Προς το περιεχόμενο

Τι προγραμματίζετε αυτον τον καιρό?


stefanos90_K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεταφορά των εγγεγραμένων subreddits από παλαιό σε νέο λογαριασμό. Για να μη κάνεις συνέχεια κλικ το +join. Θέλει λίγο στρώσιμο και τακτοποίηση ο κώδικας αλλά θα έρθει η ώρα του.

[UPDATE]

Νέες δυνατότητες: Μπέρδεμα η διαγραφή σχολίων και posts. Αυτό θα το έκανε κάποιος που δεν θέλει να φανερώσει την ταυτότητά του. Μπέρδεμα ισούται με την παρακάτω λειτουργία.
 

"Ένα ωραίο σχόλιο για τις απόψεις μου" -> "asd34rc456yh5vaZ23edrfgtgrti5gbj87mmkt7vhyr7u"

 

Επεξ/σία από stefanos90_K
New functions
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Ωραιος, επειδη δεν εχω android, ποσο smooth ειναι το xamarin; (ειδικα σε low end devices, αν το εχεις τεσταρει).

Ειναι «ευκολο» το development απο αποψη sdk tools, native modules κτλ;

Γενικά από την εμπειρία με Xamarin Android έχω ανάμικτα συναισθήματα. 

Στο Mono Framework έχει γίνει καλή δουλειά, έχεις διαθέσιμες όλες τις native μεθόδους,  με καλύτερες παραμέτρους (π.χ. enum αντι για σκετο int), properties αντί για getText()/getText(), event handlers αντι για  listeners, ειναι σαν winforms. Οτι λυση βρεις στο stackoverflow πιθανόν θα είναι σε java αλλα ειναι ευκολο να την μετατρεψεις σε C#. H C# υπερτερεί σε σχέση με java/kotlin. Γράφω π.χ.  txtResult= await httpClient.GetAsync().Response αντι για Runnable/AsyncTask. Το layout ειναι ιδιο, μπορεις να κανεις copy paste το xml απο Android Studio σε Visual Studio. Καποιες γνωστες 3rd party βιβλιοθήκες πιθανόν τις βρίσκεις σε nuget/github  Στο τελικο apk προσθετεις 8-9 ΜΒ για το mono framework. 

To Visual Studio (2017) υστερεί, ο designer δεν υποστηρίζει drag&drop, το preview 90% δεν δουλευει, οταν δουλεύει δείχνει άλλα απ ότι στο device.  To build μερικές φορές κάνει μεχρι και15 λεπτά, άλλες φορες θελει με τη δευτερη/τρίτη...,  οταν μουλαρώνει πρεπει να κανεις delete τα bin/temp folders. Νομίζω και το Android Studio ειχε αντίστοιχα προβληματα αλλα τα ξεπερασε. Υπαρχει η ανασφαλεια οτι δεν ξερεις αν θα μπορέσει να ακολουθήσει το xamarin αν το android παρει μια νεα πορεια. 

 

 

 

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Φτιάχνω ένα πρόγραμμα στο οποίο μπορείς να διαχειρίζεσαι φορτηγά και παραγγελίες. Επίσης βρίσκει το κοντινότερο φορτηγό όταν βάζεις καινούρια παραγγελία. Το backend είναι σε jee και οι δύο clients, ένας που είναι υποτίθεται μεσα στο φορτηγό και ένας στη βάση, είναι σε angularjs. Για βάση έχω postgres. 
Επίσης είχα ξεκινήσει ένα gameboy emulator σε java αλλα τον έχω παρατήσει. Σκέφτομαι να τελειώσω τη βασική υλοποίηση έτσι, για να μη μείνει μισοτελειωμένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Θα ξεκινήσω σύντομα ένα απλό API για κατανάλωση Retrofit γραμμένο σε Kotlin για χρήση σε Android client. Στόχος είναι να είναι generic και να μπορεί να χρησιμοποιηθεί σχετικά εύκολα με οποιοδήποτε domain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/6/2019 στις 12:52 ΜΜ, masteripper είπε

Το JavaFX αν και υπέροχο νομίζω οτι ακολουθεί την φθίνουσα πορεία της Java....απλώς το τρενάκι έφτασε στο ψηλότερο σημείο του και πέφτει....και προτού σπεύσουν οι Java-Lovers ναι το ξέρω ότι ακούγεται υπερβολικό...το ξέρω ότι είναι 1η γλώσσα...ναι οι αγγελίες...ναι πολλά αλλά δεν βλέπω εδώ και χρόνια την "κίνηση" που θα συνεχίσει την πορεία...η εμπλοκή της Oracle ήταν η αρχή του τέλους...

Προσωπικά δούλεψα με javaFX αλλά οι εγγενείς αδυναμίες και η αδιαφορία για ενίσχυση του σαν Framework έκαναν την Java μια ευχάριστη παρένθεση....

Απλά κανείς δεν νοιάζεται για Java in the front end. Από εκεί και πέρα, in the back end για μεγάλα projects η Java είναι ο βασιλιάς. Σαφέστατα και υπάρχουνε άλλες εναλλακτικές, αλλά άμα αγνοήσεις Java χάνεις ένα σημαντικό κομμάτι της αγοράς εργασίας.

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Απλά κανείς δεν νοιάζεται για Java in the front end. Από εκεί και πέρα, in the back end για μεγάλα projects η Java είναι ο βασιλιάς. Σαφέστατα και υπάρχουνε άλλες εναλλακτικές, αλλά άμα αγνοήσεις Java χάνεις ένα σημαντικό κομμάτι της αγοράς εργασίας.

