Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy VII Remake [PS4][PS5]


Zengar Zombolt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, james9tito είπε

Αυτο το θα βρουν τροπο δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο εκτος αν στο μενου του παιχνιδιου κανεις καποιο login σε server της square και ανεβαζεις εκει το save σου(χλωμο). Εκτος αυτου τα σκρουτζομαγαζα πουλανε και εκδοσεις απο αλλα regions οποτε μπορει να εχεις παιξει part 1 αμερικανικο και να παρεις το part 2 ευρωπαικο και παλι να μην μπορεις να συνεχισεις με το αρχικο save. Μυλος...

Μία χαρα εφικτό είναι το 2020. Είτε θα βρίσκει locally το save σου, είτε θα το ανεβάζει σε Server πχ της Square ή της Sony και θα το κατεβάζεις ξανά.

Όσον αφορά τα regions αυτό είναι πρόβλημα του αγοραστή, οχι της Square. Να πάρει το part 2απο το ίδιο region.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 642
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 4 μήνες μετά...

Παρόλο που δεν θα έπαιζα το game απο την ώρα που έμαθα για parts είπα να του δώσω μια ευκαιρία μιας και είναι το all time favorite game μου.

Σύνοψη : το παιχνίδι είναι μέτριο και ίσως η μεγαλύτερη αρπαχτή που έχω δει ποτέ απο εταιρία.

Στην πραγματικότητα το κομμάτι της Midgar θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ένα ωραίο 10ωρο game με τιμή 14.90 day1.Ας πούμε μαζί με το farm 12-13 ώρες.

Η εταιρία υποσχέθηκε βέβαια expand στο universe και πως θα δώσει 30 ώρες story και 50 κάπου με sidequest....Ας τα πάρουμε απο το τέλος λοιπόν,τα sidequest.

Τα sidequest του FFVII remake είναι απο τα χειρότερα που έχω συναντήσει την τελευταία δεκαετία.Ανάλογα το chapter θα έχει 4-5 generic sidequest τύπου , λίγο πιο κάτω έχει τέρατα πήγαινε σκότωσε τα .Στη συνέχεια 1-2 sidequest θα είναι τύπου ο Χ αδιάφορος npc ψάχνει κάτι , όπου αυτό το κάτι μπορεί να είναι κάποιες γάτες που ψάχνει ένα κοριτσάκι ή κάποια παιδιά που ξέχασαν ταυτόχρονα ΟΛΑ να πάνε στο μάθημα κλπ......Αυτό το μοτίβο κρατάει σε όλο το game.Δεν υπάρχει κάποιο νόημα να διαβάζεις καν το τι λένε οι questgivers , απλά πάς κάνεις το grind και συνεχίζεις..

Πάμε τώρα στο expand του universe.....το οποίο μάλλον expand στον τραπεζικό λογαριασμό τους είναι....στις πρώτες περίπου 18 ώρες το expanding του αποτελούνταν απο :

1. Να πάς στο πατρικό της Jessie και να τους δείς να τρώνε pizza...ενώ εσύ κλέβεις την κάρτα απο το ΚΑΠΗ απο τον πατέρα της προαναφερθούσας...

2. Να μάθεις πως ο Wedge είναι μανιακός με τις γάτες...κυριολεκτικά έχει 12-13 γάτες στο σπίτι του..

3. Να μάθεις ότι ο κιθαρίστας τον Tokio Hotel καβαλάει μηχανή και παίζει ξύλο στην εθνική.

4. Μαθαίνεις ότι η Tifa παιδιά είναι στο ενοίκιο....ποιος θα το πίστευε...Πάντως η σπιτονοικοκυρά της είναι καλός άνθρωπος και νοικιάζει και στον Cloud..

5.Mαθαίνεις πως στα slums έχει καταφύγει και ο Ρομπέν τον Δασών με τη μορφή της γιαγιάς μου βέβαια αλλά δε βαριέσαι...

μπορώ να γράφω για ώρες αλλά δεν έχει νόημα.Σχεδόν τίποτα απο όσα έχουν προσθέσει δεν κάνει expand το story.Είναι απλά ανούσιες πληροφορίες για minor characters.

Όλα αυτά έρχονται να προστεθούν σε ένα πολύ μέτριο main quest το οποίο είναι φανερό πως ήθελαν να τραβήξουν απο τα μαλλιά καθώς στο μισό απο αυτό πάς απο περιοχή σε περιοχή ακολουθώντας ένα μοτίβο του στυλ πάτα αυτό το μοχλό,άνοιξε την Χ πόρτα που υπάρχει απλά για να γράψει ώρες το ταξίμετρο..

