Προς το περιεχόμενο

Η γωνιά του φυτοτέχνη!


fytotech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, haris_216 είπε

Ίσως να αναφέρεσαι στην αμπέλοψη

Μετά την βουκαμβίλια νομίζω ότι το συγκεκριμένο είναι άρκετα εντυπωσιακό και θα φυτέψω ένα. 

Ευχαριστώ πολύ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω 3 χρόνια ,προσπαθώ για αγιόκλιμα σε σχετικά δύσκολο βορινό σημείο και μετά απο κάθε χειμώνα δεν ξαναβγαίνει άνοιξη . Είναι ευαίσθητο στα κρύα ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα. θέλω να βάλω αρκετά φυτά στη ταράτσα μου. θεωρώ πως διάλεξα τα πιο ανθεκτικά που μπορούσα. η ερώτηση μου είναι η εξής. όλα τα φυτά θα μπουν σε μεγάλες ζαρντινιέρες. μπορεί να τοποθετηθεί γεωύφασμα, αφού τοποθετηθούν τα φυτά, πάνω στο χώμα της γλάστρας για να αποφύγω να γεμίζει η ταράτσα χώματα όταν φυσάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2021 στις 11:53 ΜΜ, korakios είπε

Έχω 3 χρόνια ,προσπαθώ για αγιόκλιμα σε σχετικά δύσκολο βορινό σημείο και μετά απο κάθε χειμώνα δεν ξαναβγαίνει άνοιξη . Είναι ευαίσθητο στα κρύα ?

https://www.mistikakipou.gr/simvoules-agioklima/

Υπάρχουν διάφορες ποικιλίες. Από προσωπική πείρα το πιο ανθεκτικό είναι αυτό 

https://avramis.gr/gr/kallopistikoi-anthoforoi-thamnoi/991-00-agioklima-kitrino-aliana-lonicera-japonica-halliana.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, θέλω να κάνω δώρο μια γλάστρα μικρομεσαίου μεγέθους με κάποιο φυτό. Με καλέσανε σε γενέθλια και αντί να πάω ένα μπουκάλι κρασί από το σμ θα προτιμούσα κάτι λίγο καλύτερο.

Από την στιγμή όμως που αποφάσισα να πάρω ένα φυτό θα ήθελα να είναι κάτι αρκετά ιδιαίτερο και ωραίο. Κάτι που να το δει κάποιος άσχετος με φυτά και να πει "τι ωραίο αυτό, τι είναι?"

Υπάρχει κάτι τέτοιο? Που να είναι εμφανώς ιδιαίτερο και όμορφο και να μπορώ να το βρω άμεσα σε ένα μαγαζί - φυτώριο με λογικό κόστος πχ 20-30€ ?

Μια πρώτη σκέψη που είχα ήταν ένα σαρκοφάγο φυτό διότι προφανώς είναι πολύ ασυνήθιστο, αλλά θα ήθελα κάτι πιο όμορφο και ίσως λιγότερο μακάβριο και αηδία, καθώς θα πρέπει ο εορτάζων να το ταΐζει μύγες οπότε δεν λέει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Λοιπόν, θέλω να κάνω δώρο μια γλάστρα μικρομεσαίου μεγέθους με κάποιο φυτό. Με καλέσανε σε γενέθλια και αντί να πάω ένα μπουκάλι κρασί από το σμ θα προτιμούσα κάτι λίγο καλύτερο.

Από την στιγμή όμως που αποφάσισα να πάρω ένα φυτό θα ήθελα να είναι κάτι αρκετά ιδιαίτερο και ωραίο. Κάτι που να το δει κάποιος άσχετος με φυτά και να πει "τι ωραίο αυτό, τι είναι?"

Υπάρχει κάτι τέτοιο? Που να είναι εμφανώς ιδιαίτερο και όμορφο και να μπορώ να το βρω άμεσα σε ένα μαγαζί - φυτώριο με λογικό κόστος πχ 20-30€ ?

