Προς το περιεχόμενο

Final Fantasy VII Remake [PS4][PS5]


Zengar Zombolt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Παιδιά όλη η διαφωνία σας πατάει πάνω σε πράγματα που δε γνωρίζουμε. Πρόσφατα κάπου διάβασα ότι δεν έχει ξεκινήσει καν το delevelopment του Episode 2 το οποίο σε πρώτο ανάγνωσμα ακούγεται τραγικό αλλά απ'την άλλη με κάνει να πιστεύω ότι μιλάμε για μια τριλογία.

Και ομως κανεις λαθος.

Το οτι το παιχνιδι θα βγει σε πανω απο 2 επεισοδια ειναι κατι το δεδομενο.

Επισης το οτι το καθε επεισοδιο(αλλα και το αρχικο κομματι που θα βγει τωρα)θα κοστιζει επισης 60ευρω,και αυτο το γνωριζουμε απο την τιμη προπαραγγελιας του παιχνιδιου.

Εγω το ξαναλεω,εξακολουθω να απορω γιατι δεν βλεπω μαζικο κραξιμο για την ''φανταστικη''ιδεα της Square να βγαλει το παιχνιδι σε επεισοδια το καθε απο τα οποια θα ζηταει 60ευρω.

Α και φυσικα ψιλο αυτονοητο οτι την συνεχεια ουτως ή αλλως στις αλλες κονσολες θα την εχουμε. 

Κοινως βρωμαει απο μακριά οτι η Square τρεχει να αρμεξει τον τιτλο οσο μπορει βγαζοντας την εισαγωγη στο τελος αυτης της γενιας(περισσοτεροι κατοχοι κονσολων).

Τα ιδια πηγε να κανει και στο FF15 μιας και ειχε την φανταστικη ιδεα και σε αυτο να βγαλει πολλα dlc αλλα μιας και η υποδοχη του κοσμου στα αρχικα dlc ηταν κακη,τελικα τα παράτησε.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 642
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aυτο είναι απαράδεκτο δε το πιστεύω ότι  θέλει επεισοδιο και 60 ?!!!  Και μάλιστα μετά την εξαπάτηση με το 15... Μποϊκοτάζ και υπομονή 1 + χρόνο να βγουν ολοκληρωμένα στο pc αυτή τη φορά .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Fulgore είπε

εξακολουθω να απορω γιατι δεν βλεπω μαζικο κραξιμο για την ''φανταστικη''ιδεα της Square να βγαλει το παιχνιδι σε επεισοδια το καθε απο τα οποια θα ζηταει 60ευρω.

Γιατί όπως γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις ο φανμποισμός και το hype επικρατούν της λογικής. Και η SE το ξέρει πολύ καλά αυτό γι αυτό και θα μας πιει το αίμα με το καλαμάκι του freddo.

Επεξ/σία από RedAlert539
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβώς η επιθυμία του κόσμου να βγει το παιχνίδι είναι πολύ πιο μεγάλη από λεπτομέρειες όπως πόσο θα κοστίσει να το παίξεις ολόκληρο

 

Όσο κι αν κοστίσει θα τα δώσουμε

 

Αυτό δεν είναι το θέμα, το θέμα είναι αν θα είναι καλό ή όχι.

Δεν βλέπω το λόγο να μην είναι καλό, όπως βέβαια δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά ότι θα είναι.

Θα δούμε όταν κυκλοφορήσει.

Αν είναι πάντως να κάνουν τα όσα λένε και να δώσουν τον κόσμο του παιχνιδιού με περισσότερη λεπτομέρεια πράγμα που δεν μπορούσαν να κάνουν με την τεχνολογία των 90s και αν το σύστημα μάχης είναι καλό και όχι όπως στο 15 τότε θα είναι παιχνιδαρα

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη μαλλον δεν το ειδαν αρκετοι, σε αυτο το video αναλύουν το σύστημα μάχης καλύτερα, εγω προσωπικα καταλαβα πανω κατω πως θα παίζει και εμαι κατι παραπάνω απο ικανοποιημενος, το θεωρω ιδανικο βασικα. :P  Επισης δειχνει Shinra building και καποια αλλα areas στο τελος αλλα μαλλον τα εχετε δει αυτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Και ομως κανεις λαθος.