Αδιάφοροι npcs , πολλά τεχνικά θέματα (Σε ένα δωμάτιο είδα 5 ίδιους npcs) μου είναι δύσκολο να πιστεψω πως αυτό χρειάστηκε 5 χρόνια.

 

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/5/2020 στις 3:19 ΜΜ, KostasPapaJohn είπε

Πλέον έχουμε περάσει τον ένα μήνα που είναι έξω το παιχνίδι και θα ήθελα να ακούσω γνώμες από ελληνικό fanbase του τίτλου. Πως σας φάνηκε;

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Πέραν του ending που εννοείται θέλω να εστιάσουμε. Ένα πράγμα που θα ήθελα ιδανικά, είναι να μην γίνει καμία αναφορά στο meteor, ακόμα και να μη δούμε τον Sephiroth = Jenova καν σε αυτό το πρώτο part (μιας και στο og πρώτη φορά τον βλέπαμε στο καράβι - πλην της αναδρομής στη Nibelheim . ) Όλο αυτό έχτιζε ένα μυστήριο γύρω από το όνομα του, όσες φορές γινόταν αναφορά ή βλέπαμε το σπαθί καρφωμένο στη πλάτη του προέδρου, ή την για την εποχή σκηνάρα με το φίδι σκοτωμένο. Πλην αυτού λοιπόν, και ότι σε ορισμένα σημεία ένιωθα πως το τραβούσαν από τα μαλλιά για να κερδίσουν ώρες, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με αυτό που ένιωσα παίζοντας το remake - μέχρι να έρθουν οι σκηνές του τέλους. Δεν λέω ότι το μίσησα, ούτε ότι χάρηκα με αυτά που έγιναν. Απλά είμαι υπερβολικά επιφυλακτικός με το τι μπορεί να γίνει παρακάτω. Γενικά δεν έχω εμπιστοσύνη στην εταιρεία , βλέποντας να καταστρέφει το Χ με το Χ-2, το ΧΙΙΙ με τα δεν ξέρω και εγώ πόσα parts ή ακόμα και το XV που μετά από 10 χρόνια ανάπτυξης ήταν γεμάτο plot holes. Πάντως ήθελε γερά κότσια από τη Square να παρέμβει με τέτοιο τρόπο σε ένα τόσο ιστορικό παιχνίδι. Αυτό είτε θα της βγει σε πολύ καλό είτε θα τους χτυπήσει πολύ άσχημα.

 

Ψιλοσκουπίδι.

Τεχνικά άθλιο με διάφορα textures - pop ups , ίδιους npcs σε κάθε γωνιά(κυριολεκτικά πέτυχα 5 ίδιους npcs σε ένα δωμάτιο) , άθλια γραφικά γενικά σε npcs κλπ κλπ Κάμερα για κλάματα ώρες ώρες.

Τα sidequests άθλια fetch filler ανεξαιρέτως.

Το midgar ένα maze απο corridors.

Τουλάχιστον 12 ώρες πατώντας μοχλούς για γιγάντια χέρια,λάμπες,σκάλες,πόρτες και ότι άλλη βλακεία υπάρχει για να γράψει ώρες.

Τέλος τόσα πολλά filler σε κάνουν να ξεχνάς το τέλειο story του original.

Αν χρειάστηκαν τόσα χρόνια για αυτή  τη προχειράτζα τι να πω.Full price ούτε για αστείο.Τέτοιο game το κάνουν φασόν studio στο 6μηνο.

Θα είναι θαύμα αν βγάλει όλα τα parts ή μάλλον απόδειξη πως οι fanboys είναι εκτός τόπου και χρόνου.

Καλή τύχη με το save...Σιγά μην χάσει πελάτες , το κάθε part θα είναι άλλο game.Back to square one.50 level part 1 και μερικοί ακόμα ελπίζουν να μεταφέρουν το save ps4 στο ps5.Ρομαντικοί.

 

p.s οχ άρχισαν οι fanboys να βάζουν confused φάτσες αλλά καμία παράθεση..

Επεξ/σία από Chocobo
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Chocobo είπε

Ψιλοσκουπίδι.

