Προς το περιεχόμενο

Η MSI «τρολάρει» την Apple για το κόστος του stand ($999) που είναι παραπλήσιο με της δικής της 5K οθόνης


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, topdim είπε



Αλλά καλά κάνει και σας αρμέγει η Apple, αφού σας αρέσει. 
 

Μονο τους αρεσει ? Πρεπει να εχουν φτιαχτει αγρια με το προνομιο της ξεχωριστης βασης , καταλληλο για ανθρωπους που θελουν να ξεχωριζουν, να οραματιζονται,να ξεπερνουν τα ορια 🤣🤣

Επεξ/σία από bluesattack
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, abbath81 είπε

Η αληθεια ειναι οτι και στις 2 περιπτωσεις η αξια της βασης ειναι στο 1/5 της αξιας της οθονης οποτε μαλλον λογικα τα 999€ οταν θα στηρίζονται 4999€ επανω. Παραλογη ειναι η ολη τιμολογιακη πολιτικη της apple.

 

13 ώρες πριν, Kwsths67 είπε

Μισω την apple σαν εταιρια και τις τιμες της στα προοιοντα που ειναι για το κοινο, αλλα δεν καταλαβαινω το hate για αυτη τη βαση να πω την αληθεια. Η βαση και η οθονη ειναι για ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ που βγαζουν λεφτα απο τη δουλεια τους, εγω θα εδινα και 10 χιλιαδες ευρω αν μου εβγαζε καποιο καλο για τη δουλεια μου, δεν ειναι για να παιζεις fortnite και apex legends, ουτε για απλες επαγγελματικες χρησεις οπως coding, CAD, 3d animation κτλ, ειναι καθαρα για επαγγελματιες που δουλευουν με χρωμα και επαγγελματικου επιπεδου mastering για ταινιες και παραπλήσια content που απο εδω και περα χρειαζεσαι HDR1000 support.

Υπαρχουν πολλες βασεις που κανουν 3 και 4 χιλιαδες ευρω, δεν λεει κανενας τιποτα ομως γιατι δεν τις φτιαχνει η apple. Υπαρχουν οθονες που κανουν 20 χιλιαδες ευρω, παλι κανενας δεν λεει τιποτα γιατι τις κανουν αλλες εταιριες και ειναι για επαγγελματιες. Υπαρχουν αξεσουαρ για βιντεοκαμερες που κοστιζουν 10 χιλιαδες ευρω, παλι no one bats an eye, με το που βγαλει η apple κατι για την επαγγελματικη της σειρα αμεσως ολοι χανουν το μυαλο τους.

Υπαρχει διαφορα με το να κανεις bitch για τα iPhone που οντως εχουν αυξηθει τρελα σε τιμη, και με το να παραπονιεσαι για κατι που 1. δεν φτιαχτηκε για σενα ουτε το ευρυ κοινο, 2. δεν προκειτε ποτε να το αγορασεις, 3. πολλοι επαγγελματιες το χρειαζονται και θα τους βοηθησει στην δουλεια τους που την κανουν για 40 ωρες τη βδομαδα, 

Πίστεψέ με αυτή η βάση ΔΕΝ θα κάνει διαφορά  στον επαγγελματία.
Το ίδιο θα δείξει η οθόνη και χωρίς αυτό.

Πελάτης επαγγελματίας, μηχανολόγος μηχανικός όταν του είπα οτι το
τρίποδο της Samsung για την αξίας 3000 QLED που ήθελε κοστίζει 650
ευρώ γέλασε και μου απάντησε πως μπορεί με 3 σωλήνες και κόστος
κάνα 50αρικο να το φτιάξει σε μία μέρα. Ήταν επαγγελματίας......

Το ακριβό ΔΕΝ είναι πάντα και καλύτερο. Η APPLE πουλάει μούρη
αντί ποιότητα εδώ και πολλά χρόνια (και έχω προϊόντα της apple..).

Επεξ/σία από mirrage
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Ryzenlake said:

Το ποδήλατο Pinarello πιθανόν να είναι 20 φορές καλύτερο απο το IDEAL. Είναι η βαση 20 φόρες καλύτερη απο τις υπόλοιπες βάσεις? 

