Προς το περιεχόμενο

Η γωνιά του φυτοτέχνη!


fytotech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, logokrimenos είπε

Παιρνεις μερικά μέτρα απο τέτοιο σωλήνα

Palaplast DRIP-PAL Σωλήνας Άρδευσης Φ20 με το Μέτρο | Skroutz.gr

Μετά αγοράζεις 1 μπεκ για καθε γλάστρα μεγάλης ροής σαν αυτό

Palaplast Στρυμών Σταλάκτης Πράσινος με Ροή Νερού 100lt/h | Skroutz.gr

Παίρνεις ενα εργαλείο να ανοιξεις τρύπες στον σωλήνα και να τοποθετήσεις όπου εσύ θες τα μπεκ

Palaplast 4069/8004 Σγρόμπια με Εξολκέα Ex P Φ4 | Skroutz.gr

Φτιάχνεις το λάστιχο με τις τρύπες και τα μπεκ εκει που θες, γυρνας το τελος του σωλήνα και το πιάνεις με ζιπακια ώστε να κλείσει. Απο εκεί και πέρα βρίσκεις κάποιο σύνδεσμο ρακόρ να ταιριάζει στον σωλήνα και την βρύση σου. Και είσαι έτοιμος, ανοίγεις την βρύση και ποτίζει μόνο του. Αν θες παίρνεις και ρυθμιστή ποτίσματος και βάζεις ένα πρόγραμμα να ποτίζονται μόνα τους

Σε ευχαριστώ, ακριβώς κάτι τέτοιο έψαχνα και με εκπλήσσει ευχάριστα η χαμηλή τιμή. Θα τα πάρω άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, Haldol είπε

Ρώτα τοπικό γεωπόνο, διότι παίζει τρομερά μεγάλη σημασία το κλίμα της περιοχής, το χώμα, και πολλά ακόμα.

Με 2 γεωπόνους αγόρασα από 50 δέντρα λειλαντ και τουγιες τιμή περίπου 60 το δέντρο στις τουγιες  δεν θέλω άλλο να πετάξω χρηματα και χρόνο δεν ξέρω γιατί δεν έχω βρει άκρη ίσως να μη  έχουν εξειδίκευση στα κυπαρίσσια.. σκεψου οτι δεν άκουγα για κανένα άλλο φυτό μέχρι που κουραστικα φουλ και πλέον σκέφτομαι τι άλλο να βάλω χωρίς να το έχω συνέχεια στο μυαλό μου

18 λεπτά πριν, Gatilaras είπε

Λιγουστρο.Ανθεκτικο,γινεται οσα μετρα θες και του δινεις κ οτι σχημα θες.

Αυτο μου είπαν και για φωτεινια αλλά δεν έχω δει από κοντά κάνει όντως πυκνό φραχτη πάει 4 μέτρα εύκολα τον χειμώνα έχει φύλλα είναι εύκολο έχω στο μυαλό μου πολλες απορίες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Adon1s είπε

Τώρα που ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες, σε φυτά εσωτερικού χώρου που χρειάζονται πότισμα κάθε 10 μερες σχεδόν, έχει νόημα μαζί με το νερό να μπαίνει και κάποια συμπλήρωμα-λίπασμα ; Η το λίπασμα πρέπει να γίνεται σε συγκεκριμένες εποχές του έτους; 
Εχω 2 ζαμιοκουλκες και μια σανσιβερια.

Αν παρεις λιπασμα σε σκονη, πολυ μικρη ποσοτητα πανω στο χωμα και με το ποτισμα θα το τραβηξει σιγα σιγα κατω. Σε υγρο, μια φορα σε καποιο ποτισμα. Δεν θελει συχνα. 

Αν θεωρεις οτι καποιο απο αυτα θελει και μεταφυτευση, μπορεις να παρεις το λιπασμα που ειναιθ μπιλακια για το χωμα, παλι ομως σε πολυ μικρη ποσοτητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gatilaras είπε

Λιγουστρο.Ανθεκτικο,γινεται οσα μετρα θες και του δινεις κ οτι σχημα θες.

Θέλουν νερό αυτά. 