Τεχνικά άθλιο με διάφορα textures - pop ups , ίδιους npcs σε κάθε γωνιά(κυριολεκτικά πέτυχα 5 ίδιους npcs σε ένα δωμάτιο) , άθλια γραφικά γενικά σε npcs κλπ κλπ Κάμερα για κλάματα ώρες ώρες.

Τα sidequests άθλια fetch filler ανεξαιρέτως.

Το midgar ένα maze απο corridors.

Τουλάχιστον 12 ώρες πατώντας μοχλούς για γιγάντια χέρια,λάμπες,σκάλες,πόρτες και ότι άλλη βλακεία υπάρχει για να γράψει ώρες.

Τέλος τόσα πολλά filler σε κάνουν να ξεχνάς το τέλειο story του original.

Αν χρειάστηκαν τόσα χρόνια για αυτή  τη προχειράτζα τι να πω.Full price ούτε για αστείο.Τέτοιο game το κάνουν φασόν studio στο 6μηνο.

Θα είναι θαύμα αν βγάλει όλα τα parts ή μάλλον απόδειξη πως οι fanboys είναι εκτός τόπου και χρόνου.

Καλή τύχη με το save...Σιγά μην χάσει πελάτες , το κάθε part θα είναι άλλο game.Back to square one.50 level part 1 και μερικοί ακόμα ελπίζουν να μεταφέρουν το save ps4 στο ps5.Ρομαντικοί.

 

p.s οχ άρχισαν οι fanboys να βάζουν confused φάτσες αλλά καμία παράθεση..

Προσωπικά το game μου άφησε καλή γεύση, μου κάλυψε σε κάποιο βαθμό τη νοσταλγία και μου έβγαλε κάποια συναισθήματα/συγκίνηση χωρίς να με συγκλονίσει.

Με ευχαρίστησε που μπήκε λίγο παραπάνω στους χαρακτήρες και τις μεταξύ τους σχέσεις έστω λόγω του τραβήγματος της ιστορίας από τα μαλλιά για να έχει μεγαλύτερη διάρκεια. Επίσης, είδα τη Midgar και τον κόσμο που ζει εκεί πιο αναλυτικά απ'ότι στο πρωτότυπο.

Δε μου άρεσε:

- Το battle system. Πολύ clunky και πολύ εύκολο με αποτέλεσμα δεν σε έβαζε σε διαδικασία να εμβαθύνεις

- Το pacing της ιστορίας. 34 ώρες πέρασαν με κεντρικό εχθρό τη Shinra και την τελευταία 1 ώρα τα γύρισαν όλα τούμπα και έκαναν τις προηγούμενες 34 obsolete. Μου θύμισε το FF15.

- Η όλη ιστορία είχε κενά. Αν κάποιος δε γνωρίζει για τον Sephiroth πχ δε θα καταλάβει Χριστό.

- Μου φάνηκε αχρείαστο να ξοδέψουν τόση φαία ουσία και σχεδόν ένα ολόκληρο game για να πουν "στο Remake θα δείτε διαφορές". Μπορούσαν απλά να το κάνουν.

 

Το βρήκα μεγάλη παραγωγή, από τις μεγαλύτερες που έχω παίξει και σίγουρα όχι προχειράτζα.

Γενικά δε διαφωνώ έντονα με αυτά που έγραψες ένα προς ένα αλλά σε βρίσκω λίγο υπερβολικό. Το Game είναι ξεκάθαρα ένα fanservice νοσταλγίας και πετυχαίνει αρκετά πράγματα ως τέτοιο. Σαν αυτούσιο game έχει κενά. Σίγουρα δε μετάνιωσα που το έπαιξα αλλά επίσης σίγουρα όσα συναισθήματα και να μου ξύπνησε δε δικαιολογώ το GOTY nominee.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Προσωπικά το game μου άφησε καλή γεύση, μου κάλυψε σε κάποιο βαθμό τη νοσταλγία και μου έβγαλε κάποια συναισθήματα/συγκίνηση χωρίς να με συγκλονίσει.

Με ευχαρίστησε που μπήκε λίγο παραπάνω στους χαρακτήρες και τις μεταξύ τους σχέσεις έστω λόγω του τραβήγματος της ιστορίας από τα μαλλιά για να έχει μεγαλύτερη διάρκεια. Επίσης, είδα τη Midgar και τον κόσμο που ζει εκεί πιο αναλυτικά απ'ότι στο πρωτότυπο.