Μια πρώτη σκέψη που είχα ήταν ένα σαρκοφάγο φυτό διότι προφανώς είναι πολύ ασυνήθιστο, αλλά θα ήθελα κάτι πιο όμορφο και ίσως λιγότερο μακάβριο και αηδία, καθώς θα πρέπει ο εορτάζων να το ταΐζει μύγες οπότε δεν λέει

Κατα τη γνωμη μου μπορεις να βρεις πολυ πιο φθηνα και πιο ωραια. Ιδανικό δωρο για μενα ειναι τα παχυφυτα. Κοιτα εχεβεριες, euphorbia trigona.. Πολυ εντυπωσιακα και συγχωρουν την παραμεληση καθως ειναι ανθεκτικά. Αν παλι θες ανθος, σαν γυναικα προτεινω δενδρωδη βουκαμβιλια ή τριανταφυλλια. Απ αυτες τις μεγάλες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι εγώ μήπως κάποιος έχει κάποια ιδέα. 

Το θέμα έχει ως εξής: Πίσω από το κτήριο που μένω υπάρχει ακάλυπτος που συνορεύει με τον ακάλυπτο γειτονικού κτηρίου και χωρίζονται με πετρόχτιστο μαντρότοιχο ηλικίας καμιά 100στη ετών. Το δικό μας οικόπεδο δε είναι γύρω στα 2,5 μέτρα χαμηλότερο από το άλλο.

Στους γείτονες, δίπλα στον τοίχο, υπάρχει συκιά η οποία έχει βγάλει κλαδί μέσα από τον τοίχο γύρω στο 1,5 μέτρο από την κορυφή. Τα κλαδιά που έβγαλε τα κόψαμε σύριζα με τον τοίχο αλλά συνεχίζει να πετάει νέα και φυσικά να χοντραίνει. Φαντάζομαι ότι κάποια στιγμή θα δημιουργήσει πρόβλημα στον τοίχο. 

Υπάρχει άραγε τρόπος να ξεραθεί αυτό το κομμάτι τοπικά (να μην ξαναβγάλει κλαδιά και αν είναι δυνατόν να νεκρώσει σε βάθος καμιά 20ρια πόντους); Εννοείται πως δεν θέλουμε να δημιουργηθεί πρόβλημα στο δέντρο των γειτόνων. Φυσικά αν δεν είναι εφικτό θα μιλήσουμε μαζί τους για πιθανό ξήλωμα του δέντρου (κοντοκλαδεμένο με χοντρό κορμό χωρίς σύκα που απλά υφίσταται). 

Κάθε γνώμη (κατά προτίμηση να πηγάζει από γνώση ;)) ευπρόσδεκτη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Dimi00 είπε

Κατα τη γνωμη μου μπορεις να βρεις πολυ πιο φθηνα και πιο ωραια. Ιδανικό δωρο για μενα ειναι τα παχυφυτα. Κοιτα εχεβεριες, euphorbia trigona.. Πολυ εντυπωσιακα και συγχωρουν την παραμεληση καθως ειναι ανθεκτικά. Αν παλι θες ανθος, σαν γυναικα προτεινω δενδρωδη βουκαμβιλια ή τριανταφυλλια. Απ αυτες τις μεγάλες 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Η βουκαμβίλια είναι από τα πιο ωραία φυτά αλλά είναι δέντρο και δεν ξέρω αν κάνει για την περίπτωση καθώς θα μεγαλώσει και θα θέλει ίσως και μεταφύτευση κλπ και δεν ξέρω αν ο δέκτης του δώρου θα θέλει να ασχοληθεί.

Ένα κακτοειδές θα ήταν καλή περίπτωση. Αυτή η εχεβέρια φαίνεται καλή και βλέπω ότι κάποιες έχουν και χρώμα που νομίζω ότι θα ήταν ό,τι πρέπει για την περίπτωση καθώς προορίζεται και για γυναίκα, και μου αρέσει και μένα στο κάτω κάτω.