52 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Με 2 γεωπόνους αγόρασα από 50 δέντρα λειλαντ και τουγιες τιμή περίπου 60 το δέντρο στις τουγιες  δεν θέλω άλλο να πετάξω χρηματα και χρόνο δεν ξέρω γιατί δεν έχω βρει άκρη ίσως να μη  έχουν εξειδίκευση στα κυπαρίσσια.. σκεψου οτι δεν άκουγα για κανένα άλλο φυτό μέχρι που κουραστικα φουλ και πλέον σκέφτομαι τι άλλο να βάλω χωρίς να το έχω συνέχεια στο μυαλό μου

Αυτο μου είπαν και για φωτεινια αλλά δεν έχω δει από κοντά κάνει όντως πυκνό φραχτη πάει 4 μέτρα εύκολα τον χειμώνα έχει φύλλα είναι εύκολο έχω στο μυαλό μου πολλες απορίες 

Βιβουρνο ψάξε. Δεν θέλει πολύ νερό και ειναι φθηνό. Γύρω στα 5 ευρώ ενώ μεγαλώνουν εύκολα και βγαίνουν και μόνα τους με σπόρο. Πέτα και καμιά αγγελική ενδιάμεσα για να μυρίζει ωραία. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δέντρα βάζεις δάφνες , μπορείς να τις κρατήσεις σχετικά χαμηλές και είναι σούπερ ανθεκτικές και όμορφες

1 ώρα πριν, Gatilaras είπε

Λιγουστρο.Ανθεκτικο,γινεται οσα μετρα θες και του δινεις κ οτι σχημα θες.

+1 , δεν παθαίνει τίποτα , το αντίθετο βασικά δε μαζεύεται , αλλά χειμώνα τα ρίχνει τα φύλλα , δεν ξέρω αν τον ενοχλεί

12 λεπτά πριν, james01gr είπε

Θέλουν νερό αυτά. 

ελάχιστο

αλλά

1 ώρα πριν, Ducatista είπε

αλλά και αυτές με φουλ προσοχή μηνιαίο ψεκασμό νερό κλπ δεν έβγαλαν ούτε χρόνο

αν φυτέψεις καλοκαίρι και τα ποτίζεις μια το μήνα δε νομίζω να τη βγάλουν . Στις αρχές όλα θέλουν παραπάνω νερό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Ducatista said:

αγόρασα από 50 δέντρα λειλαντ

Λέυλαντ είχαμε βάλει κι εμείς πριν χρόνια, δε θυμάμαι πόσα, αλλά σίγουρα πάνω από 20. Ε κάθε λίγο πάει και ένα στο τζάκι. Ποτέ δε φτούρησαν, αλλά κάθε λίγο ψοφάει και ένα.

:D

Έχουμε και κάτι ρυγχοσπέραματα στους φράχτες (που δε καταλαβαίνουν τίποτα), αλλά δε μ' αρέσουν, βρωμάνε.

Επεξ/σία από Haldol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Haldol είπε

Λέυλαντ είχαμε βάλει κι εμείς πριν χρόνια, δε θυμάμαι πόσα, αλλά σίγουρα πάνω από 20. Ε κάθε λίγο πάει και ένα στο τζάκι. Ποτέ δε φτούρησαν, αλλά κάθε λίγο ψοφάει και ένα.

:D

Έχουμε και κάτι ρυγχοσπέραματα στους φράχτες (που δε καταλαβαίνουν τίποτα), αλλά δε μ' αρέσουν, βρωμάνε.

Σωστα με αυτά τα δέντρα ποτε δεν μένεις ήσυχος

1 ώρα πριν, korakios είπε

για δέντρα βάζεις δάφνες , μπορείς να τις κρατήσεις σχετικά χαμηλές και είναι σούπερ ανθεκτικές και όμορφες

+1 , δεν παθαίνει τίποτα , το αντίθετο βασικά δε μαζεύεται , αλλά χειμώνα τα ρίχνει τα φύλλα , δεν ξέρω αν τον ενοχλεί

ελάχιστο

αλλά

αν φυτέψεις καλοκαίρι και τα ποτίζεις μια το μήνα δε νομίζω να τη βγάλουν . Στις αρχές όλα θέλουν παραπάνω νερό

Χαχα πότισμα μέρα παρά μέρα απόγευμα ασε πιο πολύ από εμένα τα πρόσεχα κάθε λιπάσματα και ψεκασμα κάθε μήνα...

2 ώρες πριν, james01gr είπε

Θέλουν νερό αυτά. 

Βιβουρνο ψάξε. Δεν θέλει πολύ νερό και ειναι φθηνό. Γύρω στα 5 ευρώ ενώ μεγαλώνουν εύκολα και βγαίνουν και μόνα τους με σπόρο. Πέτα και καμιά αγγελική ενδιάμεσα για να μυρίζει ωραία. 