Δε μου άρεσε:

- Το battle system. Πολύ clunky και πολύ εύκολο με αποτέλεσμα δεν σε έβαζε σε διαδικασία να εμβαθύνεις

- Το pacing της ιστορίας. 34 ώρες πέρασαν με κεντρικό εχθρό τη Shinra και την τελευταία 1 ώρα τα γύρισαν όλα τούμπα και έκαναν τις προηγούμενες 34 obsolete. Μου θύμισε το FF15.

- Η όλη ιστορία είχε κενά. Αν κάποιος δε γνωρίζει για τον Sephiroth πχ δε θα καταλάβει Χριστό.

- Μου φάνηκε αχρείαστο να ξοδέψουν τόση φαία ουσία και σχεδόν ένα ολόκληρο game για να πουν "στο Remake θα δείτε διαφορές". Μπορούσαν απλά να το κάνουν.

 

Το βρήκα μεγάλη παραγωγή, από τις μεγαλύτερες που έχω παίξει και σίγουρα όχι προχειράτζα.

Γενικά δε διαφωνώ έντονα με αυτά που έγραψες ένα προς ένα αλλά σε βρίσκω λίγο υπερβολικό. Το Game είναι ξεκάθαρα ένα fanservice νοσταλγίας και πετυχαίνει αρκετά πράγματα ως τέτοιο. Σαν αυτούσιο game έχει κενά. Σίγουρα δε μετάνιωσα που το έπαιξα αλλά επίσης σίγουρα όσα συναισθήματα και να μου ξύπνησε δε δικαιολογώ το GOTY nominee.

Aν τα βάλεις κάτω δεν υπήρχε κάποια εξέλιξη στους main characters.Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το background σε 2nd characters.Αυτό για ευνόητους λόγους απο την ώρα που είναι το part 1.

Προσωπικά βρίσκω πολύ λογικότερο όποιος παίξει να παίξει σε classic mode και μόνο το main quest.Ακόμα και ακεί βέβαια θα βρεθεί να περιπλανιέται πατώντας μοχλούς για πολυυυύ ώρα...Αλλά τουλάχιστον θα γλιτώσει απο το να κάνει recycle ίδια sidequest.

Όσον αφορά την μεγάλη παραγωγή δεν μπορώ να συμφωνήσω.Πολλά τεχνικά λάθη και πολλά filler.Τι το μεγάλο είχε ?

3 ίδια ζευγάρια σε ένα δωμάτιο,το ένα ζευγάρι μάλιστα έχει 3 ίδιουσ....

Untitled.jpg

ακριβώς έξω απο το δωμάτιο με την τριολέτα 

IMG-1433.jpg

 

 

Δεν ξέρω για εσάσ αλλά αντανάκλαση σε καθρέπτη έχει και στο Deus Ex του 2000....IMG-1428.jpg

 

Τextures που πέραν ότι αργούν να κάνουν load , μερικές φορές δεν πιστεύεις στα μάτια σου ότι έχουν γίνει load....Playstation 2 στην καλύτερη...

https://postimg.cc/gallery/1RRgcnX

Συγνώμη αλλά ένα game που είναι 90% filler και τεχνικά μέτριο στην καλύτερη δεν το θεωρώ μεγάλη παραγωγή.

 

Θέλω να θέσω και ένα ερώτημα.Στην squareenix δεν ξέρουν πως είναι οπτικά ένας τραυματισμένος ετοιμοθάνατος άνθρωπος ? Βλέπεις τον Biggs και τη Jessie και γενικά όλους τους άλλους και έχουν λίγη βρωμιά στα μούτρα ξέρω γω.....Τη φάση ? Τον έχουν κάνει ροκφόρ απο τις σφαίρες τον άλλον και είναι λές και παίζει στο θέατρο.... Πώς κατάφεραν να κάνουν το game λιγότερο ρεαλιστικό δεν μπορώ να το καταλάβω.

Αν εξαιρέσουμε τη νοσταλγία και ας πούμε πως δεν έχεις google και δεν ξέρεις το πλότ....Ποιός αλήθεια θα συνέχιζε να παίζει μετά τις 4-5 ώρες ;

 

 

 

Επεξ/σία από Chocobo
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Chocobo είπε

Αν εξαιρέσουμε τη νοσταλγία και ας πούμε πως δεν έχεις google και δεν ξέρεις το πλότ....Ποιός αλήθεια θα συνέχιζε να παίζει μετά τις 4-5 ώρες ;

Αυτό είναι το δυνατό και αδύναμο σημείο του παιχνιδιού. Το ανέφερα και πριν. Το FF7 Remake είναι πρώτα fanservice και μετά game. Τι θα πει αν εξαιρέσουμε τη νοσταλγία? Είναι σαν να μιλάμε για Fifa και να εξαιρέσουμε τον κόσμο που λατρεύει το ποδόσφαιρο.

