Προς το περιεχόμενο

Η γωνιά του φυτοτέχνη!


fytotech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, james01gr είπε

Για τόσο ψηλό φράχτη δεν γνωρίζω κάτι το οποίο θα μείνει πυκνό για τόσο μεγάλο ύψος. Εάν καταφέρεις έναν θάμνο και τον φτάσεις εκεί, στα χαμηλά δεν θα είναι πυκνός αλλά θα βλέπεις μόνο κλαδιά και όχι φύλλα. Ακόμη η δάφνη στα 4 μέτρα να την αφήσεις, στα πρώτα 2 μέτρα θα έχεις κορμό. Εκτός και εάν κανείς συνδυασμό βάλεις χαμηλά βιβουρνο και ψηλά κάτι άλλο. Κάνε μια βόλτα στην Ρόδο, δες τα φυτά υπαρχουν γύρω ή πας σε γεωπόνο. Κατά προτίμηση όχι σε κάποιον που εμπορεύεται φυτά. 

Εάν έχεις πρόσβαση σε νερό, δες το πιξαρι. Είναι ακριβό βέβαια. Και για ψηλότερα τουγιες αλλα μιλά με γεωπόνο. Δεν ξέρω πόσο βρέχει στην ροδο και τι θερμοκρασίες εχει

Έχω πρόσβαση απλα δεν ξέρω τον όγκο νερου αν θέλει τοσο πολυ δηλαδή..  φτιάχνει πυκνό και ψηλό φραχτη;; έχει θέμα με θερμοκρασίες η αρρώστιες;;

1 ώρα πριν, logokrimenos είπε

Έχω καμια 300αρια ριζες στο σπιτι μ περιμετρικά. Κάνει τρομερή δουλειά

Καμια φωτογραφία από κανένα φράχτη ρε παιδιά να δούμε τι σχήμα έχει μπορουμε;

Επεξ/σία από Ducatista
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Έχω πρόσβαση απλα δεν ξέρω τον όγκο νερου αν θέλει τοσο πολυ δηλαδή..  φτιάχνει πυκνό και ψηλό φραχτη;; έχει θέμα με θερμοκρασίες η αρρώστιες;;

Καμια φωτογραφία από κανένα φράχτη ρε παιδιά να δούμε τι σχήμα έχει μπορουμε;

Καθε 2 ημέρες πότισμα το πυξαρι. Λυγουστρα λιγότερο, βιβουρνο ακόμη λιγότερο 

Δες google φωτογραφίες φράχτες με τα φυτά που σου έχουμε πει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι έχω δει αλλά δεν έχω συγκεκριμένη εικόνα επειδή βλέπω κάτι άλλο κάθε φορά στο ιδιο είδος.. θέμα με το νερό δεν έχω με το αποτέλεσμα έχω...

Επεξ/σία από Ducatista
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Ducatista said:

Καμια φωτογραφία από κανένα φράχτη ρε παιδιά να δούμε τι σχήμα έχει μπορουμε;

Είναι παλιά γτ δεν εχω πρόσβαση τώρα, αλλά πίσω από το αμαξι φαινονται. Τα κρατάω όλα σε αυτο αυτό το ύψος. 

Screenshot_20230620_193840_Gallery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logokrimenos είπε

Είναι παλιά γτ δεν εχω πρόσβαση τώρα, αλλά πίσω από το αμαξι φαινονται. Τα κρατάω όλα σε αυτο αυτό το ύψος. 

