Προς το περιεχόμενο

Η γωνιά του φυτοτέχνη!


fytotech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
7 minutes ago, Havik said:

Με λάστιχο, περίπου 3  - 4 λεπτά. σε κήπο έτσι όχι καμιά γλάστρα, τώρα ποτίζω ανά 4 μέρες αλλά γενικά εξαρτάται από τις συνθήκες.

Για ροδιά λέμε έτσι;

Ρωτάω γιατί με αυτόματο πότισμα το ανά 3 μέρες το καλοκαίρι δεν φτάνει ούτε για ζήτω στα φυτά μου. Προφανώς είναι πολύ πιο λίγη η ποσότητα του νερού σε σχέση με λάστιχο, γι' αυτό ρώτησα για διευκρίνηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, Thresh είπε

Ρωτάω γιατί με αυτόματο πότισμα το ανά 3 μέρες το καλοκαίρι δεν φτάνει ούτε για ζήτω στα φυτά μου. Προφανώς είναι πολύ πιο λίγη η ποσότητα του νερού σε σχέση με λάστιχο, γι' αυτό ρώτησα για διευκρίνηση.

Μιλας για μπαλκονι η αυλη?Εγω στο μπαλκονι που ειχα γλαστρες και εμενα σε ρετιρε με τον ηλιο να βαραει απο τις 11-12 μεχρι να πεσει το βραδυ και πυρωναν τα παντα ποτιζα με λαστιχο φουλ μερα παρα μερα και ποτε τιποτα δεν σαπισε.Σε σπιτι με κηπο που μενω τωρα αυτοματο 30 λεπτα ανα 3 μερες ειναι καλη επιλογη επισης θα πρεπει να δεις μηπως εχεις βουλωμενα dripperακια γιατι πιανουν αλατα η τα μπλοκαρουν σκουπιδακια.Επισης αλλα dripper ειναι ρυθμιζομενα αλλα επιτρεπουν μια συγκεκριμενη ροη.μπορεις απλα να αυξησεις την ωρα που τρεχει το dripper και αν δεν φτασει βαλε παραπανω μερες αλλα δεν προτινεται γιατι μπορει να πιανει μυκητες απο την υπερβολικη υγρασια.

Βεβαια ας το επιβεβαιωσει ο γεοπωνος γιατι εγω ολα αυτα τα ειδα εμπειρικα παλευοντας να στρωσω τον κηπο μου

 

Τωρα που ανακαλυψα οτι εχουμε και γεωπονο στο forum θα πρεπει να κανω αποθηκευση το θρεντ γιατι αν μη τι αλλο εχω μεγαλο κηπο και πολυ συχνα θεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, chrisxkar said:

Μιλας για μπαλκονι η αυλη?

Για κήπο και θάμνους.

1 hour ago, chrisxkar said:

Σε σπιτι με κηπο που μενω τωρα αυτοματο 30 λεπτα ανα 3 μερες

Με 10-15 λεπτά ανά βρύση (2) είμαι ok το καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα προχθές αυτό το φυτό που βλέπετε (δεν θυμάμαι όνομα) το έκανα μεταφύτευση στην δικιά μου γλάστρα και την επόμενη μέρα έγινε έτσι όπως βλέπετε... Το έχω σε μέρος που το βλέπει αρκετές ώρες ήλιος... Τώρα το έβαλα σε ποιο σκιερό μέρος, υπάρχει τρόπος να σωθεί; Πότισμα του κάνω κάθε απόγευμα που είμαι σπίτι. Είμαι τελείως άσχετος απλά το πείρα γιατί μου άρεσε πάρα πολύ!

IMG_20230610_074401.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, maverick290402 είπε

Πήρα προχθές αυτό το φυτό που βλέπετε (δεν θυμάμαι όνομα) το έκανα μεταφύτευση στην δικιά μου γλάστρα και την επόμενη μέρα έγινε έτσι όπως βλέπετε... Το έχω σε μέρος που το βλέπει αρκετές ώρες ήλιος... Τώρα το έβαλα σε ποιο σκιερό μέρος, υπάρχει τρόπος να σωθεί; Πότισμα του κάνω κάθε απόγευμα που είμαι σπίτι. Είμαι τελείως άσχετος απλά το πείρα γιατί μου άρεσε πάρα πολύ!