Δεν νομίζω για πολύ ακόμα...node.js & asp.net core νομίζω κάνουν χοντρό παιχνίδι ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, masteripper είπε

Δεν νομίζω για πολύ ακόμα...node.js & asp.net core νομίζω κάνουν χοντρό παιχνίδι ...

Μπαααααα... Με την καμια δεν το πιστεύω. Να έλεγες go, να το δεκτω σε έναν βαθμό, αλλά NodeJS μόνο για casual projects. Ίσως άντε για κανένα rapid prototype, μέχρι εκεί. 

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2019 στις 5:09 ΜΜ, Predatorkill είπε

Πριν λιγες μερες τελειωσα τη μετατροπη του petlocator απο angular σε react,  στη δουλεια φτιαχνω ενα κτηματομεσιτικο site και ενα web/mobile app  για ραντεβου με κλινικες και επισκεψη γιατρου στο σπιτι συν μια πλατφορμα e-commerce from scratch.

Πως ήτανε η εμπειρία σου από Angular σε React? Ease of development, και overall performance μεταξυ των δυο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Papakaliati είπε

Πως ήτανε η εμπειρία σου από Angular σε React? Ease of development, και overall performance μεταξυ των δυο;

Η μερα με τη νυχτα. Στη react εγραψα τουλαχιστον 50% λιγοτερο κωδικα, το perfomance ειναι το ιδιο πανω κατω, δεν εχει ομως πολυπλοκα πραγματα για να πω οτι ζοριζεται καπου η εφαρμογη. 

Η Angular ειναι framework, η React library αρα πιο ελευθερη να κανεις οτι σου κατεβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Προσπαθώ να υλοποιήσω ένα λειτουργικό σύστημα απ' το απόλυτο τίποτα. Δλδ, ούτε compilers, ούτε assemblers. Μόνο ένα απλό monitor που δέχεται δεκαεξαδικά ψηφία και τα φορτώνει στη μνήμη για να εκτελεστούν (γράφω τον κώδικα και ψάχνω πράγματα σε άλλο σύστημα). Κοντεύω να τρελαθώ! Δε ξέρεις αν κάποιο bug έγινε κατά την εγγραφή της x86 assembly, κατά της μετατροπής της σε hex opcodes ή κατά τη πληκτρολόγηση της στο monitor! 💀

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2019 στις 4:51 ΜΜ, GReaperEx είπε

Προσπαθώ να υλοποιήσω ένα λειτουργικό σύστημα απ' το απόλυτο τίποτα. Δλδ, ούτε compilers, ούτε assemblers. Μόνο ένα απλό monitor που δέχεται δεκαεξαδικά ψηφία και τα φορτώνει στη μνήμη για να εκτελεστούν (γράφω τον κώδικα και ψάχνω πράγματα σε άλλο σύστημα). Κοντεύω να τρελαθώ! Δε ξέρεις αν κάποιο bug έγινε κατά την εγγραφή της x86 assembly, κατά της μετατροπής της σε hex opcodes ή κατά τη πληκτρολόγηση της στο monitor! 💀

Εχω ασχοληθει με κατι παρομοιο, οχι για λειτουργικο συστημα αλλα για file management system, γραμμενο σε assembly για τον intel 8088. Δε θυμαμαι πολλα πραγματα για να βοηθησω αλλα τσεκαρε τα interrupts που προσφερει η γλωσσα, λυνουν χερια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το διάστημα στον ελεύθερο χρόνο μετά την δουλειά φτιάχνω ένα API με το οποίο μπορείς να καταγράφεις μετρήσεις από διάφορους αισθητήρες. Κάτι σαν το home assistant ίσως αλλά από τα χεράκια μου.  Αυτό το σύστημα το χρησιμοποιώ για να κάνω καταγραφή των μετρήσεων από το αρχικό project του thread.


Αναλυτικότερα

  • Μπορείς να έχεις ένα η πολλά σπίτια/τοποθεσίες.
  • Το κάθε σπίτι/τοποθεσία έχει έναν ή πολλούς χώρους όπως για παράδειγμα μπάνιο, αποθήκη, γκαράζ ή ότι άλλο θέλεις να προσθέσεις.
  • Ο κάθε χώρος έχει αισθητήρες οι οποίοι στέλνουν δεδομένα. Ίσως κάποιος μετεωρολογικός σταθμός, Arduino/Raspberry. Μπορούν να μπουν αισθητήρες χωρίς όρια.
  • Τα δεδομένα στέλνονται στον Server μέσω RESTful API.
  • Γίνεται χρήση token authentication και σε μερικά σημεία username/password όπως για να πάρεις ένα νέο token, αν το παλιό σου έχει λήξει.

BuiltWith

  • python
  • Django
  • Django REST Framework
  • PostgreSQL η sqlite

Έχω φτάσει σε ένα καλό σημείο στο backend μπορώ να πω αλλά με το front-end δεν τα πάω καλά οπότε μένει αρκετά πίσω. Εδώ να πω πως αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί ευχαρίστως να δουλέψουμε μαζί. Always for fun...

TODO:

  • Front-end panel, διαχειριστικό UI.
  • Έχω αρκετές παλαιότερες μετρήσεις (12μτρ/ώρα * 7 μήνες) αλλά σε sqlite βάση γραμμένη από PHP. Θα κάνω κάποιο migrations σύντομα...

Μπορείτε να δείτε ένα live δείγμα στο https://logs.tsaklidis.gr νορμάλ panel-διαχειριστικό δεν υπάρχει...

Ο κώδικας εδώ: LogingAPI

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...