Screenshot_20230620_193840_Gallery.jpg

Ωραιο φαίνεται αυτό.. και από κοντά ειναι πυκνό; ανεβαίνει και ψηλότερα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Ducatista said:

Ωραιο φαίνεται αυτό.. και από κοντά ειναι πυκνό; ανεβαίνει και ψηλότερα;;

Ναι είναι πολυ πυκνό. Μπορείς να το πάς σε ο,τι ύψος θες, αλλά όσο πιο ψηλό τόσο πιο δύσκολο το κλάδεμα. Γενικά θέλει συχνό για να είναι έτσι ωραίο, προσωπικά επειδή λείπω απο το σπίτι έχω αναθέσει σε έναν κηπουρό να μου τα φροντίζει. Αυτά τα έχω φυτέψει μόνος μου και έχω βάλει 3 ρίζες ανα 1 μέτρο. Δεν θέλουν τίποτα ιδιαίτερο απο συντήρηση, ένα πότισμα με το αυτόματο ανα 2-3 μέρες τους έχω το καλοκαίρι και χειμώνα τίποτα. 

Τα έχω κλαδέψει και κανα 2 φορές 1 μέτρο απο το έδαφος και μεγάλωσαν μπαμ μπαμ. Παρσκευή που θα ξαναπάω χωριό μπορώ να σου βγάλω και το πίσω χωράφι που έχω τα πολλά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, logokrimenos είπε

Ναι είναι πολυ πυκνό. Μπορείς να το πάς σε ο,τι ύψος θες, αλλά όσο πιο ψηλό τόσο πιο δύσκολο το κλάδεμα. Γενικά θέλει συχνό για να είναι έτσι ωραίο, προσωπικά επειδή λείπω απο το σπίτι έχω αναθέσει σε έναν κηπουρό να μου τα φροντίζει. Αυτά τα έχω φυτέψει μόνος μου και έχω βάλει 3 ρίζες ανα 1 μέτρο. Δεν θέλουν τίποτα ιδιαίτερο απο συντήρηση, ένα πότισμα με το αυτόματο ανα 2-3 μέρες τους έχω το καλοκαίρι και χειμώνα τίποτα. 

Τα έχω κλαδέψει και κανα 2 φορές 1 μέτρο απο το έδαφος και μεγάλωσαν μπαμ μπαμ. Παρσκευή που θα ξαναπάω χωριό μπορώ να σου βγάλω και το πίσω χωράφι που έχω τα πολλά. 

Ελα ρε συ ωραιο φαίνεται όλο αυτό ετσι όπως μου τα λες και πιο είδος είναι ειπαμε; αν μπορείς να βγάλεις καμια φωτο πιο κοντά να δω πόσο  πυκνό είναι και  το φύλλωμα θα ήμουν ευγνώμων..  και αν είναι και τόσο εύκολα όπως λες νομίζω ότι βρήκα τι θα βαλω  :) Για κλάδεμα κλπ έχω και εγώ κηπουρό δεν ασχολούμαι (δυστυχώς) εγω

Επεξ/σία από Ducatista
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Ducatista said:

Ελα ρε συ ωραιο φαίνεται όλο αυτό ετσι όπως μου τα λες και πιο είδος είναι ειπαμε; αν μπορείς να βγάλεις καμια φωτο πιο κοντά να δω πόσο  πυκνό είναι και  το φύλλωμα θα ήμουν ευγνώμων..  και αν είναι και τόσο εύκολα όπως λες νομίζω ότι βρήκα τι θα βαλω  :) Για κλάδεμα κλπ έχω και εγώ κηπουρό δεν ασχολούμαι (δυστυχώς) εγω

Λιγούστρο είναι. Παρσκευή που θα είμαι στο χωριό θα σου στείλω όσες θες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, logokrimenos είπε

Λιγούστρο είναι. Παρσκευή που θα είμαι στο χωριό θα σου στείλω όσες θες.

