Προς το περιεχόμενο

Τεχνικό θέμα με Wifi κλιματιστικού.


AlexanderAndrew

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανως και ναι. 

Η διαολεμένη εφαρμογή έχει 2.2 αστέρια και έχει θέμα στην δεύτερη φάση σύνδεσης ( όταν το κινητό πάει να συνδεθει πάλι με το router) και πετάει network selection temporary disabled. 

Επεξ/σία από AlexanderAndrew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αντιστοιχο προβλημα που ειχα με midea κλιματιστικο,το προβλημα λυθηκε οτα ενεργοποιησα την τοποθεσια στο κινητο.Δοκιμασε το αν θες και αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@dalain Εμένα δεν με αφήνει να προχωρήσω αν δεν είναι ενεργοποιημένο. Δεν καταφερα να το φτιαξω ακομα :(

@divo Ουτε αυτο δεν δουλεψε δυστηχως

Επεξ/σία από AlexanderAndrew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ είχα καταφέρει να κάνω το ρημαδο-wifi του A/C να δουλέψει. Οι εταιρείες να σοβαρευτούν και να μην δίνουν την ανάπτυξη του software σε τρίτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δοκιμάσει με δεύτερη συσκευή γιατί δεν είχα χρόνο (χτες το πηρα). 

To module εννοείς το Wi-Fi του κλιματιστικου? Ναι το βλέπω. 

Η φάση είναι η εξής

Αφού κάνω ότι μου λέει το manual ( reset κτλπ) ξεκινάει η διαδικασία του pairing. Η εφαρμογή απ'οτι κατάλαβα συνδέεται πρώτα με το air condition και μετά με το WiFi για να επικοινωνήσει με το cloud. Το πρόβλημα είναι στην δεύτερη φάση καθώς δεν λέει να συνδεθει (εκτός και αν κατάλαβα κάτι λάθος) 

@tornado Πριν τα παρατήσω και καλέσω την εταιρία ( σιγά μην το φτιάξουν) θα προσπαθήσω με άλλο router εκτός αν μου προτείνετε τίποτα άλλο, καμία ρύθμιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αλεξ τι ρουτερ εχεις?

 

διαβασε εδω

το προβλημα που ειχα και πως το ελυσα.

Δες μηπως εχεις το ιδιο θεμα και ισως σε βολεψει.

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@tornado Για να δωσω στατικη ip πρεπει πρωτα να συνδεσω το ac στο wifi. Εκει ειναι το θεμα μου 😕

Δοκιμασα να αλλαξω SSID και κωδικο αλλα τιποτα.

Ευχαριστω παντως

Επεξ/σία από AlexanderAndrew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2019 στις 4:14 ΠΜ, AlexanderAndrew είπε

Προσπαθώ να συνδέσω το wifi αλλά δεν γίνεται με τίποτα.

Εχω το Toyotomi Hero Eco HTN.

Δοκίμασες με την εφαρμογή της gree?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλο off-topic αλλά ήμουν την περασμένη βδομάδα σε κατάστημα μεγάλης αλυσίδας ηλεκτρικών/ηλεκτρονικών ειδών και κοιτούσα για κλιματιστικό. Γενικά προτιμώ να ψάχνομαι μόνος μου (μαγαζί, internet, reviews) και να μην δίνω πολύ σημασία σε αυτά που μου λένε οι πωλητές, για πολλούς λόγους (δεν χρειάζεται να το αναλύσω εδώ αφού θα βγούμε πιο εκτός) αλλά κάποια στιγμή είπα να δώσω μία ευκαιρία στην πωλήτρια που επέμενε να μας "ενημερώσει".

Ε, όλη η ενημέρωση, "επιχειρηματολογία" και σχετική σύγκριση ανάμεσα σε μοντέλα, αφού καταλήξαμε στο τι μεγέθους μηχάνημα χρειάζομαι σε σχέση με το χώρο μου, ήταν "αυτό έχει Wifi", ενώ εκείνο δεν έχει και στο άλλο μπορεί να προστεθεί". Οι εγγυήσεις, οι συμπιεστές, ο θόρυβος εσωτερικού ή εξωτερικού μηχανήματος, κλπ φαίνεται πως δεν μας αφορούν πλέον :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, AlexanderAndrew είπε

@tornado Για να δωσω στατικη ip πρεπει πρωτα να συνδεσω το ac στο wifi. Εκει ειναι το θεμα μου 😕

Δοκιμασα να αλλαξω SSID και κωδικο αλλα τιποτα.

Ευχαριστω παντως

δες στο τελος,.

 

αλλαγη του encryption οπως στην φωτο"

το εκανες αυτο?

χαρη, το software για κλιματιστικα για λογο που δεν ξερω, ειναι ολα ενα μπερδεμα.

Αυτα που λενε οτι εχουν wifi, ναι εχουν αρκει να συνδεθουν ετσι?

Εγω τραβιομουν με δοκιμες 1-2 μηνες μεχρι να βρω τι φταιει,

στο μεταξυ ειχα δοκιμασει 10 προγραμματα και ενα σωρο πατεντες μεχρι να τα συνδεσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...