Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy VII Remake [PS4][PS5]


Zengar Zombolt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, babality είπε

classic mode παιζω αλλα και παλι εχει αυτη την αυρα του 15 που με σαπιζει κι ας μην ειναι ιδιο. το οτι δινεις commands στο claasic mode εννοειται δεν το σωζει, μου φαινεται οτι δινεις commands απλα για να σου θυμιζει το original αλλιως δεν εχει και ιδιαιτερη σημασια και γενικα μου σκαει ψιλοsad κι επισης ειναι και αρκετα ευκολο μεχρι στιγμης σ'αυτο το mode. Βεβαια το λεει οτι αν επιλεξεις classic ειναι σαν να επιλεγεις easy. Τεσπα εννοειται ειναι love or hate η φαση και προχωραμε.

Αν απο την αλλη ειχαν κρατησει το turn based για ενα game που ηταν turn based ουτως η αλλως θα μιλαγαμε για μεγα επος μιας και ο σχεδιασμος του κοσμου ειναι φοβερος (για οσους θυμουνται το παλιο game σπιθαμη προς σπιθαμη το καινουριο ειναι απλα σαγονι στο πατωμα/nostalgia), ενω παραλληλα δεν θα ειχαν τιποτα να χασουν μιας και οταν ανακοινωθηκε οτι το gameplay θα ειναι συγχρονο πολλοι θυμαμαι ξενερωσαν επειδη περιμεναν το κλασικο turn based. Δεν μιλαω για τους φανμποηδες που και σκ@τα να τους σερβιρεις θα προσκυνησουν.

Κοιτα το core που εκανε το battle system του FFVII φοβερο παντως υπαρχει, δηλαδη παλι θα παιζεις με materia combinations/weapons-armors για να βγαλεις το βελτιστο αποτελεσμα και παλι μπορει να χρειαστει να αλλαζεις αναλογα την περισταση, αυτο ομως ειναι πιο εμφανες στις υψηλότερες δυσκολιες. Πχ στις δυσκολότερες μαχες του παιχνιδιου (optional bosses) αν αποφασισεις να τις κανεις δεν υπαρχει easy mode η δυσκολια ειναι μια και ειναι θα ελεγα αυξημενη (εννοω οτι και στο easy η στο hard να το εχεις το παιχνιδι δεν εχει σημασια η μαχη θα εχει την ιδια δυσκολια για ολους) θα χρειαστει να αλλαξεις το loadout σου αρκετα καθως και να κανεις level up ολα τα σημαντικα materia. Αν δεν παιξεις τα optional το παιχνιδι ειναι αρκετα ευκολο στο easy ισχυει.

Αν παιζεις το intergrade παντως εχουν βαλει την επιλογη classic και στο normal mode οπως ειδα.

Επίσης για εμένα το παιχνίδι ειναι κατι σαν sequel και οχι remake, αν περιμενεις ακριβως τα ιδια και απο αποψη ιστοριας μαλλον θα απογοητευτεις. :P  Γενικα βεβαια σε αυτον τον τομεα θα κριθεί αναλογα απο την τροπη που θα παρει το part 2, part 3 κλπ. Το σιγουρο ειναι οτι εχουν πετυχει απιστευτα τον κοσμο και τους χαρακτηρες ακομα και οι "κομπαρσοι" Biggs/Wedge/Jessie εχουν αποδωθει παρα πολυ ωραια imo. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 642
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το παιχνιδι γενικα πασχει απο κριση ταυτοτητας. Και οπως εχει ηδη αναφερθει πριν καν κυκλοφορησει,κανεις μα κανεις δεν ζητησε remake του παιχνιδιου με αυτο τον τροπο.

Ειχα πει παλιοτερα οτι δεν θα μου εκανε εντυπωση εαν βγαζανε και dlc παρολο που το κανανε full price episodic και τα παλικαρια το κανανε.

Πλεον απλα αποδεχομαστε το πως ειναι το παιχνιδι και προχωραμε παρακατω,μιας και δεν προκειται η ολη κατασταση μαγικα να αλλαξει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το παιχνιδι γενικα πασχει απο κριση ταυτοτητας. Και οπως εχει ηδη αναφερθει πριν καν κυκλοφορησει,κανεις μα κανεις δεν ζητησε remake του παιχνιδιου με αυτο τον τροπο.