Το οτι το παιχνιδι θα βγει σε πανω απο 2 επεισοδια ειναι κατι το δεδομενο.

Αυτό που δε ξέρουμε είναι το μέγεθος και το scale των επεισοδίων και όλου του παιχνιδιού.

Αν είναι όλο το παιχνίδι 50 ώρες και το σπάσουν στα 3 τότε ισχύουν όλα αυτά που λες.

Αν βγάλουν όμως 3 παιχνίδια των 50-100 ωρών δε βλέπω το θέμα άσχετα αν και θα το προτιμούσα και γω προφανώς ολόκληρο. Θα τα αντιμετωπίσω σαν 3 διαφορετικά παιχνίδια στον ίδιο κόσμο και με την ίδια μηχανή γραφικών.

 

Δεν νομίζω ότι ήταν πρόβλημα το γεγονός ότι ο Αρχοντας των Δαχτυλιδιών δε βγήκε σε μία 9ωρη ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Όσο κι αν κοστίσει θα τα δώσουμε

 

Συγνώμη φίλε μου, αλλά αυτή η πρόταση που έγραψες είναι η πηγή του προβλήματος κατ'εμέ για την κατάσταση που βιώνουμε με τα games σήμερα. Ο καθένας φυσικά κάνει ότι θέλει με τα χρήματά του και δεν δίνει λόγο σε κανένα, αλλά εγώ διαφωνώ με αυτή την νοοτροπία κάθετα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, ADHD είπε

Επειδη μαλλον δεν το ειδαν αρκετοι

To video ειναι το ιδιο ακριβως που παρουσιασαν στην Ε3 οπως λεει και στον τιτλο του.Δεν ειναι καποιο νεο που ανεβηκε μετα απο αυτην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
55 minutes ago, Mitroglou7 said:

Αυτό που δε ξέρουμε είναι το μέγεθος και το scale των επεισοδίων και όλου του παιχνιδιού.

Αν είναι όλο το παιχνίδι 50 ώρες και το σπάσουν στα 3 τότε ισχύουν όλα αυτά που λες.

Αν βγάλουν όμως 3 παιχνίδια των 50-100 ωρών δε βλέπω το θέμα άσχετα αν και θα το προτιμούσα και γω προφανώς ολόκληρο. Θα τα αντιμετωπίσω σαν 3 διαφορετικά παιχνίδια στον ίδιο κόσμο και με την ίδια μηχανή γραφικών.

Νομίζω ότι είσαι πολύ αισιόδοξος. 3 episodes των 50-100 ωρών σημαίνει σύνολο 200-300 ώρες, δηλαδή open-world game. Το game δεν πρόκειται να είναι open-world και επειδή ξέρουμε τι σημαίνει SE, υπολογίζω 5 επεισόδια των 15-20 ωρών το πολύ για 15-20 ευρώ το καθένα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Malthador είπε

υπολογίζω 5 επεισόδια των 15-20 ωρών το πολύ για 15-20 ευρώ το καθένα. 

Η τιμη του πρωτου επεισοδιου ειναι τα 60δολλαρια/ευρω παντως συμφωνα με την ιδια την εταιρεια

https://store.na.square-enix-games.com/en_US/product/562559/final-fantasy-vii-remake-ps4

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, RedAlert539 είπε

Συγνώμη φίλε μου, αλλά αυτή η πρόταση που έγραψες είναι η πηγή του προβλήματος κατ'εμέ για την κατάσταση που βιώνουμε με τα games σήμερα. Ο καθένας φυσικά κάνει ότι θέλει με τα χρήματά του και δεν δίνει λόγο σε κανένα, αλλά εγώ διαφωνώ με αυτή την νοοτροπία κάθετα.