Ευχαριστώ φιλαράκι! Από χώμα και ασθένειες πως πανε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Ducatista said:

Ευχαριστώ φιλαράκι! Από χώμα και ασθένειες πως πανε;;

Αν σκεφτείς οτι αυτά που έβαλα στην φωτο τα φύτεψα όταν ήμουν 1η λυκείου (εχουν περάσει 17 χρόνια), χωρίς να έχω ιδέα τι και πως. Απλά έσκαψα σε λίγο βάθος και τα έχωσα. Το χώμα εκεί είναι εντελώς γτπ, πολύ σκληρό και με κωλοπέτρες μέσα, αλλά δεν είχαν κανένα πρόβλημα όπως βλέπεις. Λίπασμα παιζει να τους έβαλα μονο στην αρχή και μετά όποτε θυμώμουν πέταγα καμια χούφτα. Δεν μου έχουν βγάλει καμία ασθένια μέχρι στιγμής.

Το μόνο που χρειάστηκε κανα 2-3 φορές ήταν ένα πάρα πολύ κοντό κλάδεμα γτ είχε μεγαλώσει ο κορμός απο μέσα. Για να σου χαλάσουν (αφού έχουν πιάσει καλά) πρέπει να προσπαθήσεις πάρα πολύ. Έχει τύχει να βγάλουν και καλοκαίρι χωρίς πότισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, logokrimenos είπε

Αν σκεφτείς οτι αυτά που έβαλα στην φωτο τα φύτεψα όταν ήμουν 1η λυκείου (εχουν περάσει 17 χρόνια), χωρίς να έχω ιδέα τι και πως. Απλά έσκαψα σε λίγο βάθος και τα έχωσα. Το χώμα εκεί είναι εντελώς γτπ, πολύ σκληρό και με κωλοπέτρες μέσα, αλλά δεν είχαν κανένα πρόβλημα όπως βλέπεις. Λίπασμα παιζει να τους έβαλα μονο στην αρχή και μετά όποτε θυμώμουν πέταγα καμια χούφτα. Δεν μου έχουν βγάλει καμία ασθένια μέχρι στιγμής.

Το μόνο που χρειάστηκε κανα 2-3 φορές ήταν ένα πάρα πολύ κοντό κλάδεμα γτ είχε μεγαλώσει ο κορμός απο μέσα. Για να σου χαλάσουν (αφού έχουν πιάσει καλά) πρέπει να προσπαθήσεις πάρα πολύ. Έχει τύχει να βγάλουν και καλοκαίρι χωρίς πότισμα.

Φαντάζει ιδανικο σενάριο αν πάνε και 3-3.5 μέτρα με πυκνο φύλλωμα... κατι τετοιο έψαχνα από χαμηλά μέχρι ψηλά να είναι πυκνό γιαυτό πάλευα τοσο καιρο με κυπαρίσσια  αλλά δεν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2023 στις 4:53 ΜΜ, logokrimenos είπε

Παιρνεις μερικά μέτρα απο τέτοιο σωλήνα

Palaplast DRIP-PAL Σωλήνας Άρδευσης Φ20 με το Μέτρο | Skroutz.gr

Μετά αγοράζεις 1 μπεκ για καθε γλάστρα μεγάλης ροής σαν αυτό

Palaplast Στρυμών Σταλάκτης Πράσινος με Ροή Νερού 100lt/h | Skroutz.gr

Παίρνεις ενα εργαλείο να ανοιξεις τρύπες στον σωλήνα και να τοποθετήσεις όπου εσύ θες τα μπεκ

Palaplast 4069/8004 Σγρόμπια με Εξολκέα Ex P Φ4 | Skroutz.gr

Φτιάχνεις το λάστιχο με τις τρύπες και τα μπεκ εκει που θες, γυρνας το τελος του σωλήνα και το πιάνεις με ζιπακια ώστε να κλείσει. Απο εκεί και πέρα βρίσκεις κάποιο σύνδεσμο ρακόρ να ταιριάζει στον σωλήνα και την βρύση σου. Και είσαι έτοιμος, ανοίγεις την βρύση και ποτίζει μόνο του. Αν θες παίρνεις και ρυθμιστή ποτίσματος και βάζεις ένα πρόγραμμα να ποτίζονται μόνα τους

Ήρθαν λοιπόν τα πράγματα, και για αρχή το project αναβάλλεται γιατί είχα αγοράσει αντάπτορα για βρύση 1/2 και όχι 3/4 που χρειαζόταν.