Ειχα πει παλιοτερα οτι δεν θα μου εκανε εντυπωση εαν βγαζανε και dlc παρολο που το κανανε full price episodic και τα παλικαρια το κανανε.

Πλεον απλα αποδεχομαστε το πως ειναι το παιχνιδι και προχωραμε παρακατω,μιας και δεν προκειται η ολη κατασταση μαγικα να αλλαξει.

 

Kριση ταυτοτητας δεν εχει, ισως δεν επικοινωνησαν καλα στον κοσμο το τι κανουν, ειναι re-imagine/sequel του FFVII που κυκλοφορησε πριν απο 23 χρονια οχι πιστο remake, αν καποιος θελει να παιξει το original για να δει ακριβως την ιδια ιστορια για 20η φορα μπορει καλλιστα να το κανει δεν τον εμποδιζει κανεις. Οσο για το "κανεις δεν ζητησε" τι φαση? Η εταιρεια θα πρεπει να βγαζει παιχνιδια κατα παραγγελια των fans δηλαδη??  :P  Οπως τόλμησε το  tlou 2 να κανει κατι διαφορετικο το ιδιο κανει και το FFVIIR σε πολυ μικρότερο βαθμο βεβαια. Μου αρεσει να παιζω FFVII και να μην ξερω τι μπορει να συμβει στη συνεχεια, μου δινει κατα καποιο τροπο το μοναδικό συναισθημα του πρωτου playthrough, αν ηξερα ακριβως τι θα γινει ποιο το νοημα?? Ωραια θα ειχε προφανως καλυτερα γραφικα/voice-overs/production κλπ αλλα προσωπικα μου αρεσει πολυ περισσοτερο αυτο που τολμησαν να κανουν απο την πιο safe επιλογη, την οποια αν ειχαν κανει καποιοι θα ελεγαν αλλα οπως cash-grab, ειναι το ιδιο παιχνιδι κλπ κλπ.

Απλα μην το ψαξουμε τι λεει ο κοσμος, το community κλπ οσοι παιζουμε FF απο παλια γνωριζουμε οτι εχει απο τα πιο τοξικα fanbases που υπαρχουν, δεν ειναι ικανοποιημενοι με τιποτα στην κυριολεξια. :P  Οι δημιουργοι αυτο θελησαν να βγαλουν αυτο βγαζουν και πολυ καλα κανουν για εμενα.

Ενταξει το DLC δεν ειναι κατι το φοβερο, δεν χανεις και τιποτα αν δεν το παιξεις, περισσοτερο ειναι μια fun προσθηκη για οσους θελουν περισσοτερο content. Εχουμε δει πολυ πολυ χειροτερα DLC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spin off είναι δλδ βασισμένο στο ff7 και φυσικά με τίποτα remake. Εγώ που το έχω τελειώσει το  7 δεν βλέπω καμία σχέση μαζί του εκτός φυσικά από τους χαρακτήρες και μια χαλαρή συσχέτιση με την ιστορία που και εκεί φεύγει τελείως από το πως εξελίσεται στο original.

Δεν είναι κακό game δλδ για τα δεδομένα της εποχής είναι ένας action rpg τίτλος που θα περάσει κάποιος καλά παίζοντας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα για να ολοκληρώσω σκεφτείτε και οτι μιλαμε για ενα μικρο section του original ~8h το οποιο εχει γίνει expand σε 30+ ωρες οποτε ειναι λογικο να ξεφεύγει αναποφευκτα. Τωρα ο ορισμος remake/remaster κλπ θα ελεγα πλεον ειναι αρκετα μπερδεμενος και δεν εχει νοημα η αναλυση του τι ειναι. Για εμενα πχ το DeS δεν ειναι σε καμια περιπτωση remake, η αλλαγη στα γραφικα δεν δικαιολογει τον τιτλο remake σε καμια περιπτωση αλλα οκ αυτα δεν εχουν και τοσο νοημα imo.

