Προς το περιεχόμενο

Η MSI «τρολάρει» την Apple για το κόστος του stand ($999) που είναι παραπλήσιο με της δικής της 5K οθόνης


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, Kwsths67 είπε

Μισω την apple σαν εταιρια και τις τιμες της στα προοιοντα που ειναι για το κοινο, αλλα δεν καταλαβαινω το hate για αυτη τη βαση να πω την αληθεια. Η βαση και η οθονη ειναι για ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ που βγαζουν λεφτα απο τη δουλεια τους, εγω θα εδινα και 10 χιλιαδες ευρω αν μου εβγαζε καποιο καλο για τη δουλεια μου, δεν ειναι για να παιζεις fortnite και apex legends, ουτε για απλες επαγγελματικες χρησεις οπως coding, CAD, 3d animation κτλ, ειναι καθαρα για επαγγελματιες που δουλευουν με χρωμα και επαγγελματικου επιπεδου mastering για ταινιες και παραπλήσια content που απο εδω και περα χρειαζεσαι HDR1000 support.

Υπαρχουν πολλες βασεις που κανουν 3 και 4 χιλιαδες ευρω, δεν λεει κανενας τιποτα ομως γιατι δεν τις φτιαχνει η apple. Υπαρχουν οθονες που κανουν 20 χιλιαδες ευρω, παλι κανενας δεν λεει τιποτα γιατι τις κανουν αλλες εταιριες και ειναι για επαγγελματιες. Υπαρχουν αξεσουαρ για βιντεοκαμερες που κοστιζουν 10 χιλιαδες ευρω, παλι no one bats an eye, με το που βγαλει η apple κατι για την επαγγελματικη της σειρα αμεσως ολοι χανουν το μυαλο τους.

Υπαρχει διαφορα με το να κανεις bitch για τα iPhone που οντως εχουν αυξηθει τρελα σε τιμη, και με το να παραπονιεσαι για κατι που 1. δεν φτιαχτηκε για σενα ουτε το ευρυ κοινο, 2. δεν προκειτε ποτε να το αγορασεις, 3. πολλοι επαγγελματιες το χρειαζονται και θα τους βοηθησει στην δουλεια τους που την κανουν για 40 ωρες τη βδομαδα, 

Θα μου δειξεις μια βάση για μόνιτορ που κάνει 3-4000€ ; 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, natural_sgf είπε

Αλλιώς την δειχνει στη photo και αλλιώς είναι στη πραγματικότητα. Δεν είναι πραγματική 5k αν δε κάνω λαθος και είναι μια χοντρή κουμουτσα, καμια σχέση με την εικόνα της διαφημισης.

Οχι βρε συ 5k ειναι και δεν παρατηρησα καποια διαφορα στις 2 εικονες. Δειχνει μονο προσοψη το αρθρο. Της MSI για μενα ειναι ανωτερη μιας και ειναι ultrawide. Το 16:9 ειναι ratio περασμενης δεκαετιας στα monitors υπολογιστη. 

https://www.guru3d.com/news-story/msi-to-release-white-prestige-ps341wu-5k2k-ultrawide-monitor-for-creatives.html

1 λεπτό πριν, Alex2020 είπε

Θα μου δειξεις μια βάση για μόνιτορ που κάνει 3-4000€ ; 

Τουλαχιστον Ελλαδα δεν βρισκω κατι σε αυτα τα χρηματα

 

https://www.skroutz.gr/c/307/baseis-pc-perifereiakwn/f/723117/othonis.html?o=βαση+οθονης+υπολογιστη&order_by=pricevat&order_dir=asc&page=10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Συγκρίνοντας τα χαρακτηριστικά ένα προς ένα, με εξαίρεση την διαγώνιο, θα διαπιστώσετε βεβαίως ότι η οθόνη της MSI είναι υποδεέστερη από αυτή της Apple. 

😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οχι βρε συ 5k ειναι και δεν παρατηρησα καποια διαφορα στις 2 εικονες. Δειχνει μονο προσοψη το αρθρο. Της MSI για μενα ειναι ανωτερη μιας και ειναι ultrawide. Το 16:9 ειναι ratio περασμενης δεκαετιας στα monitors υπολογιστη. 

https://www.guru3d.com/news-story/msi-to-release-white-prestige-ps341wu-5k2k-ultrawide-monitor-for-creatives.html

Τουλαχιστον Ελλαδα δεν βρισκω κατι σε αυτα τα χρηματα

https://www.skroutz.gr/c/307/baseis-pc-perifereiakwn/f/723117/othonis.html?o=βαση+οθονης+υπολογιστη&order_by=pricevat&order_dir=asc&page=10

Τότε γιατί το γράφεις ; 

Πουθενά δεν υπάρχει τέτοια τιμή . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Alex2020 είπε

Τότε γιατί το γράφεις ; 

Πουθενά δεν υπάρχει τέτοια τιμή . 

