Προς το περιεχόμενο

Η γωνιά του φυτοτέχνη!


fytotech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Εγώ αγόρασα σήμερα μια πιλέα.Ειχε ο Αβ προς πώληση κάτι φυτά στα ταμεία και το τσίμπησα.Εριξα μια ματιά για οδηγίες σχετικά με την φροντίδα του.Κανεις που να έχει το ίδιο φυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είχα για πολλα χρονια μια κέντια που την αφησα στο πατρικό μου. Μια φορα την εβδομαδα την εβγαζα εξω την γεμιζα μεχρι πανω και αφηνα να στραγγιξει φουλ μεχρι να τη ξαναβαλω μεσα.

 

Έχω πάρει μια καινουργεια τωρα εδω και 2 μήνες αλλα δεν βλέπω πολύ προκοπή (προφανως την εχω μεταφυτευσει σε μεγαλυτερο δοχεί)
 

Εχει καποιος κάποια συμβουλή για το ποτισμα της και τις συνθηκες της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα! 

Έχω μια πιπεριά αυτές τις μικρές τις κόκκινες και ξαφνικά ξεράθηκε την καθάρισα της άλλαξα χώμα και σιγά σιγά άρχισε να παίρνει τα πάνω της και να βγάζει καινούργια φύλλα. Αυτό τον προηγούμενο μήνα. Τώρα εδώ και μια βδομάδα άρχισε να έχει πάλι πολλά ξερά φύλλα χαμηλά και βγαίνουν και οι πιπεριτσες ξερές και πιο σκούρες κάτι που δεν γινόταν πριν. Πρόσεξα χθες ότι σε ένα σημείο είναι σαν να έχει κατέβει το χώμα και φαίνεται η ρίζα. Μπορεί να φταίει αυτό; Να προσθέσω και άλλο; Ξέρει κάποιος τι μπορώ να της βάλω για να επανέλθει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχουμε βρει κάνα φθηνό grow light? Είπα να δοκιμάσω μια λάμπα led 550lm 6000k, αλλά η μονστερα δεν βγάζει τπτ καινούργιο. Είναι κάνα 3 εβδομάδες, με 2 κλαδιά να είναι έτοιμα να δώσουν νέο κοτσάνι. Πρόσφατα την πότισα κιόλας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/10/2022 στις 1:30 ΠΜ, SabotazNic είπε

Έχουμε βρει κάνα φθηνό grow light? Είπα να δοκιμάσω μια λάμπα led 550lm 6000k, αλλά η μονστερα δεν βγάζει τπτ καινούργιο. Είναι κάνα 3 εβδομάδες, με 2 κλαδιά να είναι έτοιμα να δώσουν νέο κοτσάνι. Πρόσφατα την πότισα κιόλας 

Ρίξε μια ματιά εδώ ...μέσω φτιάξει και θέμα και έχω ανεβάσει γενικά την εξέλιξη ...

 

 

SmartSelect_20221113_033608_Gallery.jpg.8eaff0adb84932c41b2f67ee04b06048.jpg

 

 

 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Ρίξε μια ματιά εδώ ...μέσω φτιάξει και θέμα και έχω ανεβάσει γενικά την εξέλιξη ...

 

 

SmartSelect_20221113_033608_Gallery.jpg.8eaff0adb84932c41b2f67ee04b06048.jpg

 

 

 

Αναφερω κιολας οτι το θελω για μονστερα (90εκ υψος συγκεκριμενα), οχι για να μεγαλωσω φυτα εκ νεου

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SabotazNic είπε

Αναφερω κιολας οτι το θελω για μονστερα (90εκ υψος συγκεκριμενα), οχι για να μεγαλωσω φυτα εκ νεου

👍👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλημέρα,

αρχές Νοέμβρη φύτεψα πατάτες σε σάκο σύμφωνα τις οδηγίες που βρήκα σε αρκετά βιντεάκια. Κανείς όμως δε γράφει πόσο καιρό κάνουν να γίνουν. Έχει κάποιος άποψη ή να αρχίσω να σκάβω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2022 στις 1:30 ΠΜ, SabotazNic είπε