Εσύ γνωρίζεις αν είναι ή αν δεν είναι?

Αποκλείεται η περίπτωση να έφτιαξαν μια βάση που μπορεί να κοστίζει τόσο επειδή ο σχεδιαστής της έχει εμμονές με τις λεπτομέρειες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απορώ γιατί ο κόσμος δεν αντιδράει γι αυτό το παράλογο κόστος της βάσης ???

1000$ για μία βάση οθόνης ??? Ούτε διαμάντια έχει ούτε είναι από χρυσό ούτε έχει κάτι το special.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Εσύ γνωρίζεις αν είναι ή αν δεν είναι?

Αποκλείεται η περίπτωση να έφτιαξαν μια βάση που μπορεί να κοστίζει τόσο επειδή ο σχεδιαστής της έχει εμμονές με τις λεπτομέρειες???

Βάση είναι για οθόνη. Σαν προιόν το χρησιμοποιεί όποιος δεν θέλει ή βαριέται να αγοράσει VESA mount. Εξορισμού ας πούμε, είναι κατώτερο ένος VESA. Επίσης εξορισμού, η βάση πρέπει απλά να κάνει καλα τη δουλειά της, η οποία δουλειά της είναι απλή. Είναι σαν τα σπίρτα ένα πράμα. Δεν γίνεται να κοστίζουν 10€ γιαυτό που κάνουν. Έτσι και η βάση,  είναι ηλίθιο να κοστίζει 999€. Πόσο μάλλον η συγκεκριμένη που είναι meh γενικά από θέμα design

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Με την καταντια της Apple μεχρι και "οι οθονες του κυρ θυμιου" θα την δουλευουν. Μολις περασει η μοδα της, οπως περνανε ολες οι μοδες, θα καταλαβουν ολοι πως ειναι προτιμοτερο να παρεις ολα σου τα λεφτα και να τα καψεις παρα να αγορασεις Apple 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μια φορα θα την εφτιαχνα με τρεις σωληνες inox 1 1/4" για το ορθιο μερος, για βαση θα εβαζα δυο σωληνες επισης inox 1 1/2" τις οποιες θα κολλουσα σε αντιριδες κολλημενες σε 45 μοιρες στις ορθιες σωληνες.

Στην μεσαια σωληνα της ορθιας βασης θα κολλαγα μια ραγα επισης inox που και στο τελος θα εφαρμοζα τον μηχανισμο(ειμαι ακομα στα σχεδια).

Αμ πως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια εταιρεία που πέφτει τόσο χαμηλά και κάνει τέτοιου είδους marketing πρέπει να απαξιώνεται από το καταναλωτικό κοινό και όχι να επικροτείται. Δεν είναι μόνο η msi αλλά κυρίως η Samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
32 minutes ago, Ryzenlake said:

Βάση είναι για οθόνη. Σαν προιόν το χρησιμοποιεί όποιος δεν θέλει ή βαριέται να αγοράσει VESA mount. Εξορισμού ας πούμε, είναι κατώτερο ένος VESA. Επίσης εξορισμού, η βάση πρέπει απλά να κάνει καλα τη δουλειά της, η οποία δουλειά της είναι απλή. Είναι σαν τα σπίρτα ένα πράμα. Δεν γίνεται να κοστίζουν 10€ γιαυτό που κάνουν. Έτσι και η βάση,  είναι ηλίθιο να κοστίζει 999€. Πόσο μάλλον η συγκεκριμένη που είναι meh γενικά από θέμα design

Ναι έτσι είναι... Γι'αυτό πολλές φορές αγοράζεις μια οθόνη και μετά από λίγο καιρό σε ...προσκυνάει από μόνη της πάνω στο γραφείο για να σου δείξει την υποταγή της... :p 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, billdanos said:

Ναι έτσι είναι... Γι'αυτό πολλές φορές αγοράζεις μια οθόνη και μετά από λίγο καιρό σε ...προσκυνάει από μόνη της πάνω στο γραφείο για να σου δείξει την υποταγή της... 😛

Σου έχει κάνει κάτι τέτοιο μια οθόνη των 300 ή 400+ euro? :o

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Αν έβγαζε ποδήλατα η apple, θα χρέωνε τις σέλες χωριστά!