Δεν το εγραψα εγω φιλε μου εγω απλα ανεφερα τις μεγαλυτερες τιμες στις βασεις. Δες ξανα σε ποιον εκανε quote ο φιλος.

1 λεπτό πριν, Othal είπε

Ρε παιδια τι λετε τωρα? Μιλαμε για ενα χιλιαρικο για ενα κομματι σιδερο. Τι παμε να εκλογικευσουμε εδω?

Αυτο δικαιολογητε μιας και πινακες που ειναι ενα κομματι χαρτι εχουν κατι εκατομμυρια οπως και κατι πετρες(διαμαντια) τα οποια ειναι πρακτικα αχρηστα για ολους. Το θεμα ειναι οτι πουλαει την οθονη χωρις καθολου βαση. Εκει στεκετε ο περισσοτερος κοσμος. Περνεις ενα προιον των 5000 δολλαριων και δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις αν δεν παρεις επιπλεον και την βαση των 1000 δολλαριων.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και φυσικα δεν θα ειναι λιγοι αυτοι που θα τρεξουν να τα αγορασουν (της apple). σιγουρα καποια προιοντα της ειναι αρκετα ποιοτικα, οι τιμες τους ομως ειναι στα υψη σε ολα της τα προιοντα και ειδικα στα περιφερειακα της. Αλλα αφου βρισκει και τα κανει, σιγα μην αλλαξει κατι. Το συνολο των αγορων γινονται απο ατομα που θελουν να εχουν μια συσκευη με το μηλαρακι πανω και αυτο μονο τους ενδιαφερει, να εχω κατι και να το δειχνω, αν δεν υπηρχαν αυτοι δεν θα υπηρχε η apple, αν τους δωσεις την ιδια συσκευη και αντικαταστησεις το μηλαρακι με κατι αλλο και τους πεις αυτο ειναι κινεζικο, ευρωπαικο η δεν ξερω τι και στο δινω στην μιση τιμη,  αφου το χρησιμοποιησουν θα σου πουν, οχι μωρε αυτο δεν ειναι καλο βλεπω μεγαλη διαφορα. 

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Με αυτές τις πρακτικές και την μηδενική πρόοδο σε IOS, Features και innovation η Apple δεν έχει μέλλον σε 5  -  6 χρόνια.

Για να προλάβω τους φαναππλες, η Apple δεν επενδύει στα σωστά κανάλια .

Όταν η ιδια επί 3 χρόνια κάνει upgrades στα emoticons

και προσπαθεί απλά να βγάζει ακριβά προϊόντα μόνο και μόνο για να της έρχεται φτηνότερα το μάρκετινγκ.

Ένας τρόπος διαφήμισης που πούλαγε παλαιά αλλά όχι πλέον, ενώ οι ανταγωνιστές τρέχουν καλπάζοντας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πωλείται κάτι σημαίνει ότι υπάρχει κοινό που προτίθεται να το αγοράσει. Όταν ο φτωχός Έλληνας διαθέτει 1350€ για ένα iPhone, είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν κ αυτοί που η τσέπη τους αντέχει ώστε να δώσουν 6000€ για την οθόνη με τη βάση της. Υπάρχουν προϊόντα για κάθε βαλάντιο. Εγω προσωπικά ούτε το χρειάζομαι ούτε το αντέχει η τσέπη μου. Αυτά που άντεχε κ χρειαζόμουν τα πήρα. 

MacBook Pro late 2011 1350€ με αναβάθμιση 200€ μετά από 3 χρόνια... 6 έτη άψογης λειτουργιας. 

Toshiba 1000€,  στο χρόνο επανω τον ξεφορτωθηκα, πήρα νέο μοντελο κ μετά το ίδιο... 

 

iPhone 4s, 3ετη με άπειρες πτώσεις όταν άρχισε να κολλάει γτ βάρυνε το λειτουργικό το έβαλα στην άκρη 

iPhone 6s, 2ετη με επίσης πολλές πτώσεις το πουλησα

Xiaomi Redmi note 3 pro στους 6 μήνες έγινε θρύψαλα η οθόνη κ ήθελε 150€ αλλαγή... 

προτιμώ κάτι ποιοτικό που ξέρω ότι θα κρατήσει κι οχι κάτι που σε 1 έτος θα το δώσω ή θα με προδώσει 

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, jumper12 είπε

Για να πωλείται κάτι σημαίνει ότι υπάρχει κοινό που προτίθεται να το αγοράσει. Όταν ο φτωχός Έλληνας διαθέτει 1350€ για ένα iPhone, είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν κ αυτοί που η τσέπη τους αντέχει ώστε να δώσουν 6000€ για την οθόνη με τη βάση της. Υπάρχουν προϊόντα για κάθε βαλάντιο. Εγω προσωπικά ούτε το χρειάζομαι ούτε το αντέχει η τσέπη μου. Αυτά που άντεχε κ χρειαζόμουν τα πήρα. 