Παντως δεν νομιζω να πει κανεις οτι το main cast δεν το πετυχαν τελεια, δηλαδη Aerith/Tifa/Barret προσωπικα ξεπερασαν τις προσδοκιες μου σαν αποδοση χαρακτηρων, εκει φοβομουν οτι θα γινει η στραβη, οτι θα ξενερωσω με τα voice-overs και γενικα με τον χαρακτηρα αποτυπωμενο στο σύγχρονο μεσο, παρ'ολα αυτα νομιζω ειναι το καλυτερο στοιχειο του παιχνιδιου. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ADHD είπε

 

Ας μην το λεγανε final fantasy 7 τοτε οπως γραφει και στο κουτι του. Το επικοινωνιακο κομματι που λες,οπως και το πως το πλασαραν σαν παιχνιδι σε σχεση με αυτο που πραγματικα ειναι,ειναι η κριση ταυτοτητας στην οποια αναφερομαι.

Επισης το συγκεκριμενο παιχνιδι υποτιθεται οτι βγηκε γιατι ηταν ενα απο τα παιχνιδια που ζητουσε περισσοτερο ο ιδιος ο κοσμος. Γιαυτο δεν καναν remake καποιο αλλο παιχνιδι,αλλα το 7 συγκεκριμενα. Σιγουρα ομως οχι με episodic full price κυκλοφορια με αλλαγμενο το story.

Οσο για τα περι κοσμου και community,αυτο οφειλεται κυριως στην ιδια την Square που μετα το FFX και το τελος της squaresoft,αρχισαν τα πειραματα το ενα μετα το αλλο. Δεν ειναι τυχαιο οτι απο τοτε η σειρα πηρε την κατω βολτα με τα περισσοτερα παραπονα να υπαρχουν απο το 12 και ειδικα απο το 13 και μετα. 

Με λιγα λογια η ιδια η Square(enix)εχει δωσει τα περισσοτερα δικαιωματα για το κραξιμο που δεχεται.

1 λεπτό πριν, ADHD είπε

 Τωρα ο ορισμος remake/remaster κλπ θα ελεγα πλεον ειναι αρκετα μπερδεμενος και δεν εχει νοημα η αναλυση του τι ειναι. Για εμενα πχ το DeS δεν ειναι σε καμια περιπτωση remake, η αλλαγη στα γραφικα δεν δικαιολογει τον τιτλο remake σε καμια περιπτωση αλλα οκ αυτα δεν εχουν και τοσο νοημα imo.

Ξεκαθαρα ειναι τα πραγματα περι remake/remaster. Το DeS λοιπον,ειναι remaster συμφωνα και με την bluepoint και οχι remake,ασχετως αν πολλοι το λενε remake καθαρα και μονο λογω του ανωτερου οπτικου τομεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ας μην το λεγανε final fantasy 7 τοτε οπως γραφει και στο κουτι του. Το επικοινωνιακο κομματι που λες,οπως και το πως το πλασαραν σαν παιχνιδι σε σχεση με αυτο που πραγματικα ειναι,ειναι η κριση ταυτοτητας στην οποια αναφερομαι.

Επισης το συγκεκριμενο παιχνιδι υποτιθεται οτι βγηκε γιατι ηταν ενα απο τα παιχνιδια που ζητουσε περισσοτερο ο ιδιος ο κοσμος. Γιαυτο δεν καναν remake καποιο αλλο παιχνιδι,αλλα το 7 συγκεκριμενα. Σιγουρα ομως οχι με episodic full price κυκλοφορια με αλλαγμενο το story.

Οσο για τα περι κοσμου και community,αυτο οφειλεται κυριως στην ιδια την Square που μετα το FFX και το τελος της squaresoft,αρχισαν τα πειραματα το ενα μετα το αλλο. Δεν ειναι τυχαιο οτι απο τοτε η σειρα πηρε την κατω βολτα με τα περισσοτερα παραπονα να υπαρχουν απο το 12 και ειδικα απο το 13 και μετα. 

Με λιγα λογια η ιδια η Square(enix)εχει δωσει τα περισσοτερα δικαιωματα για το κραξιμο που δεχεται.

