Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy VII Remake [PS4][PS5]


Zengar Zombolt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το συστημα μαχης σε σχεση με το προηγουμενο XV ηταν 5 βηματα μπροστα και σαν επιλογες και σαν στησιμο γυρω απο τους χαρακτηρες.

Λιγο με τα summons και με το healing(σε σχεση με turn based)χανει,αλλα γενικα ειναι αρκετα τιμιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 642
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 17/6/2021 στις 2:41 ΜΜ, KostasPapaJohn είπε

Να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος. Υποτίθεται αν έχεις πάρει το platinum trophy ξεκλειδώνουν κάποια avatar για το psn account. Γνωρίζετε κάτι για αυτό;

Δεν είδα κάτι, ειμαι σε ps5 και δεν ξέρω καν αν υπάρχουν καν avatars πλέον lol.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα platinum (ξανά :P ) στο episode intermission, το τελευταίο super boss μου φάνηκε πάρα πολύ δύσκολο γιατί δεν θυμόμουν και τα stagger mechanics της Tifa. Για εμένα εκεί λάμπει το battle system, έχασα καμιά 30αρία φορές αλλά το καταχάρηκα πραγματικά.

Για το episode Yuffie ξεκάθαρα

- Αν είστε φανς με κλειστά μάτια

- Αν θέλετε να κάνετε όλο το content θα σας βγάλει καμιά 15αριά 20αρία ώρες σίγουρα

- Αν θέλετε να κάνετε ένα απλο playthrough τότε περιμένετε sale, ειναι σχετικά μικρό ίσως δεν αξίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κάτοχος και εγώ PS5 πλέον.

Έχοντας παίξει και τελειώσει το FFVII (disk version) στο PS4, τα saves πώς γίνονται διαθέσιμα στην PS5 εκδοση; Κατάφερα να πάρω το "free upgrade" από το PSN Store για το PS5.

Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να εγκαταστήσω την PS4 έκδοση πρώτα, να κατεβάσω τα saves από το cloud, να εγκαταστήσω την PS5 έκδοση για να γίνει η μεταφορά και τέλος να σβήσω την PS4. 

Ας με διαφωτίσει κάποιος σας παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μου είναι ξεκάθαρο ποια είναι η διαδικασία. Έχω PSN και saves στο cloud.

Στο RE Village για παράδειγμα, έπρεπε να έχω την PS4 έκδοση, εγκατεστημένη, να κάνω upload save data από το in game menu εικάζω στους servers της CAPCOM, να εγκαταστήσω την PS5, να κάνω download save data από in game menu πάλι και τέλος να σβήσω την PS4.

Προσθήκη.

Τελικά είναι η ίδια διαδικασία με το RE Village. Από την PS4 έκδοση πας in-game, επιλέγεις upload to cloud (της Square Enix) έτσι ώστε από την PS5 έκδοση να κάνεις download from cloud.

Στην δικιά μου περίπτωση, δεν είχα καν εγκατεστημένη την έκδοση στο PS4 και τα saves δεν ήταν καν στο PSN cloud για κάποιο λόγο.

Οπότε, μέσα από τις ρυθμίσεις του PS4 ανέβασα τα saves στο PSN cloud, στο PS5 έκανα εγκατάσταση του FFVII PS4, κατέβασα τα saves από το PSN cloud και μετά έκανα upload to cloud από το in-game menu. Τώρα κατεβάζω το FFVII PS5 για να μπορέσω να κατεβάσω τα saves από in-game menu.

Κάτι δε σκέφτηκε καλά η SONY.

Επεξ/σία από Cue
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cue είπε

Δεν μου είναι ξεκάθαρο ποια είναι η διαδικασία. Έχω PSN και saves στο cloud.

Στο RE Village για παράδειγμα, έπρεπε να έχω την PS4 έκδοση, εγκατεστημένη, να κάνω upload save data από το in game menu εικάζω στους servers της CAPCOM, να εγκαταστήσω την PS5, να κάνω download save data από in game menu πάλι και τέλος να σβήσω την PS4.

Προσθήκη.

Τελικά είναι η ίδια διαδικασία με το RE Village. Από την PS4 έκδοση πας in-game, επιλέγεις upload to cloud (της Square Enix) έτσι ώστε από την PS5 έκδοση να κάνεις download from cloud.

Στην δικιά μου περίπτωση, δεν είχα καν εγκατεστημένη την έκδοση στο PS4 και τα saves δεν ήταν καν στο PSN cloud για κάποιο λόγο.

Οπότε, μέσα από τις ρυθμίσεις του PS4 ανέβασα τα saves στο PSN cloud, στο PS5 έκανα εγκατάσταση του FFVII PS4, κατέβασα τα saves από το PSN cloud και μετά έκανα upload to cloud από το in-game menu. Τώρα κατεβάζω το FFVII PS5 για να μπορέσω να κατεβάσω τα saves από in-game menu.

Κάτι δε σκέφτηκε καλά η SONY.

Εφόσον υπάρχει in-game upload γιατί δεν έκανες upload στο cloud της SE μέσω του ps4 και απλά download από το in-game menu στο ps5;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, εμδιαφερομαι κα αγορασω το ff , αλλα δεν εχω ασχοληθει ποτε με τη σειρα. 

Μπορειτε να μου εξηγησετε ποια εκδοση να παρω? Γιατι βλεπω οτι υπαρχει για  ps4 και ps5 καο εχει τεραστια διαφορα στην τιμη. Ποια η διαφορα τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Η Ps5 εκδοση εχει μεσα και το dlc που κυκλοφορησε προσφατα αν σε ενδιαφερει.

Αυτη ειναι η κυρια διαφορα.

Δηλαδη απο γραφικα ειναι ακριβως το ιδιο? 

Αν καταλαβα σωστα ,  αν δεν με ενδιαφερει το  dlc ας αγορασω την εκδοση για  ps4 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, harisv είπε

Δηλαδη απο γραφικα ειναι ακριβως το ιδιο? 

Οχι ρε φιλαρακι τα γραφικα ειναι καλυτερα,δεν ειναι το ιδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

παιδιά θέλω να μεταφέρω τα save μου από την έκδοση του ps4 στην έκδοση του 5, γιατί εγκατέστησα αυτή του 5 αλλά δε τα βλέπω να έρχονται 

να σημειώσω ότι είναι στο cloud γιατί έχω plus και όταν είχα κατεβάσει την έκδοση του 4 πριν πάρω χαμπάρι πώς να κατεβάσω αυτή του 5 τα save είχαν κατέβει κανονικά

 

γενικά πολύ ανούσιο μπέρδεμα το θέμα του remake από το 4 στο 5 ειδικά στο να βρω πώς να αναβαθμίσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...