MacBook Pro late 2011 1350€ με αναβάθμιση 200€ μετά από 3 χρόνια... 6 έτη άψογης λειτουργιας. 

Toshiba 1000€,  στο χρόνο επανω τον ξεφορτωθηκα, πήρα νέο μοντελο κ μετά το ίδιο... 

 

iPhone 4s, 3ετη με άπειρες πτώσεις όταν άρχισε να κολλάει γτ βάρυνε το λειτουργικό το έβαλα στην άκρη 

iPhone 6s, 2ετη με επίσης πολλές πτώσεις το πουλησα

Xiaomi Redmi note 3 pro στους 6 μήνες έγινε θρύψαλα η οθόνη κ ήθελε 150€ αλλαγή... 

προτιμώ κάτι ποιοτικό που ξέρω ότι θα κρατήσει κι οχι κάτι που σε 1 έτος θα το δώσω ή θα με προδώσει 

 

Στα λεγομενα σου φασκεις και αντιφασκεις! Επισης συγκρινεις διαφορετικής τιμης προϊόντα και γενικεύεις την προσωπική σου εμπειρία κατα καποιο τροπο! Και κατι τελευταιο. πληροφοριακα η τιμη αλλαγης οθονης στην INFO QUEST (επισημος προμηθευτης και διανομεας ανταλλακτικων στην Ελλαδα) δεν ειναι 150€ που αναφερεις και δεν ξερω που ρωτησες?!90€ με ΦΠΑ ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Καλη αν και αστεια η κινηση της MSI. Με αυτα που κανει τα θελει η apple κακα τα ψεμματα. Η συγκεκριμενη οθονη της MSI δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο αυτη των 6000 δολλαριων της apple. 

Αν εβαζε τη βαση μαζι με την οθονη στα 6000 ισως κανεις δεν ελεγε τιποτα. Τωρα που δινει σκετη την οθονη που ειναι πρακτικα αχρηστη χωρις βαση ε τα θελει και τα παθαινει. Συνεχιζει να απογοητευει σε πολλα θεματα και ο κοσμος την χλεαυζει. Οχι αδικως. Ας εβαζε μια βαση των 100 ευρω μεσα και ας πουλουσε ξεχωριστα την αλλη στο 1000αρικο.

Καλο ειναι πριν πουμε κατι να ξερουμε τι λεμε. Η οθονη της apple ειναι σε αλλο επιπεδο σε σχεση με της msi. Το αν αξιζει ή οχι τα χρηματα εξαρταται στην χρηση και στην αποδοση που θελει να εχει καποιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mtifosi είπε

Καλο ειναι πριν πουμε κατι να ξερουμε τι λεμε. Η οθονη της apple ειναι σε αλλο επιπεδο σε σχεση με της msi. Το αν αξιζει ή οχι τα χρηματα εξαρταται στην χρηση και στην αποδοση που θελει να εχει καποιος...

Δικαιολογει τα 5000 παραπανω? Εκει θελει να σταθει η MSI. Η οθονη της MSI ειναι 5K με μικροτερο HDR peak σε ultrawide ratio. Της apple στοχευει αλλου αλλα σε καμια περιπτωση δεν δικαιολογει αυτα που ζηταει. Αν και οπως εγραψα κυριως το θεμα με την βαση ενοχλει τον κοσμο και οχι η τιμη καθαυτη μιας και στοχευει σε συγκεκριμενο target.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Δικαιολογει τα 5000 παραπανω? Εκει θελει να σταθει η MSI. Η οθονη της MSI ειναι 5K με μικροτερο HDR peak σε ultrawide ratio. Της apple στοχευει αλλου αλλα σε καμια περιπτωση δεν δικαιολογει αυτα που ζηταει. Αν και οπως εγραψα κυριως το θεμα με την βαση ενοχλει τον κοσμο και οχι η τιμη καθαυτη μιας και στοχευει σε συγκεκριμενο target.

Για καποιον επαγγελματια μπορει να δικαιολογησει και 20000 παραπανω. Οι οθονες δεν εχουν καμια επαφη. Ο κοσμος που ενοχλειται με την τιμη της βασης καλο ειναι να μην ασχοληθει γιατι δεν απευθυνεται στο ευρυ κοινο. Η bmw χρεωνει την ποτηροθηκη 300 ευρω αλλα τι να κανουμε ετσι εχουν τα πραγματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...