Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy VII Remake [PS4][PS5]


Zengar Zombolt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Ναι, δεν εβρισκα με τιποτα αυτο

  1. Find the "FINAL FANTASY VII REMAKE upgrade for PS4 version owners" Add-On to download and install

Το μονο που ειχα σαν επιλογη ηταν το demo, δεν ξερω κατι εκανα περα δωθε στα menu και τις εκδοσεις και το βρηκα τελικα. :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 642
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, xavier είπε

αφου ρε adhd θα το αγορασεις το yuffie dlc, τι την ψαχνεις με το upgrade?

:P

Μα αυτό ήθελα αλλά δεν με αφηνε να το αγορασω μου ελεγε οτι πρεπει να κανω upgrade πρωτα, πηγαινα να το βρω και μου ελεγε υπαρχει conflict γιατι εχεις ηδη το FF VII REMAKE, πηγαινα στο intergrade εβγαζε το ιδιο.. :P Ουτε και εγω δεν καταλαβα πως το βρηκα τελικα. 

(Τωρα να σας πω οτι εχω κανει pre-order και την εκδοση για ps5 με το steelbook και εχω και την limited για ps4 sealed η θα με φατε?? :P)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ADHD είπε

Εχω την digital και δεν εχω καταλαβει πως παιρνω το upgrade, σε ολα τα αλλα (οπως στο nioh 2 πχ) ηταν ξεκαθαρο σε εκανε redirect στη σωστη εκδοση για ps5, εδω δεν βλεπω τιποτα τετοιο.

Το εχεις αγορασμενο?Γιατι αν το εχεις απο το ps plus τοτε δεν σου κανει το Upgrade

edit:

Μετα ειδα οτι εχεις απαντησει

Επεξ/σία από aekoupoli
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα να το παιξω σκεπτομενος "αντε να κανουμε κανα summon κατα βουληση και οχι σαν την π@π@ρια το 15 που σου τα εβγαζε οποτε γουσταρε" για να παρω τον ifrit και να ξανακανει τα ιδια. πειτε μου οτι αλλαζει πιο μετα η φαση και οτι δεν ειναι τοσο φελλοι πια η square.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babality είπε

εβαλα να το παιξω σκεπτομενος "αντε να κανουμε κανα summon κατα βουληση και οχι σαν την π@π@ρια το 15 που σου τα εβγαζε οποτε γουσταρε" για να παρω τον ifrit και να ξανακανει τα ιδια. πειτε μου οτι αλλαζει πιο μετα η φαση και οτι δεν ειναι τοσο φελλοι πια η square.

summon κατά βούληση? lol. Καμία σχέση. action μάχες και δυσκολία  μέχρι εκνευρισμου,. Oυτε cast spell ούτε καν τα item σου δεν μπορείς να τα χρησιμοπoιείς όποτε θέλεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chek2fire είπε

summon κατά βούληση? lol. Καμία σχέση. action μάχες και δυσκολία  μέχρι εκνευρισμου,. Oυτε cast spell ούτε καν τα item σου δεν μπορείς να τα χρησιμοπoιείς όποτε θέλεις. 

Τα summon ειναι λιγο περιεργα παλι αλλα δεν εχουν καμια σχεση με το XV που θα τα εβλεπες μια φορα και αν, εδω υπαρχουν καποια conditions για να γινει trigger αλλα θα τα δεις αρκετες φορες, το συστημα ειναι καλό imo καθως τα summons πρεπει να ειναι κατι δυνατο για να σου δωσει ενα edge στη μαχη οχι απλα κατι σαν spell. Οσο για τα spells και τα items κανονικα τα σπαμαρεις οσο θες εκτος απο το hard mode που δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις items καθολου (και παλι με τα crates και τα παγκαγκια βγαινει ανετα) δεν ξερω αν εννοουσες αυτο. :P 

Το παιχνιδι για εμενα εχει το καλυτερο συστημα μαχης σε JRPG, παντρεψαν τελεια το action με το turn-based κατι που προσπαθουσε να γινει εδω και πολλα χρονια. Απλα θελει αρκετη συνηθεια, να παιξεις με τα shortcuts αρκετα μεχρι να σε βολεψουν να χρησιμοποιεις block/parry καθως και εξυπνη χρηση των ATB, εκτος αν πας στο easy και το παιξεις εντελως hack n slash φαση. :P 