IMG_20230610_074401.jpg

Οχι, τα πέταλα κάηκαν πλέον. Επίσης, ξανά λέω, πιο αραιό πότισμα με πιο μεγάλη ποσότητα νερού (μέχρι δλδ να το δεις στο πιάτο). Ένα καλό δείγμα για να ξέρεις ότι δεν έχει υγρασία το χώμα, είναι να βάλεις πχ μια βελόνα (μεταλλική, ξύλινη). Αν βγει χωρίς χώμα, σημαίνει ότι έχει στεγνώσει. Αλλιώς, έχει υγρασία (και οπότε κολλάει). 

Πέρα ότι μπορεί να σαπίσει με καθημερινό πότισμα (μην ξεχνάς ότι δεν είναι στην φύση να έχει συνεχώς αέρα, ήλιο και αρκετό χώμα να φεύγει το νερό), οι ρίζες ψάχνουν το νερό, με αποτέλεσμα να μεγαλώνουν προς τα πάνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω 12 μεγάλες γλάστρες σε μια τεράστια βεράντα, όταν λέω μεγάλες για να ποτιστούν με το νερό στο φουλ θέλουν 1-2 λεπτά η μια.

Παρόλο που θα ήθελα πολύ να τις πετάξω, πρέπει να φροντίσω ώστε να επιβιώσουν το καλοκαίρι, ωστόσο βαριέμαι θανάσιμα να σπαταλάω μισή ώρα κάθε μέρα να πηγαίνω με το λάστιχο από τη μια στην άλλη μέχρι να γεμίσουν νερό.

Μπορώ να φτιάξω ένα λάστιχο ή κάποια άλλη κατασκευή που να μένει σταθερά στις γλάστρες και απλά να ανοίγω τη βρύση; Και αν λειτουργήσει ικανοποιητικά να το κάνω και εντελώς αυτόματο το σύστημα.

Από που να ξεκινήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Dj_kourampies είπε

Έχω 12 μεγάλες γλάστρες σε μια τεράστια βεράντα, όταν λέω μεγάλες για να ποτιστούν με το νερό στο φουλ θέλουν 1-2 λεπτά η μια.

Παρόλο που θα ήθελα πολύ να τις πετάξω, πρέπει να φροντίσω ώστε να επιβιώσουν το καλοκαίρι, ωστόσο βαριέμαι θανάσιμα να σπαταλάω μισή ώρα κάθε μέρα να πηγαίνω με το λάστιχο από τη μια στην άλλη μέχρι να γεμίσουν νερό.

Μπορώ να φτιάξω ένα λάστιχο ή κάποια άλλη κατασκευή που να μένει σταθερά στις γλάστρες και απλά να ανοίγω τη βρύση; Και αν λειτουργήσει ικανοποιητικά να το κάνω και εντελώς αυτόματο το σύστημα.

Από που να ξεκινήσω;

ζήτα λάστιχο ποτίσματος για αυτόματο πότισμα και ένα κοπίδι να κάνεις τρύπες καθώς και "μπεκ" να ρυθμίζεις το πόσο νερό θα τρέχει απο το ¨μπεκ" . Πάρε και κανα "στοπ" να μπαλώσεις καμιά τρύπα που μπορεί να άνοιξες αλλά να μη βολεύει

Ίσως θα είναι οπτικά καλύτερο να έχεις το κυρίως λάστιχο κάτω και να ανεβαίνουν σωληνάκια στη γλάστρα (που στην άκρη έχουν τα μπεκ) .