Οπότε αν υπήρχε και κάποια παρόμοια πρόταση κάκτου με χρώματα ή/και άνθη θα ήταν ότι πρέπει. Θα πάω αύριο σε κάποιο μαγαζί αλλά επειδή δεν ξέρω τι θα έχει θα ήθελα και κάποια εναλλακτική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, haris_216 είπε

Να ρωτήσω κι εγώ μήπως κάποιος έχει κάποια ιδέα. 

Το θέμα έχει ως εξής: Πίσω από το κτήριο που μένω υπάρχει ακάλυπτος που συνορεύει με τον ακάλυπτο γειτονικού κτηρίου και χωρίζονται με πετρόχτιστο μαντρότοιχο ηλικίας καμιά 100στη ετών. Το δικό μας οικόπεδο δε είναι γύρω στα 2,5 μέτρα χαμηλότερο από το άλλο.

Στους γείτονες, δίπλα στον τοίχο, υπάρχει συκιά η οποία έχει βγάλει κλαδί μέσα από τον τοίχο γύρω στο 1,5 μέτρο από την κορυφή. Τα κλαδιά που έβγαλε τα κόψαμε σύριζα με τον τοίχο αλλά συνεχίζει να πετάει νέα και φυσικά να χοντραίνει. Φαντάζομαι ότι κάποια στιγμή θα δημιουργήσει πρόβλημα στον τοίχο. 

Υπάρχει άραγε τρόπος να ξεραθεί αυτό το κομμάτι τοπικά (να μην ξαναβγάλει κλαδιά και αν είναι δυνατόν να νεκρώσει σε βάθος καμιά 20ρια πόντους); Εννοείται πως δεν θέλουμε να δημιουργηθεί πρόβλημα στο δέντρο των γειτόνων. Φυσικά αν δεν είναι εφικτό θα μιλήσουμε μαζί τους για πιθανό ξήλωμα του δέντρου (κοντοκλαδεμένο με χοντρό κορμό χωρίς σύκα που απλά υφίσταται). 

Κάθε γνώμη (κατά προτίμηση να πηγάζει από γνώση ;)) ευπρόσδεκτη 

Βάλε  στον τοίχο κάτω ακριβώς από το κλαδί μια λαμαρίνα π.χ. σε σχήμα U ή  κάτι παρόμοιο. όταν πετάξει φυλλαράκια - κλαδιά  γέμισε τη συγκεκριμένη λαμαρίνα με χοντρό αλάτι ώστε να καλύψει τα φύλα και άφησέ το . Τα φύλλα και το κλαδί σε κάποιο μικρό βάθος θα ξεραθούν , ενδεχομένως θα πετάξουν πάλι μετά από κανένα χρόνο (άτιμο δέντρο η συκιά) οπότε ξανακάνεις το ίδιο.

Επεξ/σία από papoys1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Η βουκαμβίλια είναι από τα πιο ωραία φυτά αλλά είναι δέντρο και δεν ξέρω αν κάνει για την περίπτωση καθώς θα μεγαλώσει και θα θέλει ίσως και μεταφύτευση κλπ και δεν ξέρω αν ο δέκτης του δώρου θα θέλει να ασχοληθεί.

Ένα κακτοειδές θα ήταν καλή περίπτωση. Αυτή η εχεβέρια φαίνεται καλή και βλέπω ότι κάποιες έχουν και χρώμα που νομίζω ότι θα ήταν ό,τι πρέπει για την περίπτωση καθώς προορίζεται και για γυναίκα, και μου αρέσει και μένα στο κάτω κάτω.

Οπότε αν υπήρχε και κάποια παρόμοια πρόταση κάκτου με χρώματα ή/και άνθη θα ήταν ότι πρέπει. Θα πάω αύριο σε κάποιο μαγαζί αλλά επειδή δεν ξέρω τι θα έχει θα ήθελα και κάποια εναλλακτική

Κακτοειδη που ανθιζουν και ειναι ομορφα  :

Googlaρε τα ενα προς ενα :

Schlumbergera 

Disocactus flagelliformis

Night blooming Cereus ( αλλα εχει αγκαθια.. Μεγαλα) 

Είμαι της γνωμης να μη μπλεξεις με αγκάθια... 