Αν δεν έχεις ιδέα από FF7 Universe τότε είναι ένα μέτριο παιχνίδι που δε βγάζει και πολύ νόημα.

Αν πάλι είσαι ένας από τους εκατομμύρια fans που πριν 25 χρόνια το παιχνίδι σε μύησε στον κόσμο του, σε έκανε να αγαπήσεις τα jrpg, έζησες μία περιπέτεια που όμοιά της σεναριακά ακόμη και σήμερα είναι δύσκολο να βρεις, τότε το συγκεκριμένο έχει να σου δώσει πολλά.

Ναι είναι "ιδιαίτερη" η απόφαση να σπάσουν το παιχνίδι σε 3-4 κομμάτια.

Ναι μπορούσαν να κάνουν πολλά πράγματα καλύτερα σε επίπεδο σεναρίου και να εμβαθύνουν σε κάποια πράγματα με flashbacks κτλ. που δεν είχε καν εμβαθύνει το αρχικό. 

Ναι γενικότερα θα μπορούσαν να βελτιώσουν πολλά.

Από τη βελτίωση στο "είναι σκουπίδι" έχει τεράστια απόσταση όμως. Εμένα προσωπικά με άγγιξε και τον ευχαριστήθηκα τον κόσμο του.

Αυτά που βρήκες εσύ ανούσια, εμένα με έκαναν να νιώσω τους χαρακτήρες πιο fleshy. Δε θυμόμουν καν τον Biggs και τη Jessie στο αρχικό.

Όλοι οι χαρακτήρες και οι main και οι side έγιναν πιο αληθοφανείς μέσα από αυτά τα fillers.

Εν τέλη δε μπορώ να καταλάβω πώς μίσησες τόσο το παιχνίδι παρόλο που ανέφερες ότι το αρχικό είναι από τα αγαπημένα σου. Μάλλον σε απογοήτευσε πολύ για να μπεις σε διαδικασία να κοιτάς καθρέφτες και φάτσες από NPCs.

Επεξ/σία από Mitroglou7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Αυτό είναι το δυνατό και αδύναμο σημείο του παιχνιδιού. Το ανέφερα και πριν. Το FF7 Remake είναι πρώτα fanservice και μετά game. Τι θα πει αν εξαιρέσουμε τη νοσταλγία? Είναι σαν να μιλάμε για Fifa και να εξαιρέσουμε τον κόσμο που λατρεύει το ποδόσφαιρο.

Αν δεν έχεις ιδέα από FF7 Universe τότε είναι ένα μέτριο παιχνίδι που δε βγάζει και πολύ νόημα.

Αν πάλι είσαι ένας από τους εκατομμύρια fans που πριν 25 χρόνια το παιχνίδι σε μύησε στον κόσμο του, σε έκανε να αγαπήσεις τα jrpg, έζησες μία περιπέτεια που όμοιά της σεναριακά ακόμη και σήμερα είναι δύσκολο να βρεις, τότε το συγκεκριμένο έχει να σου δώσει πολλά.

Ναι είναι "ιδιαίτερη" η απόφαση να σπάσουν το παιχνίδι σε 3-4 κομμάτια.

Ναι μπορούσαν να κάνουν πολλά πράγματα καλύτερα σε επίπεδο σεναρίου και να εμβαθύνουν σε κάποια πράγματα με flashbacks κτλ. που δεν είχε καν εμβαθύνει το αρχικό. 

Ναι γενικότερα θα μπορούσαν να βελτιώσουν πολλά.

Από τη βελτίωση στο "είναι σκουπίδι" έχει τεράστια απόσταση όμως. Εμένα προσωπικά με άγγιξε και τον ευχαριστήθηκα τον κόσμο του.

Αυτά που βρήκες εσύ ανούσια, εμένα με έκαναν να νιώσω τους χαρακτήρες πιο fleshy. Δε θυμόμουν καν τον Biggs και τη Jessie στο αρχικό.

Όλοι οι χαρακτήρες και οι main και οι side έγιναν πιο αληθοφανείς μέσα από αυτά τα fillers.