Ξεκαθαρα ειναι τα πραγματα περι remake/remaster. Το DeS λοιπον,ειναι remaster συμφωνα και με την bluepoint και οχι remake,ασχετως αν πολλοι το λενε remake καθαρα και μονο λογω του ανωτερου οπτικου τομεα.

Αφου ειναι Final Fantasy VII η ιστορια ειναι η ιδια απλα ειναι ενα section 8 ωρων "τραβηγμενο" στις 30+ με εξτρα περιεχομενο και twists τα οποια δεν ξερουμε ακομα που θα οδηγήσουν μπορει στην αλλαγη της core ιστοριας μπορει και πουθενά ομως, πως δεν ειναι FFVII ακριβως?? :P  Δηλαδη με την ιδια λογικη και τα spin-off που βγηκαν δεν θα πρεπει να φερουν τον τιτλο FFVII?? Η ιστορια καλως η κακως θα κριθει στα επομενα parts αυτο ειναι ξεκαθαρα αυτο που ειπα, το αρχικο μικρο section expanded με εξτρα περιεχομενο.

Ο κοσμος το ζηταει since forever αυτο δεν σημαινει τιποτα, ειναι εντελως ασχετο με το τι θα σου δωσουν, δεν παραγγελνεις παιχνιδια στις εταιρειες οπως παραγγελνεις πιτσα. :P Aυτο που ζητας οπως καταλαβαινω εγω υπαρχει ηδη, κατεβασε mods για τα γραφικα ή περιμενε το remaster ever crisis που λογικα ειναι αυτο ακριβως που ζητας. Το original παιχνιδι μπορεις να το παιξεις με πολλους τροπους. Αυτο ειναι ενα fresh take δεν μπορεις να λες οτι κακως εκαναν και οτι δεν το ηθελε ο κοσμος σε καμια περιπτωση, οτι ειναι η αποψη σου οκ και ειναι σεβαστη αλλα δεν μας εκφραζει ολους. 

Η SE προφανως δεν ειναι τελεια εταιρεια αλλα θεωρω οτι τα παιχνιδια της ειναι σε εξαιρετικο επιπεδο γενικα, ακομα και το XIII ειχε τις στιγμες του, η χρυση εποχη μπορει να ηταν VI/VII/VIII/IX για αρκετους αλλα αυτο δεν μπορει να ειναι το μετρο συγκρισης για παντα. Παιρνοντας υποψιν και την κριση που περασε η Ιαπωνικη βιομηχανια VGs.

Συμφωνω για το DeS remaster μονο που εχω τσακωθει και εδω για το οτι ειναι "ξεκαθαρα" remake, για αυτο οι ορισμοι και οι ταμπελες δεν βοηθανε καθολου, ο καθενας εχει διαφορετικη αποψη, αλλος πχ υποστηριζει οτι απο τη στιγμη που αλλαξαν τα assets τοτε ειναι remake και παει λεγοντας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, ADHD είπε

Αφου ειναι Final Fantasy VII η ιστορια ειναι η ιδια απλα ειναι ενα section 8 ωρων "τραβηγμενο" στις 30+ με εξτρα περιεχομενο και twists τα οποια δεν ξερουμε ακομα που θα οδηγήσουν μπορει στην αλλαγη της core ιστοριας μπορει και πουθενά ομως, πως δεν ειναι FFVII ακριβως?? :P 

Ο κοσμος το ζηταει since forever αυτο δεν σημαινει τιποτα, ειναι εντελως ασχετο με το τι θα σου δωσουν, δεν παραγγελνεις παιχνιδια στις εταιρειες οπως παραγγελνεις πιτσα. :P Aυτο που ζητας οπως καταλαβαινω εγω υπαρχει ηδη, κατεβασε mods για τα γραφικα ή περιμενε το remaster ever crisis που λογικα ειναι αυτο ακριβως που ζητας. Το original παιχνιδι μπορεις να το παιξεις με πολλους τροπους. Αυτο ειναι ενα fresh take δεν μπορεις να λες οτι κακως εκαναν και οτι δεν το ηθελε ο κοσμος σε καμια περιπτωση, οτι ειναι η αποψη σου οκ και ειναι σεβαστη αλλα δεν μας εκφραζει ολους. 

