Προς το περιεχόμενο

Elden Ring [PC]


Alastor192

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Όχι δεν είναι το ίδιο όπως άλλα παιχνίδια που η δυσκολία τους είναι μόνο στο πόσα HP έχει ο αντίπαλος.

Η δυσκολία στα περισσότερα παιχνίδια (αν όχι όλα) έχει να κάνει και με το ΑΙ εκτός από το hp , γι αυτό βλέπεις στα περισσότερα αν το βάλεις στο πιο εύκολο δε σε χτυπάνε καν και σε κοιτάνε σα χάνοι…

21 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Έχω φίλους που το πιάσανε το νόημα στο Bloodborne, Sekiro και Elden Ring. Πριν λέγανε τα ίδια με εσένα όπως και όλοι άλλωστε. Εσείς πρέπει να έρθετε προς το παιχνίδι, όχι το παιχνίδι προς εσάς. 

Μου μιλάς σα να μην έχω παίξει το παιχνίδι … το Elden το έχω αφήσει στο τελευταίο boss και περιμένω το dlc να το πιάσω πάλι …και είπα ότι εμένα μου άρεσε όπως ήταν και προσωπικά δε θα άλλαζα κάτι , ούτε με δυσκόλεψε ιδιαίτερα … εγώ έπρηξα το φίλο @just_a_dude να το ξεκινήσει άμα θέλει ας το επιβεβαιώσει ..

τωρα για τα υπόλοιπα σου εξήγησα το λόγο που κατά τη γνώμη μου πρέπει να έχει easy mode είναι ο ίδιος λόγος που εγώ όσο και να παίζω λολ δε θα φτάσω ποτε να γίνω σα τον faker … 

στην τελική ο πρώτος και τελευταίος λόγος ανήκει στους devs εμείς μπορούμε είτε να συμφωνήσουμε είτε να διαφωνήσουμε με τις αποφάσεις τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Τι παιχνιδάρα είναι αυτή πάντως. Τώρα απλά πηγαίνω όπου να 'ναι για να φαρμάρω και κατέληξα σε ένα δάσος εκεί που είναι το Minor Erdtree. Τι φοβερή ατμόσφαιρα, ειδικά το βράδυ. Λέμε ότι τα γραφικά δεν κάνουν το game, που όντως ισχύει σε ένα game ειδικά σαν αυτό, αλλά βοηθάνε και αυτά στο immersion. Αυτό το αχνό volumetric fog σε συνδιασμό με τους ambient ηχους από λυκους και κάτι τεράστιες αρκούδες. Και το θέμα είναι ότι ξέρεις ότι όλα αυτά δεν είναι για background, αλλά άνετα σε σκοτωνούν για πλάκα

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Βρήκα με πελώρια αρκούδα να ξύνεται σε ένα δέντρο αλλά κότεψα να παω :P 

Και το RT, που λέμε ότι είναι gimmick του πέτσινου και ναι ναι ναι, αλλά χωρίς αυτό το game δείχνει τέρμα flat. Τα γραφικά δεν θα σώσουν ένα κακό game, αλλά θα ενισχύσουν ένα που έχει σαν βάση ένα σωστό gameplay. 

Ναι δικαίως βγήκε goty! 

Είναι επικίνδυνες για σκάνε πολύ dmg. 

Υπάρχει και ένα mini boss αρκούδα να ξες κάπου στο παιχνίδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xtrmsnpr είπε

Ναι δικαίως βγήκε goty! 

Είναι επικίνδυνες για σκάνε πολύ dmg. 

Υπάρχει και ένα mini boss αρκούδα να ξες κάπου στο παιχνίδι.

Κάτι μικρές αρκούδες και κάτι τεράστια καβούρια τα καθάρισα εύκολα.