Παντως στο episode με τη Yuffie που παιζω τωρα στο normal η δυσκολια ειναι αρκετα τσιμπημενη και ο χαρακτηρας παιζει διαφορετικα, για εμενα το πετυχαν τελεια και παλι και στον χαρακτηρα και στο συστημα μαχης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ADHD είπε

Τα summon ειναι λιγο περιεργα παλι αλλα δεν εχουν καμια σχεση με το XV που θα τα εβλεπες μια φορα και αν, εδω υπαρχουν καποια conditions για να γινει trigger αλλα θα τα δεις αρκετες φορες, το συστημα ειναι καλό imo καθως τα summons πρεπει να ειναι κατι δυνατο για να σου δωσει ενα edge στη μαχη οχι απλα κατι σαν spell. Οσο για τα spells και τα items κανονικα τα σπαμαρεις οσο θες εκτος απο το hard mode που δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις items καθολου (και παλι με τα crates και τα παγκαγκια βγαινει ανετα) δεν ξερω αν εννοουσες αυτο. :P 

Το παιχνιδι για εμενα εχει το καλυτερο συστημα μαχης σε JRPG, παντρεψαν τελεια το action με το turn-based κατι που προσπαθουσε να γινει εδω και πολλα χρονια. Απλα θελει αρκετη συνηθεια, να παιξεις με τα shortcuts αρκετα μεχρι να σε βολεψουν να χρησιμοποιεις block/parry καθως και εξυπνη χρηση των ATB, εκτος αν πας στο easy και το παιξεις εντελως hack n slash φαση. :P 

Παντως στο episode με τη Yuffie που παιζω τωρα στο normal η δυσκολια ειναι αρκετα τσιμπημενη και ο χαρακτηρας παιζει διαφορετικα, για εμενα το πετυχαν τελεια και παλι και στον χαρακτηρα και στο συστημα μαχης.

εγώ ήδη το έχω βάλει στο easy για να δω το story και μόνο. Γενικά δεν είμαι του action είμαι ποιο πολύ του turn based  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορειτε να το βαλετε classic mode στο οποιο απλα δίνεις τα commands (abilities/spells/items κλπ) , προσωπικα δεν θα το προτεινα καθως το παιχνιδι εχει ενα καταπληκτικο υβριδικο combat system με τεραστιο βαθος αλλα ειναι μια λυση για οσους δεν το μπορουν καθολου.

Επισης σε αυτο το παιχνιδι τα side-quests ειναι λιγα αλλα έχουν ουσια, επηρεαζουν και καποια πραγματα στο παιχνιδι που θα δειτε στη συνεχεια οποτε θα ελεγα να μην κανετε skip κανενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ADHD είπε

Μπορειτε να το βαλετε classic mode στο οποιο απλα δίνεις τα commands (abilities/spells/items κλπ) , προσωπικα δεν θα το προτεινα καθως το παιχνιδι εχει ενα καταπληκτικο υβριδικο combat system με τεραστιο βαθος αλλα ειναι μια λυση για οσους δεν το μπορουν καθολου.

Επισης σε αυτο το παιχνιδι τα side-quests ειναι λιγα αλλα έχουν ουσια, επηρεαζουν και καποια πραγματα στο παιχνιδι που θα δειτε στη συνεχεια οποτε θα ελεγα να μην κανετε skip κανενα.

φιλε μου για τα side quests θα συμφωνησω δεν αφηνω ουτως η αλλως σε κανενα game τιποτα ορθιο απο sides. ομως για το combat system πραγματικα βγαζω αλλεργια. οταν εισαι turn based φαν, θεωρεις το συστημα των 7,8,9 οτι καλυτερο εκαναν τα final fantasy, τοτε αυτο συστημα οσο βαθος και να εχει δεν παυει να ειναι ενα συστημα που πατας κουμπακι/κουναει σπαθακι = τα λεμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, babality είπε

φιλε μου για τα side quests θα συμφωνησω δεν αφηνω ουτως η αλλως σε κανενα game τιποτα ορθιο απο sides. ομως για το combat system πραγματικα βγαζω αλλεργια. οταν εισαι turn based φαν, θεωρεις το συστημα των 7,8,9 οτι καλυτερο εκαναν τα final fantasy, τοτε αυτο συστημα οσο βαθος και να εχει δεν παυει να ειναι ενα συστημα που πατας κουμπακι/κουναει σπαθακι = τα λεμε.