 

Συμφωνω για το DeS remaster μονο που εχω τσακωθει και εδω για το οτι ειναι "ξεκαθαρα" remake, για αυτο οι ορισμοι και οι ταμπελες δεν βοηθανε καθολου, ο καθενας εχει διαφορετικη αποψη, αλλος πχ υποστηριζει οτι απο τη στιγμη που αλλαξαν τα assets τοτε ειναι remake και παει λεγοντας.

Το κουτι(και η σελιδα στο store),λενε final fantasy vii remake. Εχει το παιχνιδι ολοκληρη την ιστορια,οπως εχει το original?Εαν οχι,τοτε μηλα με πορτοκαλια η συγκριση original με remake. 

Τα εχουμε πει και παλιοτερα,στο τι ηθελε πραγματικα ο κοσμος που το ζητουσε και τι πηρε τελικα. Κανενας μα κανενας δεν ζητησε episodic full price release ουτε κανεις τους ειπε μπραβο για αυτο,και αυτο δεν ειναι αποψη μου αλλα γεγονος.

Τωρα για τα περι DeS,και σε αυτο μιλαμε για γεγονοτα,δεν υπαρχει διαφορετικη αποψη. Μπορει καποιος να το πει remake καθαρα και μονο στο κομματι των γραφικων,για να τονισει το ποσο μεγαλη αλλαγη υπαρχει αλλα μεχρι εκει. Το παιχνιδι συμφωνα με την ιδια την εταιρεια ειναι remaster,και ας λεει ο καθενας οτι θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το κουτι(και η σελιδα στο store),λενε final fantasy vii remake. Εχει το παιχνιδι ολοκληρη την ιστορια,οπως εχει το original?Εαν οχι,τοτε μηλα με πορτοκαλια η συγκριση original με remake. 

Τα εχουμε πει και παλιοτερα,στο τι ηθελε πραγματικα ο κοσμος που το ζητουσε και τι πηρε τελικα. Κανενας μα κανενας δεν ζητησε episodic full price release ουτε κανεις τους ειπε μπραβο για αυτο,και αυτο δεν ειναι αποψη μου αλλα γεγονος.

Τωρα για τα περι DeS,και σε αυτο μιλαμε για γεγονοτα,δεν υπαρχει διαφορετικη αποψη. Μπορει καποιος να το πει remake καθαρα και μονο στο κομματι των γραφικων,για να τονισει το ποσο μεγαλη αλλαγη υπαρχει αλλα μεχρι εκει. Το παιχνιδι συμφωνα με την ιδια την εταιρεια ειναι remaster,και ας λεει ο καθενας οτι θελει.

Δηλαδή το παιχνίδι κρίνεται αποκλειστικά και μόνο με το τι λέει το κουτί?? Το είπα ισως έγινε επικοινωνιακό λάθος σε αυτό, το παιχνίδι θα έπρεπε να λέγεται part 1, νομίζω όμως ότι στέκεσαι σε λεπτομέρειες τώρα χωρίς ιδιαίτερη ουσία. Αυτό που λες δεν έχει καμία σχέση με την ποιότητα του τίτλου.

Το episodic δεν νομίζω ότι αρέσει σε κανέναν αλλά έτσι ανακοινώθηκε από την αρχή, δεν σε κορόιδεψαν κάπου δηλαδή. Αν θες περιμένεις την ultimate edition που θα τα περιλαμβάνει όλα σε price drop κάπου στο 2040. 😛 Παρόλα αυτά μιλάμε για ένα παιχνίδι 30-40 ωρών μια χαρά full price release είναι και τα τίμησε τα λεφτά του και με το παραπάνω.