Spoiler

Σε κάποια φάση είδα την τεράστια αρκούδα να κοιμάται μέσα σε κάτι ερείπια αλλά πάλι κότεψα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Κάτι μικρές αρκούδες και κάτι τεράστια καβούρια τα καθάρισα εύκολα.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Σε κάποια φάση είδα την τεράστια αρκούδα να κοιμάται μέσα σε κάτι ερείπια αλλά πάλι κότεψα

 

Όχι δεν είναι εκεί αυτή η αρκούδα που λέω. Όταν τύχει θα την βρεις και θα καταλάβεις τι εννοώ με το τεράστια και πόσο τεράστια. Αλλά δεν είναι σποιλερ, μη τα κρύβεις. Δεν αποκαλύπτεις κάνα εθνικό θησαυρό. Είναι γνωστά τα mobs αυτά.

Επεξ/σία από xtrmsnpr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Και το RT, που λέμε ότι είναι gimmick του πέτσινου και ναι ναι ναι, αλλά χωρίς αυτό το game δείχνει τέρμα flat. Τα γραφικά δεν θα σώσουν ένα κακό game, αλλά θα ενισχύσουν ένα που έχει σαν βάση ένα σωστό gameplay. 

Το κακό είναι ότι ενώ πρόσθεσαν rt (γιατί δεν υπήρχε απ την αρχή) δε βάλαν ούτε dlss ούτε καν fsr .. και ενώ ήταν σχετικά ελαφρή το παιχνίδι σε 4κ την πάει τρένο τη 4090 όλα δεξιά … δηλαδή δε μπορώ να καταλάβω τι σκέφτονται … ελπίζω με το dlc να βάλουν κάτι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Το κακό είναι ότι ενώ πρόσθεσαν rt (γιατί δεν υπήρχε απ την αρχή) δε βάλαν ούτε dlss ούτε καν fsr .. και ενώ ήταν σχετικά ελαφρή το παιχνίδι σε 4κ την πάει τρένο τη 4090 όλα δεξιά … δηλαδή δε μπορώ να καταλάβω τι σκέφτονται … ελπίζω με το dlc να βάλουν κάτι 

ισχύει. Εμένα στο 90% του κόσμου την παλεύει, αλλά υπάρχουν σημεία που πέφτει από τα 60, αλλά ευτυχώς όχι πολύ, είναι μέσα στο gsync range. Και το κακό είναι ότι χωρίς RT χάνει πολύ, είναι εντελώς flat όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, just_a_dude είπε

ισχύει. Εμένα στο 90% του κόσμου την παλεύει, αλλά υπάρχουν σημεία που πέφτει από τα 60, αλλά ευτυχώς όχι πολύ, είναι μέσα στο gsync range. Και το κακό είναι ότι χωρίς RT χάνει πολύ, είναι εντελώς flat όλα.

γενικά σαν γραφικά το παιχνίδι δε λέει και πολλά.. είναι απλά ok, το scaling όμως και η αίσθηση που σου αφήνει νομίζω δεν υπάρχει παρόμοια σε παιχνίδι... ετοιμάσου όσο το προχωράς να δεις επικά σκηνικά και τοπια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το επίπεδο δυσκολίας που λέγαμε σιγά σιγά τάσομαι κατά. Δεν έχει νόημα να γίνει εύκολο, γιατί να χαθεί ο χαρακτήρας του και θα γίνει πιο action. Είναι σαν να βγάλεις το offside από το ποδόσφαιρο για να μπαίνουν 15 γκολ σε κάθε match. Ναι θα πετύχεις αυτό που θες αλλά θα έχεις χαλάσει όλη την ιδέα. Υπάρχουν άλλα games για button smashing.

Και θα μου πεις "και τι σε πειράζει αν υπάρχει απλά ένα ez mode και δεν επιρρεαστεί το υπόλοιπο game;" Ναι τυπικά δεν με πειράζει, απλά δεν έχει νόημα για κάποιον να το παίξει έτσι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Για το επίπεδο δυσκολίας που λέγαμε σιγά σιγά τάσομαι κατά. Δεν έχει νόημα να γίνει εύκολο, γιατί να χαθεί ο χαρακτήρας του και θα γίνει πιο action. Είναι σαν να βγάλεις το offside από το ποδόσφαιρο για να μπαίνουν 15 γκολ σε κάθε match. Ναι θα πετύχεις αυτό που θες αλλά θα έχεις χαλάσει όλη την ιδέα. Υπάρχουν άλλα games για button smashing.