Εν τέλη δε μπορώ να καταλάβω πώς μίσησες τόσο το παιχνίδι παρόλο που ανέφερες ότι το αρχικό είναι από τα αγαπημένα σου. Μάλλον σε απογοήτευσε πολύ για να μπεις σε διαδικασία να κοιτάς καθρέφτες και φάτσες από NPCs.

Δεν το μίσησα σε καμία περίπτωση.Ούτε η απογοήτευση μου επηρέασε την κρίση μου.

Υπάρχουν πολλά πρόσφατα ή και παλιά παιχνίδια με τεράστιους κόσμους εκατοντάδες χαρακτήρες και απίστευτα γραφικά.Δεν μπορώ να κάνω στα στραβά μάτια επειδή είναι το FFVII.

Πως να μου φανούν πιο fleshy όταν σε κάθε γωνιά βλέπω τους ίδιους , στο ίδιο μέρος κάνοντας...τίποτα...Εδώ κράζουνε την CD Projekt που οι κυριολεκτικά εκατοντάδες npcs που οργώνουν όλη την πόλη συμπεριφέρονται χαζά , δεν θα πούμε κουβέντα για τις παγοκολόνες του FF ? Το σκεπτικό “μα καλά εσύ αυτά κοιτάς” δεν το καταλαβαίνω.

Φυσικά και θα κοιτάξω και αυτά , είναι κομμάτι του συνόλου. Πόσο μάλλον όταν το gameplay δεν είναι τρομερό.

Σε ένα τόσο μικρό map και game δεν δικαιολογείται η προχειρότητα στο τεχνικό κομμάτι.

Το ότι πήγε για goty και πέρνει κάτι 10/10 απο κάτι site δείχνει πόσο biased ή και fake είναι μερικά review.

Μπορεί το σκουπίδι να είναι υπερβολή αλλά απέχει πολύ απο το έπος του original και απέχει πολύ απο άλλα games.

Επεξ/σία από Chocobo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/1/2021 στις 7:20 ΠΜ, Chocobo είπε

Δεν το μίσησα σε καμία περίπτωση.Ούτε η απογοήτευση μου επηρέασε την κρίση μου.

Υπάρχουν πολλά πρόσφατα ή και παλιά παιχνίδια με τεράστιους κόσμους εκατοντάδες χαρακτήρες και απίστευτα γραφικά.Δεν μπορώ να κάνω στα στραβά μάτια επειδή είναι το FFVII.

Πως να μου φανούν πιο fleshy όταν σε κάθε γωνιά βλέπω τους ίδιους , στο ίδιο μέρος κάνοντας...τίποτα...Εδώ κράζουνε την CD Projekt που οι κυριολεκτικά εκατοντάδες npcs που οργώνουν όλη την πόλη συμπεριφέρονται χαζά , δεν θα πούμε κουβέντα για τις παγοκολόνες του FF ? Το σκεπτικό “μα καλά εσύ αυτά κοιτάς” δεν το καταλαβαίνω.

Φυσικά και θα κοιτάξω και αυτά , είναι κομμάτι του συνόλου. Πόσο μάλλον όταν το gameplay δεν είναι τρομερό.

Σε ένα τόσο μικρό map και game δεν δικαιολογείται η προχειρότητα στο τεχνικό κομμάτι.

Το ότι πήγε για goty και πέρνει κάτι 10/10 απο κάτι site δείχνει πόσο biased ή και fake είναι μερικά review.

Μπορεί το σκουπίδι να είναι υπερβολή αλλά απέχει πολύ απο το έπος του original και απέχει πολύ απο άλλα games.

Ντάξει ναι δεν είναι ότι έχεις άδικο σε πολλά από όσα λες, απλά νομίζω ότι το κρίνεις πολύ πιο αυστηρά από όσο χρειάζεται. Είναι προσωπική άποψη του κάθε γκέιμερ από ένα σημείο και μετά, οπότε σεβαστό.

Θα συμφωνήσω ότι τα textures poppings είναι κοροϊδία λες και είναι PS2. Ούτε και με ssd που έκαναν testing δεν έφτιαξε. Νομίζω ούτε και στο PS5. Ελπίζω όταν βγει στο πισι να λυθεί αυτό το θέμα. Λένε ότι ήταν bug της unreal? dunno.