Στη διάρκεια θα προσθέσω ότι η Midgar στο original ήταν πόσο 20 οθόνες?? Καταλαβαίνεις ότι δεν θα μπορούσαν να φτιάξουν ολόκληρη πόλη με τέτοια production values για να κάτσεις 5-6 ώρες ξέρω γώ, νομίζω είναι αυτονόητο. 😛Επίσης θα παρατηρήσεις στο remake πολλές λεπτομέρειες για την πόλη που ίσως δεν είχες καταλάβει η παρατηρήσει στο original λόγο περιορισμών. Όπως πχ ότι οι άνθρωποι ζουν χωρίς ήλιο, οι από πάνω πετάνε τα σκουπίδια τους και οι άνθρωποι στα slums τα χρησιμοποιούν για κατασκευές κλπ. Καθώς και τους δευτερεύοντες χαρακτήρες οι οποίοι αναπτύχθηκαν παρα πολύ καλά.

Γενικα αυτά και η απόδοση χαρακτήρων το κάνουν για εμένα κορυφαίο ακόμα και αν βγάλουμε το combat system από την εξίσωση. Για το τελευταίο να πω ότι γουστάρω άπειρα turn based και η SE συνεχίζει να βγάζει τέτοια παιχνίδια, Octopath, Dragon Quest XI, bravely default 2 πχ αλλά δοκιμάζει και νέα πράγματα οπως project triangle, δεν είναι κακό imo, δεν γίνεται να παίζουμε 30 χρόνια μόνο turn based όσο και να μας αρέσουν. Εγώ να πω ήμουν και από αυτούς που γούσταραν και γουστάρουν random battles αλλά οκ καταλαβαίνω ότι είναι λογικό να υπάρχει μια εξέλιξη και σε αυτό.

Τέλος πάντων ο καθένας έχει τη γνώμη του. 😎 Για το DeS σου απάντησα, εδώ έδωσα απάντηση dev στο discord ότι είναι faithful remaster και πάλι με έκραξαν ότι είναι ξεκάθαρα remake, δες το topic και θα καταλάβεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω προσωπικα τοσο θεμα απο το action του πραγματος,οσο εχω απο την τεραστια κοροιδια του episodic full price release.

Και οχι δεν υπαρχει καποιο επικοινωνιακο λαθος,επιτηδες το κανανε ετσι για να πουλησουν παραπανω κομματια.

Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι το ιδιο το παιχνιδι ειναι χαλι μαυρο,ουτε εγραψα καπου οτι θελω μια ζωη να βγαζει turn based μονο παιχνιδια.

Απλα στα Final fantasy που ειναι τα πιο εμπορικα της παιχνιδια,κανει τις μεγαλυτερες μαιμουδιες συνηθως,οπως εκανε και με το προηγουμενο 15 και τα dlc αυτου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν εχω προσωπικα τοσο θεμα απο το action του πραγματος,οσο εχω απο την τεραστια κοροιδια του episodic full price release.

Και οχι δεν υπαρχει καποιο επικοινωνιακο λαθος,επιτηδες το κανανε ετσι για να πουλησουν παραπανω κομματια.

Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι το ιδιο το παιχνιδι ειναι χαλι μαυρο,ουτε εγραψα καπου οτι θελω μια ζωη να βγαζει turn based μονο παιχνιδια.

Απλα στα Final fantasy που ειναι τα πιο εμπορικα της παιχνιδια,κανει τις μεγαλυτερες μαιμουδιες συνηθως,οπως εκανε και με το προηγουμενο 15 και τα dlc αυτου.

 

Ναι κοιτα δεν διαφωνώ σε πολλά από αυτά, όλους μας χάλασε το episodic απλά αυτό που ήθελα να πω είναι να ξεχωρίσουμε το marketing/promotion/sales τμήμα και χειρισμούς μιας εταιρείας από το καθαρά development κομμάτι. Μαζί σου ότι το marketing μπορεί να το έκανε αυτό επίτηδες για να πουλήσει. Τώρα κατά ποσό σαν project λόγο του scope του θα μπορούσε να γίνει σε ένα release και βασισμένο σε last gen hw δεν γνωρίζω. Πάντως είπαν ότι το επόμενο entry θα είναι φτιαγμένο σε next gen βάση.

Μην ξεχνάμε ότι στο development είναι τα ίδια άτομα πίσω από το original, οι ίδιοι που έφτιαξαν το original το ανέλαβαν δεν είναι ότι μας έβαλε κάποιους τυχαίους η κάποια Β-Team να ασχοληθεί. Οπότε νομίζω θα δούμε ωραία πράγματα η έστω αν δεν αρέσουν σε όλους θα ικανοποιήσουν μια μεγάλη μερίδα των fans και θα δώσουν μια άλλη οπτική.