Και θα μου πεις "και τι σε πειράζει αν υπάρχει απλά ένα ez mode και δεν επιρρεαστεί το υπόλοιπο game;" Ναι τυπικά δεν με πειράζει, απλά δεν έχει νόημα για κάποιον να το παίξει έτσι.

Ναι ρε! Άσε να λένε! Δε γίνεται όλα τα παιχνίδια να μοιάζουν μεταξύ τους, ας υπάρχει και κάτι διαφορετικό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πρώτη μου επαφή με το είδος ήταν με το DS3. Απίστευτος εκνευρισμός. Δεν του έδωσα ευκαιρία. Αυτό που μου την έδινε είναι ότι ήταν γραμμικό (σε σχέση με το ER που είναι Open). Είχα πει ότι δεν θα ασχοληθώ ποτέ με souls like παιχνίδι.  Έλα μου όμως που χάζευα τα γραφικά του ER και είχα πάθει πλάκα; Έλα που τα Χριστούγεννα το βρήκα προσφορά και το χτύπησα. Σπάσιμο νεύρων, ανελέητο ξύλο, unforgiving σε βαθμό αηδίας, ΑΛΛΑ: είναι δίκαιο! Δεν είναι παράλογη η δυσκολία του. Μαθαίνεις τα mechanics των αντιπάλων, ανεβαίνεις level και παίζεις στα ίσια. Μπορεί να πεθάνεις 20 φορές μέχρι να το καταφέρεις, αλλά στο τέλος έχεις γίνει καλύτερος παίκτης και οι πανηγυρισμοί είναι γηπεδικού χαρακτήρα. Όταν έφαγα τη Ρενάλα ειδικά, μόνο καπνογόνο δεν άναψα σπίτι.
Αν θες παιχνίδι να κάνεις ντου σαν το Ορκ και όποιον πάρει ο χάρος, ναι, δεν πρόκειται να προχωρήσεις καθόλου. Και τονίζω πως ανήκω σε αυτή την κατηγορία του Ορκ, αλλά με το ER αναθεώρησα (και ίσως δώσω ευκαιρία ξανά στο DS3).

Επεξ/σία από stratos_k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GhostRiderLSOV είπε

Την Malenia την έφαγες; :D

Δεν έχω φτάσει ακόμα εκεί! Έχω ακούσει τα χειρότερα όμως! Έχω πολύ ψωμί ακόμα... (πολλές καρπαζές για να εισπράξω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, stratos_k είπε

Δεν έχω φτάσει ακόμα εκεί! Έχω ακούσει τα χειρότερα όμως! Έχω πολύ ψωμί ακόμα... (πολλές καρπαζές για να εισπράξω)

Τράβα πάρε καμία κούτα πυροτεχνήματα τώρα που είναι φθηνά, γιατί πλησιάζει Πάσχα και θα ακριβύνουν 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η malenia είναι πολύ δύσκολο boss, επειδή δε τη παλεύω να κάθομαι σε ένα boss και να το πίνω ακατάπαυστα 🤣 πήγαινα να την αντιμετωπίσω, με πέρναγε 5 χέρια στα γρήγορα 🤣 έφευγα και επειδή τα θελε ο κ@λος μου επέστρεφα για να με περάσει πάλι 5 χέρια στα γρήγορα 🤣

Εντωμεταξύ δεν ήξερα ότι 

Spoiler

Έιχε δεύτερη φάση, εκεί πόνεσε πάρα πολύ 🤣 αν θυμάμαι καλά 40-45 φορές είχα πεθάνει, το elden beast τη δεύτερη φορά το έβγαλα, το θεωρώ αδιάφορο boss, ειδικά για τελικό boss

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...