Από τα 5 χρόνια που πήρε το development, βγάλε ένα διάστημα νομίζω ενός ή 2 ετών που πήραν το development από τρίτη εταιρεία και το έκαναν in house. Όχι ότι προσπαθώ να το δικαιολογήσω, υπήρχε χρόνος να φτιαχτεί καλύτερα αλλά έστω. Σίγουρα και με τα προβλήματα του δεν προσεγγίζει τον αχταρμά του cyberpunk που απότι είδα και με το μεγάλο πατς που έφαγε τώρα, έχει game breaking bug. Κακό...

Το fighting για μένα που μου άρεσε και λίγο το dissidia, είναι μια χαρά. Ειδικά στο hard (και όχι classic mode) υπήρχαν σημεία που με ζόρισαν κάποια boss, ιδιώς τα τελευταία vr battles με το proud clod prototype whatever.

Όντως ίσως πολύ δύσκολα νιώσουν οι newcomers όσα νιώσαμε με το original γιατί στάνταρ το όλο concept Sephiroth παραμένει μπερδευτικό στην αρχή. Και ακόμα έχω τρελές επιφυλάξεις με το πως θα χειριστούν το ending.

Το OST έσπειρε και προσωπικά σε μένα έκανε trigger όλα τα συναισθήματα του τότε, οπότε (κατ'εμε) δικαιολογημένα πήρε το βραβείο εκεί. Επίσης πολύ άξια στάθηκε για GOTY nominee αν υπολογίσεις ότι κάποτε ήταν το overwatch.

Μπορούσε να έχει χαμηλότερη τιμή, ναι. Εξάλλου νομίζω ένα ή δυο μήνες μετά έπεσε σε sale -30%? Τέλος, απ'ότι ακούγεται θα δώσουν τώρα που λήγει το one year exclusive, dlc με το τι έγινε με barret και tifa όταν χωρίστηκε η ομάδα και ο cloud έπεσε στο sector 5. Ή ακόμα και τι έγινε με την Aerith μετά που έφυγε από τη πρώτη συνάντηση με το λουλούδι στον Cloud, ή όσο ήταν στη Shinra. Υπάρχει γενικά ζουμί να καλύψουν και όντως δεν θα έπρεπε να είναι dlc content, αλλά main story,

Αγάπη σίγουρα του έδωσαν. Από κει και πέρα όμως, ε ξέρουν ότι έχει τρελό fanbase οπότε γεμίζουν και λίγο τσέπες. Θα κριθεί τελικά από μένα όταν ολοκληρωθεί το γκειμ και δω αν έφτιαξαν στα επόμενα parts τα ελαττώματα του πρώτου, όπως επίσης και πως θα χειριστούν το story / πως θα κολλήσει με το OG - Crisis Core - Advent Children - Cerberus - universe.

Φιλικά πάντα. Δεν ξέρω πόσο αντικειμενικός ήμουν, λέω προκαταβολικά ότι είμαι ultra fan του og, αγαπημένο μου game ever.

Στις 11/1/2021 στις 8:08 ΜΜ, Chocobo είπε

Aν τα βάλεις κάτω δεν υπήρχε κάποια εξέλιξη στους main characters.Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το background σε 2nd characters.Αυτό για ευνόητους λόγους απο την ώρα που είναι το part 1.

Προσωπικά βρίσκω πολύ λογικότερο όποιος παίξει να παίξει σε classic mode και μόνο το main quest.Ακόμα και ακεί βέβαια θα βρεθεί να περιπλανιέται πατώντας μοχλούς για πολυυυύ ώρα...Αλλά τουλάχιστον θα γλιτώσει απο το να κάνει recycle ίδια sidequest.

Όσον αφορά την μεγάλη παραγωγή δεν μπορώ να συμφωνήσω.Πολλά τεχνικά λάθη και πολλά filler.Τι το μεγάλο είχε ?

3 ίδια ζευγάρια σε ένα δωμάτιο,το ένα ζευγάρι μάλιστα έχει 3 ίδιουσ....

Untitled.jpg

ακριβώς έξω απο το δωμάτιο με την τριολέτα 

IMG-1433.jpg

 

 

Δεν ξέρω για εσάσ αλλά αντανάκλαση σε καθρέπτη έχει και στο Deus Ex του 2000....IMG-1428.jpg

 

Τextures που πέραν ότι αργούν να κάνουν load , μερικές φορές δεν πιστεύεις στα μάτια σου ότι έχουν γίνει load....Playstation 2 στην καλύτερη...

https://postimg.cc/gallery/1RRgcnX

Συγνώμη αλλά ένα game που είναι 90% filler και τεχνικά μέτριο στην καλύτερη δεν το θεωρώ μεγάλη παραγωγή.

