Προς το περιεχόμενο

Από την 1η Ιουλίου, τα ηλεκτρικά οχήματα επιβάλλεται στις χώρες της ΕΕ να κάνουν θόρυβο όταν κινούνται με ταχύτητα κάτω των 20χλμ./ώρα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Rain Pleasure είπε

Η χαρά του κάγκουρα που θα μπορεί να κάνει θόρυβο και με ηλεκτροκίνητο χωρίς να χρειαστεί να τρυπάει εξατμίσεις!

Τα 56dB μόνο "θόρυβος" δεν είναι και δεν βλέπω την σύνδεση με τρύπιες εξατμίσεις και λοιπά καφριλίκια. Από κει και πέρα, το μέτρο imho είναι στην σωστή κατεύθυνση και μπράβο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, l337 said:

Τα 56dB μόνο "θόρυβος" δεν είναι και δεν βλέπω την σύνδεση με τρύπιες εξατμίσεις και λοιπά καφριλίκια. Από κει και πέρα, το μέτρο imho είναι στην σωστή κατεύθυνση και μπράβο τους.

Δεν έπιασες το σαρκασμό από ότι φαίνεται. Εννοείται ότι δεν είναι τόσο θορυβώδες, θα είναι σαν τον ήχο των taxi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Black Demis είπε

Εδώ έρχεσαι με κανονικό αυτοκινιτο τέρμα την κόρνα κοντεύεις να τους πατήσεις και πάλι δεν γυρνάνε, ειδικά γιναικες και αν πεις τπτ σου πετάνε και ενα κουλό γίνε σαν και εμένα και μετά μηλα...

'Αντε πάλι με την Apple... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες σκοτωθηκε ενας νεος στη Γαλλια οδηγοντας πατινι

https://www.nextdeal.gr/epikairotita/diethni/107138/gallia-simeiothike-o-protos-thanatos-me-ilektriko-patini-pagkosmios

 

Σημερα μπαινει αυτο το μετρο. Τυχαιο? Οταν ο καθενας χωρις διπλωμα η γνωση του ΚΟΚ περνει ενα πατινι και βγαινει στους δρομους θα δουμε και αλλα τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/6/2019 στις 2:33 ΜΜ, ThReSh είπε

Κάτι ήξερε η Dominos...

Νόμιζα ότι κάποιος έκανε beatbox στην αρχή... αν έρθει εδώ σε εμάς φανταστείτε να λέει: Σάββας μπουγάτσες... Σάββας κεμπάπ... Ένα στα όρθια... κλπ κλπ οι ντελιβεράδες θα κάνουν ηχορύπανση και θα βάλουν στανταράκι κανά tweeter η sub xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/6/2019 στις 9:54 ΠΜ, l337 είπε

95% στο δικαστήριο, ναι εσύ θα την πληρώσεις. Εάν κινείσαι επίσης -έστω και λίγο- πάνω από το όριο ταχύτητας (στις περισσότερες περιπτώσεις τα 50 km/h) τότε είναι 100% σίγουρο πως θα μπλέξεις ότι κι αν έκανε ο πεζός.

Δεν σου είπα τίποτα για εκτός οριων ταχύτητας. Και αυτό το 95% θα το ψάξω περαιτέρω και θα επιστρέψω. Το νούμερο σου είναι ακραίο όπως καταλαβαίνεις 

Στις 13/6/2019 στις 9:54 ΠΜ, l337 είπε

 

Στις 13/6/2019 στις 9:54 ΠΜ, l337 είπε
Επεξ/σία από newton91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή γράφτηκαν διάφορα για τους πεζούς και πεζοί είμαστε όλοι μας.

δ) Σε διαβάσεις που η κυκλοφορία τόσο των πεζών όσο και των οχημάτων δεν ρυθμίζεται με φωτεινούς σηματοδότες, να μην κατεβαίνουν στο οδόστρωμα πριν λάβουν υπ’όψη τους την απόσταση και την ταχύτητα των οχημάτων τα οποία πλησιάζουν.