Σαλταρισμένη τελείως!

Why not? Δεν χρησιμοποιούν όλοι σέλες να ξέρεις :P Γιατί να μην γλιτώσουν λεφτά αυτοί;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, jumper12 είπε

Για να πωλείται κάτι σημαίνει ότι υπάρχει κοινό που προτίθεται να το αγοράσει. Όταν ο φτωχός Έλληνας διαθέτει 1350€ για ένα iPhone, είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν κ αυτοί που η τσέπη τους αντέχει ώστε να δώσουν 6000€ για την οθόνη με τη βάση της. Υπάρχουν προϊόντα για κάθε βαλάντιο. Εγω προσωπικά ούτε το χρειάζομαι ούτε το αντέχει η τσέπη μου. Αυτά που άντεχε κ χρειαζόμουν τα πήρα. 

 MacBook Pro late 2011 1350€ με αναβάθμιση 200€ μετά από 3 χρόνια... 6 έτη άψογης λειτουργιας. 

Toshiba 1000€,  στο χρόνο επανω τον ξεφορτωθηκα, πήρα νέο μοντελο κ μετά το ίδιο... 

 

iPhone 4s, 3ετη με άπειρες πτώσεις όταν άρχισε να κολλάει γτ βάρυνε το λειτουργικό το έβαλα στην άκρη 

iPhone 6s, 2ετη με επίσης πολλές πτώσεις το πουλησα

Xiaomi Redmi note 3 pro στους 6 μήνες έγινε θρύψαλα η οθόνη κ ήθελε 150€ αλλαγή... 

προτιμώ κάτι ποιοτικό που ξέρω ότι θα κρατήσει κι οχι κάτι που σε 1 έτος θα το δώσω ή θα με προδώσει 

 

Θύμησε μου να μην αγοράσω ποτε κινητό από σένα. Πολλες πτωσεις ρε φίλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Babis_allos είπε

Καλα τωρα που αυτη την οθονη θα την παρουν ΟΛΟΙ οσοι πραγματικα ασχολουνται με το αντικειμενο, θα δειτε. Αν η οθονη κανει αυτα που λεει οτι κανει μιλαμε οτι ανταγωνιζεται οθονες των 10 και 20 χιλιαδων ευρω. Και παρεπιπτοντως πολλες απο αυτες τις οθονες βγαινουν χωρις σταντ. Τριβουν τα χερακια τους οι επαγγελματιες. 

Το σταντ λιγοι θα το παρουν. Το θεμα ειναι οτι με ολο τον κοσμο να μιλαει για το σταντ ολοι οι επαγγελματιες εχουν αυτη τη στιγμη ενημερωθει πληρως για μια οθονη που κοστιζει 5000 και κανει πραγματα καλυτερα απο οθονες των διπλασιων και σχεδον ισα με οθονες των τετραπλασιων. Υπαρχουν οθονες που κοστιζουν πανω απο 40 χιλιαρικα αγαπητοι. Και μαντεψτε, υπαρχουν ατομα που τ αγοραζουν. 

 

πες μας μερικα μονιτορ αδερφε που κοστιζουν 20 και 40 χιλιαρικα αντιστοιχα... αν δεν βρεις δυο βρες μου ενα μονιτορ επαγγελματικο σε αυτες τις διαστασεις που κοστιζει 20 ή 40.000...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jumper12 είπε

Όταν αγορασα το XIAOMI το 2016 ούτε κατά διάνοια έφερνε  η Info quest τα κινητά αυτά στην Ελλάδα, οποτε μη συγκρίνεις ποσο κοστίζει το σέρβις τώρα με τότε. Ούτε φάσκω ούτε αντιφάσκω. Την εμπειρία χρήσης περιγράφω. Αν θελεις να στο περιγράψω και με οικονομικούς όρους για να το καταλάβεις.

Πως φερνεις τοτε σαν παραδειγμα οτι κοστιζε 150€ η οθονη?Επιλεκτικα επιχειρηματα?Δεν πειραζει,γνωμη μου και γνωμη σου.Καλη συνεχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...