Όχι φίλε μου δεν είμαι εγώ το πρόβλημα για την κατάσταση του σύγχρονου gaming ούτε το κοινό του συγκεκριμένου παιχνιδιού που πρεσβεύει κάτι τελείως διαφορετικό από την κατάντια που έχεις εσύ στο νου σου

Το ffvii είναι κάτι πολύ μακρινό από το σύγχρονο gaming, το αν το remake θα σταθεί στο ύψος των περιστάσεων μενει να το δούμε (ας το πω άλλη μια φορά), αλλά αν βγει καλό και βασική σημασία έχει πρώτα να βγει (και καλό) ας κάνει όσο θέλει.

Για αυτό το λόγο βλέπεις ότι δεν πολυνοιαζει το συγκεκριμένο ζήτημα

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

To video ειναι το ιδιο ακριβως που παρουσιασαν στην Ε3 οπως λεει και στον τιτλο του.Δεν ειναι καποιο νεο που ανεβηκε μετα απο αυτην.

Ναι ρε παιδιά αλλά λέτε δεν έχουμε δει σχεδόν τίποτα για το battle system, δεν έχει δείξει άλλη περιοχή Shinra κλπ ενώ όλα είναι στο video.. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
55 minutes ago, Fulgore said:

Η τιμη του πρωτου επεισοδιου ειναι τα 60δολλαρια/ευρω παντως συμφωνα με την ιδια την εταιρεια

https://store.na.square-enix-games.com/en_US/product/562559/final-fantasy-vii-remake-ps4

λολ

Δεν το είχα δει αυτό. Ότι να 'ναι πραγματικά. 

1 hour ago, Mitroglou7 said:

Δεν νομίζω ότι ήταν πρόβλημα το γεγονός ότι ο Αρχοντας των Δαχτυλιδιών δε βγήκε σε μία 9ωρη ταινία.

Το LOTR πριν βγει ξέραμε ότι θα είναι μια τριλογία με κάθε ταινία να είναι κοντά δυόμιση ώρες. 

Για το FFVII δεν ξέρουμε τίποτα, ούτε η ίδια η SE δεν ξέρει ακόμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Malthador είπε

Το LOTR πριν βγει ξέραμε ότι θα είναι μια τριλογία με κάθε ταινία να είναι κοντά δυόμιση ώρες. 

Για το FFVII δεν ξέρουμε τίποτα, ούτε η ίδια η SE δεν ξέρει ακόμα. 

Και αυτό είναι το μεγάλο φάουλ της SE για την ώρα. Δεν έχει δώσει επαρκείς πληροφορίες του πώς και γιατί. Αν εξηγούσαν το τι ακριβώς πάνε να κάνουν, το  όραμά τους, και πιθανώς αν δίναν ένα καλύτερο όνομα αντί για "Episode 1" μετά το κακό ιστορικό που δημιούργησαν με το FF15 θα υπήρχε λιγότερος αρνητισμός. Μην εξηγώντας το όραμά τους όντως το κάνουν να φαίνεται cash grab.

Πριν καμιά βδομάδα και γω έκραζα αλλά βλέποντας τη παρουσίαση κάτι κλίκαρε και με κάναν να πιστέψω ότι φτιάχνουν κάτι μεγάλο. Θα περιμένω να δω και άλλα πράγματα πριν κράξω άσχετα αν θα το αγοράσω βρέξει χιονίσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 με 60 ώρες βαριά ήταν περίπου το αρχικό παιχνίδι. Αντε πες ότι θα προσθέσουν μερικές ώρες. 70 με 80 ώρες δια του τρία στα 60 δολάρια. Για μένα δεν αξίζει.
Αλλά καταλαβαίνω απόλυτα αυτόν που θα δώσει όσο όσο για να το αποκτήσει γιατί το περιμένει σαν μάννα εξ ουρανού. Κι ας το θεωρώ λάθος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...