Η κουβέντα για turn based κλπ δεν πήγαινε ως απάντηση σε εσένα γενικά μιλούσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Fulgore said:

κανεις μα κανεις δεν ζητησε remake του παιχνιδιου με αυτο τον τροπο.

Εγώ το ζήτησα ακριβώς με αυτόν τον τρόπο. 

3 hours ago, Fulgore said:

Κανενας μα κανενας δεν ζητησε episodic full price release ουτε κανεις τους ειπε μπραβο για αυτο,και αυτο δεν ειναι αποψη μου αλλα γεγονος.

Από εμένα έχουν ένα μπράβο που το έκαναν έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ADHD είπε

Η κουβέντα για turn based κλπ δεν πήγαινε ως απάντηση σε εσένα γενικά μιλούσα. 

Εμενα προσωπικα δεν με πειραζει τοσο που το αλλαξαν σε action,παρολο που προτιμω το turn based. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τα καλύτερο παιχνίδι που έχω παίξει μέχρι σήμερα. Περπατώ στους δρόμους και βλέπω breaking news με αυτά που μόλις έκανα και τον κόσμο να μιλάει για τα κατορθώματα μου καθώς τα κάνω in real time. Battle System καταπληκτικό κατά την άποψη μου. Και strategic και action. Χαρακτήρες, μουσική, γραφικά ένα level πάνω από οτιδήποτε έχω παίξει. 

 

9.5/10 από μενα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εμενα προσωπικα δεν με πειραζει τοσο που το αλλαξαν σε action,παρολο που προτιμω το turn based. 

Πάντως να πάρω μια πάσα να πω λίγο για το σύστημα μάχης.

Στο core του παραμένει περισσότερο turn-based παρά action για εμένα και θα εξηγήσω γιατί. Στο remake εχεις τα abilities που ειναι τα main heavy hitters ας το πουμε ετσι καθως και τα spells τα οποια επισης ειναι dps/utility καθως και τα items. Η διαφορα με το παραδοσιακο turn-based ειναι οτι καθως περιμενεις να γεμισει το ATB μπορεις να κινεισαι ελευθερα στο χωρο, να κανεις block/dodge καθως και light/heavy attacks τα οποία δεν κοστίζουν ATB οπως παλια.

Οταν γεμίσει το ATB η χρήση του μπορεί να γίνει είτε με τον παραδοσιακό τρόπο δηλαδή να σταματήσει ο χρόνος με μια ομολογουμένως πολυ όμορφη σε στυλ Flash/quicksilver σκηνή μέχρι να σκεφτείς τι θέλεις να κάνεις είτε να το κάνεις real-time κάνοντας χρήση των shortcuts. Επίσης μπορείς να κάνεις εναλλαγές στον leader on the fly (καθως το ATB του leader αυξάνεται πιο γρήγορα) είτε να κάνεις απλά issue commands στο κλασσικό turn-based στυλ. Αυτό για εμένα ανοίγει πολλες επιλογές. Για αυτό για εμένα έχει γίνει ένα ιδανικό πάντρεμα μεταξυ action και turn-based και θεωρώ οτι θα το δουμε στο μέλλον και σε άλλα JRPG.

Το πρόβλημα είναι οτι το συστημα μάχης είναι σχετικά περίπλοκο και το εκτιμάς πραγματικά στο hard mode είναι πολυ ευκολο κάποιος που το έβαλε στο easy να το παει full hack n slash σε στυλ DMC. :P  Υποφέρει δηλαδη κατα ενα βαθμο απο αυτο που επαθε το Kingdom Hearts 2.5, ενω δηλαδή έχει ένα καταπληκτικο συστημα μαχης με μεγαλο βάθος θα πρεπει να παιξεις στο critical για να το εκτιμήσεις αλλιως νομιζεις οτι ολο το παιχνιδι ειναι mash X ξερω γω λογο της ευκολίας του. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...