Ο σωλήνας άρδευσης είναι απίστευτα δύσκολο και κουραστικό υλικό, δεν λυγίζει, τσακίζει, δεν κάθεται σε οτιδήποτε άλλο από το σχήμα που ήταν στην κουλούρα, και σε κάθε κίνηση που κάνεις φεύγει όλος από τη θέση του. Για γωνίες χρειάζεσαι αντάπτορες αλλιώς πρέπει να κάνεις ανοιχτή καμπύλη.

Δε νοείται η χρήση του χωρίς τα σχετικά πασαλάκια, τα οποία βέβαια και πάλι στις γλάστρες δε ξέρω αν θα αρκούν. Οπότε τα παρήγγειλα και αυτά και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Dj_kourampies said:

Ήρθαν λοιπόν τα πράγματα, και για αρχή το project αναβάλλεται γιατί είχα αγοράσει αντάπτορα για βρύση 1/2 και όχι 3/4 που χρειαζόταν.

Ο σωλήνας άρδευσης είναι απίστευτα δύσκολο και κουραστικό υλικό, δεν λυγίζει, τσακίζει, δεν κάθεται σε οτιδήποτε άλλο από το σχήμα που ήταν στην κουλούρα, και σε κάθε κίνηση που κάνεις φεύγει όλος από τη θέση του. Για γωνίες χρειάζεσαι αντάπτορες αλλιώς πρέπει να κάνεις ανοιχτή καμπύλη.

Δε νοείται η χρήση του χωρίς τα σχετικά πασαλάκια, τα οποία βέβαια και πάλι στις γλάστρες δε ξέρω αν θα αρκούν. Οπότε τα παρήγγειλα και αυτά και βλέπουμε.

O σωλήνας θα στρώσει μην σε αγχώνει αυτό. Μπορείς αν δεν σε βολεύει να είναι πάνω απο τις γλάστρες να εχεις το λαστιχο κάτω και να προσθέσεις σωληνάκια για κάθε μπεκ όπως αυτό στο σχήμα. Θα έχεις κύρια γραμμή τον σωλήνα και όπου θες θα βαζεις το ανταπτοράκι, το σωληνάκι θα το βάζεις στην γλάστρα ακριβώς όπου θες και μετά το μπεκ. 

 

Αυτόματο Πότισμα για τον Κήπο - Συμβουλές και Οδηγίες - ΚΑΛΛΙΕΡΓΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έστησα κουτσά στραβά. Ο σωλήνας είναι απλά εφιάλτης, δε στρώνει με τίποτα. Για την αρχική σύνδεση με τη βρύση δε γίνεται χωρίς μαλακό λάστιχο ούτε κατά διάνοια. Έκανα προσωρινά μια πατέντα με το λάστιχο ποτίσματος που είχα και θα δω τι θα κάνω στη συνέχεια. Τα πασαλάκια όπως φοβόμουν δεν αρκούν για το βάθος της γλάστρας. Δυστυχώς για γλάστρες στρογγυλές και σε ασυμμετρικά σημεία δεν είναι καλή λύση. Για κήπο, παρτέρια κατά μήκος κτλ είναι μια χαρά.

Επεξ/σία από Dj_kourampies
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω ενα λαστιχο Φ25 αν θυμαμαι καλα, μεγεθος για ποτισμα και θελω να το κοψω σε ενα σημειο και να βαλω μια βρυση αναμεσα, ειναι δλδ 40 μετρα και στα 5 μετρα θελω να βαλω μια βρυση, μπορει να μου πει καποιος πως λεγεται αυτο που πρεπει να βαλω γιατι δεν το βρισκω στο ιντερνετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...