500k και ειμαι υπέρ ευχαριστημένος, ακόμα ανταπεξέρχεται αν και πλέον με δυσκολία στους εξομοιωτές μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, spookytooth είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου. Καλοβλέπω τον i5 9600 k γιατί έχω 8 χρόνια τον i5 2500k και ειμαι υπέρ ευχαριστημένος, ακόμα ανταπεξέρχεται αν και πλέον με δυσκολία στους εξομοιωτές μου.

Κατ' εμέ - ειδικά αν πας στον 9600k, πήγαινε με μητρική-μνήμες που σου έστειλα και αγόρασε και καινούργιο τροφοδοτικό & κουτί να κάνεις πλήρη ανανέωση.

Επεξ/σία από jeandoumpier
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, εχω το HP 2000-2d51sv,

K θελω να αλλαξω ram να βαλω 8, εχει 4,

Κ ssd αντι HDD αλλα βλεπω πως εχει διαφορους τυπους ram (1330, 1600 κτλ) καθως και ssd sata 2.5 , 3.5 κτλ. Πως μπορω να δω ποιο τυπο ram k ssd πρεπει να παρω???? Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Jimi79 είπε

Καλησπερα, εχω το HP 2000-2d51sv,

K θελω να αλλαξω ram να βαλω 8, εχει 4,

Κ ssd αντι HDD αλλα βλεπω πως εχει διαφορους τυπους ram (1330, 1600 κτλ) καθως και ssd sata 2.5 , 3.5 κτλ. Πως μπορω να δω ποιο τυπο ram k ssd πρεπει να παρω???? Ευχαριστω πολυ

Δες ποιες RAM φοράει τώρα το λάπτοπ σου ή μέχρι πόσο σηκώνει σε συχνότητα και πάρε τις αντίστοιχες για 8 GB πρόσεχε να δεις αν εχει 2 θέσεις για ραμ ή μια. Αν εχει 2 μπορεις να παρεις ακριβως την ιδια που φοράει τώρα, δηλαδή άλλα 4. Από SSD θες 2.5 αυστηρά, SATA 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Jimi79 είπε

Καλησπερα, εχω το HP 2000-2d51sv,

K θελω να αλλαξω ram να βαλω 8, εχει 4,

Κ ssd αντι HDD αλλα βλεπω πως εχει διαφορους τυπους ram (1330, 1600 κτλ) καθως και ssd sata 2.5 , 3.5 κτλ. Πως μπορω να δω ποιο τυπο ram k ssd πρεπει να παρω???? Ευχαριστω πολυ

Ότι σου έγραψε ο ties...

Και δες και εδώ πως θα το ανοίξεις για να δεις τις ram, σε περίπτωση που δεν το έχεις ξανακάνει https://www.youtube.com/watch?v=CIncFCS4SCE

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Jimi79 είπε

Eυχαριστω παιδια, αλλα οταν λετε ποσο σηκωνει σε συχνοτητα τι εννοουμε ???

Συχνότητα των μνημών. Όταν το ανοίξεις και βγάλεις τις μνήμες γράφουν επάνω χωρητικότητα-συχνότητα κτλ, αν δεν βγάλεις άκρη ανέβασε φωτογραφία και θα σου εξηγήσουμε.

Επεξ/σία από jeandoumpier
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/05/2019 at 13:43, tanasen01 said:

Aν και overkill για τη χρήση που θες, πιστεύω πως αξίζει (κάποια parts έχουν διαθεσιμότητα 10 ημερών όμως). Θα μπορούσες να περιμένεις και τη νέα σειρά ryzen 3000, όπου ίσως βγει φθηνότερα ο επεξεργαστής.

spacer.png

https://www.skroutz.gr/comparelists/68?compare=11825307,3211382,7883199https://www.skroutz.gr/s/8198692/E-More-HK3800.html

Σε ευχαριστώ για τη απάντηση σου. Ακόμη αμφιταλαντευομαι για το αν θα περιμένω τους νέους ryzen, κλινω όμως προς αυτή τη κατεύθυνση. 