Δηλαδή σκεψου οτι εγω προσωπικα κακτο μακροστενο και αγκαθωτό( ανθιζει αλλα το σχημα δινει ενα ηχηρό μηνυμα), εκανα δωρο στην πεθερά μου😂

Και τη βουκαμβιλια παντως θα μπορουσε να την κλαδευει και να μη μεγαλωνει.Ετσι κι αλλιως σε γλαστρες δεν γινονται πολυ μεγαλες. Αν πιστευεις ότι δε θα ασχοληθεί μην παρεις κατι ακριβο, μπορεις στην τελικη να παρεις και ενα απλό bonsai που ειναι για πιο διακοσμητικο!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω φυτέψει αρκετά φυτά στη ταράτσα μου, ανθεκτικά κατά τα λεγόμενα, κυρίως θαμνοειδή, κάκτους, ελιές και 2 δαμασκηνιές. που μπορώ να βρω πληροφορίες για το πότισμά τους γιατί οι συνθήκες στη ταράτσα είναι δύσκολες. αέρας, ήλιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Βάλε  στον τοίχο κάτω ακριβώς από το κλαδί μια λαμαρίνα π.χ. σε σχήμα U ή  κάτι παρόμοιο. όταν πετάξει φυλλαράκια - κλαδιά  γέμισε τη συγκεκριμένη λαμαρίνα με χοντρό αλάτι ώστε να καλύψει τα φύλα και άφησέ το . Τα φύλλα και το κλαδί σε κάποιο μικρό βάθος θα ξεραθούν , ενδεχομένως θα πετάξουν πάλι μετά από κανένα χρόνο (άτιμο δέντρο η συκιά) οπότε ξανακάνεις το ίδιο.

Καλημέρα, καλό μήνα κι ευχαριστώ για την πρόταση.

Χωρίς να θέλω να μου κάνεις...συμβόλαιο, το "μαμά" δέντρο δεν επηρεάζεται, ε; Σκοπός μας είναι να μη δημιουργηθεί θέμα και απλά να προλάβουμε προβλήματα (σε τελική ανάλυση το όποιο θέμα με τη μεσοτοιχία αφορά και τα δύο οικόπεδα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/5/2021 στις 10:15 ΜΜ, InsertCoinToJoi είπε

@fytotech

η κάποιος αλλος παιδια αν μπορει να βοηθήσει....

εχω μια μονοκατοικια που νοικιαζω τους καλοκαιρινους μηνες το οποιο σημαινει οτι οι ενοικοι

δεν εχουν και σκοπο να ποτιζουν τον κηπο....

τι φυτα-λουλουδια ειναι ανθεκτικα καλοκαιρι που να μην θελουν το πιο συχνο ποτισμα?

και πρασιναδα αλλα και λουλουδια?

αραγε τριανταφυλλιες? γαρυφαλλιες? καμμια ιδεα?

Αυτόματο πότισμα η μόνη λύση. Ανάλογα το είδους του φυτού ρυθμίζεις και τη ροη και τη συχνότητα ποτίσματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, haris_216 είπε

Καλημέρα, καλό μήνα κι ευχαριστώ για την πρόταση.

Χωρίς να θέλω να μου κάνεις...συμβόλαιο, το "μαμά" δέντρο δεν επηρεάζεται, ε; Σκοπός μας είναι να μη δημιουργηθεί θέμα και απλά να προλάβουμε προβλήματα (σε τελική ανάλυση το όποιο θέμα με τη μεσοτοιχία αφορά και τα δύο οικόπεδα).

Όχι δεν επηρεάζεται. Το κάνω συχνά σε κλαδί συκιάς ξεραίνεται προσωρινά και πετάει πάλι. Άλλος μου το είπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...