Λογικά δε θα έχεις πίεση , άρα τα μπεκ θα είναι τέρμα ανοιχτά αλλά καλό είναι να υπάρχουν για να μην μπαίνουν ζωύφια στις τρυπούλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, korakios είπε

ζήτα λάστιχο ποτίσματος για αυτόματο πότισμα και ένα κοπίδι να κάνεις τρύπες καθώς και "μπεκ" να ρυθμίζεις το πόσο νερό θα τρέχει απο το ¨μπεκ" . Πάρε και κανα "στοπ" να μπαλώσεις καμιά τρύπα που μπορεί να άνοιξες αλλά να μη βολεύει

Ίσως θα είναι οπτικά καλύτερο να έχεις το κυρίως λάστιχο κάτω και να ανεβαίνουν σωληνάκια στη γλάστρα (που στην άκρη έχουν τα μπεκ) .

Λογικά δε θα έχεις πίεση , άρα τα μπεκ θα είναι τέρμα ανοιχτά αλλά καλό είναι να υπάρχουν για να μην μπαίνουν ζωύφια στις τρυπούλες

Μπορείς να μου δώσεις μερικά λινκ με δοκιμασμένο τέτοιο εξοπλισμό γιατί όσες φορές προσπάθησα να πάρω κάποιο τέτοιο κιτ ήταν απόλυτη αποτυχία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Dj_kourampies είπε

Μπορείς να μου δώσεις μερικά λινκ με δοκιμασμένο τέτοιο εξοπλισμό γιατί όσες φορές προσπάθησα να πάρω κάποιο τέτοιο κιτ ήταν απόλυτη αποτυχία;

δυστυχώς τα παίρνω απο τοπικό κατάστημα για το χωριό . θα κοιτάξω στο ιντερνετ , αν βρω κάτι θα δώσω λινκ αλλά σίγουρα κάποιος άλλος θα σε βοηθήσει

όταν λες αποτυχία ? κοβόταν το λάστιχο ή τρυπούσε κτλ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

δυστυχώς τα παίρνω απο τοπικό κατάστημα για το χωριό . θα κοιτάξω στο ιντερνετ , αν βρω κάτι θα δώσω λινκ αλλά σίγουρα κάποιος άλλος θα σε βοηθήσει

όταν λες αποτυχία ? κοβόταν το λάστιχο ή τρυπούσε κτλ ?

Πήρα έτοιμα κιτ και έχαναν παντού. Στα μπεκ, στα σπειρώματα, στις διακλαδώσεις. Προφανώς η DIY λύση θα έχει καλύτερα υλικά με λιγότερο κίνδυνο να γίνει κάτι τέτοιο, αλλά δε ξέρω από που να αρχίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dj_kourampies είπε

Πήρα έτοιμα κιτ και έχαναν παντού. Στα μπεκ, στα σπειρώματα, στις διακλαδώσεις. Προφανώς η DIY λύση θα έχει καλύτερα υλικά με λιγότερο κίνδυνο να γίνει κάτι τέτοιο, αλλά δε ξέρω από που να αρχίσω.

σίγουρα έχει σε μαγαζιά με γεωργικά είδη , αλλά έτυχε και βρήκα ίδιας ποιότητας , λίγο φθηνότερα σε μαγαζί με υδραυλικά

στην χειρότερη αν βαριέσαι ή δεν το έχεις , ζήτα να περάσει να στα βάλει εκεί μαζί με ένα αυτόματο που σίγουρα θα βάλεις αργότερα (είναι μεγάλη ευκολία)

αν είναι καλά τα λάστιχα πας για 10ετία+ , μόνο άλατα μπορεί να πιάσουν τα μπεκ που με το χέρι τα καθαρίζεις άνετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες, σε φυτά εσωτερικού χώρου που χρειάζονται πότισμα κάθε 10 μερες σχεδόν, έχει νόημα μαζί με το νερό να μπαίνει και κάποια συμπλήρωμα-λίπασμα ; Η το λίπασμα πρέπει να γίνεται σε συγκεκριμένες εποχές του έτους; 
Εχω 2 ζαμιοκουλκες και μια σανσιβερια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2023 στις 7:49 ΠΜ, maverick290402 είπε

Πήρα προχθές αυτό το φυτό που βλέπετε (δεν θυμάμαι όνομα) το έκανα μεταφύτευση στην δικιά μου γλάστρα και την επόμενη μέρα έγινε έτσι όπως βλέπετε... Το έχω σε μέρος που το βλέπει αρκετές ώρες ήλιος... Τώρα το έβαλα σε ποιο σκιερό μέρος, υπάρχει τρόπος να σωθεί; Πότισμα του κάνω κάθε απόγευμα που είμαι σπίτι. Είμαι τελείως άσχετος απλά το πείρα γιατί μου άρεσε πάρα πολύ!

