Προς το περιεχόμενο

Elden Ring [PS4][PS5][Xbox One][Xbox Series S|X]


ilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/3/2022 στις 3:37 ΜΜ, Alt3rnative είπε

Προσωπικα ουτε ωρες με ενδιαφερουν ουτε ποτε θα το τερματίσω ουτε τπτ απ ολα αυτα.

Στα 40 μου πλεον και με 2 παιδια ο χρονος μου ειναι περιορισμενος οποτε με νοιαζει τον χρονο που αφιερωνω να τον ευχαριστιεμαι να περναω καλα.

Και με το Elden Ring πραγματικά μετα απο πολλα χρονια βιωνω κατι μοναδικό.

Συμφωνώ απόλυτα! Υπέροχο παιχνίδι με βάθος και ποιότητα. Όαση μέσα στα σαχλά ΑΑΑ...

Επεξ/σία από gr8effect
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους το τελειωσανε το παιχνιδι και δεν καταλαβατε την ιστορια(δηλαδη το 99%) εβγαλε ο vaatividya νεο video.Προφανως περιεχει spoilers.Εγω κοντευω στο τερματισμο οποτε θα το δω συντομα.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

Για οσους το τελειωσανε το παιχνιδι και δεν καταλαβατε την ιστορια(δηλαδη το 99%) εβγαλε ο vaatividya νεο video.Προφανως περιεχει spoilers.Εγω κοντευω στο τερματισμο οποτε θα το δω συντομα.

 

Μόνο εμένα με ενοχλεί πάρα πολύ αυτό στα fromsoft games ? Δεν μιλάω για το να λές την ιστορία μέσα απο χαρακτήρες , quests , items..Aυτό μου αρέσει πολύ καθώς διαβάζω τα πάντα.Μιλάω για το να δίνεις εσκεμμένα πολύ λίγα hints με λέξεις που ακόμα και άτομα με άπτεστα αγγλικά πολλές φορές δεν ξέρουν.Το βρίσκω κάπως να πιάνεις μια απλή πρόταση και να τη κάνεις γρύφο.

Πέραν τον λέξεων που πραγματικά είναι λές και χρησημοποιεί το thesaurus σε κάθε λέξη για να βρεί αυτή που χρησημοποιείται λιγότερο , έχουμε και πολύ αργκό και εκφράσεις πράγμα που κάποιος που δεν έχει τα αγγλικά ως native θα πρέπει να είναι με το google ανοιχτό. πχ ''When he glimpsed the skeleton in Radagons closet''.... Σαν να φτιάχνουμε εμείς ένα παιχνίδι και να γράφουμε ''κάτι τρέχει στα γύφτικα'' και να περιμένουμε ο αγγλόφωνος να καταλάβει την ένοια...

Οκ είναι η εποχή που σχεδόν όλοι έχουν πρόσβαση στο internet και θα μάθουν το plot αλλά σε μια άλλη εποχή αυτό θα ήταν ένα τεράστιο μείον.

Επεξ/σία από Chocobo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις πηρα επιτελους την πλατινα κι εγω! Ειμαι 42 χρονων και ειναι η πρωτη πλατινα που κανω στην ζωη μου. Τοσο πολυ με πορωσε το παιχνιδι. Απιστευτο

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/4/2022 στις 10:02 ΠΜ, nickk0kkav είπε

 

Αν τελειωσες στην 70 ωρες υποθετω οτι δεν εφαγες τουλαχιστον 2 demigods (malenia, mohg ) κ δεν ειδες φοβερες περιοχες που πρεπει να τις δεις . Κανε αυτο κ μετα πηγαινε ng+ 

 

Είμαι στην malenia. Τρομερό όλο το ταξίδι που χρειάστηκε να βρεθώ εκεί. Όντως κρίμα να μην το έβλεπα όλο αυτό.

Προς το παρόν τρώω ξύλο, θεωρώ θα το βγάλω.

Μία ερώτηση μόνο, επειδή βλέπω το tiche είναι λίγο OP spirit ash, είδα ότι για να το αποκτήσω πρέπει αναγκαστικά να κάνω το quest της Ranni. Αυτό μπορώ να το κάνω και μετά το τέλος του main story ή ο μόνος τρόπος τώρα είναι σε ng+ ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, petran91 είπε

Μία ερώτηση μόνο, επειδή βλέπω το tiche είναι λίγο OP spirit ash, είδα ότι για να το αποκτήσω πρέπει αναγκαστικά να κάνω το quest της Ranni. Αυτό μπορώ να το κάνω και μετά το τέλος του main story ή ο μόνος τρόπος τώρα είναι σε ng+ ?

Όχι δεν μπορείς μετά το τέλος γιατί το quest είναι για να δεις άλλο τέλος. Υπάρχουν και αλλα καλά summon εάν δυσκολεύεσαι. Δες το video άμα θες ο τύπος κάνει test.
 

Επίσης θα πρότεινα να μην κάνετε summon την Tiche πάντα, χαλαρά έχει bosses μονη της και μερικές φορες σε κάνα dungeon/open-world boss δεν προλαβαίνεις να δεις τι έγινε. Γενικά είναι broken αυτό το spirit ash οποτε καλύτερα να μην το έχετε σε major bosses.

Για μένα το καλύτερο spirit είναι ο Ogha, ειδικά σε arena bosses, αλλιώς Crystalian ftw! :D

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Υπάρχουν και αλλα καλά summon εάν δυσκολεύεσαι

Δυσκολεύομαι αλλά θα βγει. 
Με το mimic παίζω το οποίο βγάζει όλο το πρώτο phase σχετικά άνετα. Στο δεύτερο με ξεφτιλίζει αλλά θα το βρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, petran91 είπε

Δυσκολεύομαι αλλά θα βγει. 
Με το mimic παίζω το οποίο βγάζει όλο το πρώτο phase σχετικά άνετα. Στο δεύτερο με ξεφτιλίζει αλλά θα το βρω.