ε) Αν δεν υπάρχουν στο οδόστρωμα διαβάσεις πεζών, να μην κατεβαίνουν σ' αυτό, αν δεν βεβαιωθούν ότι δεν θα παρεμποδίσουν την κυκλοφορία των οχημάτων, στη συνέχεια δε να διασχίζουν το οδόστρωμα κάθετα προς τον άξονά του.

https://www.glavopoulos.com/el/kok-038/

http://www.astynomia.gr/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=131&Itemid=124&lang=

Μερικοί που το παίζετε εισαγγελείς πρωτοδικών το λιγότερο, καλό θα είναι να ηρεμήσετε.

dsc02210.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ 56db δεν είναι πολλά αλλά δεν έχει και νόημα... Άμα ήταν όλα τα αυτοκίνητα ηλεκτρικά τότε ναι.


Άντε τώρα κάντε κάτι και για τους κάγκουρες με τα παπάκια / μπρίκια... που τους ακους 3 τετράγωνα μακριά και το χειρότερο είναι ότι το παπάκι δεν πάει μία... οπότε τον ακούς για κάνα λεπτό μέχρι να απομακρυνθεί... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/6/2019 στις 1:47 ΠΜ, NickTG είπε

Σε ποιο σημείο το λέει αυτό? 

Άλλος ένας ανόητος ζει ανάμεσα μας. Έχεις δίπλωμα και οδηγείς; Πρόσεχε γιατί εκεί έξω περπατάνε τα παιδιά σου ανόητε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Coul said:

Άλλος ένας ανόητος ζει ανάμεσα μας. Έχεις δίπλωμα και οδηγείς; Πρόσεχε γιατί εκεί έξω περπατάνε τα παιδιά σου ανόητε. 

 

Ό,τι να ναι. 

Εγώ τα παιδιά μου θα τα μάθω να προσέχουν είτε οδηγούν είτε ένα πεζά γιατί έτσι πρέπει και έτσι λέει και ο ΚΟΚ. 

Εσύ πες τους να πετάγονται όπου βρουν γιατί έχουν παντού προτεραιότητα. 

 

Το χαμηλό σου επίπεδο αναμενόμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NickTG είπε

Ό,τι να ναι. 

Εγώ τα παιδιά μου θα τα μάθω να προσέχουν είτε οδηγούν είτε ένα πεζά γιατί έτσι πρέπει και έτσι λέει και ο ΚΟΚ. 

Εσύ πες τους να πετάγονται όπου βρουν γιατί έχουν παντού προτεραιότητα. 

Το χαμηλό σου επίπεδο αναμενόμενο. 

Τους έχω πει να μην πετάγονται επειδή εκεί έξω οδηγείς εσύ και ο μπαμπάς σου.

Ο ΚΟΚ λέει ξεκάθαρα πως αν κάπου μπορεί να πεταχτεί το οτιδήποτε, ανάλογα τα χαρακτηριστικά του δρόμου, πρέπει να οδηγείς με ταχύτητα που να προλαβαίνεις να σταματήσεις. Η θέση μου έγινε σαφής. Τώρα εσύ συνέχισε το παραμύθι και αν δεις δράκο πάτα τον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, Coul said:

Τους έχω πει να μην πετάγονται επειδή εκεί έξω οδηγείς εσύ και ο μπαμπάς σου.

Ο ΚΟΚ λέει ξεκάθαρα πως αν κάπου μπορεί να πεταχτεί το οτιδήποτε, ανάλογα τα χαρακτηριστικά του δρόμου, πρέπει να οδηγείς με ταχύτητα που να προλαβαίνεις να σταματήσεις. Η θέση μου έγινε σαφής. Τώρα εσύ συνέχισε το παραμύθι και αν δεις δράκο πάτα τον.

 

Ενδιαφέρουσα ικανότητα αν σκεφτείς πως έχει πεθάνει μερικά χρόνια τώρα.

Αυτό που είπα και εγώ δηλαδή, πως σε κάθε περίπτωση πρέπει να προσέχεις, κάτι που ισχύει είτε είσαι πεζός είτε είσαι με όχημα και κάτι που είναι διαφορετικό από το "προτεραιότητα παντού".

Βέβαια αν κρίνω από τις αξιολύπητες προσπάθειες για προσβολές που έχεις κάνει μέχρι τώρα δεν μου κάνει εντύπωση που δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...