IMG_20230610_074401.jpg

αυτό είναι Ορτανσία. Δύσκολο φυτό,  θέλει συγκεκριμένες συνθήκες για να ευδοκιμήσει. Γκούγκλαρε για να μη σου πω ψέματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 18/06/2023 at 13:54, Dj_kourampies said:

Έχω 12 μεγάλες γλάστρες σε μια τεράστια βεράντα, όταν λέω μεγάλες για να ποτιστούν με το νερό στο φουλ θέλουν 1-2 λεπτά η μια.

Παρόλο που θα ήθελα πολύ να τις πετάξω, πρέπει να φροντίσω ώστε να επιβιώσουν το καλοκαίρι, ωστόσο βαριέμαι θανάσιμα να σπαταλάω μισή ώρα κάθε μέρα να πηγαίνω με το λάστιχο από τη μια στην άλλη μέχρι να γεμίσουν νερό.

Μπορώ να φτιάξω ένα λάστιχο ή κάποια άλλη κατασκευή που να μένει σταθερά στις γλάστρες και απλά να ανοίγω τη βρύση; Και αν λειτουργήσει ικανοποιητικά να το κάνω και εντελώς αυτόματο το σύστημα.

Από που να ξεκινήσω;

Παιρνεις μερικά μέτρα απο τέτοιο σωλήνα

Palaplast DRIP-PAL Σωλήνας Άρδευσης Φ20 με το Μέτρο | Skroutz.gr

Μετά αγοράζεις 1 μπεκ για καθε γλάστρα μεγάλης ροής σαν αυτό

Palaplast Στρυμών Σταλάκτης Πράσινος με Ροή Νερού 100lt/h | Skroutz.gr

Παίρνεις ενα εργαλείο να ανοιξεις τρύπες στον σωλήνα και να τοποθετήσεις όπου εσύ θες τα μπεκ

Palaplast 4069/8004 Σγρόμπια με Εξολκέα Ex P Φ4 | Skroutz.gr

Φτιάχνεις το λάστιχο με τις τρύπες και τα μπεκ εκει που θες, γυρνας το τελος του σωλήνα και το πιάνεις με ζιπακια ώστε να κλείσει. Απο εκεί και πέρα βρίσκεις κάποιο σύνδεσμο ρακόρ να ταιριάζει στον σωλήνα και την βρύση σου. Και είσαι έτοιμος, ανοίγεις την βρύση και ποτίζει μόνο του. Αν θες παίρνεις και ρυθμιστή ποτίσματος και βάζεις ένα πρόγραμμα να ποτίζονται μόνα τους

Επεξ/σία από logokrimenos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά κάποιος γεωπόνος εδώ η που να έχει ασχοληθεί σοβαρά με φράχτες από φυτά για κήπο γιατί εδώ έχω κάτι δικούς μου αλλα έχω πάθει όλα τα κουφά του κόσμου με τα δέντρα που εχω βάλει και δεν κρατάει τίποτα! Το τελευταίο εγχείρημα είναι τουγιες αγορασμένες από εδώ εισαγωγής στο  1.50μ αλλά και αυτές με φουλ προσοχή μηνιαίο ψεκασμό νερό κλπ δεν έβγαλαν ούτε χρόνο και έτσι είμαι στο ψάξιμο για ένα φυτό που θα κάνει φράχτη θα είναι πυκνό όμορφο να πηγαίνει γύρω στα 4 μέτρα ύψος και να είναι αυθεντικό σε όλα γιατί δεν μπορώ άλλο να παιδεύομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...