Τελικά βγήκε με frost grease στο weapon σε συνδυασμό με το hoarfrost stomp ash of war και το mimic. Δυσκολουτσικο boss μπορώ να πω και αν δεν ήμουν τόσο tanky δεν ξέρω αν θα το έβγαζα καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Chocobo είπε

Πέραν τον λέξεων που πραγματικά είναι λές και χρησημοποιεί το thesaurus σε κάθε λέξη για να βρεί αυτή που χρησημοποιείται λιγότερο , έχουμε και πολύ αργκό και εκφράσεις πράγμα που κάποιος που δεν έχει τα αγγλικά ως native θα πρέπει να είναι με το google ανοιχτό. πχ ''When he glimpsed the skeleton in Radagons closet''.... Σαν να φτιάχνουμε εμείς ένα παιχνίδι και να γράφουμε ''κάτι τρέχει στα γύφτικα'' και να περιμένουμε ο αγγλόφωνος να καταλάβει την ένοια...

Οκ είναι η εποχή που σχεδόν όλοι έχουν πρόσβαση στο internet και θα μάθουν το plot αλλά σε μια άλλη εποχή αυτό θα ήταν ένα τεράστιο μείον.

Ειναι ακριβως το αντιθετο απο αυτο που λες,,,χρησιμοποιει λογοτεχνικες εκφρασεις, λεξεις αρχαικες κλπ που το κανει ακομα πιο ενδιαφερον και φερνει πιο κοντα το visual lore με λογοτεχνια τυπου lovecraft/poe και αλλα folklore myths.
Ισα ισα στην αλλη εποχη που λες θα ηταν πιο θετικο αυτο παρα μειον... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zeke είπε

Ειναι ακριβως το αντιθετο απο αυτο που λες,,,χρησιμοποιει λογοτεχνικες εκφρασεις, λεξεις αρχαικες κλπ που το κανει ακομα πιο ενδιαφερον και φερνει πιο κοντα το visual lore με λογοτεχνια τυπου lovecraft/poe και αλλα folklore myths.
Ισα ισα στην αλλη εποχη που λες θα ηταν πιο θετικο αυτο παρα μειον... 

Αρχικά λες πως είναι το αντίθετο αλλά στην αμέσως επόμενη πρόταση αντικρούεσαι.Εκτός αν θεωρείς πως ο μέσος gamer διαβάζει Poe και Shakespeare ώστε να πιάσει μερικές απο τις λέξεις ή εκφράσεις.

Η εποχή που εννοώ είναι αρχές 00’ πού ούτε smartphone είχαμε , ούτε καν pc/internet , ούτε υπήρχε στο internet τόση πληροφορία.Πως ακριβώς θα ήταν θετικό κανένας ή τουλάχιστον η συντριπτική πλειοψηφία , να μην καταλαβαίνει το πλοτ ενώς παιχνιδιού ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 9/4/2022 στις 11:00 ΠΜ, Chocobo είπε

Μόνο εμένα με ενοχλεί πάρα πολύ αυτό στα fromsoft games ? Δεν μιλάω για το να λές την ιστορία μέσα απο χαρακτήρες , quests , items..Aυτό μου αρέσει πολύ καθώς διαβάζω τα πάντα.Μιλάω για το να δίνεις εσκεμμένα πολύ λίγα hints με λέξεις που ακόμα και άτομα με άπτεστα αγγλικά πολλές φορές δεν ξέρουν.Το βρίσκω κάπως να πιάνεις μια απλή πρόταση και να τη κάνεις γρύφο.

Πέραν τον λέξεων που πραγματικά είναι λές και χρησημοποιεί το thesaurus σε κάθε λέξη για να βρεί αυτή που χρησημοποιείται λιγότερο , έχουμε και πολύ αργκό και εκφράσεις πράγμα που κάποιος που δεν έχει τα αγγλικά ως native θα πρέπει να είναι με το google ανοιχτό. πχ ''When he glimpsed the skeleton in Radagons closet''.... Σαν να φτιάχνουμε εμείς ένα παιχνίδι και να γράφουμε ''κάτι τρέχει στα γύφτικα'' και να περιμένουμε ο αγγλόφωνος να καταλάβει την ένοια...

Οκ είναι η εποχή που σχεδόν όλοι έχουν πρόσβαση στο internet και θα μάθουν το plot αλλά σε μια άλλη εποχή αυτό θα ήταν ένα τεράστιο μείον.

Προφανως δεν εισαι ο μονος . Πολλες φορες κατα την διαρκεια των παιχνιδιων εισαι σε φαση wtf τι εγινε τωρα ή τι ειναι αυτο.Αλλα λες oh well και συνεχιζεις να παιζεις.Δηλαδη δεν καταλαβαινεις σχεδον τιποτα αλλα συνεχιζεις γιατι ειναι εθιστικο το gameplay.Αφου το τερματισεις  καθεσαι και βλεπεις vaatividya για να δεις το story του game.

3 ώρες πριν, skiabox είπε

Έπαιξα με κάτι φιλαράκια και έφτασα level 14

Εισαι στο σημειο λογικα τωρα που θα πορωθεις ασχημα με το game.Συμβαινει σε ολα τα παιχνιδια της fromsoftware.Δεν λεω οτι θα γινει κατι συνταρακτικο στο παιχνιδι απλως οτι αρχιζεις και καταλαβαινεις καλυτερα λογικα πως λειτουργει το game οποτε αντιο κοσμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...