Έχουμε βρει κάνα φθηνό grow light? Είπα να δοκιμάσω μια λάμπα led 550lm 6000k, αλλά η μονστερα δεν βγάζει τπτ καινούργιο. Είναι κάνα 3 εβδομάδες, με 2 κλαδιά να είναι έτοιμα να δώσουν νέο κοτσάνι. Πρόσφατα την πότισα κιόλας 

και εγώ ψάχνω για grow light, για κάποια μικρά φυτά εσωτερικού χώρου, και για μονστέρα. Αν βρεις κάτι, ενημέρωσέ μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, thanasis00 είπε

και εγώ ψάχνω για grow light, για κάποια μικρά φυτά εσωτερικού χώρου, και για μονστέρα. Αν βρεις κάτι, ενημέρωσέ μας!

Ακομα δεν εχω παρει, και ισως κακως. Εβλεπα για αυτο

https://www.skroutz.gr/s/31248851/Επιτραπέζιο-Grow-Light-με-80-LED-και-Ισχύ-80W-65εκ-E50-LEDGROW-36080.html#reviews

Αν και καποιος μου ειχε πει οτι με Usb κτλ δεν εχει αρκετη δυναμη, ωστοσο στις αξιολογησεις φαινεται τιμιο για τα χρηματα. Δηλαδη ποσο παραπανω να φωτιζει?

20230104103344_dcebd484.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Ακομα δεν εχω παρει, και ισως κακως. Εβλεπα για αυτο

https://www.skroutz.gr/s/31248851/Επιτραπέζιο-Grow-Light-με-80-LED-και-Ισχύ-80W-65εκ-E50-LEDGROW-36080.html#reviews

Αν και καποιος μου ειχε πει οτι με Usb κτλ δεν εχει αρκετη δυναμη, ωστοσο στις αξιολογησεις φαινεται τιμιο για τα χρηματα. Δηλαδη ποσο παραπανω να φωτιζει?

20230104103344_dcebd484.jpeg

Αναρωτιέμαι αν αυτό το χρώμα είναι όντως το σωστό για grow light... Βλέπω πχ και το Click and Grow που έχω και εγώ, και είναι εντελώς λευκό το χρώμα, και τα φυτά αναπτύσσονται πάρα πολύ γρήγορα. Οπότε είμαι λίγο διχασμένος όσον αφορά ποια είναι τα σωστά. Αν δοκιμάσεις πάντως και δεις διαφορά, πες μου. Κοιτάω και στο amazon μήπως βρω από κει κάτι ενδιαφέρον, αλλά είναι λίγο hit or miss το αποτέλεσμα. Πάντως η διαφορά usb με DC adaptor ίσως και να έχει μεγάλη διαφορά όσον αφορά την ένταση, αλλά δε ξέρω αν παίζει ρόλο στο φυτό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα. 
Έχει κανεις εμπειρία από φίκο μπονσάι ;Τον έχω σε φωτεινό μέρος και το ποτίζω σπάνια, όταν ξεραθεί το νερό, ωστόσο ρίχνει φύλλα …. 
Επισης, αυτά τα ροζ grow lights με καλύπτουν για να φωτίζω μια τεράστια ζαμια που έχω και είναι σε μέρος χωρίς καλο φωτισμό ; Έχει κάποιος εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Αγόρασα την προηγούμενη εβδομάδα από τα lidl μια Πρίμουλα (φωτο), η οποία είναι μέσα σε ένα μεταλλικό γλαστράκι 9 cm ύψος και μέσα σε αυτό υπάρχει ένα άλλο γλαστράκι 7cm ύψος, που είναι απο μαλακό πλαστικό με τρύπες απο κάτω που έχουν βγει οι ρίζες.

Το συγκεκριμένο πρέπει να μεταφυτευτεί σε μια μεγαλύτερη γλάστρα με συγκεκριμένο χώμα και κοπριά ή πρέπει να ζήσει έτσι όπως το αγόρασα; 

Πρώτη φορά ασχολούμαι με λουλούδια και δεν θα ήθελα να μου μαραθεί..:P

 

1.jpg

2.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...