Κοιτα και εγω με τα turn-based μεγαλωσα και παντα θα μου αρεσει ενα καλο turn-based αλλα εδω για εμενα καλα εκαναν και δοκιμασαν κατι τετοιο. Αρκετοι φανς ηθελαν μια καποια εξελιξη για αυτο και ειδαμε πχ το πειραμα του XII και γενικα το ψαχνουν στα JRPG εδω και χρονια πως γινεται να παντρεψουν ενα συγχρονο combat system με το turn-based. Για παραδειγμα στο XV ειχαμε ενα χαλια action system στο οποιο απλα σπαμμαρες warp strikes, ενα πολυ καλο turn-based σε αυτον τον τομεα ηταν το octopath αλλα βοηθουσε και το γεγονος οτι μιλαμε για ενα pixel-art 2.5d παιχνιδι οχι ενα ΑΑΑ.

Το στοιχημα ηταν πως θα συνδυασεις την παραγωγη επιπεδου XV δηλαδη ενα συγχρονο ΑΑΑ τιτλο με καποια στοιχεια turn-based. Για εμενα προσωπικα το πετυχαν τελεια αλλα δεν δινω αδικο και σε αυτους που θελουν μονο turn-based, νομιζω παντως το classic mode θα σε καλυψει αρκετα παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας κ τερμάτισα κ το dlc να πω  μου πήρε ένα χαλαρό 7 ορό. Αν χρησιμοποιούσα  τα τερματισμενα material k δε χαζευα μπορεί να βγαινε κ σε 5. Δεν είναι δύσκολο σαν expansion (παίζει να έχασα Μονό μια φορά στο Normal κ αυτό γτ έψαχνα να θυμηθώ τα κουμπιά), ούτε δίνει κάτι καινούργιο σε μηχανισμούς κτλ αλλά σε κρατάει να το πας σερί δε βαριέσαι. Τα 20 ευρώ τα θεωρώ αρκετά,  στα 15 θα ταν τίμιο.

Για γραφικά δεν μπορώ να κάνω σύγκρισή καθώς το πρώτο το remake το έπαιξα στο ps4 το απλό οπότε ήταν 1080P

η κίνηση όμως σε συνδυασμό με το οπτικό που έβλεπα σε ps5 κ 4κ ήταν υπέροχο 

οι χρόνοι φορτώματος είναι κατι μαγικο σε ps5, με τπτ δε θα μπορούσα να ξαναγυρίσω στο ps4, πιστεύω ότι αυτός είναι κ ο ουσιαστικός λόγος που το έβγαλα κ σερί χωρίς να νιώσω ότι κάνω αγγαρεία  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ADHD είπε

Κοιτα και εγω με τα turn-based...

classic mode παιζω αλλα και παλι εχει αυτη την αυρα του 15 που με σαπιζει κι ας μην ειναι ιδιο. το οτι δινεις commands στο claasic mode εννοειται δεν το σωζει, μου φαινεται οτι δινεις commands απλα για να σου θυμιζει το original αλλιως δεν εχει και ιδιαιτερη σημασια και γενικα μου σκαει ψιλοsad κι επισης ειναι και αρκετα ευκολο μεχρι στιγμης σ'αυτο το mode. Βεβαια το λεει οτι αν επιλεξεις classic ειναι σαν να επιλεγεις easy. Τεσπα εννοειται ειναι love or hate η φαση και προχωραμε.

Αν απο την αλλη ειχαν κρατησει το turn based για ενα game που ηταν turn based ουτως η αλλως θα μιλαγαμε για μεγα επος μιας και ο σχεδιασμος του κοσμου ειναι φοβερος (για οσους θυμουνται το παλιο game σπιθαμη προς σπιθαμη το καινουριο ειναι απλα σαγονι στο πατωμα/nostalgia), ενω παραλληλα δεν θα ειχαν τιποτα να χασουν μιας και οταν ανακοινωθηκε οτι το gameplay θα ειναι συγχρονο πολλοι θυμαμαι ξενερωσαν επειδη περιμεναν το κλασικο turn based. Δεν μιλαω για τους φανμποηδες που και σκ@τα να τους σερβιρεις θα προσκυνησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...