Ναι αλλα έχουν καλή απομόνωση; τα φύλλα τους πως ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Σωστα με αυτά τα δέντρα ποτε δεν μένεις ήσυχος

Χαχα πότισμα μέρα παρά μέρα απόγευμα ασε πιο πολύ από εμένα τα πρόσεχα κάθε λιπάσματα και ψεκασμα κάθε μήνα...

Ναι αλλα έχουν καλή απομόνωση; τα φύλλα τους πως ειναι;

Τα φύλλα τους είναι πράσινο σκούρο. Για να σου δώσω να καταλάβεις 

https://www.protypafytoria.gr/el/καλλωπιστικοι-θαμνοι-σε-γλαστρα/147-βιβουρνο-για-φραχτη-τιμη-θαμνος-σε-γλαστρα.html

Δεν ξέρω τι ύψος θέλεις να φτάσεις όμως, αυτά είναι θάμνοι, έως 1,5 μέτρο θα είναι οκ. Για παραπάνω δε νομίζω να βρεις αξιόπιστα φυτά για φράχτη γιατί μετά θα σπάνε εάν σου κάτσει ένα χιόνι. Και αυτό είναι και το θετικό με τους θάμνους. Ακόμη και εάν σπάσουν, θα πετάξουν καινούργια. Εάν θέλεις δέντρα, εάν σπάσουν, τελειώνει το παιχνίδι. Δεν μεγαλώνουν ξανά από κάτω. 

Τα λειλαντ τα μπολιαζουν πάνω σε άλλα δέντρα που ναι μεν μεγαλώνουν γρήγορα όμως είναι εντελώς ακατάλληλα για την Ελλάδα. Είναι όλα εισαγωγής, για αλλα κλίματα. Όχι για εδώ. Εάν σου είπε γεωπόνος ή σχετικός με τον χώρο να τα πάρεις, μην ξαναπατήσεις το πόδι σου εκεί. Ήξερε ακριβώς τι σου πούλαγε και έβγαλε μεγάλο κέρδος. 

Επίσης ο φίλος που ανέφερε την δάφνη, είναι πολύ ανθεκτικό φυτό και το κάνεις ότι θέλεις. Αλλιώς μετά πας για πικροδάφνη αλλα εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν. 

Επεξ/σία από james01gr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, james01gr είπε

Τα φύλλα τους είναι πράσινο σκούρο. Για να σου δώσω να καταλάβεις 

https://www.protypafytoria.gr/el/καλλωπιστικοι-θαμνοι-σε-γλαστρα/147-βιβουρνο-για-φραχτη-τιμη-θαμνος-σε-γλαστρα.html

Δεν ξέρω τι ύψος θέλεις να φτάσεις όμως, αυτά είναι θάμνοι, έως 1,5 μέτρο θα είναι οκ. Για παραπάνω δε νομίζω να βρεις αξιόπιστα φυτά για φράχτη γιατί μετά θα σπάνε εάν σου κάτσει ένα χιόνι. Και αυτό είναι και το θετικό με τους θάμνους. Ακόμη και εάν σπάσουν, θα πετάξουν καινούργια. Εάν θέλεις δέντρα, εάν σπάσουν, τελειώνει το παιχνίδι. Δεν μεγαλώνουν ξανά από κάτω. 

Τα λειλαντ τα μπολιαζουν πάνω σε άλλα δέντρα που ναι μεν μεγαλώνουν γρήγορα όμως είναι εντελώς ακατάλληλα για την Ελλάδα. Είναι όλα εισαγωγής, για αλλα κλίματα. Όχι για εδώ. Εάν σου είπε γεωπόνος ή σχετικός με τον χώρο να τα πάρεις, μην ξαναπατήσεις το πόδι σου εκεί. Ήξερε ακριβώς τι σου πούλαγε και έβγαλε μεγάλο κέρδος. 

Επίσης ο φίλος που ανέφερε την δάφνη, είναι πολύ ανθεκτικό φυτό και το κάνεις ότι θέλεις. Αλλιώς μετά πας για πικροδάφνη αλλα εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν. 