 

Θέλω να θέσω και ένα ερώτημα.Στην squareenix δεν ξέρουν πως είναι οπτικά ένας τραυματισμένος ετοιμοθάνατος άνθρωπος ? Βλέπεις τον Biggs και τη Jessie και γενικά όλους τους άλλους και έχουν λίγη βρωμιά στα μούτρα ξέρω γω.....Τη φάση ? Τον έχουν κάνει ροκφόρ απο τις σφαίρες τον άλλον και είναι λές και παίζει στο θέατρο.... Πώς κατάφεραν να κάνουν το game λιγότερο ρεαλιστικό δεν μπορώ να το καταλάβω.

Αν εξαιρέσουμε τη νοσταλγία και ας πούμε πως δεν έχεις google και δεν ξέρεις το πλότ....Ποιός αλήθεια θα συνέχιζε να παίζει μετά τις 4-5 ώρες ;

 

 

 

kακό αυτό όντως.

Νομίζω έχει να κάνει με το pg rating που ήθελαν να κρατήσουν χαμηλά. Αλλά δεν τους πέραξε η σκηνή μέσα στο μασατζίδικο ε; :P

Επίσης πολύ κακό που δεν έπαιξε το σκηνικό που ακολουθείς τα αίματα μέχρι το γραφείο του προέδρου. Νομίζω για τον ίδιο λόγο. Κάτι τέτοια με φοβίζουν

SPOILER ALERT
 

Spoiler

για το πως θα χειριστούν την σκηνή της Aerith παρακάτω.

 

Επεξ/σία από KostasPapaJohn
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ρε παιδιά εγώ έχω τo παιχνίδι από πλας. Στις 10 Ιουνίου αυτό θα πάρει αναβάθμιση η έκδοση πσ5 ? (αναφέρομαι στα γραφικά ξέρω τα dlc κτλ είναι έξτρα στο νέο προϊόν) 

Κάπως μπερδεμένα τα διαβάζω δεν είναι και τα καλύτερα μου τα αγγλικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, di maria kun είπε

Ρε παιδιά εγώ έχω τo παιχνίδι από πλας. Στις 10 Ιουνίου αυτό θα πάρει αναβάθμιση η έκδοση πσ5 ? (αναφέρομαι στα γραφικά ξέρω τα dlc κτλ είναι έξτρα στο νέο προϊόν) 

Κάπως μπερδεμένα τα διαβάζω δεν είναι και τα καλύτερα μου τα αγγλικά 

οχι δε θα παρει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασα αρκετα παιχνιδια το τελευταιο διαστημα, αυτο με κρατησε...ισως ηταν και η νοσταλγια, αλλα οπως και να χει το ευχαριστηθηκα και το πηγα μεχρι το τερμα...

ναι για τα γραφικα υπαρχουν σκαμπανεβασματα και εκει που βλεπεις καποια πανεμορφα σκηνικα, αμα κοιταξεις λιγο παραπερα θα δεις καποια πραγματα που χτυπανε ασχημα, αλλα αμα δεν καθεσαι να ψαχνεις το παιχνιδι με το μεγεθυντικο φακο, το παιχνιδι ειναι ομορφο και δικαιολογει το remake...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδή είμαι από αυτούς που έχουν τελειώσει και το πρωτότυπο και παίζω και τώρα και αυτό εδώ να πω ότι δεν έχει καμία σχέση δλδ δεν μπορεί να το λέμε remake αλλά βασισμένο στο ff7. 

Tεράστιες διαφορές στα πάντα και γενικά άλλο τελείως game. Αν το παίξεις σαν αυτό που είναι δλδ ένα νέο action game με rpg στοιχεία που βασίζεται στο ff7 τότε μπορεί να σου αρέσει.

Αν πας να παίξεις σαν ramake του original τότε θα φας μεγάλη απογοήτευση. 

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι φαίνεται με hints που έχει πετάξει από δω και από κει, ναι, ΜΑΛΛΟΝ πάει πιο πολύ προς sequel του OG.

Μπορεί γιαυτό κιόλας να φτιάχνουν αυτά τα mobile games που θα λαντσάρουν του χρόνου.

Θα δείξει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...