 

Πιστεύεις συμφέρει να παραγγείλω τα κομμάτια από κατάστημα της Αθήνας που μπορεί να είναι πιο οικονομικό, η είναι το vision studio αξιόπιστο ;

 

Σε ευχαριστώ και πάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Demis είπε

Σε ευχαριστώ για τη απάντηση σου. Ακόμη αμφιταλαντευομαι για το αν θα περιμένω τους νέους ryzen, κλινω όμως προς αυτή τη κατεύθυνση. 

Πιστεύεις συμφέρει να παραγγείλω τα κομμάτια από κατάστημα της Αθήνας που μπορεί να είναι πιο οικονομικό, η είναι το vision studio αξιόπιστο ;

Σε ευχαριστώ και πάλι. 

Να τα παραγγείλεις από όπου είναι καλύτερα για την τσέπη σου. Γνώμη μου, εφόσον μπορείς, είναι να περιμένεις τους Ryzen. Έτσι μπορείς να μαζέψεις και κάτι παραπάνω για να πας σε κάτι καλύτερο πχ σε γραφικών αλλά να έχεις και την πλήρη εικόνα του hardware. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, έχω το παρακάτω σύστημα και σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση τις ram! Έχω τσεκάρει τις HyperX Fury Black 16GB DDR3-1866MHz  αλλά θέλω και τα  φώτα σας παιδιά...

 

Operating System
    Windows 10 Pro 64-bit
CPU
    AMD Phenom II X6 1100T    
    Thuban 45nm Technology
RAM
    8.00GB Single-Channel DDR3 @ 669MHz (9-9-9-24)
Motherboard
    Gigabyte Technology Co. Ltd. GA-990XA-UD3 (Socket M2)    
Graphics
    S2719DGF (2560x1440@60Hz)
    2048MB ATI AMD Radeon HD 7800 Series (Sapphire/PCPartner)    
Storage
    1863GB Western Digital WDC WD20EARX-00ZUDB0 ATA Device (SATA )    
    223GB KINGSTON SHSS37A240G ATA Device (SATA-3 (SSD))    
Optical Drives
    TSSTcorp DVD+-RW TS-H653G ATA Device
Audio
    AMD High Definition Audio Device

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2019 στις 12:51 ΜΜ, pan07gaz94 είπε

Καλησπερα σε ολους !
Ειμαι φοιτητης σε τμημα αρχιτεκτονικής και τελειωνω σε λιγο καιρο
στο ζουμι τωρα...

Έχω ενα macbook pro 2016 αυτη τη στιγμη και ενω πραγματικα ειναι οτι καλυτερο εχει περασει απο τα χερια μου θελω να φτιαξω ενα σταθερο pc για το σπιτι για να μπορει να βγαζει ολη την βαριά δουλειά οπως 3d render (lumion & 3ds max), photo editing (photoshop), graphics (illustrator), video editing and effects (premiere & affter effects) και γενικα προγραμματα τα οποια χρησιμοποιω καθημερινα μιας και εργαζομαι σαν φωτογραφος-γραφιστας-βιντεο-μηχανικος αναλογα με το τι προκυπτει καθε φορα
το macbook ειναι κομπλε σε μικρα projects αλλα απο ενα σημειο και μετα αρχιζει και ζοριζεται !!
Το edit στο video ειναι κατα κυριο λογο 1080 αν και μπορει να χρειαστει αμεσα το 4Κ 
τα render στα φωτορεαλιστικά γινονται και σε μορφη εικονας αλλα και βιντεο !!
θελω μια τουμπανη λυση σε ολο αυτο !
ΠΟΣΟ ΤΑΒΑΝΙ=1500€-1600€ και στην περιπτωση που ειναι μονοδρομος η λυση για κατι δυνατο να πουλησω το macbook οπου εκει θα φτασω καπου στα 2000€ και ισως και παραπανω !

αναμένω να δω τις ιδέες σας μιας και δεν ειμαι πολυ σχετικος με συμβατοτητες και με το τι παιζει τωρα στην αγορα !
Οποιος επιθυμει μπορει να μου στειλει και σε mail : [email protected]

Δεν έχω πάρει ακόμα κάποια απάντηση εδώ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...