Θελω να πάνε γύρω στα 3.5-4  μετρα πυκνό φράχτη... χιόνι εδώ στην ροδο έχω δει όταν ήμουν 8 χρόνων και  πριν 3 χρόνια οπότε το ξεχνάμε αυτό αυτό ποσο γρήγορα μεγαλωνει; η Δάφνη από την πικροδαφνη τι διαφορές εχουν;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, korakios said:

για δέντρα βάζεις δάφνες , μπορείς να τις κρατήσεις σχετικά χαμηλές και είναι σούπερ ανθεκτικές και όμορφες

+1 , δεν παθαίνει τίποτα , το αντίθετο βασικά δε μαζεύεται , αλλά χειμώνα τα ρίχνει τα φύλλα , δεν ξέρω αν τον ενοχλεί

Σωστος,δαφνες ή πικροδαφνες αναλογα πως τα λενε σε καθε περιοχη και μπολικο γινεται ομορφο ειναι ειδικα οταν λουλουδιαζει.Η αληθεια ειναι οτι το λιγουστρο συνεπαγεται και μπορντουροψαλιδο και αφου θες κ σε τετοιο υψος σκαλα.Εαν αφησες χωρις κλαδεμμα(trimming πιο σωστα) γινονται ζουγκλα,δεν ξερω εαν στο κλιμα της Ροδου ταιριαζουν παντως και στην πολυκατοικια που μενω στη Λαμια αλλα και στο χωριο που ανεβαινουμε υψομετρο μια χαρα τα εχουν παει εδω και 14-15 χρονια χωρις κατι ιδιαιτερο απο περιποιηση.

10 hours ago, james01gr said:

Τα λειλαντ τα μπολιαζουν πάνω σε άλλα δέντρα που ναι μεν μεγαλώνουν γρήγορα όμως είναι εντελώς ακατάλληλα για την Ελλάδα. Είναι όλα εισαγωγής, για αλλα κλίματα. Όχι για εδώ. Εάν σου είπε γεωπόνος ή σχετικός με τον χώρο να τα πάρεις, μην ξαναπατήσεις το πόδι σου εκεί. Ήξερε ακριβώς τι σου πούλαγε και έβγαλε μεγάλο κέρδος. 

Επίσης ο φίλος που ανέφερε την δάφνη, είναι πολύ ανθεκτικό φυτό και το κάνεις ότι θέλεις. Αλλιώς μετά πας για πικροδάφνη αλλα εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν. 

Τα λευλαντ οπως και τα λεμονοκυπαρισσα ειναι ευαισθητα,υπαρχουν πολλες αρρωστιες που τα προσβαλουν(ειδικα εαν υπαρχουν κ αλλα δεντρα στην περιοχη),οπως ολα τα κυπαρισσοειδη εκκρινουν ρετσινι κλπ,βεβαια ειναι ωραια και μεγαλοπρεπη στο ματι και φτιαχνουν περιφραξη σχεδον απο τσιμεντο αλλα εαν αρχισει ενα και παρει την κατω βολτα θα βγαλεις καμποσα καυσοξυλα για χειμωνα.

Φωτινιες ειναι παλι μια καλη λυση η οποια εαν δεν την κλαδεψεις γινεται δεντρο και αναλογα την εποχη αλλαζει και χρωμα στην φυλλωσια,ανθιζει ειναι πολυ ωραιο φυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Ducatista είπε

Θελω να πάνε γύρω στα 3.5-4  μετρα πυκνό φράχτη... χιόνι εδώ στην ροδο έχω δει όταν ήμουν 8 χρόνων και  πριν 3 χρόνια οπότε το ξεχνάμε αυτό αυτό ποσο γρήγορα μεγαλωνει; η Δάφνη από την πικροδαφνη τι διαφορές εχουν;;

Για τόσο ψηλό φράχτη δεν γνωρίζω κάτι το οποίο θα μείνει πυκνό για τόσο μεγάλο ύψος. Εάν καταφέρεις έναν θάμνο και τον φτάσεις εκεί, στα χαμηλά δεν θα είναι πυκνός αλλά θα βλέπεις μόνο κλαδιά και όχι φύλλα. Ακόμη η δάφνη στα 4 μέτρα να την αφήσεις, στα πρώτα 2 μέτρα θα έχεις κορμό. Εκτός και εάν κανείς συνδυασμό βάλεις χαμηλά βιβουρνο και ψηλά κάτι άλλο. Κάνε μια βόλτα στην Ρόδο, δες τα φυτά υπαρχουν γύρω ή πας σε γεωπόνο. Κατά προτίμηση όχι σε κάποιον που εμπορεύεται φυτά. 

Εάν έχεις πρόσβαση σε νερό, δες το πιξαρι. Είναι ακριβό βέβαια. Και για ψηλότερα τουγιες αλλα μιλά με γεωπόνο. Δεν ξέρω πόσο βρέχει στην ροδο και τι θερμοκρασίες εχει

Επεξ/σία από james01gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, Gatilaras said:

Λιγουστρο.Ανθεκτικο,γινεται οσα μετρα θες και του δινεις κ οτι σχημα θες.

Έχω καμια 300αρια ριζες στο σπιτι μ περιμετρικά. Κάνει τρομερή δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...